Pilium Audio




Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Οι εντυπώσεις από τον προ είναι εξαιρετικές σε υπερθετικό βαθμό. Ο προενισχυτης συνδέθηκε με τον ομοσταύλο τελικό και το σετ έπαιξε σαφώς καλύτερα από ότι έπαιζε με τον δικό μου προενισχυτη. Ίσως βοήθησε ότι υπάρχει μια ειδική έξοδο που ονομάζεται p-link και προορίζεται για χρήση μόνο μεταξύ των δυο συγκεκριμένων μηχανημάτων.

Ο ήχος ήταν απλά ο καλύτερος που έχω ακούσει ποτέ στη ζωή μου όταν χρησιμοποιήθηκε με τον παραπάνω συνδυασμό ένα σοβαρό ladder Dac όχι ιδιαίτερα υψηλής κατηγορίας τιμής. Δεν άκουσα καν με πικαπ λόγω έλλειψης χώρου.

Πάντως πραγματικά δεν ξέρω αν υπάρχει καλύτερο σετ προ τελικού αλλά αν υπάρχει θα πρέπει να κοστίζει όσο ένα σπίτι (αφήνω κάποια περιθώρια για Technical Brain η καμία άλλη εξωτική φίρμα που δεν έχω ακούσει). Από τις γνωστές πανάκριβες εταιρίες solid state ενισχυτικών δε νομίζω ότι το παραπάνω σετ υστερεί σε κάτι.

Βγήκε και ένα τεστ πριν από λίγες μέρες για τον προενισχυτη από έναν πασίγνωστο Ασιάτη blogger με τεράστιο σύστημα. Αυτός αγόρασε τον προενισχυτη και κατά τη γνώμη μου και λίγα λέει....

http://analoguefellowship.com/2017/...tale-series-the-ares-preamplifier-line-stage/
 



Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Παιδια ευχαριστω πολυ αλλα δε τον εχω παρει (ακομα) τον προενισχυτη.

Θα τον παρω ομως καποια στιγμη...
 

T

Tadakis

Guest
Ζηλεύουμε.! Μπράβο. Το εχεις ακούσει/δοκιμάσει και με άλλο ηχείο πέρα των Tidal?
 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Ζηλεύουμε.! Μπράβο. Το εχεις ακούσει/δοκιμάσει και με άλλο ηχείο πέρα των Tidal?
Το εχω ακουσει σε αλλο σπιτι με ηχεια B&W 800N και αυτο το ακουσμα ηταν που μου τραβηξε την προσοχη γιατι δεν ειχα ακουσει ποτε μου ηχεια της συγκεκριμενης εταιριας να παιζουν τοσο καλα σε καποιο σεταπ στο παρελθον. Παντως τα συγκεκριμενα ηχεια τα οποια θεωρουνται αρκετα δυσκολα στην οδηγηση, ο τελικος ενισχυτης τα οδηγουσε με πολυ μεγαλη ανεση.
 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Τον πηρα και τον προενισχυτη. Δεν ειχα ακουσει εως τωρα αλλον προενισχυτη να στεκεται διπλα στον Tidal Preos-D.

Το σετακι Pilium Ares- Achilles κενταει κατα τη γνωμη μου χωρις εμφανη μειονεκτηματα παρα μονο οτι χρειαζεται πολυ προσοχη στην επιλογη των συνοδων γιατι ειναι πολυ αναλυτικα.

Και μια ατακα για τον φιλο μου τον Κοτσιδη.....

Οι ενισχυτες αυτοι ειναι (ξανα!) το τελος του δρομου σε οτι αφορα τα solid state ενισχυτικα.:fuckyou::fuckyou:
 


Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Μεγαλη κουβέντα αλλα ειναι απο τις λίγες φορες που εχω αρχίσει να πιστεύω οτι μπορει να ειναι και πιθανό ενδεχόμενο.

Κοιτά βασικά οι ενισχυτές εχουν τα παντα σε υπερθετικό βαθμό για τον άνθρωπο που τον ενδιαφερει το ουδέτερο άκουσμα. Αν συνδυαστούν με αντίστοιχης λογικής ηχεια τοτε μπορεις να εχεις ακριβώς τον ηχο που επιθυμείς παίζοντας απλα με την πηγή.

Εισαι λαμπάκιας? Παίρνεις λαμπατο dac.
Θες κάπως μουσικό αποτελεσμα? Βάζεις ενα ladder dac που ειναι και της μόδας.
Θες να κανεις mastering? Παίρνεις ενα Weiss Dac1mk3, ενα prism η ενα dangerous music dac2
 

Μηνύματα
557
Reaction score
523
Αρα να υποθέσω ότι δεν έχεις ακούσει ακόμα το ντακ του κωστα.....
Θα χασεις το φως σου....
 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Αρα να υποθέσω ότι δεν έχεις ακούσει ακόμα το ντακ του κωστα.....
Θα χασεις το φως σου....
Εχω ακουσει αρκετα αλλα. Αυτη τη στιγμη εχω στα χέρια μου ενα Vekian της Stahl-Tek.
 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Ανεβηκε ενα εξαιρετικό review για τον τελικό ενισχυτή της Pilium, τον Achilles στον γνωστό Ασιάτη blogger.

http://analoguefellowship.com/2018/03/02/1282/

Το ενδιαφέρον είναι ότι υπονοείται ότι ο τελικός απέδωσε καλύτερα από τους μεγάλους monoblock της Vitus καθώς και ότι τονικά προσεγγισε σε κάποιες στιγμές στο επίπεδο του Kondo Ongaku!!

Και μόνο η αναφορά των παραπάνω σαν δείκτη αναφοράς για συγκρίσεις νομίζω οτι αποτελεί τιμή για τον Έλληνα κατασκευστή
 
Last edited:

T

Tadakis

Guest
Με χαρά να δούμε και να ακούσουμε τον ολοκληρωμένο 'Leonidas' - κάτι που ήδη σκέφτομαι σαν πιθανή επόμενη επένδυση.
 


Μηνύματα
557
Reaction score
523
Καλησπέρα,
Ο κώστας στη προσπαθεια του για να μεγαλωσει τα παραχόμενα προιόντα...έχει βγαλει και διαφορα υπό αξιολόγηση ντακ....διερευνητικά....
Δύο από αυτά που έχω ακούσει...ειναι αντιστοιχα των ενισχυτων του.....δεν πανε παραπάνω...
Οσον αφορα το λεωνίδα...μπείτε στη σειρά....
 

Μηνύματα
683
Reaction score
296
Δεν πάνε παραπάνω... Χαχαχα. Σε ελεύθερη χώρα ζούμε βέβαια οπότε:)

Αν τα μηχανήματα είναι αντάξια της after sales επικοινωνίας θα πρότεινα σε όλους να το ξανασκεφτούν.

Από προσωπική εμπειρία, αγορά μηχανημάτων xindak που αν δεν κάνω τραγικό λάθος, είναι το ίδιο πρόσωπο.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Από προσωπική εμπειρία, αγορά μηχανημάτων xindak που αν δεν κάνω τραγικό λάθος, είναι το ίδιο πρόσωπο.


Ε? Δεν βγαζει νοημα η φραση.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.865.605
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top