Philips pf9830


Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Πήγα χθες και είδα την 37άρα philips 9830. Οι πρώτες μου εντυπώσεις ήταν πάρα πολύ καλές παρόλο που η τηλεόραση έπαιζε σε βιτρίνα και με απλό τηλεοπτικό σήμα. Πιο συγκεκριμένα:

1. Είδα πολύ καλό μαύρο. Πραγματικά ήταν εντυπωσιακό το μαύρο της και υπόψιν η τηλεόραση έπαιζει με τις default ρυθμίσεις.

2. Πολύ καλή και η φωτεινότητά της. Φανταστείτε έβλεπα μέσα από το τζάμι της βιτρίνας και ο ήλιος έπεφτε κατευθείαν πάνω στην τηλεόραση. Παρόλα αυτά έβλεπα μια χαρά την εικόνα...

3. Τα χρώματα φυσικά και πολύ πλούσια. Καμμία σχέση με το γνωστό ξεπλυμένο χρώμα που βρίσκουμε σε πολλές LCD τηλεοράσεις.

4. Φυσικά η ανάλυση είναι το ΤΕΡΑΣΤΙΟ πλεονέκτημά της. Δίπλα ακριβώς ήταν μια 42άρα με μικρότερη ανάλυση και έπαιζε το ίδιο κανάλι. Έβλεπες μεγάλη διαφορά στην λεπτομέρεια της εικόνας! Πολύ μεγάλη διαφορά! Με τηλεοπτικό σήμα όλα αυτά... Στις ίδιες σκηνές είχαμε μεγαλύτερο βάθος και πολύ πιο τρισδιάστατη εικόνα... Προφανώς ο scaler της 9830 είναι πολύ καλός στο upconverting!

Η τιμή της είναι αυτή που είπε η Αθηνά. Τιμή αντιπροσωπείας 4800 Ευρώ.

Νομίζω ότι η τηλεόραση αυτή είναι ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί σήμερα στην Ελλάδα... Και το λέω αυτό γιατί η ανάλυση είναι το κυριότερο χαρακτηριστικό στην εικόνα κατά την προσωπική μου άποψη... Όσα πιο πολλά pixels τόσο πιο καλό χρώμα θα έχεις τόσο πιο τρισδιάστατη εικόνα τόσο πιο πολύ βάθος...
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.933
Reaction score
3.741
Γιατί δύο ίδια θέματα ρε παιδιά? Δε μπορεί κάποιος να τα ενώσει?

Για να μην είμαι εντελώς off-topic, έχω να δηλώσω ότι ποτέ η Philips δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή για TV, κυρίως λόγω τιμής...
Ελπίζω σύντομα να αποκτήσει σοβαρό ανταγωνισμό στα 1080p (βλ. Sony) για να "κουνηθούν" λίγο τα πράγματα :wink:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.665
Μηνύματα
2.869.385
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top