PS3: Firmware (v.2.30) Details and Store Walkthrough




loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.250
Reaction score
8.777
Αν βάλουν και τα matroska και αφήσουν και καμιά τρύπα για hack θα γίνει τέλειο!!!:116:
 

Μηνύματα
629
Reaction score
0
Απάντηση: PS3: Firmware (v.2.30) Details and Store Walkthrough

Επιτελους..Τωρα μενει να βγουνε και ταινιες με αυτο το φορμα...Οπως ειπε και ο ηγητορας πριν,επιασε ταβανι σαν player...
 

Μηνύματα
2.489
Reaction score
1
Απάντηση: PS3: Firmware (v.2.30) Details and Store Walkthrough

...Οπως ειπε και ο ηγητορας πριν,επιασε ταβανι σαν player...
Οχι δα! Vhs δεν παιζει ακομα!:105:

Ps3 και ξερο ψωμι. Αγγιζει την τελειοτητα!
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: PS3: Firmware (v.2.30) Details and Store Walkthrough

Firmware (v.2.30) Details and Store Walkthrough

Το firmware 2.30 βγαίνει στις 15/4 και μαζί με το νέο store (video στο παραπάνω link) φέρνει εσωτερική αποκωδικοποίηση των ηχητικών codecs DTS-HD Master Audio & High Resolution Audio.

Όταν τα λεγα τόσο καιρό πριν, οι μεγαλοπροφήτες έλεγαν ότι δεν γίνεται.......
Νομίζω ότι είναι πλέον μονόδρομος η αγορά HD player.....
 

Μηνύματα
465
Reaction score
54
Το DTS-HD ΜΑ θα γινεται internally decode ως pcm η θα μεταφερεται αυτουσιο (bistream) μεσω hdmi?
 



Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Bitstream δεν θα κάνει και είναι θέμα HDMI chipset το οποίο στο PS3 αδυνατεί να βγάλει BITSTREAMING των HD φορμα.

Αυτά συμφωνα με διάφορα threads στο blu-ray.com , avsforum και ps3forums.

Βέβαια η άγορά standalone BD Player μόνο και μόνο για το bitstreaming γίνεται λιγότερο ελκυστική αλλά πολύ θα ήθελα να ακούσω εάν υπάρχουν διαφορές στην ποιότητα ήχου.

Απ'ότι καταλαβαίνω η αποκωδικοποίηση γίνεται με software γιατί πολύ αμφιβάλω ότι έχει dedicated DTS dsp όπως έχουν μερικοί AV Receivers γεγονός που με κάνει να πιστεύω ότι θα έιναι ένα κλικ χαμηλότερα σαν ποιότητα.
 

Μηνύματα
3.143
Reaction score
0
Βέβαια η άγορά standalone BD Player μόνο και μόνο για το bitstreaming γίνεται λιγότερο ελκυστική αλλά πολύ θα ήθελα να ακούσω εάν υπάρχουν διαφορές στην ποιότητα ήχου.

Απ'ότι καταλαβαίνω η αποκωδικοποίηση γίνεται με software γιατί πολύ αμφιβάλω ότι έχει dedicated DTS dsp όπως έχουν μερικοί AV Receivers γεγονός που με κάνει να πιστεύω ότι θα έιναι ένα κλικ χαμηλότερα σαν ποιότητα.
Αυτή είναι μια καλή ερώτηση. Λογικά αν μιλάμε για "απλό" decoding το αποτέλεσμα πρέπει να είναι ακριβώς το ίδιο.
Αυτό λέει και το HDMI.org

Q. What is the difference between decoding Dolby TrueHD/DTS-HD in the player (i.e. sending over HDMI as decoded PCM) vs. decoding in the A/V receiver (i.e. sending over HDMI as encoded Dolby TrueHD/DTS-HD bitstream)?

There is no inherent difference in quality between Dolby TrueHD/DTS-HD being sent over HDMI as decoded PCM vs. encoded bit stream. All Dolby TrueHD/DTS-HD decoders (whether in the player or the A/V receiver) must be certified to meet stringent quality requirements. However, consumers should make sure that their receivers support the number of incoming PCM channels delivered by their source device (e.g. DVD).
Η προκατάληψή μου είναι ότι ο receiver θα δίνει καλύτερο αποτέλεσμα αλλά δεν ξέρω τι ισχύει ακριβώς.

Η DTS φαίνεται ότι προκρίνει τη λύση του Bit-stream εφόσον είναι διαθέσιμη

You can enjoy DTS-HD Master audio by upgrading to a Blu-ray Disc or HD-DVD player with DTS-HD Advanced Digital Out and new AV Receiver with DTS-HD Master Audio decoding. Simply connect the player and receiver with an HDMI cable. The DTS-HD bit stream will pass through the player and HDMI cable to be decoded by the AV receiver. Both player and AV receiver will need to be equipped with new HDMI Version 1.3* outputs and inputs. This way you can enjoy DTS-HD Master Audio at up to 7.1 channels at 96 k/24 bit sound that is bit-for-bit identical to the studio master.
αλλά αναφέρει με τα ίδια σχεδόν λόγια:

In this scenario, the high definition player would output the audio as an uncompressed 6 to 8 channel linear PCM digital audio stream. You will need a player with a built-in DTS-HD Decoder, and both player and AV Receiver need to include HDMI version 1.1 or 1.2* outputs/inputs. HDMI stands for High Definition Multimedia Interface, and is a single-cable connection designed to accommodate digital multi channel audio and video. Simply connect the HDMI cable from the output of the player to the HDMI input of the AV Receiver. The DTS decoder inside the AV Receiver will "ignore" the Linear PCM stream and pass the audio stream on to your receiver's digital-to-analog converters and then on to the 5.1 or 7.1 amplifier. This way you can enjoy DTS-HD Master Audio that is a bit-for-bit identical to the studio master.
Είναι προφανές νομίζω ότι ο ηχητικός εξοπλισμός θα πρέπει να είναι εξαιρετικά υψηλού επιπέδου για να γίνουν οι διαφορές αντιληπτές, εφόσον υπάρχουν τελικά. Όποιος έχει ίδια άποψη ας πει τίποτα.
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Εν πάσει περιπτώσι εγώ θα περιμένω τουλάχιστον ένα χρόνο να βγουν και άλλα μοντέλα BD Players στην αγορά (εξελιγμένα) και τότε θα αποφασίσω αν αξίζει αλλαγή. Να δούμε και πως παίζει προς το παρον (σίγουρα καλύτερα από τώρα) και βλέπουμε.

Πάντως γεγονός είναι ότι όσοι πήραν PS3 ως BD Player πολύ γρήγορα βρίσκονται σε πολύ πιο ευχάριστη θέση και με ένα up to date player σε σχέση με αυτούς που προτίμησαν standalone ένα χρόνο πριν (και με λιγότερα χρήματα).
 

Μηνύματα
2.220
Reaction score
1
Θεωρητικά η ποιότητα ήχου είναι η ίδια...πρακτικά μου φαίνεται πολύ λογικό να είναι η ίδια...γιατί:

1. Δεν έχουμε καμία μετατροπή transcoding σε χαμηλότερο bitrate όυτε καμία μετατροπή D->A
2. Με τις δυνατότητες του Cell στην επίδειξη της IΒΜ όλοι είχαν χαζέψει με την ικανότητα επεξεργασίας πολλαπλών HD Video Streams...στη μετατροπή πολυκάναλου Bitstreamed ήχου σε διακριτού πολυκάναλου PCM θα κολήσει; Εκτός για την τόοοοσο πια πολύπλοκη διαδικασία επίτηδες η Sony τα κάνει μαντάρα στο Firmware και τα πίσω Surround ακούγονται μπροστά, το SUB στο κεντρικό κ.τ.λ.

Επιπλέον πιστεύω ακράδαντα ότι όποιος ισχυρίζεται ότι ακούει διαφορά από έτοιμο αποκωδικοποιημένο ασυμπίεστο PCM σε Bitstreamed ήχο με αποκωδικοποίηση του εσωτερικά στον ενισχυτή, μάλλον είναι επιρεπής στο Placebo Effect και στο εντυπωσιακό μπλέ φωτάκι ένδειξης αποκωδικοποίησης HD ήχου που διαθέτει ο ολοκαίνουριος, fabulous-absolutely marvelous, 17.1 καναλιών A/V ενισχυτής που μόλις αγόρασε.
 

Μηνύματα
3.143
Reaction score
0
Θεωρητικά η ποιότητα ήχου είναι η ίδια...πρακτικά μου φαίνεται πολύ λογικό να είναι η ίδια...γιατί:

1. Δεν έχουμε καμία μετατροπή transcoding σε χαμηλότερο bitrate όυτε καμία μετατροπή D->A
2. Με τις δυνατότητες του Cell στην επίδειξη της IΒΜ όλοι είχαν χαζέψει με την ικανότητα επεξεργασίας πολλαπλών HD Video Streams...στη μετατροπή πολυκάναλου Bitstreamed ήχου σε διακριτού πολυκάναλου PCM θα κολήσει; Εκτός για την τόοοοσο πια πολύπλοκη διαδικασία επίτηδες η Sony τα κάνει μαντάρα στο Firmware και τα πίσω Surround ακούγονται μπροστά, το SUB στο κεντρικό κ.τ.λ.

Επιπλέον πιστεύω ακράδαντα ότι όποιος ισχυρίζεται ότι ακούει διαφορά από έτοιμο αποκωδικοποιημένο ασυμπίεστο PCM σε Bitstreamed ήχο με αποκωδικοποίηση του εσωτερικά στον ενισχυτή, μάλλον είναι επιρεπής στο Placebo Effect και στο εντυπωσιακό μπλέ φωτάκι ένδειξης αποκωδικοποίησης HD ήχου που διαθέτει ο ολοκαίνουριος, fabulous-absolutely marvelous, 17.1 καναλιών A/V ενισχυτής που μόλις αγόρασε.
Είσαι fanboy. :618: Όταν βγει η Μάλα σε Blu-ray θα κάνουμε συγκριτικό για να δούμε τί συμβαίνει επιτέλους...
Θα φωνάξουμε και κόσμο από τη Hi-end :205:
 

Μηνύματα
2.220
Reaction score
1
Είσαι fanboy. :618: Όταν βγει η Μάλα σε Blu-ray θα κάνουμε συγκριτικό για να δούμε τί συμβαίνει επιτέλους...
Θα φωνάξουμε και κόσμο από τη Hi-end :205:
Μέσα! :137: Απλά φρόντισε να μου φέρεις άτομα που ακούν έως και 35KHz με ντουντούκα μονόδρομη Full Range (κοινώς...ΦΟΥ-ΡΟΥ) :142:
 

Μηνύματα
3.143
Reaction score
0
Μέσα! :137: Απλά φρόντισε να μου φέρεις άτομα που ακούν έως και 35KHz με ντουντούκα μονόδρομη Full Range (κοινώς...ΦΟΥ-ΡΟΥ) :142:
Εννοείται, χωρίς αυτούς δεν έχει νόημα... Αλλά να κάνει άλλος τη συνεννόηση γιατί εγώ φοβάμαι λίγο. :120::143:
 

Μηνύματα
2.220
Reaction score
1
Εννοείται, χωρίς αυτούς δεν έχει νόημα... Αλλά να κάνει άλλος τη συνεννόηση γιατί εγώ φοβάμαι λίγο. :120::143:
Α! μην ανησυχείς...φήμες λένε ότι ο Regunus έγινε Hi-Endάς! Αυτός θα είναι ο συνδετικός κρίκος μεταξύ Gaming - Hi-End :137:
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.694
Μηνύματα
2.870.126
Members
37.945
Νεότερο μέλος
daemon76
Top