PS3 Δεν παίζει SACD - DTS???

Μηνύματα
180
Reaction score
0
Αγαπητοί σύντεκνοι. Δοκίμασα να πάιξω στο PS3 ένα SACD - DTS. Και το μόνο πράγμα που πάιρνω είναι ΠΑΡΑΣΙΤΑ! Είτε Ρυθμίζω Bitstream είτε LPCM το ίδιο. Το ίδιο δισκάκι, το παίζει το DVD Player (Pioneer 490) που ΔΕΝ είναι SACD Player. Το PS3 μου φυσικά είναι το 60GB και SACD Player κτλ.

Στο συνημμένο έχω Links να δοκιμάσετε να κάνετε το ίδιο και να δούμε μήπως βρούμε λύση.

To SACD είναι το Dark Side of the Moon - Pink Floyd.

Περιμένω νέα σας με ανυπομονησία.
 

Attachments



Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: PS3 Δεν παίζει SACD - DTS???

Ανέκαθεν τα SACD για να παίξουν πολυκάναλα θα πρέπει να συνδεθούν αναλογικά στον ενισχυτή μας.
Πχ είχα (και έχω :107: :107: ) το υπέροχο DVDp Philips 963SA που έπαιζε και SACD. Είχε εξόδους ήχου και toslink (οπτική) αλλά και 5.1 αναλογικές.
Αν ήθελα λοιπόν να παίξω πολυκάναλα ένα SACD έπρεπε να συνδέσω απλά (με RCA) τις 5.1 του DVDp με τις αντίστοιχες 5.1 του AV μου.
Μόνο έτσι γίνεται να αναπαραχθεί ένα SACD.
Από την οπτική όχι....

Αν θες να ακούσεις το SACD σου θα πρέπει να συνδέσεις αναλογικά το PS3 σου με στερεοφωνική είσοδο του AV σου!
 

Μηνύματα
330
Reaction score
1
Καλησπέρα, το μόνο σίγουρο είναι πως αυτό που έγραψες δεν είναι SACD δισκάκι, μιάς και ούτε εγγραφείς ούτε εγγράψιμα μέσα SACD υπάρχουν κι επιπλέον το μέσο SACD δεν υποστηρίζει DTS, παρά μόνο DSD (δικάναλο ή πολυκάναλο) και PCM (16/44.1 δικάναλο).

Τέτοια δισκάκια έχουν πέσει και στα δικά μου χέρια κατά καιρούς και είναι συνήθως ασύμβατα με τα περισσότερα players της αγοράς. Ο πλέον ασφαλής τρόπος αναπαραγωγής τους είναι μέσω των αναλογικών εξόδων της κάρτας ήχου του υπολογιστή..
 

Μηνύματα
2.220
Reaction score
1
To PS3 υποστηρίζει πολυκάναλο SACD από την HDMI, μετατρέποντας το σήμα DSD σε πολυκάναλο PCM 24/176. Αν ο ενισχυτής σου υποστηρίζει πολυκάναλο PCM σε μορφή 24Bit/176KHz από την HDMI, τότε είσαι OK. Αλλιώς θα πρέπει να αρκεστείς στην στερεοφωνική αναλογική σύνδεση μέσω του Multi AV Connector όπου φυσικά θα είναι δικάναλο. Για οπτική ούτε λόγος βέβαια γιατί δεν φτάνει το Bandwidth. To SACD αυτό των Floyd το έχω κι εγώ αλλά δεν λέει πουθενά DTS... Είναι υβριδικό αυτό; Έχει πληροφορία DSD και DTS σε άλλο Layer; To δικό μου είναι υβριδικό αλλά με την έννοια ότι είναι και απλό CD.
Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το PS3 και το SACD, δες εδώ.
 

Μηνύματα
2.220
Reaction score
1
Καλησπέρα, το μόνο σίγουρο είναι πως αυτό που έγραψες δεν είναι SACD δισκάκι
χχμμμ...τώρα είδα ότι πρόκειται για γραμμένο δισκάκι "SACD".... Αυτό δεν είναι SACD όντως... Απλά οι τύποι έχουν κωδικοποιήσει τα 6 κανάλια του αυθεντικού SACD σε DTS και το έχουν γράψει σε DVD. Σαν τι δισκάκι το αναγνωρίζει το PS3; DVD-Video;
 

Μηνύματα
2.220
Reaction score
1
With system software v 2.00, if you’ve got an AV Receiver without HDMI PS3 can convert multichannel SA-CD to multichannel DTS for you and feed it to the optical digital output. If you disable DTS out it will output PCM stereo, also during multichannel SA-CD playback. The output frequency is 48kHz.

In version 2.01 however, DSD-to-DTS conversion is disabled again. Optical output from SA-CD remains supported but in stereo only.


:111:...δεν το ήξερα αυτό...καλή η μ@λ@κία τους.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: PS3 Δεν παίζει SACD - DTS???

Τάσο λογικά είναι υβριδικό
[off topic mode]και ευτυχώς όχι Honda... :136:[/mode]

Γιαυτό και ακούει το δισκάκι σε απλό DVDp.
Για να τον καλύπτει ενισχυτής AV μέσω HDMI πρέπει να είναι τελευταίας φουρνιάς.
Γιαυτό και ανέφερα την κλασική λύση στεροεφωνικής σύνδεσης...
 

Μηνύματα
2.220
Reaction score
1
Re: Απάντηση: PS3 Δεν παίζει SACD - DTS???

Τάσο λογικά είναι υβριδικό
[off topic mode]και ευτυχώς όχι Honda... :136:[/mode]
Άστη τη φόλα που τη θυμήθηκες...:137:

Γιαυτό και ακούει το δισκάκι σε απλό DVDp.
Για να τον καλύπτει ενισχυτής AV μέσω HDMI πρέπει να είναι τελευταίας φουρνιάς.
Γιαυτό και ανέφερα την κλασική λύση στεροεφωνικής σύνδεσης...
Βασικά αυτό το δισκάκι που έχει δεν ειναι SACD...μετά πρόσεξα από τα λόγια του monsoon ότι είναι γραμένο.
 

Μηνύματα
180
Reaction score
0
Well... Ο ενισχυτής είναι τελευταίας φουρνιάς (Onkyo 875)! Εξάλλου και το DVDp είναι συνδεδεμένο ΜΟΝΟ με HDMI με τον Audio receiver. Θα δοκιμάσω άυριο αυτό:

Ιs PS3 compatible with DTS CDs?

Yes, it is. If you only get noise, try the following: Under "Audio Output Settings" select HDMI or Optical. When using HDMI, stipulate you want to use manual settings. Deselect LPCM 2ch 88.2 and 176.4, leave only 44.1. Under "Music Settings" set Audio CD Output Frequency to "44.1/88.2/176.4 kHz".

Ευχαριστώ πολύ όλους. Θα επανέλθω με τα αποτελέσματα.
 

HV

Μηνύματα
3.939
Reaction score
0
Re: Απάντηση: PS3 Δεν παίζει SACD - DTS???

Ανέκαθεν τα SACD για να παίξουν πολυκάναλα θα πρέπει να συνδεθούν αναλογικά στον ενισχυτή μας.
Πχ είχα (και έχω :107: :107: ) το υπέροχο DVDp Philips 963SA που έπαιζε και SACD. Είχε εξόδους ήχου και toslink (οπτική) αλλά και 5.1 αναλογικές.
Αν ήθελα λοιπόν να παίξω πολυκάναλα ένα SACD έπρεπε να συνδέσω απλά (με RCA) τις 5.1 του DVDp με τις αντίστοιχες 5.1 του AV μου.
Μόνο έτσι γίνεται να αναπαραχθεί ένα SACD.
Από την οπτική όχι....

Αν θες να ακούσεις το SACD σου θα πρέπει να συνδέσεις αναλογικά το PS3 σου με στερεοφωνική είσοδο του AV σου!
Εμενα το 963SA παιζει ανετα και με Coax.
 



Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Μήπως παίζεις το CD layer σε κάνα Hydrid?? Γιατί το SACD δεν υπάρχει περίπτωση να παίξει από ψηφιακό, πλην της HDMI...
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Re: PS3 Δεν παίζει SACD - DTS???

Μήπως παίζεις το CD layer σε κάνα Hydrid?? Γιατί το SACD δεν υπάρχει περίπτωση να παίξει από ψηφιακό, πλην της HDMI...

Ακριβώς!!!
Οπτική (toslink, optical) ή ψηφιακή ομοαξονικά (SPDIF, coaxial) δεν μπορεί να παίξει SACD!!

Μάλλον Νικ έπαιζε το στρώμα απλού CD και όχι SACD!
 

HV

Μηνύματα
3.939
Reaction score
0
Δεν ξερω παιδια, SACD εβαλα μεσα και επαιξε, τωρα τι επαιξε δεν ξερω παντως ηταν πολυκαναλος ( Ετσι νομιζω ).
Τεσπα , λιγο με νοιαζει, μια φορα το εβαλα και ακουσα μουσικη.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Re: PS3 Δεν παίζει SACD - DTS???

Δεν ξερω παιδια, SACD εβαλα μεσα και επαιξε, τωρα τι επαιξε δεν ξερω παντως ηταν πολυκαναλος ( Ετσι νομιζω ).
Τεσπα , λιγο με νοιαζει, μια φορα το εβαλα και ακουσα μουσικη.
Οι περισσότεροι έχουμε ακούσει σε ελάχιστες περιπτώσεις SACD!!
Και από εμάς τους λίγους οι περισσότεροι άκουγαν (αυτές τις λίγες φορές) δικάναλα!!
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Καλησπερα. Το ps3 (60gb) μπορει να βγαλει το multichannel sacd απο την hdmi του μονο ως pcm στους ενισχυτες που το υποστηριζουν. Αυτο με το dts μπορουσε να γινει μονο με το firmware 2.00 (στο 2.01 δεν υπηρχε πλεον).του εβαζες sacd και το κωδικοποιουσε εσωτερικα και εβγαζε 5.1 dts στην hdmi του. Η μονη λυση που βρηκα στο θεμα multichannel sacd ειναι το dvd της pionner dv-600 οπου και βγαζει κανονικα multichannel dsd στην hdmi.ο ενισχυτης που εχω ειναι ο denon 4308.
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Καλησπερα. Το ps3 (60gb) μπορει να βγαλει το multichannel sacd απο την hdmi του μονο ως pcm στους ενισχυτες που το υποστηριζουν. Αυτο με το dts μπορουσε να γινει μονο με το firmware 2.00 (στο 2.01 δεν υπηρχε πλεον).του εβαζες sacd και το κωδικοποιουσε εσωτερικα και εβγαζε 5.1 dts στην hdmi του. Η μονη λυση που βρηκα στο θεμα multichannel sacd ειναι το dvd της pionner dv-600 οπου και βγαζει κανονικα multichannel dsd στην hdmi.ο ενισχυτης που εχω ειναι ο denon 4308.
Σωστός!!
 

Μηνύματα
590
Reaction score
1
Φυσικά το bandwidth του coaxial δεν μπορεί να μεταφέρει DSD. Απο ότι γνωρίζω αυτό που κάνει το PS3 είναι μετατρέπει το DSD σε PCM και το μεταφέρει σαν PCM όμως μέσω coaxial. Tο SACD δεν έχει σχέση με το σύστημα DTS αρα Vader κάτι μπέρδεψες ίσως.

Υ.Γ 963SA <--- still my sacd player. (και το καραγουστάρω)
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.646
Μηνύματα
2.868.778
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top