Philips Dcc 951 Clean Head

Μηνύματα
176
Reaction score
218
Καλημερα στην Παρεα,
Εχω ενα Philips Dcc 951 το οποιο παιζει κανονικα τις κασσετες ηχου,
μου εδωσαν μια κασσετα dcc με εταιρικη εγγραφη και μολις την βαζω να παιξει την αναγνωριζει σαν dcc
και κατοπιν εμφανιζει στην οθονη clean head και απομακρυνει τις κεφαλες απο την κασσετα.
Πατωντας το play ξεκινα την αναπαραγωγη και τα νουμερα τρεχουν στην οθονη αλλα χωρις ηχο.
Την κεφαλη την εχω καθαρισει αλλα τιποτα, χρησιμοποιω την αναλογικη εξοδο για την αναπαραγωγη
των κασσετων.

Ευχαριστω
 

Μηνύματα
412
Reaction score
249
Ο καθαρισμός εχει γινει με το χέρι, ανοίγοντας το μηχάνημα, με αναλογική καθαριστική κασέτα ή με τη ειδική κασέτα για καθαρισμό dcc;
 

Μηνύματα
176
Reaction score
218
Καλησπερα, ο καθαρισμος εγινε με το χερι.
απο εκει που πηρα την κασσετα μου ειπε μηπως εχουν πειραξει την κεφαλη, αλλα δεν εχω αλλη κασσετα dcc
για να κανω ελεγχο. Νομιζω οτι πρεπει να βρω καποιον που να εχει dcc player και να δοκιμασω
εκει την κασσετα που εχω
 

Μηνύματα
1.169
Reaction score
185
Προσοχή ο καθαρισμός της κεφαλής δεν πρέπει να γίνει με τη χρήση οινοπνεύματος ή ισοπροπυλικής αλκοόλης, όπως στα κοινά κασετόφωνα.
Συνήθως το μόνιμο πρόβλημα με τα dcc αλλά και με τα dat ήταν στην πλακέτα της προενίσχυσης της κεφαλής με τη διαρροή των πυκνωτών, που είχε σαν αντίκτυπο τις διακοπές ή την έλλειψη ήχου.
 

Μηνύματα
176
Reaction score
218
Τις κασσετες τις απλες τις παιζει κανονικα.
υπαρχει καποιος με dcc player στην αγια παρασκευη
η' καπου εδω κοντα (επειδη εχω κινητικα προβληματα) που θα μπορουσαμε να δοκιμασουμε
την κασσετα που εχω εαν παιζει κανονικα ?
 

Μηνύματα
412
Reaction score
249
Το dcc9ν51 δεν εχει το πρόβλημα με τους πυκνωτές που υπήρχε στα 1ης γενιάς (dcc900 και όλα τα όμοια από Marantz κτλ).
 

Μηνύματα
412
Reaction score
249
Ο καθαρισμός της κεφαλής γίνεται με ισοπροπυλική αλκοόλη (τέτοια έχει η καθαριστική κασέτα για dcc της Philips sbc9300).
Από το service manual δοκιμάστε το εξής: με την κασέτα dcc μέσα (το μηχανημα σβηςτο) και κρατώντας πατημένα play+stop, ανάψτε το μηχάνημα. Ετσι θα μπει σε seevice mode. Εκεί πατήστε play και θα δειτε στην οιονη μια σειρα απο ασους ή μηδενικά. Όπου έχει 1 σημαίνει ότι η αντίδτοιψη κεφαλη διαβάζει σφάλμα. Τί σας δείχνει;
 

Μηνύματα
412
Reaction score
249
Μετά μπορείτα να ξαναπατήσετε play και θα δείξει έναν κωδικό σφάλματος, αν θέλετε σημειώστε και αυτον, αν αι μάλλον θα αντιστοιχει σε βρωμικη κεφαλη. Για να βγει απο τεστ mode το σβηνετε και ξανααναβετε
 


Μηνύματα
412
Reaction score
249
Αρα δειχνει οτι κατι δεν παει καλα με εκεινες τις 3 κεφαλες με τους ασους (κανονικα λειπει και ενα μηδενικο φανταζομαι γιατι μετραω 8 αντι 9 ψηφια - edit: τελικα σε αυτο το τεστ δε δειχνει την κεφαλη aux αρα οντως ειναι 8). Η κασετα συνηθως δυσκολα εχει προβλημα, πιθανον εχει πειραχθει η θεση της κεφαλης (αζιμουθιο), εγω θα δοκίμαζα ενα ακόμα καθαρισμα, μήπως και... Ίσως απο βδομαδα να μπορουσα να περασω απο Αγια Παρασκευη να δοκιμασουμε σε ενα φορητο μου την κασετα. (Περισσοτερα με πμ)
 
Last edited:

Μηνύματα
176
Reaction score
218
εκανα ξανα το τεστ και εβγαλε παλι τα ιδια οπως τα περιγραφω πιο πανω με οκτω ψηφια και οταν πατησα ξανα play
εμφανισε error 26
 

Μηνύματα
412
Reaction score
249
εκανα ξανα το τεστ και εβγαλε παλι τα ιδια οπως τα περιγραφω πιο πανω με οκτω ψηφια και οταν πατησα ξανα play
εμφανισε error 26
Το error 26 σημαινει dirt on the head - clean head (οπως περιμεναμε)
Η πλευρα β παιζει; (Βλεπω οτι το αζιμουθιο ρυθμιζεται ξεχωριστα για καθε πλευρα)
 


Μηνύματα
176
Reaction score
218
Ενα τεραστιο Ευχαριστω στον atsirik76 για τις προσπαθειες του να με βοηθησει μεσω του φορουμ και στο σπιτι μου !!!χωρις καμμια απαιτηση. Ειναι Γνωστης και πολυ Σωστος σαν Ανθρωπος !!!! Ευχαριστω Πολυ και Παλι!!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.161
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top