Phono Stage -AudioCraftworks PHONO ONE

GF

Μηνύματα
941
Reaction score
27
Αρα μου θυμιζει αλλα δεν ειναι. Απλα!
Τι εννοεις εξ'ιδιων?
"Δεν σε ξερω δεν με ξερεις,
υποφερω κ'υποφερεις"
Βεγγος

Μπορει το παρον μου να ειναι ανυπαρκτο πλεον στο audio αλλα απο παρελθον
δοξα τω Θεω εχω αρκετο και σε κατασκευες και σε σχεδιασεις σχεδον σε καθε τομεα των ηλεκτρονικων.

Απο παρεξηγηση σε παρεξηγηση το παμε. Στο τελος θα γινουμε κολλητοι!:)
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Στο Phono One υπαρχει η δυνατοτητα για προσαρμογη κεφαλων MC με αντιστασεις εξοδου απο 600 εως 50 Ω.
Ειναι θεμα επιλογης μιας αντιστασης στην εισοδο της βαθμιδας MC, η οποια στανταρ τιθεται για περιπου 300 Ω.

Η επιλογη αυτη μπορει να γινει ειτε εξαρχης ειτε αργοτερα στην Audio Craftworks. Λογω της ιδιαιτερα compact κατασκευης δεν συνισταται στον χρηστη αυτη η επεμβαση. Ειδικοτερα για το Μπαταριουχο Phono ONE plus υπαρχει ενας λογος παραπανω να μην υπαρξει προσβαση απο Unathorised προσωπα.

Για τις κεφαλες MM δεν συντρεχει σπουδαιος λογος για παρομοια επιλογη, καθως απ' οσο μπορω να γνωριζω δεν υπαρχουν σοβαρες αποκλισιες απο τον κανονα των 47 ΚΩ.

Οσον αφορα την δυνατοτητα συνδεσης αγωγου γειωσεως ειναι γνωστη η ελλειψη και σε επομενα κομματια θα υπαρχει σχετικη διευθετηση.

Σαν πυκνωτες εισοδου-εξοδου σηματος (3 ανα καναλι) χρησιμοποιουνται πυκνωτες τανταλιου. Αυτο το ειδος βρεθηκε οτι υπερτερει σε ηχητικο χαρακτηρα εναντι πχ οποιουδηποτε ηλεκτρολυτικου (ακομη και oscons), και βεβαια αναμενεται να δουλευει το ιδιο καλα μετα απο πολλα χρονια. Πολυ δυσκολη η χρηση αλλων τυπων κυριως λογω ογκου.
Οι αντιστασεις ειναι metal oxide 1% και οι πυκνωτες στα φιλτρα RIAA ειναι υψηλης ποιοτητας και ακριβειας.
Γενικα εχει υπαρξει αρκετο ψαξιμο και δοκιμη εναλλακτικων λυσεων στην σχεδιαση και στα εξαρτηματα. Παντα σε σχεση με την κατηγορια τιμης, και την σχεδιαστικη σχολη.

Κατι αλλο ?
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Απο παρεξηγηση σε παρεξηγηση το παμε.

Με προκαλεσες. Ετσι δεν ειναι ?
Υστερα εαν το ειχα κλεψει, θα στο εδειχνα ?

Στο τελος θα γινουμε κολλητοι!:

Διολου απιθανο.
Ενδιαφερεσαι να μαστορευεις μαζι μου?
Ρωταω σοβαρα.
:prof:
 

GF

Μηνύματα
941
Reaction score
27
Με προκαλεσες. Ετσι δεν ειναι ?
Λιγο....ναι, το παραδεχομαι. Δεν ειμαι αγιος. Ποτε δεν ημουν. Εξαλλου σπανιοτατα φταιει 100% ο ενας!

Ενδιαφερεσαι να μαστορευεις μαζι μου?
Ρωταω σοβαρα.
Αν με ρωταγες πριν το '90 θα σου ελεγα ναι με τα τσαρουχια.
Τωρα πλεον δεν εχω χρονο ουτε για να διαβασω ποσο μαλλον για να σχεδιασω/κατασκευασω κατι. Δυο μικρα παιδια και πολυ απαιτητικη δουλεια γαρ!

Η τελευταια μου σχεδιαση ειναι ενας θερμοστατης χωρου ελεγχομενος απο υπολογιστη. Η κατασκευη βεβαια ειναι ακομα στο απολυτο ΜΗΔΕΝ.

Με RIAA εχω παιξει αρκετα. Aν θελεις τα λεμε μεσω PM. Εισαι και μακρυα!
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Μια αλλη χρονοβορα διαδικασια στην κατασκευη του Phono ONE ειναι η επιλογη και ματσαρισμα των τρανζιστορς.
Για τον σκοπο αυτο εχει επινοηθει και κατασκευαστει ειδικο κυκλωμα-μητρα ματσαρισματος, απ' οπου περνανε ολα τα υποψηφια προς χρηση τρανζιστορ σε ομαδες των 10, για τουλαχιστον 4-6 φορες το καθενα σε διαφορους συνδιασμους, και μετριουνται κατα Ιc και Hfe αφου μεινουν σε λειτουργια 20 λεπτα καθε φορα.
:crazy_1:
 

Μηνύματα
321
Reaction score
0
Μιχάλη (ή κε Σπέρτο δεν ξέρω τι προτιμάτε) υπάρχει περίπτωση να απαντήσετε σε αυτό που ρωτάω παραπάνω, περί προσαρμογής του Phono stage σε κάποια κεφαλή;

Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Μιχάλη (ή κε Σπέρτο δεν ξέρω τι προτιμάτε) υπάρχει περίπτωση να απαντήσετε σε αυτό που ρωτάω παραπάνω, περί προσαρμογής του Phono stage σε κάποια κεφαλή;

Ευχαριστώ
Μιχαλη με λενε. Μια φορα βεβαια εγραψα Μιχαλης πανω σε ενα ταψι που εδωσα στον φουρνο της γειτονιας και το πηρε αλλος Μιχαλης.

Εχω απαντησει νομιζω μερικα ποστ παραπανω.
Πες μου εαν σε καλυπτει σαν απαντηση.
 

Μηνύματα
321
Reaction score
0
Μιχάλη συγνώμη, δεν το είχα προσέξει.... Όντως με κάλυψες. Ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Μιχάλη συγνώμη, δεν το είχα προσέξει.... Όντως με κάλυψες. Ευχαριστώ!
Νικολα εδω που τα λεμε ειμαστε ολοι μας πολυ στην τσιτα να φαγωθουμε βρε παιδακι μου.... Αυτο μου εχει κανει ιδιαιτερη εντυπωση απο τοτε που πρωτοεγραψα εδω. Και δεν βγαζω την ουρα μου απεξω. Ειναι ενα κλιμα που τουλαχιστον κουραζει. καιε χουμε και μια ηλικια. και παραξενιες. Δεν τα λεω για σενα ολα αυτα αλλα για ολους μας. Να τωρα ειδες νομιζες οτι σε εγραψα κανονικα. Που δεν ειναι τελικα ετσι. Συμβαινει και στις καλυτερες των οικογενειων.

Παρακαλω ηρεμια.:happy_4:
 

Μηνύματα
321
Reaction score
0
Μιχάλη άμα δεν τα λες για μένα όλα αυτά, σε παρακαλώ μη με φέρνεις ως παράδειγμα. Όπως ξαναείπα, απλά δεν είχα προσέξει την απάντηση σου
 


Μηνύματα
321
Reaction score
0
Νικολα εδω που τα λεμε ειμαστε ολοι μας πολυ στην τσιτα να φαγωθουμε βρε παιδακι μου.... Αυτο μου εχει κανει ιδιαιτερη εντυπωση απο τοτε που πρωτοεγραψα εδω. Και δεν βγαζω την ουρα μου απεξω. Ειναι ενα κλιμα που τουλαχιστον κουραζει. καιε χουμε και μια ηλικια. και παραξενιες. Δεν τα λεω για σενα ολα αυτα αλλα για ολους μας. Να τωρα ειδες νομιζες οτι σε εγραψα κανονικα. Που δεν ειναι τελικα ετσι. Συμβαινει και στις καλυτερες των οικογενειων.
Παρακαλω ηρεμια.:happy_4:
Τι σου είναι το Ιντερνετ πάντως όλο τσαντίλα και νεύρα. Στο τηλέφωνο μια χαρά τα είχαμε πει...
 

GF

Μηνύματα
941
Reaction score
27
και για εμενα να τα λεει δεν με πειραζει!:cool_4:
Ετσι ακριβως ειναι. Τι να κανουμε!:happy_4:

Παλι καλα που το καταλαβαινουμε!:bravo:
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Για τη δοκιμή του Phono One χρησιμοποίησα δύο διαφορετικά πικάπ και δύο διαφορετικές κεφαλές. Ηθελα να διαπιστώσω εάν το συγκεκριμένο phono stage της Audio Ctaftworks έχει κατ' αρχάς καποιο δικό του μουσικό χαρακτήρα.

Το πρώτο πικαπ ήταν το αγαπημένο μου direct drive Pioneer PL-570 , Full Automatic, QUARTZ Lock PLL με τον δικό του βραχίονα και μια κεφαλή DENON DL-160 κινητού πηνίου με έξοδο 1,6mV. Το Phono One προσαρμόστηκε για MM κεφαλή γιατί στη θέση MC το κέρδος ήταν υπερβολικά υψηλό.

Το δεύτερο πικάπ ήταν ένα Thorens TD-160 S με βραχίονα Rega RB-300 και μια κεφαλή κινητού πηνίου (χαμηλοέξοδη) Ortofon MC-15.

To phono stage που χρησιμοποιώ εγώ είναι μια δική μου κατασκευή που συνδιάζει διακριτά εξαρτήματα (ημιαγούς) καθώς και τελεστικούς ενισχυτές (Opamps). H τροφοδοσία είναι απλή γραμμική με πολλαπλά στάδια σταθεροποίησης και χωρίς ρεγουλατόρους τάσης σε μορφή IC.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Eχοντας συνηθίσει τον ήχο του δικού μου DIY phono stage χρειάστηκα κάποιο χρόνο για να προσαρμοστώ στο νέο άκουσμα του Phono One. Ναι, υπήρχε μεγάλη διαφορά ματαξύ των δύο.
Το μεν δικό μου, θα έλεγα ήταν ποιο κοντά στον ήχο ενός σύγχρονου CD player με περισσότερο σώμα πλάτος σκηνής και δυναμικά ενώ το Phono One ήταν ποιο κοντά στον αναλογικό ήχο όπως είχα μαθει να τον ακούω πριν από αρκετά χρόνια. Η εικόνα κατ' αρχάς του Phono One ήταν περισσότερο συγκεντρωμένη στο μέσον της μουσικής σκηνής αλλά με πολύ καλή αίσθηση του βάθους και του χώρου της ηχογράφησης. Οι φωνές των τραγουδιστών ήταν πολύ καθαρές και ζωντανές, το ίδιο και τα μουσικά όργανα. Δεν είχα σε καμια περίπτωση την αίσθηση του πέπλου και της μουντάδας. Καθε άλλο, η ανάλυση και η καθαρότητα συνοδευόμενη από ικανή ταχύτητα μου έδινε την αίσθηση μιας γρήγορης και μέτριας σε μέγεθος κόρνας. Σε αυτό το σημείο με βοήθησαν και τα Dynaudio Contour 3.3 ηχεία μου που πραγματικά βγάζουν όλες τις μικροδιαφορες των συνοδών μηχανημάτων σε σημείο που αρχίζω να πιστεύω όσο περνάει ο καιρός ότι ακόμα δεν τα έχω ακούσει πραγματικά πως παίζουν. Αλλοτε πάιζουν σαν κόρνες, άλλοτε σαν mini monitors και άλλοτε σαν δύμετρα πολυμεγαφωνικά ηχεία, συμπεριφορά που αλλάζει με το είδος, την ποιότητα και την ηλικία της ηχογράφησης . Βέβαια κάποιες φορές τα Dynaudio με κουράζουν, όταν δεν βοηθάει και η ηχογράφηση, οπότε πάω στο διπλανό δωμάτιο και ακούω από κάτι μικρά ηχεία B&W CDM1 με ενισχυτή έναν μικρό Sugden και χαλαρώνω. Eχω και το PC βλέπετε σε αυτό το δωμάτιο οπότε όπως καταλαβαίνετε δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ να ακούω τα πάντα από αυτό το μικρό αλλά πολυ μουσικό σύστημα, ούτε να δοκιμάζω φυσικά μηχανήματα και καλώδια. Αυτό το μικρό δωμάτιο είναι κάτι σαν δωμάτιο χαλάρωσης για χαϊφιντελίστες όπου ούτε διαφορες ακούς ούτε προβληματίζεσαι με καλώδια και την ποιότητα ρεύματος της ΔΕΗ. :crazy_1:
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Σε γενικές γραμμές το άκουσμα ήταν παρόμοιο και με τα δύο πικάπ που δοκίμασα με κάπως ποιο καλή συμπεριφορά στο πικαπ της Pioneer με την κεφαλή της Denon. Μπορεί αυτό να οφείλεται και στο γεγονός ότι η Denon έπαιζε στη θέση ΜΜ ενώ η Ortofon στη θέση MC. Οπως είπα και στη αρχή του θέματος, στη θέση MΜ παρακάμπτεται ένα ολόκληρο στάδιο ενίσχυσης του phono stage δηλαδή δεν αλλάξει απλώς το κέρδος της βαθμίδας μέσω αλλαγής του ποσοστού της αρνητικής ανάδρασης όπως γίνεται σε άλλους προενισχυτές.

Συμπερασματικά το Phono One Plus της Audio Craftworks μου αρέσει αρκετά γιατί διαφέρει από τα άλλα που κατά καιροιύς έχω ακουσει στο δικό μου σύστημα. Εχει μάλλον τον δικό του μουσικό χαρακτήρα που σε άλλους θα αρέσει και σε άλλους δεν θα αρέσει. Είναι ένα καθαρόαιμο αναλογικό μηχανάκι με απλό μινιμαλιστικό κύκλωμα και χωρίς φρου φρου και αρώματα. Θα το αγαπήσουν ιδιαιτέρως οι κονράκηδες και οι λάτρεις τις ηλεκρικής κιθάρας για το νεύρο του και την ταχύτητά του.

Τα αδύνατα σημεία του, εάν πραγματικά υπάρχουν και δεν ήταν απλώς η ιδέα μου, είναι το πλάτος της στερεοφωνικής εικόνας και η κάπως ποιο πριμάτη, για τα δικά μου γούστα, τονικότητα στις υψηλές. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα το μπάσο σε κάποια σημεία να ακούγεται κάπως πεσμένο. Με μέτριους ή κακής φυσικής κατάστασης δίσκους βινυλίου τονίζονται αρκετά οι ατέλειες και οι φθορες της επιφάνειας του δίσκου. Το τελευταίο εμφανίζεται και με τη μορφή ενοχλητικών σιριστικών στις γυναικείες φωνές αλλά αυτό συμβαίνει μόνο σε μέτριες ηχογράφησεις ή κακές επανεκδόσεις.

Κατά τα άλλα όταν οι δίσκοι είναι σε καλή κατάσταση και η ηχογράφηση προσεγμένη τότε το Phono One της Audio Craftworks χαίρεσαι να το ακούς .

Μήπως έχουμε να κάνουμε με ένα phono stage που τα λέει όλα και δεν σκεπάζει τις ατέλειες ; Δεν συνεχίζω άλλο γιατί τώρα μόλις θυμήθηκα ότι δεν άκουσα ακόμα τη φωνή του David Bowie και του Eric Clapton ... και ....

Ευχαριστώ τον Μιχάλη Σπέρτο για το δείγμα και για την συμμετοχή του σε αυτό εδω το Ελληνικότατο θέμα.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Αγαπητέ Μιχάλη, δύο ακόμα ερωτήσεις :

1. Νομίζω ότι το κύκλωμα του Phono One περιλαμβάνει και το υπο-ηχητικό φίλτρο κατά RIAA. Eαν όντως ισχύει αυτό που λέω, θα ήταν εύκολο να υπάρχει ένας ακόμα επιλογέας για subsonic filter ON/OFF ? ;

2. Στην είσοδο ΜΜ εάν υπάρχει πυκνωτής παράλληλα με την αντίσταση εισόδου των 47KΩ τι τιμή σε pF έχει ? Είναι προφανες ότι αυτός ο πυκνωτής μαζί με την αντίσταση εισόδου επηρεάζουν την απόκριση της κεφαλής στις υψηλές συχνότητες. Ουσιαστικά αυτή η σύνθετη αντίσταση, μαζί με την χωριτικότητα των καλωδίων του βραχίονα, αποτελούν το σύνθετο φορτίο που "βλέπει" η κεφαλή του πικάπ.
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Eν μεσω του δυσαρεστου κλιματος που προεκυψε μετα την ανακοινωση παραιτησης του Κου Κογια, και που ευχομαι να διευθετηθει με τον καλυτερο τροπο, να ευχαριστησω θερμα τον G. kar για την παρουσιαση του Phono ONE plus, με ομολογουμενως αψογο τροπο, και καλη τηρηση της δεοντολογιας.
Οι παρατηρησεις του G.kar Θεωρουνται πολυτιμες απο την μερια μου και συναξιολογουνται (μαζι με παρατηρησεις αλλων) προς καθε πιθανη βελτιωση της συσκευης, και προσαρμογης της προς τις ακουστικες προτιμησεις του δειγματος των ακροατων.
Μερικα χαρακτηριστικα ειναι σχετικα ευκολο να βελτιωθουν, οπως εκεινο του ευρους της στερεοφωνικης εικονας που τεχνικα ερμηνευω σαν βελτιωση του Channel crosstalk, και που εκ των προτερων ειχα επισημανει ως σημειο προσοχης. Η συνολικη Τονικη Αποκλιση επισης μπορει καλλιστα να προσανατολιστει σε μεγαλο βαθμο προς την Α ή Β κατευθυνση. Το δειγμα φερει σαφως τα βασικα χαρακτηριστικα της σχεδιαστικης σχολης στην οποια ανηκει και της οποιας παραμενουμε θιασωτες. Επιμερους κυκλωματικες λεπτομερειες δεν μπορουν να γινουν αντικειμενο ευρυτερης συζητησης για πρακτικους κυριως λογους.
Οπως εχω προαναφερει, διαφοροποιηση συγκεκριμενων παραμετρων σχετικων με την προσαρμογη διαφορων κεφαλων, ειναι εν μερει εφικτη, και αφορα κυριως την αντισταση εισοδου για κεφαλες MC. Kατι τετοιο, για το συγκεκριμενο μοντελο, μπορει να γινει με εσωτερικη παρεμβαση απο την Audio Craftworks, κατοπιν απαιτησης του υποψηφιου ιδιοκτητη. Μπορει επισης να επαναληφθει εαν χρειαστει στην πορεια να γινει χρηση αλλης κεφαλης, κατα την κριση μας.
Επισης για το μοντελο Plus εχουμε προγραμματισει μια προσθηκη σχετικη με τον ελεγχο του βαθμου αποφορτισης των μπατταριων, που ωστοσο δεν υποκεινται στους ιδιους περιορισμους με τις γνωστες μπατταριες κινητης τηλεφωνιας λογω διαφορετικης κατασκευης και υψηλης χωρητικοτητας.

Ευχαριστω και παλι τον Gkar για την καλη του διαθεση να ασχοληθει με τα εργα μας και για την ολη καλη διεξαγωγη της δοκιμης.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.325
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top