Paul McCartney

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Ενα συγκλονιστικό βίντεο με την live εκτέλεση του ΥΜΝΟΥ των Beatles και του McCartney.

Είναι τόσο συγκινημένος που δεν μπορεί να τραγουδήσει. Ποιός!!!Ο McCartney!!!
Το εξηγεί στο τέλος του τραγουδιού.

Στο 3:07 η κοπελλίτσα κλαίει από την φόρτιση αυτού του θεϊκού και διαχρονικού άσματος.

Δεν σας κρύβω ότι κι΄εμένα με έπιασαν τα κλάμματα.

Paul McCartney - The Long And Winding Road




Του αξίζουν εκατομμύρια νήματα, ευχαριστίες, ευγνωμοσύνες που μας έκανε να νοιώσουμε άνθρωποι.

Δεν ξαναγεννιούνται τέτοια μουσικά ταλέντα. Και κατά την δική μου άποψη, δεν γεννήθηκαν και ποτέ (εκτός McCartney).

Θά ήθελα τη γνώμη σας γιά τον μουσικό και συνθέτη αυτόν.

Θα χαρώ να βάλετε αγαπημένα σας τυχόν κομμάτια.
 






Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Απάντηση: Paul McCartney

YESTERDAY!
Βλέπω έβαλες 3 εκτελέσεις του πιό πολυδιασκευασμένου κομματιού στην πόπ-ρόκ ιστορία.

Θα γνωρίζετε ότι το τραγούδι το ονειρεύτηκε ο Paul, ξύπνησε και έτρεξε να το γράψει γιά να μην το ξεχάσει.
Κατέληξε να είναι ένα από τα πιό όμορφα κομμάτια στην Μουσική ever.

Μάλλον το πιό αγαπημένο μου κι΄εμένα ever.

:447:
 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Απάντηση: Paul McCartney

Hope of Deliverance
:615:

Καταπληκτικός στίχος! Μιά προσπάθεια να απαντήσει στο Bring on the Lucie του Λέννον πίστευα πάντα ότι είναι. Καθαρά προσωπική άποψη είναι αυτό που γράφω.


Ελπίδα απελευθέρωσης από το Σκοτάδι που μας περιβάλλει.
Μήπως ήθελε να πεί κάτι ο Paul εδώ;
Θα χαρώ να διαβάσω απόψεις (αργότερα θα βάλω και τα πολιτικά του. Οχι πολλά. Νομίζω ένα μόνο είχε...Γιά την πατρίδα του Ιρλανδία...).


Νομίζω ότι οι στίχοι του Hope of Deliverance αγγίζουν και το σήμερα. Και τα προβλήματα του σήμερα. Και αυτό που ζούμε στην Ελλάδα...
 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Απάντηση: Paul McCartney

Hey Jude, Bluebird
:615:

Τι να λέμε...
Ευχαριστώ γιά τα κομμάτια.

Να βάλω κι΄εγώ τις κορυφές του σιγά σιγά.
Θα επικεντρωθώ σε σόλο καριέρα γιατί με τους Beatles, δεν μπορώ κάν να σκεφτώ τι να πρωτοβάλω.

Το πιό αγαπημένο μου είναι το παρακάτω.

Paul McCartney - Dear Boy

 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
4.927
Reaction score
49
Ενα συγκλονιστικό βίντεο με την live εκτέλεση του ΥΜΝΟΥ των Beatles και του McCartney.

Είναι τόσο συγκινημένος που δεν μπορεί να τραγουδήσει. Ποιός!!!Ο McCartney!!!
Το εξηγεί στο τέλος του τραγουδιού.

Στο 3:07 η κοπελλίτσα κλαίει από την φόρτιση αυτού του θεϊκού και διαχρονικού άσματος.

Δεν σας κρύβω ότι κι΄εμένα με έπιασαν τα κλάμματα.

Paul McCartney - The Long And Winding Road

[YOUTUBE]YfQXkrwnaUI[/YOUTUBE]


Του αξίζουν εκατομμύρια νήματα, ευχαριστίες, ευγνωμοσύνες που μας έκανε να νοιώσουμε άνθρωποι.

Δεν ξαναγεννιούνται τέτοια μουσικά ταλέντα. Και κατά την δική μου άποψη, δεν γεννήθηκαν και ποτέ (εκτός McCartney).

Θά ήθελα τη γνώμη σας γιά τον μουσικό και συνθέτη αυτόν.

Θα χαρώ να βάλετε αγαπημένα σας τυχόν κομμάτια.
Οι περισσότερες μελωδίες και στίχοι των Beatles και του ...Macca, βασίζονται σε πραγματικά γεγονότα συναφή με την καθημερινοτητα τους και την παιδικη τους ηλικία.

Ο ....long and winding road, ειναι ο Β842 επαρχιακός δρόμος που περνάει το Kinytre στην Σκωτία κοντά στην φάρμα του στο Campbeltown..! Ενα απο τα αγαπημενα του μέρη!!!:



Εγω αφιερώνω το ...My Love. Μια εξαιρετική μελωδία αγάπης, που αφιέρωσε στην αγαπημενη του ..Linda (Που χαθηκε στα 1998 απο καρκίνο)!!

[YOUTUBE]0SB3x6KtNi4[/YOUTUBE]
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Απάντηση: Re: Paul McCartney

Ο ....long and winding road, ειναι ο Β842 επαρχιακός δρόμος που περνάει το Kinytre στην Σκωτία κοντά στην φάρμα του στο Campbeltown..! Ενα απο τα αγαπημενα του μέρη!!!:
Όντως! Το έχει ξανα-τιμήσει:

[YOUTUBE]4JPHNuAAZDE[/YOUTUBE]
 



Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Απάντηση: Paul McCartney

[YOUTUBE]1OnhxUdnePs[/YOUTUBE]

Though some things in life are hard to bear
Don't let it bring you down

Should the sand of time run out on you
Don't let it bring you down
Don't go down - don't go underground
Things seem strange, but they change
How they change

Up and down your carousel will go
Don't let it bring you down

Don't go down - don't get out of town
Get to know how it goes, how it goes

When the price you have to pay is high
Don't let it bring you down...
 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Απάντηση: Re: Paul McCartney

Οι περισσότερες μελωδίες και στίχοι των Beatles και του ...Macca, βασίζονται σε πραγματικά γεγονότα συναφή με την καθημερινοτητα τους και την παιδικη τους ηλικία.

Ο ....long and winding road, ειναι ο Β842 επαρχιακός δρόμος που περνάει το Kinytre στην Σκωτία κοντά στην φάρμα του στο Campbeltown..! Ενα απο τα αγαπημενα του μέρη!!!:
Σίγουρα ισχύει και αυτό, αλλά το κυρίως θέμα που εγώ προσλαμβάνω είναι ο μακρύς δρόμος που ακολουθούμε μιά ζωή και επειδή οι άνθρωποι είμαστε διαίσθηση, συναισθήματα, μνήμες και τα έχουμε αυτά όλα από πολύ μικρή ηλικία, στον ίδιο δρόμο φτάνουμε πάντα από διαφορετικές πορείες και παράδρομους. Είναι κάτι σαν deja vu (I've seen that road before).
 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Απάντηση: Re: Paul McCartney

Ευχαριστώ την Maria γιά τα πολύ ωραία κομμάτια που έβαλε και βάζω το 2ο καλύτερό μου τραγούδι.
Δυστυχώς, είναι μαζί με το Love Awake και νομίζω ότι θα έπρεπε να υπάρχει μόνο του.
Φυσικά μιλώ γιά το Winter Rose που είναι καταπληκτικό κομμάτι, με άπειρα συναισθήματα, τρομερή σύνθεση (τολμώ να πώ ότι φτάνει και ξεπερνά τις κλασσικές συνθέσεις) αλλά και τόσο απλό. Σαν να ακούω αναγεννησιακές μνήμες, και κέλτικα καλέσματα (και οι Κέλτες είναι πρώτα ξαδέρφια μας έτσι; :126:).

Συγνώμη άν υπερβάλλω μερικές φορές (άν και μέσα μου πιστεύω και νοιώθω πολλά περισσότερα) αλλά οι Beatles και ο McCartney φταίνε. Με άγγιξαν από πολύ παλιά. Και αυτό δεν μπορώ να το ξεχάσω ΠΟΤΕ.

Paul McCartney - Winter Rose

 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Απάντηση: Re: Paul McCartney

Από τα πιό αγαπημένα κομμάτια και το επόμενο.
Το βρήκα στο YouTube σε εκτέλεση με περισσότερο πιάνο στην αρχή.
Η κανονική εκτέλεση έχει τα όργανα της κλασσικής από την αρχή σχεδόν.

Paul McCartney - Nineteen Hundred & Eighty Five

 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Απάντηση: Re: Paul McCartney

Αυτό πρέπει να είναι το 2ο καλύτερό μου αλλά πρόλαβε τυχαία και μπήκε άλλο. Θα ξανασυμβεί το φαινόμενο...:204:

Paul McCartney - Another Day

 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Απάντηση: Re: Paul McCartney

Τι κομματάρα! Πώς και έβγαζε τέτοια ο makka; Περίεργο μου φαίνεται...Ατάλαντος εντελώς...

Paul McCartney - When the night

 
Last edited by a moderator:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.765
Μηνύματα
2.875.549
Members
37.950
Νεότερο μέλος
Roby
Top