polk s60

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Για να μπορεί κάποιος να σου απαντήσει με βεβαιότητα θα πρέπει να γνωρίζει τα τεχνικά χαρακτηριστικά του ηχείου και συγκεκριμένα την εμπέδηση του. Δηλαδή τις καμπύλες αντίστασης και φάσης.
Αυτό γιατί ο ενισχυτής σου δεν μπορεί να ελέγξει τα λεγόμενα δύσκολα φορτία-ηχεία.
Αυτό για το θέμα οδήγησης και μόνο, που ναι μεν είναι σημαντικότατο αλλά όχι το μοναδικό.

Και βέβαια το ηχείο όχι μόνο δεν είναι ο τελευταίος τροχός, αλλά το βασικό, κύριο και σπουδαιότερο συστατικό οποιουδήποτε ηχοσυστήματος.
Αυτό γιατί πολύ απλά ενώ στις μπόρνες του φτάνει ηλεκτρικό σήμα, στο ηχείο συντελούνται δύο μετατροπές.
Αρχικά η μετατροπή του σήματος σε μηχανική ενέργεια και στη συνέχεια η μετατόπιση μαζών αέρα για την παραγωγή ήχου.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Έχουν χιλιοειπωθεί στο φόρουμ πράγματα και θα έπρεπε να έχει οριστικά κλείσει αυτή η κουβέντα: αγοράζουμε ηχεία βάσει χώρου, αγοράζουμε ενισχυτές βάσει ηχείων κι αγοράζουμε πηγή χωρίς κάποιο λόγο (πάρε από πηγή ό,τι θες είναι ο τελευταίος τροχός της αμάξης, τα ηχεία είναι το Α και το Ω).
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Δεν φταίνε τόσο αυτοί που λένε τα σχετικά με τις πηγές. Κόσμος που δεν ξέρει είναι, που κάποια στιγμή άνοιξε ένα περιοδικό <<ειδικού τύπου>> για να ενημερωθεί.
Μια περίοδο λοιπόν έγραφαν κάποιοι <<ειδήμονες>> πως οι πηγές το ένα και οι πηγές το Α και το Ω.

Λοιπόν οποιαδήποτε σύγχρονη πηγή των 350 ευρώ, μετατροπέας ή και CD player, έχει τέτοια απόκριση συχνότητας, τέτοιο σήμα προς θόρυβο και τέτοιο διαχωρισμό καναλιών που είναι σταγόνα στο ωκεανό, σε σχέση με τι συμβαίνει από εκεί και πέρα, το να ζητήσεις κάτι καλύτερο.
 

dcure

Επαγγελματίας
Μηνύματα
761
Reaction score
349
Τέλεια ο φίλος μας ρώτησε αν ταιριάζουν τα ηχεία με τον ενισχυτή και εμείς τον στείλαμε για ψυχανάλυση!Τελικά υπάρχει κάποιος που να έχει κάποια ιδέα για τον συνδυασμό; Και ναι τι το κακό να πάρει τον ενισχυτή του να ακούσει τα ηχεία;?Ελεος μια ιδέα θα πάρει ...οσοι αγοράσαμε αυτοκίνητα τα οδηγήσαμε κιόλας σε πίστες ή απλά ενα drive test έτσι για μιά γνώμη;
 


papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.079
Reaction score
1.600
Oχι τα θελουμε φιλε και δεν τα βρισκουμε τωρα !!! σημαινει οτι πουληθηκαν ολα και δεν ξαναγυρισαν στην ΑMERICA..
Αν μου βρεις ενα ζευγαρι τωρα θα σου δωσω και προμηθεια...

Για ποιους αντιπροσώπους μιλάς??? τωρα εχω δύο απο αυτους οι οποιοι γραφουν στο site τους 1εως 3 ημέρες για Roksan K3 και για τα ηχεια Polk με ενημερωνουν οτι ο Roksan θα ερθει τον Δεκέβριο 2018 και ο αλλος τα ηχεια δεν υπαρχουν.


Όνομα POLK AUDIO
Αντιπρόσωπος DIRECTED ELECTRONICS
Διεύθυνση Μακεδονίας 155
Πόλη Θεσσαλονίκη
ΤΚ 54 248
Περιοχή - Νομός Θεσσαλονίκης
Τηλέφωνο 2310 477190-2
FAX 2310 477194
e-Mail Διεύθυνση [email protected]
Δικτυακός τόπος www.directed.gr

Για ριξε ενα τηλ εγω οταν τους ειχα παρει με ενδιεφερε ενα ζευγος RTIA παλιο μοντελο με 2 διπλα 8αρια που κατεδαφιζαν τοιχους το εδιναν πριν κανα χρονο σε πολυ καλη τιμη ηταν στοκ σαν μοντελο ειχε σταματησει να παραγετε αλλα ηταν γαιδουρια μεγαλες καμπινες οχι η slim που βγαζει η polk audio τωρα.

Τα slim kai ta signature τα ειχα ακουσει στην ηχοεκφραση δεν με συγκινησαν να ενημερωσω ηταν σλιμ (στενοι σειρα) signature και οχι τα παλια γαιδουρια δαπεδου που ηταν στενα για δαπεδου αλλα με πολυ μεγαλο βαθος. επισης τα signature ξεγελανε στης φωτο στο ινετρνετ αν τα δεις μπροστα σου θα βαλεις τα γελια σαν καμπινες εννοω αρκετα μικρα.
[DOUBLEPOST=1540399271][/DOUBLEPOST]Όνομα POLK AUDIO
Αντιπρόσωπος DIRECTED ELECTRONICS
Διεύθυνση Μακεδονίας 155
Πόλη Θεσσαλονίκη
ΤΚ 54 248
Περιοχή - Νομός Θεσσαλονίκης
Τηλέφωνο 2310 477190-2
FAX 2310 477194
e-Mail Διεύθυνση [email protected]
Δικτυακός τόπος www.directed.gr

Για ριξε ενα τηλ εγω οταν τους ειχα παρει με ενδιεφερε ενα ζευγος RTIA παλιο μοντελο με 2 διπλα 8αρια που κατεδαφιζαν τοιχους το εδιναν πριν κανα χρονο σε πολυ καλη τιμη ηταν στοκ σαν μοντελο ειχε σταματησει να παραγετε αλλα ηταν γαιδουρια μεγαλες καμπινες οχι η slim που βγαζει η polk audio τωρα.

Τα slim kai ta signature τα ειχα ακουσει στην ηχοεκφραση δεν με συγκινησαν να ενημερωσω ηταν σλιμ (στενοι σειρα) signature και οχι τα παλια γαιδουρια δαπεδου που ηταν στενα για δαπεδου αλλα με πολυ μεγαλο βαθος. επισης τα signature ξεγελανε στης φωτο στο ινετρνετ αν τα δεις μπροστα σου θα βαλεις τα γελια σαν καμπινες εννοω αρκετα μικρα.[/QUOTE][/QUOTE]
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Εντάξει ας κάνουμε πρώτα το σπιτι μας στούντιο
και μετά ας εφοδιαστουμε με πηγή των 350 ευρω με in wall τροφοδοτικο.
Ή αισιοδοξια είναι ωραίο πράγμα.
 
Last edited:

petepappas

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.139
Reaction score
153
παντως στο 1χ υπαρχουν πιο σιγουρες επιλογες οπως b&w 683 καπου τ α ειχαν προσφορα μεχρι κ κατι martin logan νομιζω σε καποιο καταστημα επισης klipsch βρισκεις ανετα αρκετα καλο μοντελο με αυτο το budget......
 

Μηνύματα
136
Reaction score
37
Φιλε stamatisxanthos καλημερα ...νομιζω οτι η ερωτηση σου ηταν αν μπορουν να παιξουν τα ηχεια με τον ενισχυτη που έχεις.Η γνωμη μου ειναι παντα να ακουσεις κατι πριν αγορασεις και αν είναι δυνατον με τα μηχανηματα του ο καθενας.Αυτο δεν αλλαζει. Νομιζω οτι ειναι πολυ δυσκολο να μετατρεψεις ενα σαλονι η ενα δωματιο πάντα σε χωρο ακροασης και να είναι όλα ιδεατα.

Τωρα απο που θα αγορασεις δεν ειναι δικο μου προβλημα......παρτα απο οπου θέλεις..... και επισης ηχεια υπαρχουν πολλα που πιθανον να ταιριαζουν με τον ενισχυτη σου.
DimPako τι ειναι οι χωροι ακρόασης?εγω πηγα σε ενα χωρο υπόγα και τι εγινε! δεν καταλαβα τίποτα! πιο καλα σου λεω σας λεω ολους να τα ακουγα ολα αυτα σπιτι μου διαμερισμα οχι καμμια μονοκατοικια!
Ρε μας δουλευουν και με τις τιμες τους και με τις ακροασεις και ολα.
Απλα εχουμε το ψωνιο του χομπιστα στο συγκεκριμενο χομπυ και εκει πανω πατανε....
 

Μηνύματα
136
Reaction score
37
Για να ακούσεις τα S60, δε γνωρίζω, ωστόσο, μπορείς να "διαβάσεις" τα S55, εδώ!
Stavro Bartzoka το εχω διαβασει σε ευχαριστω πολυ εδω βλεπεις τι γινεται ολα τα παιδια θελουν να βοηθησουν τους ευχαριστω ολους . Γινεται μυλος....
[DOUBLEPOST=1540421137][/DOUBLEPOST]
Εντάξει ας κάνουμε πρώτα το σπιτι μας στούντιο
και μετά ας εφοδιαστουμε με πηγή των 350 ευρω με in wall τροφοδοτικο.
Ή αισιοδοξια είναι ωραίο πράγμα.
editor τι εννοεις να κανουμε το σπιτι μας studio?περυσι αλλαζα πλακακια δαπεδου ο ιδιος σε 15 χρονια φουσκωσαν γιατι δεν εβαλαν κολλα απο κατω αλλου κολλα και αλλου τσιμεντο .
Ακου διαλογο μαστορα και βοηθου . Βοηθός΄΄μαστορα τελειωσε η κολλα πλακιδιων .Μάστορας εκεινος ο κουβας τι εχει?ρωταει το βοηθο εχει τσιμέντο απανταει ο βοηθός βαλε απο αυτο και γρήγορα στο αλλο δωματιο ακομα εκει είσαι?
Ετσι λοιπον ξηλώθηκαν και τα πλακακια και όλα.
Και συ λες να κανουμε studio το σπιτι!!!!!
 

Μηνύματα
64
Reaction score
18
DimPako τι ειναι οι χωροι ακρόασης?εγω πηγα σε ενα χωρο υπόγα και τι εγινε! δεν καταλαβα τίποτα! πιο καλα σου λεω σας λεω ολους να τα ακουγα ολα αυτα σπιτι μου διαμερισμα οχι καμμια μονοκατοικια!
Ρε μας δουλευουν και με τις τιμες τους και με τις ακροασεις και ολα.
Απλα εχουμε το ψωνιο του χομπιστα στο συγκεκριμενο χομπυ και εκει πανω πατανε....
Stamatisxanthos καταλαβαινω ότι είσαι σε συγχυση με ότι μπορει να διαβαζεις.... Εψαξα λίγο στον ηχο βρήκα το παρακάτω αρθρο:

http://www.hxoseikona.gr/nea/6603-polk-audio-signature-e.html

Μαλλον αλλαζει η σειρά του ηχείου που ψαχνεις.....

Εψαξα στο google και βρήκα αυτά για POLK στην Ελλαδα:

https://www.directed.gr/index.asp
https://etyt.gr/brands/polkaudio/

Επικοινώνησε μαζι τους και εύχομαι να βοηθησα.
 

Μηνύματα
97
Reaction score
77
Γεγονός είναι ότι τα S60 έχουν πολύ καλή και μελετημένη κατασκευή για τα λεφτά τους . Τώρα από τί γίνεται με το ταίριασμα ; "Αμερικάνικος" ήχος περισσότερο για home cinema ίσως με κάποιον Anthem ή Harman να ήταν πιο αρμονική η συμβίωση , καθώς και κάποιο B&W (600 σειρά), Monitor Audio , Kef ( Q σειρά), δαπέδου για τον Roksan . Από άποψη οδήγησης OK αλλά για ταίριασμα λίγο δύσκολος ο "γάμος" , μιλάμε για αρκετά διαφορετικούς (ηχητικούς) χαρακτήρες. Δεν ξέρω αν σε βοηθούν και τα παρακάτω :
https://www.avforums.com/threads/what-speakers-match-up-for-roksan-k3-amp.1994937/
http://forum.polkaudio.com/discussion/181421/receiver-for-s60-setup
 

Μηνύματα
136
Reaction score
37
Γεγονός είναι ότι τα S60 έχουν πολύ καλή και μελετημένη κατασκευή για τα λεφτά τους . Τώρα από τί γίνεται με το ταίριασμα ; "Αμερικάνικος" ήχος περισσότερο για home cinema ίσως με κάποιον Anthem ή Harman να ήταν πιο αρμονική η συμβίωση , καθώς και κάποιο B&W (600 σειρά), Monitor Audio , Kef ( Q σειρά), δαπέδου για τον Roksan . Από άποψη οδήγησης OK αλλά για ταίριασμα λίγο δύσκολος ο "γάμος" , μιλάμε για αρκετά διαφορετικούς (ηχητικούς) χαρακτήρες. Δεν ξέρω αν σε βοηθούν και τα παρακάτω :
https://www.avforums.com/threads/what-speakers-match-up-for-roksan-k3-amp.1994937/
http://forum.polkaudio.com/discussion/181421/receiver-for-s60-setup
yiankav σε ευχαριστω για τις πληροφοριες και τις απαντησεις σου πανω στο θεμα.
Να το γυρισω λιγο αλλοιώς γιατι βλεπω με τα Polk S60 δυσκολευόμαστε να τα ταιριασουμε με Ενισχυτή...
Aς πούμε για τα Elac FS 267 τι γνώμη εχεις? πιο ακριβά βέβαια...
[DOUBLEPOST=1540501544][/DOUBLEPOST]
[DOUBLEPOST=1540399271][/DOUBLEPOST]Όνομα POLK AUDIO
Αντιπρόσωπος DIRECTED ELECTRONICS
Διεύθυνση Μακεδονίας 155
Πόλη Θεσσαλονίκη
ΤΚ 54 248
Περιοχή - Νομός Θεσσαλονίκης
Τηλέφωνο 2310 477190-2
FAX 2310 477194
e-Mail Διεύθυνση [email protected]
Δικτυακός τόπος www.directed.gr

Για ριξε ενα τηλ εγω οταν τους ειχα παρει με ενδιεφερε ενα ζευγος RTIA παλιο μοντελο με 2 διπλα 8αρια που κατεδαφιζαν τοιχους το εδιναν πριν κανα χρονο σε πολυ καλη τιμη ηταν στοκ σαν μοντελο ειχε σταματησει να παραγετε αλλα ηταν γαιδουρια μεγαλες καμπινες οχι η slim που βγαζει η polk audio τωρα.

Τα slim kai ta signature τα ειχα ακουσει στην ηχοεκφραση δεν με συγκινησαν να ενημερωσω ηταν σλιμ (στενοι σειρα) signature και οχι τα παλια γαιδουρια δαπεδου που ηταν στενα για δαπεδου αλλα με πολυ μεγαλο βαθος. επισης τα signature ξεγελανε στης φωτο στο ινετρνετ αν τα δεις μπροστα σου θα βαλεις τα γελια σαν καμπινες εννοω αρκετα μικρα.
[/QUOTE][/QUOTE]
panavmax σε ευχαριστω για τις πληροφορίες δεν πηρα ακόμη το τηλεφωνο που εδωσες δεν μου λες εισαι καλα ενημερωμενος βλεπω..Αν σου ελεγα να αφησουμε τα Polk γενικα,
Και να κινηθουμε ασχοληθουμε λιγο ακριβοτερα με τα Γερμανικά Elac και συγκεκριμένα με το Elac FS 267 παλιο μοντελο να το συνδυασω με τον Roksan K3 δεν αλλαζω Ενισχυτη τον ιδιο τι θα μου ελεγες?
 

Μηνύματα
97
Reaction score
77
yiankav σε ευχαριστω για τις πληροφοριες και τις απαντησεις σου πανω στο θεμα.
Να το γυρισω λιγο αλλοιώς γιατι βλεπω με τα Polk S60 δυσκολευόμαστε να τα ταιριασουμε με Ενισχυτή...
Aς πούμε για τα Elac FS 267 τι γνώμη εχεις? πιο ακριβά βέβαια...
[DOUBLEPOST=1540501544][/DOUBLEPOST]
[/QUOTE]
panavmax σε ευχαριστω για τις πληροφορίες δεν πηρα ακόμη το τηλεφωνο που εδωσες δεν μου λες εισαι καλα ενημερωμενος βλεπω..Αν σου ελεγα να αφησουμε τα Polk γενικα,
Και να κινηθουμε ασχοληθουμε λιγο ακριβοτερα με τα Γερμανικά Elac και συγκεκριμένα με το Elac FS 267 παλιο μοντελο να το συνδυασω με τον Roksan K3 δεν αλλαζω Ενισχυτη τον ιδιο τι θα μου ελεγες?[/QUOTE]

Το συγκεκριμένο ηχείο της Elac ίσως να οδηγηθεί οριακά σωστά από τον Roksan , ωστόσο οι ακριβές σειρές της δίνουν ποιοτικό σοβαρό ήχο με εκτεταμένο χαμηλό για το μέγεθος του ηχείου (ιδίως στα ηχεία βάσης), ναι στο ηχείο , άκουσε κάποιο της σειράς έτσι για την εμπειρία , αλλά πιθανόν να δώσει την ηχητική εντύπωση ότι κάτι του λείπει και να θέλει κάτι παραπάνω από τον Roksan σε ενίσχυση.
 

Μηνύματα
136
Reaction score
37
Τέλεια ο φίλος μας ρώτησε αν ταιριάζουν τα ηχεία με τον ενισχυτή και εμείς τον στείλαμε για ψυχανάλυση!Τελικά υπάρχει κάποιος που να έχει κάποια ιδέα για τον συνδυασμό; Και ναι τι το κακό να πάρει τον ενισχυτή του να ακούσει τα ηχεία;?Ελεος μια ιδέα θα πάρει ...οσοι αγοράσαμε αυτοκίνητα τα οδηγήσαμε κιόλας σε πίστες ή απλά ενα drive test έτσι για μιά γνώμη;
dcure..Τελικά μου εβγαλαν την ψυχή εσυ το λες ψυχανάλυση ? τα παιρνεις πιο ήπια τα πραγματα...
 

Μηνύματα
136
Reaction score
37
panavmax σε ευχαριστω για τις πληροφορίες δεν πηρα ακόμη το τηλεφωνο που εδωσες δεν μου λες εισαι καλα ενημερωμενος βλεπω..Αν σου ελεγα να αφησουμε τα Polk γενικα,
Και να κινηθουμε ασχοληθουμε λιγο ακριβοτερα με τα Γερμανικά Elac και συγκεκριμένα με το Elac FS 267 παλιο μοντελο να το συνδυασω με τον Roksan K3 δεν αλλαζω Ενισχυτη τον ιδιο τι θα μου ελεγες?[/QUOTE]

Το συγκεκριμένο ηχείο της Elac ίσως να οδηγηθεί οριακά σωστά από τον Roksan , ωστόσο οι ακριβές σειρές της δίνουν ποιοτικό σοβαρό ήχο με εκτεταμένο χαμηλό για το μέγεθος του ηχείου (ιδίως στα ηχεία βάσης), ναι στο ηχείο , άκουσε κάποιο της σειράς έτσι για την εμπειρία , αλλά πιθανόν να δώσει την ηχητική εντύπωση ότι κάτι του λείπει και να θέλει κάτι παραπάνω από τον Roksan σε ενίσχυση.[/QUOTE]
yiankav οι ακριβεις σειρες ειναι για την τσεπη μου ακριβες ..
αυτο το ηχειο δαπεδου το βρηκα 2000 euro το εχει στο μαγαζι για ακροασεις μεταχειρισμενο αλλα μπιμπελο απεξω και πολυ ωραια γραμμη καμπυλωτο και μαυρη λακα δεν το ακουσα ομως ακουσα κατι αλλα Elac το ενα μου ψιλοαρεσε το αλλο μπουγιο στα 1000 euro ήταν για μπα-μπα-μπου-μπου ...
Δεν ξερω τι να κανω?
 

Μηνύματα
136
Reaction score
37
παντως στο 1χ υπαρχουν πιο σιγουρες επιλογες οπως b&w 683 καπου τ α ειχαν προσφορα μεχρι κ κατι martin logan νομιζω σε καποιο καταστημα επισης klipsch βρισκεις ανετα αρκετα καλο μοντελο με αυτο το budget......
petepappas ...ε δωσε μου και διευθυνση μαγαζιου να τα ψαξω..
και να σε ρωτησω petepappas τον essopappas που ειχε το διυλιστηριο εξω απο τη Θεσσαλονικη τι τον εχεις?
 

dcure

Επαγγελματίας
Μηνύματα
761
Reaction score
349
Χωρίς να θέλω να το παίξω ειδικός....απλά τελευταία η Roksan καταβαίνει στίς εκθέσεις με Monitor Audio ηχεία γενικά αξιόλογα, με προσανατολισμό στον αγγλικό ήχο δεν ρίχνεις μία ματιά;
https://www.kosmasaudiovideo.gr/showprod.php?id=4882
[DOUBLEPOST=1540532824][/DOUBLEPOST]και βέβαια έαν τα φτάνεις χρηματικά κλασική συνταγή δεν χωράει αμφιβολίες Sendor A7!
https://www.kosmasaudiovideo.gr/Hxeia-Speakers-British-made-Spendor-A-line-A7
 

petepappas

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.139
Reaction score
153
683 ηχοδομη
martin logan-audio evolution
για monitor audio-avart
gia klipsch-ηχοεκφραση
[DOUBLEPOST=1540534377][/DOUBLEPOST]τον esso δυστυχως τιποτα αχαχαχααχ-μου λειπουν μερικα εκατ euro......
[DOUBLEPOST=1540534506][/DOUBLEPOST]με roksan ενισχυτικα θα πηγενα αγγλικο ηχο παντως για καλυτερο ματσαρισμα δηλαδη θα προτιμουσα b%w-monitor audio
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.284
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top