Polk Signature 5.0 (5.1.2) + Ενισχυτής

Μηνύματα
25
Reaction score
0
Καλησπέρα στην παρέα,

Είμαι σε σκέψεις για στήσιμο ηχητικού συνόλου home cinema και θα ήθελα λίγη βοήθεια.

Η χρήση θα είναι 60% ταινίες και 40% μουσική.

Έχω δει το παρακάτω σετ:
-2 x Polk S55e
-1 x Polk S35e
-2 x Polk S15 e

Η προοπτική είναι αργότερα να συνοδευτούν από ένα Sub (Polk, SVS ή κάτι άλλο) και δύο ακόμη ηχεία για Atmos (μάλλον της ίδιας σειράς).

Τα παραπάνω σκέφτομαι να οδηγηθούν από ραδιοενισχυτή Denon AVR-X2700H ή Yamaha RX-V6A.

Τα ερωτήματα προς τους πιό έμπειρους είναι:

-Κάνει ο παραπάνω συνδυασμός για τη χρήση που θέλω;
-Το συγκεκριμένο 5.0 σετ θα είναι ικανοποιητικό ως προς το μπάσο μέχρι να μπει το sub ή θα φαίνεται οτι του λείπουν έντονα οι χαμηλές;
-Οι παραπάνω ενισχυτές θα μπορούν να σηκώσουν τα ηχεία ικανοποιητικά;
-Θα καλύψει χώρο περί τα 10m3 που θα είναι ο κύριος χώρος ακρόασης (~2m απόσταση από την θέση ακρόασης);

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Καλημέρα,
Το σετ της Polk είναι καλό για τα λεφτά του.
Μεταξύ του Denon και του Yamaha εγώ θα προτιμούσα το δεύτερο λόγο περισσότερων βατ λιγότερη παραμόρφωση και έχει πάρει και βραβείο EISA.
Όσο για μπάσο χωρίς σαμπ σου λέω προκαταβολικά ΟΧΙ δε θα δουλέψει με τις ταινίες ......μόνο με τα main χάλι μαύρο.
Ο χώρος είναι μικρός και αν δε ακούς σε μεγάλες εντάσεις πιστεύω ότι θα σε ικανοποιήσει το σετ ενισχυτής-ηχεία.
Για το τέλος προσπάθησε να προσθέσεις τουλάχιστον ένα σαμπ μαζί με όλη την αγορά σου.
Φιλικά .....
 

Μηνύματα
25
Reaction score
0
Καλημέρα,
Το σετ της Polk είναι καλό για τα λεφτά του.
Μεταξύ του Denon και του Yamaha εγώ θα προτιμούσα το δεύτερο λόγο περισσότερων βατ λιγότερη παραμόρφωση και έχει πάρει και βραβείο EISA.
Όσο για μπάσο χωρίς σαμπ σου λέω προκαταβολικά ΟΧΙ δε θα δουλέψει με τις ταινίες ......μόνο με τα main χάλι μαύρο.
Ο χώρος είναι μικρός και αν δε ακούς σε μεγάλες εντάσεις πιστεύω ότι θα σε ικανοποιήσει το σετ ενισχυτής-ηχεία.
Για το τέλος προσπάθησε να προσθέσεις τουλάχιστον ένα σαμπ μαζί με όλη την αγορά σου.
Φιλικά .....
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Ήλπιζα να γλυτώσω το sub (τουλάχιστον σε πρώτη φάση) αν και ξέρω οτι η λογική λέει 2.1->5.1->5.1.2
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.868.036
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top