Project ''Projectορας''

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
:rolleyes: μπορει να παιξει ενα τετοιο σεναριο? ενταξυ στο δικαναλο η ψευδαισθηση της εικονας εχει νοημα λογω της οριζοντιας θεσης αυτιων-ηχειων εδω που δεν ειναι κουτελο, σαγονι οπως ειπε και μια ψυχη? αν παιζει αξιζει παντως, η πολικη αποκριση ομως του ηχειου πρεπει να εχει καλη διασπορα και στον καθετο αξονα και οι toe in κλισεις με τα delay θελουν τη δουλιτσα τους ..ενδιαφερον!
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
αμα εισαι ξαπλα και πλαι θαναι μια χαρα ομως :roflmao:

περαν της πλακας ....αφου ισχυει το κατωθεν για δεξια-αριστερα ως κεντρο(σε μεγαλες οθονες)
....το λεει και η ada ==> τοτε μπορει να γινει δουλεια..:p

Center Channels - While perforated screens permit the positioning of the center channel (and perhaps right & left channels) directly behind the screen surface for optimal localization of vocals, non-perforated screens and flat panel displays make this impossible. By using two center channel speakers, one below the screen and one above the screen (two channels on the TEQ in addition to your other speakers), the TEQ will image the center channel directly in the middle of the viewing surface.
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.958
Reaction score
41.256
Καλέ τι λες; θα βάλουμε ένα ηχείο πάνω και ένα ηχείο κάτω, 1.5+ μέτρο απόσταση μεταξύ τους και θα τα κάνουμε να παίζουν ως ένα; αυτό ούτε ο μάγος που έχει αναλάβει τον ήχο δεν μπορεί να το κάνει. Οπως λέει τα αυτιά τα έχουμε στο πλάϊ όχι στο μέτωπο και στο σαγόνι...εκτός αν νομίζεις ότι βλέπω ταινίες ξάπλα στο πλάϊ :laugh::laugh::laugh:

ΥΓ χοχοχο δεν είχα δει τα δύο τελευταία σχόλια :lolsign::lolsign::lolsign::lol::lol::lol:
[DOUBLEPOST=1479750136][/DOUBLEPOST]
αμα εισαι ξαπλα και πλαι θαναι μια χαρα ομως :roflmao:

περαν της πλακας ....αφου ισχυει το κατωθεν για δεξια-αριστερα ως κεντρο(σε μεγαλες οθονες)
....το λεει και η ada ==> τοτε μπορει να γινει δουλεια..:p

Center Channels - While perforated screens permit the positioning of the center channel (and perhaps right & left channels) directly behind the screen surface for optimal localization of vocals, non-perforated screens and flat panel displays make this impossible. By using two center channel speakers, one below the screen and one above the screen (two channels on the TEQ in addition to your other speakers), the TEQ will image the center channel directly in the middle of the viewing surface.
ίντα είναι το TEQ;

Πήγα και είδα...να πάρω trinnov δλδ; και δεν παίρνω 5 οθόνες ηχοπερατές να τις έχω να τις αλλάζω κάθε ΣΚ να μου περνάει και η ώρα; :tongue:
 
Last edited:


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.958
Reaction score
41.256
τώρα όπου να 'ναι θα πάρει χαμπάρι τι γράφουμε και θα μας ξεχέσει πατόκορφα :laugh::laugh::laugh:
 




melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.958
Reaction score
41.256
αυτό το
είχα από παλιά δείχνει με κόκκινο την 115", που είναι και η σημερινή κατάσταση, και με μπλε την 125".

View attachment 64790


και επιβεβαίωση ότι υπάρχει αρκετό lens shift ώστε να ξεκινά η οθόνη στα 70cm σε 125" 2,35:1.

View attachment 64792

View attachment 64793
Χιούστον έχουμε πρόβλημα.

Με την ίδια οθόνη λόγω περιορισμών του lens shift το καλύτερο που μπορεί να γίνει είναι να χαμηλώσει η οθόνη κατά 20 πόντους, θα ξεκινά η εικόνα από το 90cm. Το πρόβλημα είναι ότι όταν είναι σε 16:9 η εικόνα μετατοπίζεται αναγκαστικά προς τα αριστερά με αποτέλεσμα να υπάρχει διαφορά κέντρο με κέντρο εικόνας (από το 2.4) 18cm. Τα νούμερα που γράφω είναι ο καλύτερος συνδυασμός.

Το κέντρο της οθόνης από την εσοχή που υπάρχει στο πίσω μέρος είναι 24cm και θέλουμε ακόμα 11 πόντους να πάμε στο κέντρο του τουιτερ, αρα 35cm έκκεντρα το ηχείο από το κέντρο εικόνας. Στο 2.4:1 αυτό ίσως και να κρύβεται αλλά όταν θα παίζει 16:9 και αυτή η απόσταση θα γίνεται 53cm και το όλο πλάτος εικόνας μικραίνει στα 201.5cm είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αυτό δεν θα παλεύεται με τίποτα.

Λόγω του παραπάνω και μόνο θα πρέπει μάλλον να ξεχάσω το ηχείο να μπει πίσω από την οθόνη. Ο καλύτερος συμβιβασμός είναι από κάτω όσο πιο ψηλά γίνεται και στο μέσο της διαφοράς των κέντρων των δύο φορμάτ ώστε να απέχει 9cm από το κέντρο κάθε φορά.

Το γαμοερώτημα είναι: Αξίζει όλη η φασαρία,
1. να φύγει το έπιπλο από εκεί δεξιά που βρίσκεται και είναι και rack και έχει έτοιμα τα περισσότερα και σημαντικότερα καλώδια (λέγε με HDMI προς προβολέα),
2. κατάργηση του έπιπλου που είναι μπροστά καθώς δεν θα ανοίγει η πόρτα του,
3. Βάψιμο να κατέβει το μαύρο είτε μέχρι κάτω είτε στο νέο όριο της οθόνης) για τα 20 εκ. χαμηλότερα;

Τώρα που την έχω βάλει πρόχειρα στο χαμηλό ύψος και την παρακολουθώ αντιλαμβάνομαι ότι έχω καλύτερη θέαση από πριν αλλά δεν μπορώ να πω ελαφρά την καρδία ότι αξίζει τον κόπο για όλη αυτή τη μανούρα.

Screen low.JPG
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
η διαφορα φαινεται στον αντιστροφο δρομο παντα...ξεκινωντας απο το καλυτερο δηλ, εγω θα το εκανα.
συρωμενη γινεται η πορτα?παιζουν και αλλα,(πρεπει να ανοιγει τερμα?) οπως φιλετο 10 εκατοστα και μετα η πορτα, η ανοιγμα απο την αντιθετη πλευρα δε ξερω ποση αποσταση, η κοντοιτερες πορτες και φιλετο πανω σε ολο το μηκος του επιλου, τελοςπαντων αλλα δεν ειναι απαραιτητο να ειναι ετσι το ανοιγμα, θα υπαρχουν εναλακτικες .

μετατοπιση του φακου αντι αριστερα προςτα δεξια δε γινεται?
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.958
Reaction score
41.256
Οι αποστάσεις σε σχέση με το φακό αυτές που γράφω είναι οι καλύτερες δυνατές.
Λύσεις για όλα υπάρχουν...

Εβαλα το ένα ηχείο που μου έχει μείνει δοκιμαστικά να παίξει ως κεντρικό τοποθετώντας το τέρμα κάτω στο πάτωμα και δίνοντας του απλά την κατάλληλη κλίση προς τα αυτιά.
Μπορώ να πω ότι σχεδόν σε ξεγελάει, δεν το καταλαβαίνεις ότι έρχεται ο ήχος από χαμηλά. Οπως και στο προηγούμενο σεταπ το ηχείο κάτω από την οθόνη είναι μια λύση αρκετά ικανοποιητική, όσο πιο κοντά τόσο πιο καλά.
Επίσης τοποθετώντας το ως προς το δεξιά-αριστερά στο κέντρο της οθόνης δεν παρατηρώ διαφορά σε αλλαγή του φορμάτ της εικόνας.
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
εγω θα την κατεβαζα ωστε να ξεκιναει η εικονα κοντα στους 60 ποντους(με την οθονη σου) .....;)
....90 ειναι ψηλα :D

η κανεις η δεν κανεις σωστες δουλειες ...:p
βασικα το ιδιο μεγεθος οθονης εχουμε :D
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.958
Reaction score
41.256
εγω θα την κατεβαζα ωστε να ξεκιναει η εικονα κοντα στους 60 ποντους(με την οθονη σου) .....;)
....90 ειναι ψηλα :D

η κανεις η δεν κανεις σωστες δουλειες ...:p
Θελει κατεβασμα και προβολεας τοτε...και αυτο δεν γινεται!
 









ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.677
Μηνύματα
2.869.796
Members
37.945
Νεότερο μέλος
MORPH
Top