PlayStation 5


indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.020
Reaction score
3.970
<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="en" dir="ltr">Tomorrow at 4pm GMT / 5pm CET, PS5 lead system architect Mark Cerny provides a deep dive into PS5’s system architecture and how it will shape the future of games.<br><br>Watch tomorrow on PlayStation Blog: <a href="https://t.co/lekCBquO2x">https://t.co/lekCBquO2x</a> <a href="https://t.co/sjqZLCfCBv">pic.twitter.com/sjqZLCfCBv</a></p>&mdash; PlayStation Europe (@PlayStationEU) <a href="">March 17, 2020</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>
 




daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
το θετικό είναι ότι επιτέλους θα μπορεί να παίζει παιχνίδια από το 4
το χαν παρασέσει εκεί στη sony
 



Μηνύματα
285
Reaction score
110
Ένας λόγος για να φύγει κανείς από το ps4 για το ps5 θα ήταν υποστήριξη HDMI 2.1, Dolby Atmos μέσω streaming, 8 K. Με αυτά που διαβάζετε, θα αλλάζατε; Επίσης το dual sense, εάν έβγαζες το λογότυπο, θα έλεγα ότι μοιάζει με του Xbox.....
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Και βέβαια θα πάρουμε το καινούργιο. Το 4 έχει βασική τεχνολογία του 2013. Επτά χρόνια διαφοράς είναι τεράστιο άλμα.
Και μόνο η ύπαρξη SSD αρκεί.

HDMI 2.1 υποστηρίζει.

Τι περισσότερο θα έπρεπε δηλαδή να κάνει για να αξίζει;



screenshot-www.eurogamer.net-2020.05.06-10_21_34.png
 

Μηνύματα
285
Reaction score
110
Και βέβαια θα πάρουμε το καινούργιο. Το 4 έχει βασική τεχνολογία του 2013. Επτά χρόνια διαφοράς είναι τεράστιο άλμα.
Και μόνο η ύπαρξη SSD αρκεί.

HDMI 2.1 υποστηρίζει.

Τι περισσότερο θα έπρεπε δηλαδή να κάνει για να αξίζει;



View attachment 164960
Η ερώτηση ήταν εάν αξίζει η διαφορά (χρηματική και απόδοσης) να δώσω το ps4 για το ps5 και όχι ποιο από τα δύο να πάρω. Κλείνω προς το ότι δεν αξίζει για την ώρα. Ίσως να το σκεφτόμουν εάν βγεί, το δω σε λειτουργία και έχει παραδώσει πνεύμα το δικό μου, σε συνδυασμό με μια 8κ oled 65άρα...
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239

PlayStation 5PlayStation 4PlayStation 4 Pro
CPU8-core, 16 thread, up to 3.5Ghz (variable frequency)8 Jaguar Cores, 1.6GHz8 Jaguar Cores, 2.1GHz
GPU36 CUs at 2.23GHz, 10.3 TFLOPs (variable frequency)18 CUs at 800MHz, 1.84 TFLOPS36 CUs at 911Mhz, 4.2 TFLOPS
Memory16GB GDDR68GB GDDR58GB GDDR5
Internal StorageCustom 825GB SSD500GB, 1TB HDD1TB HDD
External StorageNVMe SSD slot, USB HDD2.5-inch HDD, USB HDD2.5-inch HDD, USB HDD
Optical DriveUltra HD Blu-rayBlu-rayBlu-ray
Video Output4K at 120Hz, 8K1080p4K
Εγω ελεγα και βαση του προ οχι του απλου
 

Μηνύματα
285
Reaction score
110
PlayStation 5PlayStation 4PlayStation 4 Pro
CPU8-core, 16 thread, up to 3.5Ghz (variable frequency)8 Jaguar Cores, 1.6GHz8 Jaguar Cores, 2.1GHz
GPU36 CUs at 2.23GHz, 10.3 TFLOPs (variable frequency)18 CUs at 800MHz, 1.84 TFLOPS36 CUs at 911Mhz, 4.2 TFLOPS
Memory16GB GDDR68GB GDDR58GB GDDR5
Internal StorageCustom 825GB SSD500GB, 1TB HDD1TB HDD
External StorageNVMe SSD slot, USB HDD2.5-inch HDD, USB HDD2.5-inch HDD, USB HDD
Optical DriveUltra HD Blu-rayBlu-rayBlu-ray
Video Output4K at 120Hz, 8K1080p4K
Εγω ελεγα και βαση του προ οχι του απλου
Είπαμε για την ώρα....Κλείνω προς το ότι δεν αξίζει ,ίσως να το σκεφτόμουν εάν βγεί, το δω σε λειτουργία και έχει παραδώσει πνεύμα το δικό μου, σε συνδυασμό με μια 8κ oled 65άρα...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Καταρχάς, είμαστε ακόμα μακριά από τα Χριστούγεννα που θα κυκλοφορήσει για να έχουμε "άγχος" για το αν αξίζει η αγορά του 5.

Το αν αξίζει είναι σχετικό. Αν μας καλύπτει το 4 και δεν μας περισσεύουν τα χρήματα, τότε δεν είναι απαραίτητο.
Αν κυνηγάμε την τεχνολογία και μας γυαλίσουν κάποια παιχνίδια του 5, η απόκτηση του 5 είναι καλή κίνηση.

Εγώ είμαι εναντίον της απαξίωσης του καινούργιου για να δικαιολογήσουμε στον εαυτό μας ότι δεν αξίζει η αναβάθμιση.
Αν δηλαδή περιμένουμε το 5 να έχει από το 4 τις διαφορές που έχει από το ...1, τότε ποτέ δεν πρέπει να αναβαθμίζουμε.

Θέλω να πω ότι 9 φορές στις 10, ο λόγος που αναβάλλουμε την αγορά τέτοιων συσκευών είναι οικονομικός.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Υπερδιπλάσια teraflops gpu περιμένω να μεταφραστούν σε πολύ ανώτερης ποιότητας γραφικά. Βάλτε και την ταχύτητα του ssd και του Nvme.
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Καταρχάς, είμαστε ακόμα μακριά από τα Χριστούγεννα που θα κυκλοφορήσει για να έχουμε "άγχος" για το αν αξίζει η αγορά του 5.

Το αν αξίζει είναι σχετικό. Αν μας καλύπτει το 4 και δεν μας περισσεύουν τα χρήματα, τότε δεν είναι απαραίτητο.
Αν κυνηγάμε την τεχνολογία και μας γυαλίσουν κάποια παιχνίδια του 5, η απόκτηση του 5 είναι καλή κίνηση.

Εγώ είμαι εναντίον της απαξίωσης του καινούργιου για να δικαιολογήσουμε στον εαυτό μας ότι δεν αξίζει η αναβάθμιση.
Αν δηλαδή περιμένουμε το 5 να έχει από το 4 τις διαφορές που έχει από το ...1, τότε ποτέ δεν πρέπει να αναβαθμίζουμε.

Θέλω να πω ότι 9 φορές στις 10, ο λόγος που αναβάλλουμε την αγορά τέτοιων συσκευών είναι οικονομικός.
Δεν διαφωνω φιλε μου. Και εγω μπορει να το παρω, κουβεντα κανουμε.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Δεν διαφωνω φιλε μου. Και εγω μπορει να το παρω, κουβεντα κανουμε.
Και καλά κάνουμε! :)

Απλά έχω βαρεθεί να διαβάζω παντού ότι το νέο μοντέλο (κινητό, τηλεόραση, κονσόλα, αυτοκίνητο κλπ) δεν αξίζει επειδή ενδόμυχα το θέλουμε αλλά μας φρενάρει το οικονομικό. Σίγουρα κάθε ανανέωση δεν είναι πάντα η βέλτιστη, αλλά ο συνειδητοποιημένος χρήστης πρέπει να έχει αποφασίσει ότι θα ψωνίζει κάθε 1-2-3 γενιές, αναλόγως των αναγκών του και των χρημάτων του.
 

Μηνύματα
285
Reaction score
110
Εδώ να πώ ότι είχα ps1, PS3,PS4. Το ps1 το έδωσα όταν βγήκε το ps2 και παιχνίδια έπαιζα στον σταθερό με καλύτερες επιδόσεις μακράν. Το PS3 ήταν κορυφή το πήρα ως παιχνιδομηχανή και ως media player καταργώντας το λαπτοπ και δεν θα το έδινα για το PS4, αλλά RLOD....Επειδή πρέπει να πούμε επίσης ότι το PS4 είναι του 2014 ( 6 ετών πλέον) ίσως να παραδόσει και αυτό πνεύμα κάποτε (όχι σύντομα ελπίζω, με την χρήση που του κάνω ως streaming μόνο). Πλέον με την ηλικία να έχει περάσει.... και με μικρό παιδί ανάμεσα στα πόδια μου ( να μην αφήνει να πιάσεις χειριστήριο)αυτό που θα με ενδιέφερε στο PS5 θα ήταν: Streaming capabilities, Dolby Atmos, 8k (όταν έρθει νέα τηλεόραση oled 8k 65άρα, αλλιώς δεν αξίζει το 8κ για μένα) και τελευταίο το gaming. Με αυτά τα δεδομένα και με το σκεπτικό ότι θα ξεκινάει φαντάζομαι από 599€ και επειδή το λεφτόδεντρο τείνει να ξεραθεί.... εκτιμώ ότι πιθανώς να πάω σε ένα Apple TV 4K, με αντίστοιχο πούλημα του ps4. Αυτά γιατί σας κούρασα!

Υ.Γ: Σαφώς κουβέντα κάνουμε, δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα και σίγουρα τα κριτήρια του κάθε ένα,είναι ανάλογα τη χρήση που θα του κάνει οπότε όλα σωστά. Προφανώς το μηχάνημα θα είναι πολύ μπροστά αλλιώς ο Ιάπωνας θα είχε κάνει χαρακίρι!
 
Last edited:

Μηνύματα
115
Reaction score
235
Να μην ξεχνάμε ότι ο διπλασιασμος των terraflop δεν είναι απλά ένα νούμερο. Με το PS5 πλεον περνάμε σε 4Κ 60fps Natively! και όχι με upscale οπως στο PS4 pro. Και επιπλέον, με τις τελευταίες LG OLED έχουμε VRR που ειδικά στην CX θα έχει κορυφαία υλοποίηση...

All in all, current state of the art PC gaming will be coming to the masses για άλλη μια φορά.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.093
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top