Peugeot, Mini ή VW;


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Βρε Έαρ όμορφο το Q2;Παίζει να είναι πιο άσχημο και από το countryman:oops:o_O:o
Εμένα μου αρέσει το countryman και το Q2, λεγεοτιθες.

1610921152825.png


 
Last edited:

gonis

Luger
Μηνύματα
4.202
Reaction score
11.464
Εμένα μου αρέσει το countryman και το Q2, λεγεοτιθες.

Από τα προαναφερθεντα θα επέλεγα κανένα ή το Puma.
 


Μηνύματα
258
Reaction score
127
Την έβδομη μέρα (κατά τας γραφάς) ο Θεός είπε να ξεκουραστεί από την δημιουργία του και το απόγευμα να "αγιάσει" τις αυτοκινητοβιομηχανίες. Όταν μαζεύτηκαν οι εταιρείες στην πλατεία βγήκε ο Θεός με την κούπα του αγιασμού στο ένα χέρι και τον βασιλικό στο άλλο. Δίπλα του στέκονταν(τότε) και ο εξωαποδω και .....μπάμ κάνει την διαβολιά του.... και ρίχνει τον αγιασμό από το μπαλκόνι κάτω στην πλατεία!!!
Και σχεδόν όοοολος ο αγιασμός έπεσε πάνω στην ..........HONDA!!!!! που βρισκόταν από κάτω εκείνη την στιγμή. Κάποιες σταγόνες πέσαν και σε κάνα δυο άλλες εταιρείες αλλά ...λίγα πράματα.
Παίρνεις λοιπόν το αυτοκίνητο που έφτιαξε την κατηγορία που θες (λιγάκι ψηλά και να καβαλάς κάνα πεζοδρόμιο.....) H R V.
Δεν ξέρω τις τιμές για τα "κυκλάκια" για το οποίο (Q2) δεν θαλεγα όχι.
 

Gio

Μηνύματα
293
Reaction score
185
Καλό το Hrv, αλλά μεγαλούτσικο και... ατμοσφαιρικό. Η τούρμπο έκδοση ξεκινάει από 38000. Έχω συνηθίσει τόσα χρόνια σ' αυτή την αίσθηση, και δεν γυρίζω πίσω. Ακόμα πιο πολύ μου αρέσει το Mazda cx 30 αλλά... 35000.
Μέχρι τώρα παραμένω στα αρχικά, συν το Puma και το Q2.
Κανένας κάτοχος qountryman ρε παιδιά;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482

Νομίζω πως έχει ενδιαφέρον η γκάμα μεταχειρισμένων της ελληνικής leaseplan, όπου βρίσκεις άριστα συντηρημένα αυτοκίνητα έως και 2-ετιας (είχα δει ένα countryman 2-ετιας με 25.000χλμ σε πολύ καλή τιμή), μπορείς να πας να τα δεις, να τα οδηγήσεις, να πάρεις πλήρες ιστορικό συντήρησης και επιδιορθώσεων, να το πας στην αντιπροσωπεία για έλεγχο, όλα.

Προσωπικά επί σειράς ετών χρησιμοποιώ leaseplan, και τα αυτοκίνητα που επιστρέφω στην 4-ετια, είναι άριστα, άσε που επιδιορθώνουν και το παραμικρό.

Το συγκεκριμένο Χ2 είναι διετίας με λίγα χιλιόμετρα, πρακτικά καινούριο, τα σέρβις του μπορείς να τα ψάξεις στην αντιπροσωπεία εδώ, όπως και όλο το ιστορικό του.

Όλη η γκάμα μεταχειρισμένων, υπάρχει διαθέσιμη με λινκ από το σάιτ της leaseplan.

Επίσης μπορείς να το πάρεις με μίσθωση για μερικούς μήνες να το δεις στην πράξη και το αγοράζεις όποτε θες.
 
Last edited:

Gio

Μηνύματα
293
Reaction score
185
Πολύ χρήσιμη πληροφορία.
Παίδες ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας, αν και με βάλατε σε σκέψεις, και η απόφαση θα πάει κάνα δύό βδομάδες πίσω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Εδώ ας πούμε, έχει ένα countryman ντίζελ 4-ετιας, που αυτός που το μίσθωσε δεν έκανε ούτε τα προβλεπόμενα χιλιόμετρα (80.000 στην τετραετία, έκανε μόνο 55.170) και βεβαίως ένας ντίζελ κινητήρας είναι σα καινούριος με τόσα χιλιόμετρα...

Στα 17,5 χιλιάρικα δεν είναι άσχημα (εφόσον είναι ατρακαριστο και τζιτζί από μέσα, τα σέρβις σίγουρα είναι σωστά).


Έχει έως και αυτοκίνητα με 2.500 χλμ, πρακτικά καινούρια, που στραβωσε το λιζινγκ και τα πήραν πίσω.

Γενικά έχει έως και μεγάλες ευκαιρίες που και που.
 

Μηνύματα
13.596
Reaction score
6.545
Οτι πληρώνεις παίρνεις, κάνονας που ισχύει και εδώ. Το puma..... αν καθίσεις πίσω μάλλον δεν θα σου αρέσει, ειδικά αν έχεις οικογένεια (έχεις?). Το 2008 να το οδηγήσεις οπωσδήποτε, δυστυχώς τα όργανα είναι σε μια θέση που ή θα το λατρέψεις ή θα το μισήσεις. Από κινητήρες, ο 1. 5 tsi του ομίλου, είναι καλύτερος από αυτούς που φοράνε τα αλλά (στις εκδόσεις με παραπλήσια τιμή εννοώ). Iαπωνικά....... καλά, αλλά όπως το έγραψες, όποιος έχει αυτοκίνητο με τούρμπο κινητήρα δεν ξαναγυρνά πίσω.Για τα υβριδια της toyota με την τελική στα 160 χιλιόμετρα,ουδέν σχόλιο,ούτε σαν αστείο. Αν σε ενδιέφερε μόνο το value for money, τότε πας κατευθείαν σε skoda. Με 22000 αγοράζεις το kamiq με 150 ίππους και αυτόματο κιβώτιο. Οι υπόλοιποι κάτι αντίστοιχο, ούτε στα πιο τρελά τους όνειρα.
 


Gio

Μηνύματα
293
Reaction score
185
Tanto, τριμελής οικογένεια, οπότε μάλλον χωράμε σε όλα όσα έχουν αναφερθεί. Για τον tsi θα συμφωνήσω απόλυτα. Πολύ δυνατός.
 

Μηνύματα
2.795
Reaction score
202
Αυτόματο σασμάν ακούω και βλέπεις αυτοκίνητα του Vw group? Αν μπεις στο vwclub. GR θα δεις ότι οι 9 από τους 10 με αυτόματο σασμάν έχουνε πολλά παράπονα από τις βλάβες που κοστίζουν και πολύ ακριβα
 

Gio

Μηνύματα
293
Reaction score
185
Μπορεί να είμαι ο κwl#fardos, της παρέας, δεν ξέρω, αλλά έχω Golf dsg (7ταχυτο διπλού συμπλέκτη) μπαίνω στον όγδοο χρόνο, με μηδέν προβλήματα. Πραγματικά θα μπορούσα να είμαι κινητή διαφημηση για την VW, τόσο για την αξιοπιστία, όσο και για την γενικότερη ποιότητα.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.476
Reaction score
37.508
Μπορεί να είμαι ο κwl#fardos, της παρέας, δεν ξέρω, αλλά έχω Golf dsg (7ταχυτο διπλού συμπλέκτη) μπαίνω στον όγδοο χρόνο, με μηδέν προβλήματα. Πραγματικά θα μπορούσα να είμαι κινητή διαφημηση για την VW, τόσο για την αξιοπιστία, όσο και για την γενικότερη ποιότητα.
χιλιομετρα το χρονο? χρηση καθημερινη? και για τι αποστασεις μιλαμε ? και σε τι οδικο δικτιο (πολη, κινηση,επαρχια, εθνικη οδο)?
(απο ενδιαφερων ρωταω, μην ερμηνευτει ως αμφισβητηση)
 

Gio

Μηνύματα
293
Reaction score
185
Φίλε Decembered, έχω κάνει 78000, αλλά από 2013 πού πήρα το Golf, έως το 2017, είχα και δεύτερο αυτοκίνητο. Σε κανονικές συνθήκες, όχι λοκνταουν, κάνω καμιά 15αρια χιλιάδες χλμ το χρόνο.
Τα μισά και λίγο παραπάνω Αθήνα, και τα υπόλοιπα σε καμία δεκαριά Αθήνα - Γαλαξίδι - Αθήνα, συν ένα ταξίδι στην Ευρώπη. Το μακρύτερο που έχω φτάσει είναι Βαρσοβία.
Γενικά πάντως ήρεμη οδήγηση.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.325
Reaction score
74.373
Μπορεί να είμαι ο κwl#fardos, της παρέας, δεν ξέρω, αλλά έχω Golf dsg (7ταχυτο διπλού συμπλέκτη) μπαίνω στον όγδοο χρόνο, με μηδέν προβλήματα. Πραγματικά θα μπορούσα να είμαι κινητή διαφημηση για την VW, τόσο για την αξιοπιστία, όσο και για την γενικότερη ποιότητα.
Μπορεί να έχουν/είχαν υψηλότερο ποσοστό αστοχιών τα VW σανζμάν DC σε σχέση με άλλους κατασκευαστές, αλλά δεν παρουσιάζουν όλα πρόβλημα φυσικά. Αυτό έλειπε.
Αν το ποσοστό αστοχίας είναι υποθετικά 5% στην τριετία ή πενταετία αντί για 2% των υπολοίπων, τα καταγεγραμμένα προβλήματα θα είναι τόσα ώστε να θεωρηθεί κανόνας. ;)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.476
Reaction score
37.508
ωραιο το γαλαξιδι, εχω βρεθει νεοτερος 2-3 φορες (πολυ νεοτερος οταν ειμουν 20 χρονο), και σε αλεβρομουτζουρωματα..
(ενα vw εχω του 2003) αλλα δε κανω χιλιομετρα (40 ευρο καιω το μηνα.. ξερω γω.. 200-250 χιλιομετρα να'ναι καπου εκει μεχρι το γραφειο και πισω 10 χιλιομετρα απο το σπιτι με την επιστροφη) .. και δε κανω ταξιδια.. και δεν πεφτω σε κινηση..
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Gio


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.476
Reaction score
37.508
δεν ειμαι για να με βλεπει κοσμος.. 🐒 (ειναι θεμα ασφαλειας παντως να κυκλοφορω με αυτοκινητο)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.501
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top