PS3 Gigabit Ethernet

Μηνύματα
1.974
Reaction score
4
Καλησπέρα ,

Μεχρι προτινος δεν ηξερα οτι ακομα και το PS3 πρώτης γενιάς υποστηρίζει gigabit ethernet.

Προχθές λοιπόν πείρα ένα gigabit switch γιατί έχω αρκετές δικτυακές συσκευές οι οποίες ήταν όλες πάνω στο modem router του ΟΤΕ και όπως καταλαβαίνεται σερνόντουσαν τα πάντα ιδικά όταν ήθελες να δεις HD υλικό από το δίκτυο.

Η λύση φτηνή και απλή.Με 40 euros βρίσκει κάποιος αξιόπιστα gigabit switch και η σύνδεση είναι απλή. Βάζεις pc's , laptops , media players ,ps3 πάνω στο switch και από μια πόρτα του switch στο modem router σου.

Μέτα μέσα από τις ρυθμίσεις σύνδεσης του ps3 για παραδείγμα πας στο custom και αλλάζεις απλά την ταχύτητα σε gigabit.Και τέλος τα κωλύματα κατά την αναπαραγωγή ταινιών μέσω δικτύου.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: PS3 Gigabit Ethernet

Το δίκτυο Ethernet 100Mbs είναι υπεραρκετό για αναπαραγωγή HD και μάλιστα πολλών streams ταυτόχρονα, κάπου αλλού ήταν το πρόβλημα σου.
 

Μηνύματα
1.974
Reaction score
4
Απάντηση: PS3 Gigabit Ethernet

Ναι το πρόβλημα ήταν το modem router του ΟΤΕ το οποίο σερνόταν .Για αυτό και πείρα ένα gigabit της προκοπής.

Για πες τι άλλο μπορεί να φταίει κατά την γνώμη σου ?
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: PS3 Gigabit Ethernet

Βρήκες μόνος τι έφταιγε :126:
Τα modem-routers που δίνει ο OTE αλλά και άλλοι πάροχοι είναι απαράδεκτα, έχουν μικρό επεξεργαστή και δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν όταν αυξηθούν οι απαιτήσεις.
Εγώ εχω το Fritz 7140 που έδινε ποιο παλιά η HOL, το οποίο δεν το αλλάζω με τίποτα, σε copy test μεταξύ δυο PC με Windows 7 πιάνει άνετα την ονομαστική ταχύτητα των 100Mbs χωρίς να ρίχνει την απόδοσή του σε άλλους τομείς.
Αλλά που μπορεί να επηρεάσουν ένα δίκτυο Ethernet είναι κάποιο προβληματικό καλώδιο και παρεμβολές από ισχυρά ρεύματα π.χ. να υπάρχει καλώδιο ρεύματος παράλληλα με το καλώδιο Ethernet σε μικρή απόσταση.
 

Μηνύματα
1.974
Reaction score
4
Απάντηση: PS3 Gigabit Ethernet

Σωστά τα λες απλά με ψάρωσες λέω λες να ξέχασα κάτι :)
Τώρα το καημένο το ps3 όταν είναι στα 100 η κάρτα του δεν χρησιμοποιεί όλο το bandwith που μπορεί αυτό είναι ενα πρόβλημα που έχει ακόμα ενώ όπως σωστά λες τα 100μ/β ειναι υπερ αρκετά για να κάνεις streaming.

Άσε άμα σου πω επειδή έχω Conex-TV τι μαιμουδια κάνουν στο modem θα πέσεις απο την καρέκλα σου.Οι απατεώνες.Και μετά σου λένε δώρο και το modem router GRRRRRRRR
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: PS3 Gigabit Ethernet

Άσε άμα σου πω επειδή έχω Conex-TV τι μαιμουδια κάνουν στο modem θα πέσεις απο την καρέκλα σου.Οι απατεώνες.Και μετά σου λένε δώρο και το modem router GRRRRRRRR
Ήμουν beta tester του Conn-x TV και ξέρω πολύ καλά , δεν μπορούσες να απενεργοποιήσεις το Wi-Fi.:137:
 

Μηνύματα
1.974
Reaction score
4
Απάντηση: PS3 Gigabit Ethernet

Όχι μια χαρά ο δικός μου ο router σε αυτό αλλα τα καημένα τα 4mbit μου γιατί να τα δεσμεύουν οι αλήτες για την κώλο TV ε ?άσε απαράδεκτοι.
 

Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Απάντηση: PS3 Gigabit Ethernet

Αν μιλάμε για streaming σε PS3 πάντως, και ειδικά για πολύ καλή ποιότητα εικόνας μιλάμε για τρελά bitrates για τα οποία το 1000άρι είναι must...
Εκτός και αν streamάρουμε σε MPEG4 αλλά τότε απο όσο γνωρίζω δεν έχουμε υπότιτλους....
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.671
Μηνύματα
2.869.684
Members
37.943
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top