pioneer mcacc συστημα ισοσταθμισης

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Πριν σχεδον 10 χρονια η PIONEER ξεκινησε κατι που οι αλλοι (ως συνηθως ) δεν ειχαν φανταστει οτι μπορει να υπαρξει.Το γνωστο συστημα ισοσταθμισης.Επομενη κινηση (οχι ακριβως ισοσταθμιση) αλλα κατι με μικροφωνο (οπως λεμε κατι απο γιουβετσι) εκανε η ντενονουλα.
Ματαια ομως ειδε πως με απλα τσαφ τσουφ δεν μπορουσε να παλεψει κατι τετοιο, η pio Μετραγε 4 χρονια εμπειρια , καπου εκει το γυρισε στο οντισι.
Μιας και απο οτι ειδαμε η ιδια δεν ηταν σε θεση να κατασκευασει κατι αναλογο.Με μια διαφορα, σε καθε συσκευη με audyssey υπαρχουν λιγες (πολυ) σελιδες με την ισοσταθμιση του.In the other hand αν δουμε ενα μανιουαλ απο pio βλεπουμε να εχει τουλαχιστον 20 σελιδες για το πως δουλευει το πραμα.
Και εκει βλεπουμε οτι μονο η γιαμι συνεχιζει να δουλευει με κατι δικο της .Ολοι οι αλλοι το ερειξαν στο οντισι.Το αποτελεσμα ειναι ανμενομενο μιας και δεν βλεπει ευκολα λαθη οπως αλλα συστηματα ισοσταθμισης.Η ολη δουλεια απο το 2003 μπορει να γινει και μεσω pc.Κατα τα αλλα η πρωτη εταιρια που παρουσιασε συστημα ισοσταθμισης παραμενει πρωτη.
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: pioneer mcacc συστημα ισοσταθμισης

ρολαρετε το ποντικι και δειτε
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Απάντηση: pioneer mcacc συστημα ισοσταθμισης

Πριν σχεδον 10 χρονια η PIONEER ξεκινησε κατι που οι αλλοι (ως συνηθως ) δεν ειχαν φανταστει οτι μπορει να υπαρξει.Το γνωστο συστημα ισοσταθμισης.Επομενη κινηση (οχι ακριβως ισοσταθμιση) αλλα κατι με μικροφωνο (οπως λεμε κατι απο γιουβετσι) εκανε η ντενονουλα.
Ματαια ομως ειδε πως με απλα τσαφ τσουφ δεν μπορουσε να παλεψει κατι τετοιο, η pio Μετραγε 4 χρονια εμπειρια , καπου εκει το γυρισε στο οντισι.
Μιας και απο οτι ειδαμε η ιδια δεν ηταν σε θεση να κατασκευασει κατι αναλογο.Με μια διαφορα, σε καθε συσκευη με audyssey υπαρχουν λιγες (πολυ) σελιδες με την ισοσταθμιση του.In the other hand αν δουμε ενα μανιουαλ απο pio βλεπουμε να εχει τουλαχιστον 20 σελιδες για το πως δουλευει το πραμα.
Και εκει βλεπουμε οτι μονο η γιαμι συνεχιζει να δουλευει με κατι δικο της .Ολοι οι αλλοι το ερειξαν στο οντισι.Το αποτελεσμα ειναι ανμενομενο μιας και δεν βλεπει ευκολα λαθη οπως αλλα συστηματα ισοσταθμισης.Η ολη δουλεια απο το 2003 μπορει να γινει και μεσω pc.Κατα τα αλλα η πρωτη εταιρια που παρουσιασε συστημα ισοσταθμισης παραμενει πρωτη.

Εγω θέλω να μου πείς το εξής? Αφου το mcac της pioneer είναι τόσο γαμάτο γιατί δεν το εχει χρησιμοποιήσει κανένας άλλος? Επειδή η Pioneer δεν έδινε την άδεια? σιγά , πάλι λεφτά θα έβγαζε.
Μήπως επειδή είναι μούφα όπως όλα αυτά τα συστήματα ας πούμε?
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: pioneer mcacc συστημα ισοσταθμισης

για ακομα μια φορα δεν ξερεις τι λες, ποτε καποια εταιρια δανεισε τεχνολογια σε καποια αλλη? ε? ΠΟΤΕ.Γιαυτο η καθε μια στο καθε δικο της προιον (οποιο και αν ηταν αυτο ) του εδινε αλλο ονομα
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: pioneer mcacc συστημα ισοσταθμισης

ωραια απαντηση,
εψησες τα ραδικια,
σορυ τα μεγειρεψες
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Απάντηση: pioneer mcacc συστημα ισοσταθμισης

Αστο τα ραδίκια τα βλέπεις εσυ.
Το AUDYSSEY ποου τόσο πολύ γουστάρεις και εκθειάζεις τι είναι ? τεχνολογία της ONKYO?
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Απάντηση: pioneer mcacc συστημα ισοσταθμισης

ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΊΠΑ ΠΟΤΈ ΟΤΙ ΤΟ AUDYSSEY είναι γαμάτο ........
Απεναντίας το θάβω , και οχι μόνο αυτό αλλά και όλα τα όμοιά του γιατί είναι προβληματικά στην συμπεριφορά τους και στεγνώνουν τον ηχο.Εσυ αντ αυτού πας και βάζεις πέρα απο αυτή την παπαριά και diffusers και absorbers. Δε λεω καλά κάνεις , αλλά όλο αυτό το συνοθύλευμα απο audyssey - diffusers -absorbers σου κάνει τον ηχο αχταρμα , και δεν το καταλαβαίνεις ρε παιδάκι μου.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: pioneer mcacc συστημα ισοσταθμισης

περι ορεξεως κολοκυθοπιτσα
ασχετε
 

Μηνύματα
931
Reaction score
81
Απάντηση: pioneer mcacc συστημα ισοσταθμισης

Το χαρακτηριστικο των πολλων ξερολισμος,εγωισμος,ισσοπεδωση.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: pioneer mcacc συστημα ισοσταθμισης

η κουρτινα 2 φταιει,:126:
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: pioneer mcacc συστημα ισοσταθμισης

η κολοκιθοπιτσα σε ταπωσε, οχι εγω:136:
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Απάντηση: pioneer mcacc συστημα ισοσταθμισης

Αργύρη πρέπει να καταλάβεις ΟΤΙ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΑΗΔΙΕΣ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ ΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ .
Αν εχεις κάτι σοβαρό να γράψεις , εχει καλώς , αν οχι σε παρακαλώ μην γράφεις αηδίες , εγω τουλάχιστον εχω κουραστεί.
ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΟΤΙ Η PIONEER ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ, ΟΥΤΕ Η DENON ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ. ΞΕΚΟΛΛΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: pioneer mcacc συστημα ισοσταθμισης

με αγαπη απο τον ΔΡ αλμπανη
http://www.youtube.com/watch?v=4e-VtxFOAQ0
καποια στιγμη ΠΡΕΠΕΙ να καταλαβεις ΜΟΝΟΣ σου οτι εισαι ο μονος εναντιον των ισοσταθμισεων,
δεν λεω δικαιωμα σου,
αλλα
δε δικαιωνεσαι ετσι.
Και δωστου dr alban
http://www.youtube.com/watch?v=4e-VtxFOAQ0

με τις υγειες σου
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: pioneer mcacc συστημα ισοσταθμισης

θα μπορουσα να ζητησω την γνωμη μελων που εχουν pioneer 82 και να γραψουν για το τι κανει το mcacc.
Αλλα απλα δεν νοιωθω την αναγκη, εξαλλου δεν ειναι του στυλ μου να ευλογω τα γενεια μου:126:
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Ρε παιδιά.... ηρεμήστε λίγο! Κουλάρετε!

Ας ανανεώσουμε λίγο τις γνώσεις μας γιατί μπορεί να έχουμε μείνει πίσω. Απ΄ότι θυμάμαι με το λίγο που έχω ασχοληθεί (και παρακαλώ πολύ να με διορθώσετε όπου κάνω λάθος), για τα αυτόματα συστήματα ισοστάθμισης που συναντάμε ενσωματωμένα στους A/V ενισχυτές:

Το MCACC της Pioneer είναι γραφικός ισοσταθμιστής μόνο για την κύρια θέση ακρόασης, ενώ για την ευρύτερη εξομάλυνση των στασίμων μπορεί να λαμβάνει υπόψη μετρήσεις και από άλλα δύο σημεία αναφοράς.

Το YPAO της Yamaha είναι παραμετρικός ισοσταθμιστής 10 περιοχών φάσματος, μόνο για την κύρια θέση ακρόασης. Μου φαίνεται εξαιρετικά απλοϊκός.

Το MultEQ XT της Audyssey είναι γραφικός ψηφιακός ισοσταθμιστής 9 περιοχών φάσματος, με ψηφιακά φίλτρα FIR, για έως και 8 ή 32 θέσεις ακρόασης από τις οποίες με ειδικές τεχνικές εξάγεται ένας ζυγισμένος συνδυασμός των διορθώσεων. Εφαρμόζεται ταυτόχρονα στο πεδίο της συχνότητας και του χρόνου, έτσι ώστε να αποφεύγονται τα φασικά προβλήματα που δημιουργούνται από τις παραδοσιακές τεχνικές ισοστάθμισης χώρων, πχ sound smearing ή modal ringing.

Ειδικότερα, το MultEQ χρησιμοποιεί ακολουθίες παλμικών σήματων για τη συνδυασμένη μέτρηση του χώρου (πρώτης άφιξης και ανακλάσεων). Ανιχνεύει patterns στο πεδίο του χρόνου τα οποία ομαδοποιεί σε 3-5 ομάδες. Για κάθε ομάδα κατασκευάζει μία αντιπροσωπευτική απόκριση, ενώ η τελική απόκριση για την κατασκευή του φίλτρου ισοστάθμισης προκύπτει από την ομαδοποίηση των αντιπροσωπευτικών αποκρίσεων (ζυγισμένος συνδυασμός), εφαρμόζοντας τεχνικές αναγνώρισης προτύπων (pattern recognition) και fuzzy logic. Τα ψηφιακά φίλτρα MultEQ μοντελοποιούν την απόκριση του χώρου στα πεδία του χρόνου και της συχνότητας ταυτόχρονα, χρησιμοποιώντας μερικές εκατοντάδες σημεία/συντελεστές (τόσα ώστε αφενός να καλύπτεται επαρκώς η απαιτούμενη ανάλυση, αφετέρου να μην ξεπερνιέται η υπολογιστική ικανότητα του επεξεργαστή). Για το λόγο αυτό, οι περισσότεροι υπολογισμοί κατανέμονται στις χαμηλότερες συχνότητες, εκεί δηλαδή όπου εμφανίζονται τα δυσκολότερα προβλήματα που σχετίζονται με την ακουστική των χώρων ακρόασης (στάσιμα κύματα).
Επιπρόσθετα των ανωτέρω, η τεχνική MultEQ ελέγχει την απόλυτη πολικότητα του συστήματος (συμπεριλαμβάνοντας και τον εντοπισμό τυχόν εσφαλμένης πολικότητας σύνδεσης των ηχείων), μετρά την ακουστική απόσταση της θέσης ακρόασης από κάθε ηχείο (με ακρίβεια 0.6 cm) και τοποθετεί τα κατάλληλα level trims για όλα τα κανάλια και του subwoofer. Επίσης, προσδιορίζει τη βέλτιστη συχνότητα crossover μεταξύ κάθε καναλιού και του subwoofer(s) και τροφοδοτεί την πληροφορία αυτή στο bass management system.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: pioneer mcacc συστημα ισοσταθμισης

κουλ ειμαστε απλα με τον γιαννη μας αρεσει η φαγομαρα
ετσι γιαννη?
Οσο αφορα ολα τα αλλα που ειπες εισαι ολοσωστος για ακομα μια φορα.Το θεμα με ολα αυτα ειναι ωε συνηθως ενα και μονο.
Το αποτελεσμα.Το mcacc ειναι το best by far.
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Παρατηρώντας το http://www.pioneer.eu/eur/products/42/98/tech/AVAmplifierReceiver/AF_MCACC.html

μου δίνει την εντύπωση ότι λαμβάνει υπόψη μόνον την απευθείας διάδοση και καθόλου τις ανακλάσεις του χώρου.
Επίσης, ουσιαστικά εστιάζεται στην ισοστάθμιση (χρονικές καθυστερήσεις και ρύθμιση φάσης) μόνον για την κύρια θέσης ακρόασης.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.423
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top