Projector semi hush box.

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Oτι γραφει ο τιτλος. Αποφασισα να μειωσω το θορυβο ,μιας και ειναι ενοχλητικος στα χαμηλα περασματα ,ειναι πανω αποτο κεφαλι μου και ειδικα οταν τον μισο χρονο τον δουλευω high altitude.

1589369952504.png
Θα μπορουσα να φτιαξω εξαρχης κατι με ποιο μεγαλο κουτι, περισοτερα διαμερισματα και ανεμιστηρες αλλα το απεφυγα.
Οποτε εκανα μια βελτιωση της παλαιας ,προσθετωντας πλαινα ξυλινα τοιχωματα με μονωση αφρογενους μονωτικου τυπου ρικοφον, και πισω ενα κομματι ,με πλεξιγλας την κατω πλευρα για να εχω ορατοτητα των ενδειξεων ,το δε πλεξιγκλας πανω σε αφρογενες ταινια.
IMG_20200501_154858[1].jpg IMG_20200501_135803[1].jpg IMG_20200501_154846[1].jpg IMG_20200501_154835[1].jpg
Μετρηση δυστυχως δε μπορεσα να παρω λογω του υψηλου κατωφλιου θορυβου του δωματιου ,θελει κοντα το μικ και σε δωματιο αργα το βραδυ...
28-33 db δεινει στα σπεκς ,δεν ξερω εαν περιλαμβανει και high altitude αλλα κανει φασαρια σε αυτην.Εαν υποθεσουμε οτι ειναι 3 επιπεδα 28-30-33 db
Παντως η διαφορα ειναι επιπεδου περι τα 2 db ,δηλαδη μια σκαλα κατω, οταν δηλαδη τοποθετω το πλεξιγκλας σε σχεση με πριν που παλι κατι θα κοβουν τα μονωτικα γυρω σε σχεση με πριν. Στην δε eco σκαλα ειναι πολυ αποτελεσματικο παντως...
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
H πλευρά του κουτιού απο την οποία απάγεται η θερμότητα του benq, δεν θάταν ασφαλέστερο να έφερε οπές διαφυγής ή είναι οκ η θερμοκρασία λόγω του ανοικτού κάτω μέρους?
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Όπως τον βλέπεις ρουφα από αριστερά, (πλαϊνό προβολέα) εκπνεει, μπροστά, δίπλα στο φακό όπου βλέπεις ένα λοξό κομμάτι ξύλου όπου υπήρχε και διαρροή φωτος(κέρδισα λιγουλάκι κοντράστ) αλλά και δεξιά πλάι (επίσης και από τη δεξιά πλαϊνή προβολέα).
Για την ώρα δεν έχει ανάψει υπερθέρμανση, και δουλεύει καλοκαίρι, βεβαια περι 6 μήνες τον έχω στο high....
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
από αυτά που είχα δει κάποτε, τα έκλειναν και από μπροστά (με τζάμι μάλλον λόγω θερμοκρασίας)
το έκανες κάποια δοκιμή αντίστοιχη?
ακόμα και έτσι κάμπριο είμαι σίγουρος ότι
θα κέρδιζες σίγουρα παραπάνω μείωση θορύβου αν το έκανες πιο μεγάλο-μακρουλό με τριγωνικά μονωτικά για να κερδίσεις περισσότερη επιφάνεια

σίγουρα δεν θα ήταν το ίδιο διακριτικό εννοείται ...αλλά θα το βρεις ;)
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Όπως τον βλέπεις ρουφα από αριστερά, (πλαϊνό προβολέα) εκπνεει, μπροστά, δίπλα στο φακό όπου βλέπεις ένα λοξό κομμάτι ξύλου όπου υπήρχε και διαρροή φωτος(κέρδισα λιγουλάκι κοντράστ) αλλά και δεξιά πλάι (επίσης και από τη δεξιά πλαϊνή προβολέα).
Για την ώρα δεν έχει ανάψει υπερθέρμανση, και δουλεύει καλοκαίρι, βεβαια περι 6 μήνες τον έχω στο high....
Na υποθέσω ότι τόκανες λοξό για το προσδοκώμενο κέρδος στο κοντραστ....και σου βγήκε, οπότε ...καλοδεχούμενο.
Ο δικός μου είναι σε τραπέζι, μπρος ακριβώς από τα πόδια μου και σκέφτομαι να κάνω ένα τύπου Π με λίγο κ@λο, αρκετά μεγαλύτερων πλαινών διαστάσεων για να χωρέσει το υλικό ηχοαπορόφησης. Η πίσω πλευρά θα έχει άνοιγμα για τις συνδέσεις (ρεύμα-HDMI) και στο υπόλοιπο κάτι λεπτό (φύλλο πίσσας κολλημένο μάλον).

Στη δεξιά πλευρά από όπου φεύγει το θερμό ρεύμα λέω να ανοίξω με τρεφαιν 4 τρύπες.

Η κατασκευή θα ακουμπά (θα μπεί κάτι ελαστικό για πατούρα στο κάτω μέρος) στο ίδιο τραπέζι με τον προβολέα και μάλλον θα κλέψω την ιδέα σου με το λοξό κομμάτι στην πρόσοψη!!:drinks:
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Είναι λοξό για να κατευθυνει τον θερμό αέρα δεξιά και όχι μπροστά από τον φακό όπου έχω τοποθετήσει και αφρό, (δεν είναι ορατό) ουσιαστικά τον μπλοκαρει τελείως.
Τσεκ πως είναι ο προβολέας στο λινκ θα καταλάβεις.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Επειδή είναι στη γωνία ο προβολέας, τραβάει καλό γκεϊν η φασαρία από τα τοιχωματικά όρια.

Από κει ξεκινάει το πρόβλημα, και φυσικά από το ότι βρίσκεται πάνω από το κεφάλι σου..
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ειναι οικονομική σειρά και έχει περισσότερο θόρυβο από ακριβότερους.
Πλαστικο άδειο περίβλημα, χωρίς μονωσεις και φίλτρα εντος.
3 ανεμιστήρες στα άκρα του... Είχα στο παρελθόν να τοποθετήσω φίλτρo μετά από καθαρισμό, αλλά μπήκε σε safe Mode από υπερθέρμανση....
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Τα dbια που αναφέρουν για το θόρυβο είναι σε ιδανικές συνθήκες, πιθανότατα μακρυά από εμπόδια, και με <<φρέσκα>> ανεμιστηράκια.
Θα σου πρότεινα να βάλεις μειωμένου θορύβου.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
O θορυβος τους οφειλεται στη ροη αερα κυριως παρα στην εδραση του αξονα τους,(ρουλεμαν vs κουζινετα,κλισεις φτερωτων κλπ ) .
Μειωμενος θορυβος μειωμενη ροη ,στη πρωτη σχεδον δεν ακουγεται πλεον .
Κανονικα συγκρισεις πρεπει να γινονται με την ιδια παροχη αερα, αν και αυτα στα σπεκς απο την πραγματικοτητα εχουν αποκλισεις, αυτα απο τη μικρη εμπερια που ειχα με ανεμιστηρες ...
Στο μετρο του απολυτου ολα κατι προσφερουν βεβαια...
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top