PlayStation 5

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Το sifu το φοβάμαι λίγο στο difficulty (μην κουραστώ), διαφορετικά φαίνεται πολύ ενδιαφέρον.
Αλλά διάβασα πως η εταιρία ετοιμάζει patch με δυνατότητα επιλογής για το επίπεδο δυσκολίας.
Καλό θα είναι αν γίνει..
Αν δεν γίνει όμως? :biggrin:
Κλάμα.. :cry:
Ναι, ξεκινάς όμορφα κι ωραία 20 χρονών και μέχρι να φτάσεις στο τέλος της πίστας έχεις πάει 70 απ' τις φορές που χάνεις! Στο τέλος χάνεις κι όλα τα skills, εκτός κι αν τα έχεις πληρώσει x5 οπότε τα διατηρείς μόνιμα αν κατάλαβα καλά.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.114
Reaction score
18.833
Ναι, ξεκινάς όμορφα κι ωραία 20 χρονών και μέχρι να φτάσεις στο τέλος της πίστας έχεις πάει 70 απ' τις φορές που χάνεις! Στο τέλος χάνεις κι όλα τα skills, εκτός κι αν τα έχεις πληρώσει x5 οπότε τα διατηρείς μόνιμα αν κατάλαβα καλά.
Θα φτύσουμε τα σ'θκά μας, κατάλαβα.. :lol:

Ίσως περιμένω λίγο να δω τι θα κάνει η εταιρία.
Μου αρέσει η δυσκολία βρε παιδίμ' δεν λέω, και το witcher 3 και το Cyberpunk στο τέρμα τα έπαιξα..
Αλλά βάλε ένα learning curve πιο ήπιο ρε συμπέθερε να προπονηθούμε χωρίς να παίζουμε την ίδια πίστα ξανά και ξανά..
Αλήθεια είναι ωραία η πρώτη πίστα? (γιατί θα μείνω εκεί για καιρό.. :biggrin: )
Είμαστε και μιας ηλικίας.. (μήπως μας ωθούν εμμέσως να ασχοληθούμε με την παρατήρηση πτηνών? )
Λέω τώρα.. :whistling:
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.114
Reaction score
18.833
tomb raider κλπ
Αυτό (tomb raider) το έχω ήδη 2-3 steps down από αυτά που ανέφερα παραπάνω (skyrim, witcher, fallout).
Tomb Raider, Assassins creed, καλά είναι, αλλά ταυτόχρονα δεν ξέρω και λίγο βαρετά ή συνηθισμένα.. :idk:
To Horizon ίσως κάπου ενδιάμεσα αλλά κι αυτό με αστερίσκους.. :rolleyes:
Περνά η ώρα ωραία πάντως..

To Prey (για εσένα xfader το λέω) είναι πολύ έξυπνο και ωραία δομημένο αν σου αρέσουν τα shooter-τρόμου.
Δεν μου άρεσε καθόλου το design στους εξωγήινους (καθόλου όμως) αλλά τι να κάμεις? :biggrin:
Η διαμόρφωση - δομή των χώρων είναι φοβερή πάντως.
Χάνεσαι μέσα του..

 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Αυτό (tomb raider) το έχω ήδη 2-3 steps down από αυτά που ανέφερα παραπάνω (skyrim, witcher, fallout).
Tomb Raider, Assassins creed, καλά είναι, αλλά ταυτόχρονα δεν ξέρω και λίγο βαρετά ή συνηθισμένα.. :idk:
To Horizon ίσως κάπου ενδιάμεσα αλλά κι αυτό με αστερίσκους.. :rolleyes:
Περνά η ώρα ωραία πάντως..

To Prey (για εσένα xfader το λέω) είναι πολύ έξυπνο και ωραία δομημένο αν σου αρέσουν τα shooter-τρόμου.
Δεν μου άρεσε καθόλου το design στους εξωγήινους (καθόλου όμως) αλλά τι να κάμεις? :biggrin:
Η διαμόρφωση - δομή των χώρων είναι φοβερή πάντως.
Χάνεσαι μέσα του..

Το Tomb Raider μου αρέσει πολύ. Αλλά εγώ προτιμώ τις σίγουρες λύσεις. Αν μου αρέσει κάτι θέλω το ίδιο συνέχεια. Τα πειράματα 9 φορές στις 10 με ξενερώνουν. Το ίδιο και στις ταινίες. Έχω πολύ περιορισμένο εύρος γούστου.

Έβαλα το "The Evil Within 2" πάλι. Το είχα πάρει στο PS4 και το παράτησα στην πρώτη πίστα. Στο PS5 παίζει καλύτερα αλλά δεν με αγγίζουν πια τα ατμοσφαιρικά παιχνίδια. Βαριέμαι πολύ γρήγορα. Στις ταινίες έχω τη βοήθεια του FF, στα παιχνίδια βασανίζομαι. :biggrin:

Το Uncharted (όλα) το έχω τελειώσει αμέτρητες φορές. Προτιμώ να το ξαναπαίξω παρά να αρχίσω ένα νέο που δεν θα μου κάνει κλικ από την αρχή και θα απαιτεί manual για τον χειρισμό.
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.114
Reaction score
18.833
Το Tomb Raider μου αρέσει πολύ. Αλλά εγώ προτιμώ τις σίγουρες λύσεις. Αν μου αρέσει κάτι θέλω το ίδιο συνέχεια. Τα πειράματα 9 φορές στις 10 με ξενερώνουν. Το ίδιο και στις ταινίες. Έχω πολύ περιορισμένο εύρος γούστου.

Έβαλα το "The Evil Within 2" πάλι. Το είχα πάρει στο PS4 και το παράτησα στην πρώτη πίστα. Στο PS5 παίζει καλύτερα αλλά δεν με αγγίζουν πια τα ατμοσφαιρικά παιχνίδια. βαριέμαι πολύ γρήγορα. Στις ταινίες έχω τη βοήθεια του FF, στα παιχνίδια βασανίζομαι. :biggrin:

Το Uncharted (όλα) το έχω τελειώσει αμέτρητες φορές. Προτιμώ να το ξαναπαίξω παρά να αρχίσω ένα νέο που δεν θα μου κάνει κλικ από την αρχή και θα απαιτεί manual για τον χειρισμό.
Ναι, καλά κάνεις, παίζουμε για ξεκούραση-διακέδαση αν είναι να βασανιζόμαστε.. :biggrin:
Εγώ είμαι λίγο μαζοχιστής αλλά με μέτρο πια..
Αν μου αρέσει πολύ το παιχνίδι αφού πάρω αίσθηση - κλίμα το ξαναπαίζω στο δύσκολο και κάποια πραγματικά το αξίζουν, είναι άλλη εμπειρία.
Κάποια όχι..
Uncharted δεν έχω ακουμπήσει (δεν έχω play).
Παρατάω κι εγώ κάποια γρήγορα, είναι νομίζω γιατί ξέρεις τι θες και αν δεν, δεν..
Το Tomb rider μου αρέσει πολύ στο exploration αυτό είναι το best part, αλλά δεν μου αρέσει η δράση - μάχες, Δεν γίνεται και χαμός ειδικά στην αρχή αλλά από τη μέση και μέχρι το φινάλε που κλιμακώνει με ξενερώνει λίγο.
Αυτό..
Ποτέ δεν ήταν το δυνατό του σημείο η δράση και έχουν βάλει πολύ στα τελευταία..
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Ναι, καλά κάνεις, παίζουμε για ξεκούραση-διακέδαση αν είναι να βασανιζόμαστε.. :biggrin:
Εγώ είμαι λίγο μαζοχιστής αλλά με μέτρο πια..
Αν μου αρέσει πολύ το παιχνίδι αφού πάρω αίσθηση - κλίμα το ξαναπαίζω στο δύσκολο και κάποια πραγματικά το αξίζουν, είναι άλλη εμπειρία.
Κάποια όχι..
Uncharted δεν έχω ακουμπήσει (δεν έχω play).
Παρατάω κι εγώ κάποια γρήγορα, είναι νομίζω γιατί ξέρεις τι θες και αν δεν, δεν..
Το Tomb rider μου αρέσει πολύ στο exploration αυτό είναι το best part, αλλά δεν μου αρέσει η δράση - μάχες, Δεν γίνεται και χαμός ειδικά στην αρχή αλλά από τη μέση και μέχρι το φινάλε που κλιμακώνει με ξενερώνει λίγο.
Αυτό..
Ποτέ δεν ήταν το δυνατό του σημείο η δράση και έχουν βάλει πολύ στα τελευταία..

Ένας βασικός λόγος που κάνουν τη δράση δύσκολη είναι για να μην τερματίσουμε γρήγορα το παιχνίδι. Είναι πιο φτηνή λύση η ρύθμιση του AI των εχθρών από τη σχεδίαση περισσότερων σκηνών.

Εγώ θέλω λογική και ρυθμιζόμενη δυσκολία σε συνδυασμό με νέες πίστες. Ασύμφορη απαίτηση.

Τα action games τα ξεκίνησα στο PC πριν δεκαετίες και πάντα με cheat codes. Βασικά να πυροβολώ ασταμάτητα θέλω χωρίς να χάνω και να κάνω διάλειμμα όποτε γουστάρω χωρίς να φοβάμαι μην μου την πέσουν. 8-)

Στις κονσόλες σταμάτησα να ασχολούμαι με τη δύσκολη δράση αφού τα cheats είναι πλέον ανύπαρκτα.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.114
Reaction score
18.833
Στις κονσόλες σταμάτησα να ασχολούμαι με τη δύσκολη δράση αφού τα cheats είναι πλέον ανύπαρκτα.
Back to pc gaming λοιπόν.. :biggrin:

Ένας βασικός λόγος που κάνουν τη δράση δύσκολη είναι για να μην τερματίσουμε γρήγορα το παιχνίδι
Δεν με χαλάει τόσο η δυσκολία αλλά ο ξέφρενος ρυθμός σε συνδυασμό με αυτή..
Ή η κακή ισορροπία..
Έπαιζα και παίζω καμμιά φορά ακόμα το ARMA ΙΙΙ που είναι εξωφρενικά δύσκολο, αλλά έχει σχεδιασμό και ρεαλιστικό αργό ρυθμό.
Stalker, skyrim, τα έπαιξα με mods για έξτρα δυσκολία αλλά με ''στόχευση'' και καλή ισορροπία.
Αυτό ασχέτως δυσκολίας που ανεβαίνει αισθητά με ξεκουράζει και δεν ασφυκτιώ.
Το witcher 3 επίσης στο δύσκολο δεν με κουράζει καθόλου απλά με αναγκάζει να προετοιμαστώ σωστά.
Και το Cyberpunk ανταποκρίνεται καλά στο hard.
Για εμένα είναι θέμα δομής-υλοποίησης του παιχνιδιού.
Στο Tomb Rider και στο εύκολο οι μάχες νε εκνευρίζουν - κουράζουν.
Δεν χάνω, βαριέμαι-κουράζομαι.
 



Μηνύματα
1.226
Reaction score
2.039
Δεν ειμαι σιγουρος αν θα βγει και για PS5 αλλα εγω ανυπομονω να βγει το Scorn.
Επισης για ατελειωτη αλλα και αμυαλη δραση, το τελευταιο serious sam. Λιωσιμο αν και τρομερα κουραστικο επειδη εισαι στην τσιτα συνεχεια.
Επισης παιξτε το Immortals Fenyx Rising. Παιχνιδαρα.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.114
Reaction score
18.833
Το sifu το φοβάμαι λίγο στο difficulty (μην κουραστώ), διαφορετικά φαίνεται πολύ ενδιαφέρον.
Αλλά διάβασα πως η εταιρία ετοιμάζει patch με δυνατότητα επιλογής για το επίπεδο δυσκολίας.
Καλό θα είναι αν γίνει..
Αν δεν γίνει όμως? :biggrin:
Κλάμα.. :cry:
Κλάμα, πολύ..
Ότι περισσεύει από το ξυλίκι το βάζω στα τάπερ της μαμάς για αργότερα.. :biggrin:
Έχω φάει, αλλά έχω ρίξει κιόλας.. :p
Παρά το ότι έχει ''συγγένεια'' με την λογική των hardcore games (sekiro κλπ) το βρίσκω πολύ πιο ευχάριστο και οικείο αν μπορώ να το πω έτσι από τα υπόλοιπα..
Δεν εκτιμώ το γεγονός πως όποιος με βλέπει θέλει να με βαρέσει, απάνθρωπο :O_o:
Το θέμα είναι πως μπορείς να τον ''ισιώσεις'' με ποικίλους τρόπους.. :biggrin:
Αυτά από το SIFU προς το παρόν..
Κλάμα.. :cry:

xfader ξέρεις εσύ, κρατήσου μακριά.. :whistling:

Υ.Γ.
Ελπίζω η εταιρία να βγάλει το patchaκι 8-)
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.114
Reaction score
18.833
Λοιπόν..

SIFU συνέχεια..
Practice, practice, practice..
Καμμία σχέση με άλλα ''δύσκολα'' games.
Είναι πολύ μπροστά.

Α, και από τώρα και στο εξής..
Να μου μιλάτε ήρεμα και κατά προτίμηση με το βλέμμα χαμηλά.. :roflmao: :roflmao: :lolsign:


Είμαι έτοιμος να βγω έξω.. και να τις φάω :p
Είναι τεράστιο το παιχνιδάκι, έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά.
xfader άλλαξα γνώμη παρ'το, δεν πειράζει αν σου σπάσει τα νεύρα, αυτό το αξίζει..

Ρε τι πάθαμε. :rolleyes:
 
Last edited:



Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Λοιπόν..

SIFU συνέχεια..
Practice, practice, practice..
Καμμία σχέση με άλλα ''δύσκολα'' games.
Είναι πολύ μπροστά.

Α, και από τώρα και στο εξής..
Να μου μιλάτε ήρεμα και κατά προτίμηση με το βλέμμα χαμηλά.. :roflmao: :roflmao: :lolsign:


Είμαι έτοιμος να βγω έξω.. και να τις φάω :p
Είναι τεράστιο το παιχνιδάκι, έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά.
xfader άλλαξα γνώμη παρ'το, δεν πειράζει αν σου σπάσει τα νεύρα, αυτό το αξίζει..

Ρε τι πάθαμε. :rolleyes:
Σε σχέση με το returnal (προ patch) και το sekiro που τα έχω πλατίνες και τα δύο για παράδειγμα το sifu μου φαίνεται αρκετά πιο εύκολο. Καμία σχέση δηλαδή 😉
Γενικότερα τώρα το θέμα δυσκολία είναι πολύ σχετικό. Εγώ αν δεν δυσκολεύομαι πραγματικά και να πρέπει να προσπαθησω κάμποσες φορές με διαφορετικούς τρόπους το βαριέμαι το παιχνίδι.
Επίσης να αναφέρω ότι και το prey είναι αρκετά απαιτητικο αν και παιχνιδαρα
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.114
Reaction score
18.833
Σε σχέση με το returnal (προ patch) και το sekiro που τα έχω πλατίνες και τα δύο για παράδειγμα το sifu μου φαίνεται αρκετά πιο εύκολο. Καμία σχέση δηλαδή 😉
Το sekiro σαφώς είναι πιο δύσκολο αλλά εγώ εστιάζω (έτσι τουλάχιστον μου φαίνεται εμένα) στο ότι το SIFU είναι ευκολότερο (και) διότι επιτρέπει καλύτερο έλεγχο (λόγο καλοφτιαγμένου συστήματος κίνησης - μάχης) και έτσι η καμπύλη μάθησης έρχεται πιο στρωτά, πιο ''φυσικά''.
Δεν ξέρω πως να το πω διαφορετικά..
Η στρατηγική με τις κωλοτούμπες στα άλλα vs την ''ενστικτώδης αντίδραση'' εδώ αλλά με αρκετό βάθος..
Την προτιμώ..

Εγώ αν δεν δυσκολεύομαι πραγματικά και να πρέπει να προσπαθησω κάμποσες φορές με διαφορετικούς τρόπους το βαριέμαι το παιχνίδι.
Αυτό, δεν μου βγάζει αυτό..
Με όλα τα άλλα το παθαίνω.. (sekiro, dark souls, κλπ)

το prey είναι αρκετά απαιτητικο αν και παιχνιδαρα
Το Prey είναι παιχνιδάρα, τέλος.. :p

(το design μόνο..:unsure:)
 
Last edited:






Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.182
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top