Pioneer SX-880 προτασεις για ηχεία

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.957
Reaction score
2.890
Καλημέρα σε όλους. Δυστυχώς ο αγαπημένος μου advance paris ax1 αποφάσισε να μην λειτουργεί και παρόλο που είναι στην εγγύηση η μεταφορά στο εξωτερικό και η επιστροφή κοστίζει πιο πολύ απο να τον πάρω καινούργιο. Οπότε είπα να αξιοποιήσω τον vintage Pioneer που έχω και να του πάρω ηχεία να χαίρεται και να χαίρομαι και εγώ. Μουσική στο γραφείο κυρίως κλασσική, τζαζ, vocal, και γενικώς ποιοτική και όχι εμπορική μουσική. Πηγή το pc και το ifi zen dac v2. Ενδιαφέρομαι για βάσης ηχείο. Μπάτζετ οικονομικό no more than 300 ευρώ. Τα στοιχεία του ενισχυτή είναι τα παρακατω:

Tuning range: FM, MW
Power output: 60 watts per channel into 8Ω (stereo)
Frequency response: 5Hz to 80kHz
Total harmonic distortion: 0.05%
Damping factor: 30
Input sensitivity: 2.5mV (MM), 150mV (line)
Signal to noise ratio: 76dB (MM), 95dB (line)
Output: 150mV (line)
Speaker load impedance: 4Ω (minimum)
Semiconductors: 5 x FET, 9 x IC, 37 x transistors, 37 x diodes
Dimensions: 480 x 140 x 320mm
Weight: 12.2kg

Αναμένω με χαρά τις προτάσεις σας. Προτάσεις για ενεργά δεν με ενδιαφέρουν γιατι τα έχω στο κυρίως σύστημα.
 




hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.957
Reaction score
2.890
Από ομοαξονικά παθητικά τι παίζει? Πάμε πολύ ψηλά? Με έχουν μαγέψει τα tannoy gold αλλά τα έχω στο κύριο σύστημα και δεν παίζουν με τον Pioneer.
 

Μηνύματα
27.023
Reaction score
24.954
Δεν βρίσκω κάτι εκτός από τα πανάκριβα KEF LS 50 , που βέβαια δεν δικαιολογούν την ύπαρξή τους με την καμία.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.957
Reaction score
2.890
Με τίποτα KEF. Κάποτε είχα μπει στο τρυπάκι να τα πάρω αλλά ευτυχώς πήρα τα TANNOY.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.957
Reaction score
2.890
Καλησπέρα σε όλους. Έχω στα χέρια μου δανεικά από την εταιρεία τα JBL Control One. Τα συνέδεσα πάνω στον Pioneer και μπορώ να πω ότι είχα καιρό να ακούσω τόσο καλά. Ο Vintage τον πάτησε τον Advance Paris με περισσότερο βάθος, μεγαλύτερο stage και αληθοφάνεια. Ο Paris τα πάει πολύ καλά στην λεπτομέρεια και στα πολλά inputs αλλά αυτή η ποιότητα του Pioneer δεν υπάρχει. Ίσως είναι και το είδος που ακούω. Πάντως η έρευνα για τα ηχεία θα γίνει καθότι τα JBL είναι προσωρινά και δεν μου αρέσουν αισθητικά στο γραφείο για να πάρω τα ίδια. Παίζουν καλά πάντως.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.957
Reaction score
2.890
Κάτι που επίσης παρατηρώ είναι ότι ο Pioneer είναι δυνατός κριτής των κακών εγγραφών. Με τον Pioneer τσιμπάς τις κακές εγγραφές και δεν χρωματίζει με ψηφιακή χροιά κάτι που ο Advance Paris έτεινε αρκετά να κάνει. Δεν ξέρω αν είναι καλό αυτό ή κακό αλλά εμένα μου αρέσει. Αυτά όλα μέσω του Tidal που ακούω και του zen dac v2 που είναι συνδεδεμένο με τον υπολογιστή.
 

ika

News
Μηνύματα
13.671
Reaction score
12.772
Με τα δανεικά JBL σου ακούγεται καλύτερα ο Pioneer, με τα ηχεία που είχες στον Paris, πως σου ακούγεται;
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.957
Reaction score
2.890
Με τα ιδια ηχεία ο Pioneer σαφώς καλύτερα. Ωστόσο με τον Paris και τα ενεργά Tannoy καλύτερα από τον Pioneer, αν και σε αυτή τη περίπτωση παίζει ρόλο το ενισχυτικό στάδιο του Tannoy.
 

Μηνύματα
2.084
Reaction score
5.438
Δεν πηγαινεις τον Advance στην east electronics να τον επισκευάσουν;
Επισης προσπαθω να καταλαβω τι συγκρινεις ηχητικα,την προενισχυση του advance με τα tannoy gold σε σχεση με τον pioneer και τα control one?
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.957
Reaction score
2.890
Συγκρίνω την ενίσχυση του Advance Paris AX1 με τα Control 1 και την ενίσχυση του Pioneer με τα ίδια ηχεία. Όσων αφορά τον Advance Paris σίγουρα θα πάει για έλεγχο για να δούμε κόστος επισκευής.
 

Μηνύματα
2.336
Reaction score
4.896
Καλημέρα σε όλους. Δυστυχώς ο αγαπημένος μου advance paris ax1 αποφάσισε να μην λειτουργεί και παρόλο που είναι στην εγγύηση η μεταφορά στο εξωτερικό και η επιστροφή κοστίζει πιο πολύ απο να τον πάρω καινούργιο.
Υπάρχουν εξαίρετοι τεχνικοί που μπορούν να στον επισκευάσουν με, πιθανά, ελάχιστο κόστος.....
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.957
Reaction score
2.890
Υπάρχουν εξαίρετοι τεχνικοί που μπορούν να στον επισκευάσουν με, πιθανά, ελάχιστο κόστος.....
Σίγουρα θα τον πάω να τον δούνε. Μαζεύω τώρα κάποια τηλέφωνα. Σκέφτομαι να τους πάω και τους δύο, τον SX-880 για φρεσκάρισμα και τον Paris για επισκευή.
 

Μηνύματα
2.336
Reaction score
4.896
Σίγουρα θα τον πάω να τον δούνε. Μαζεύω τώρα κάποια τηλέφωνα. Σκέφτομαι να τους πάω και τους δύο, τον SX-880 για φρεσκάρισμα και τον Paris για επισκευή.
Νομίζω οι Revamp και ο East Electronics (ειδικά για τον Pioneer) είναι πολύ καλοί.
Για τους Revamp έχω και προσωπική εμπειρία.
Χωρίς φυσικά να υποβαθμίζω και άλλους που δεν γνωρίζω.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.957
Reaction score
2.890
Νομίζω οι Revamp και ο East Electronics (ειδικά για τον Pioneer) είναι πολύ καλοί.
Για τους Revamp έχω και προσωπική εμπειρία.
Χωρίς φυσικά να υποβαθμίζω και άλλους που δεν γνωρίζω.
Είναι μέσα στην λίστα και οι δύο όπως επίσης και άλλες προτάσεις που μου έχουν έρθει σε μήνυμα. Σίγουρα θέλω κάποιον που να το κατέχει γιατί ειδικά ο SX-880 είναι σαν καινούργιος και προσεγμένος τόσα χρόνια από φθορές αλλά θέλει την αναγέννηση του.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.957
Reaction score
2.890
Καλησπέρα σε όλους. Τελικά πήγα στην East Electronics τον Advance Paris και με μικρό κόστος φτιάχτηκε και ξανά μπήκε στην θέση του. Ενα μεγάλο ευχαριστώ στο κ Πετρόπουλο για την ευγένεια του, την ανάλυση του για το μηχάνημα και την ταχύτητα επισκευής.

Επισκευάστηκε το δευτερεύον τροφοδοτικο με καλύτερα υλικά καθότι τα υπάρχων χάλασαν και μπήκαν Nippon μεγαλύτερης χωρητικότητας.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.957
Reaction score
2.890
Καλημέρα και εδώ σε όλους. Τώρα που έχω μείνει μόνο με τον Pioneer SX-880 στο γραφείο καθότι ο ΑΧ1 έφυγε και έτσι έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο από ενισχυτές μπήκα στο τρυπάκι να αγοράσω ένα σετ ηχείων με ευαισθησία μεγαλύτερη από τα 90db σαν δώρο μου για τα Χριστούγεννα. Γλυκοκοιτάζω που λέτε τα Klipsh R-51M. Τι λέτε θα ταιριάξουν με τον SX; Το λέω με γνώμονα ότι τα δικά του ηχεία τα Sansui SP-X9700 (δεν χωράνε στο γραφείο :) ) είναι ηχεία με 103db ευαισθησία και με κόρνες και έχουν ταιριάξει με τον εν λόγω ενισχυτή. Πάντα ήθελα ένα bookself ηχείο με κόρνες να το συνδυάσω με τον εν λόγω ενισχυτή.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.499
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top