R/C NAD

ika

News
Μηνύματα
14.083
Reaction score
13.022
Ο γιός μου είπε πως στο τηλεκοντρολ του NAD C162 δουλεύουν τα πάντα, εκτός του volume.
Πατώντας λέει VOLUME+ ή VOLUME- αναβοσβήνει μεν το φωτάκι του C162, αλλά δεν αλλάζει η στάθμη του ήχου.
Ήταν σε αχρησία για πολύ καιρό.
Τι να κοιτάξω πριν πάει σε μάστορα?
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.636
Reaction score
12.213
Αν έχεις εξασφαλίσει πως πηγαίνει η εντολή στον προενισχυτή κοιτάς το κύκλωμα του volume.
Το ποτενσιόμετρο παίρνει κίνηση από έναν κινητήρα, που αναστρέφει την τροφοδοσία για μπρος ή πίσω.
Δες αν το τροφοδοτικό του μοτέρ βγάζει τάση.
 

ika

News
Μηνύματα
14.083
Reaction score
13.022
Αν φταίει παντως το rc υπαρχει στον Τσέχο αντικαταστατης: https://www.remote-control-world.eu...cate-p-10448?zenid=g15khgl6gkiro07epvctvcbk42
Thanks, αλλά το motorized ποτεσιόμετρο είναι που με ανησυχεί.


Αν έχεις εξασφαλίσει πως πηγαίνει η εντολή στον προενισχυτή κοιτάς το κύκλωμα του volume.
Το ποτενσιόμετρο παίρνει κίνηση από έναν κινητήρα, που αναστρέφει την τροφοδοσία για μπρος ή πίσω.
Δες αν το τροφοδοτικό του μοτέρ βγάζει τάση.
Thanks, θα το δω, με τα λίγα που ξέρω.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.636
Reaction score
12.213
Το κύκλωμα που σε ενδιαφέρει είναι αυτό μες στο κόκκινο. Αν έχεις πολύμετρο μετράς τις επαφές του κινητήρα, αν φτάνει τάση όταν αυξομειώνεις. Δες και αν είναι στη θέση του το φισάκι που φαίνεται.
Nad pre.jpg
 

ika

News
Μηνύματα
14.083
Reaction score
13.022
Έχω πολύμετρο, θα του πω να μου φέρει RC & C162.

Συνεχές ρεύμα κοιτάω στις επαφές του μοτέρ, σωστά?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.636
Reaction score
12.213
Δίπλα στον μετασχηματιστή υπάρχουν έξι ασφάλειες και για τον ήχο και για τον έλεγχο. Αφού βγάλεις το φις ρεύματος, μέτρα τις να διαπιστώσεις πως όλες είναι εντάξει. Ξεκίνα από εδώ.
nad fusses.jpg
 

ika

News
Μηνύματα
14.083
Reaction score
13.022
Δίπλα στον μετασχηματιστή υπάρχουν έξι ασφάλειες και για τον ήχο και για τον έλεγχο. Αφού βγάλεις το φις ρεύματος, μέτρα τις να διαπιστώσεις πως όλες είναι εντάξει. Ξεκίνα από εδώ.
View attachment 293550
Μία-μία την αφαιρώ από την βάση της και μετράω την αντίσταση στους πόλους της?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.636
Reaction score
12.213
Μία-μία την αφαιρώ από την βάση τηε και μετράω την αντίσταση στους πόλους της?
Δεν χρειάζεται να τις αφαιρέσεις. Τις μετράς όπως είναι. Μην ξεχάσεις να είναι εκτός τάσης δικτύου μόνο.
 
  • Like
Reactions: ika

Μηνύματα
2.127
Reaction score
5.588
Αν και λιγο αργα,σε αρκετα xiaomi κινητα υπαρχει εφαρμογη mi remote που μπορεις να προσθεσεις την συσκευη σου και να δεις αν ανταποκρινεται το ποτενσιομετρο.
 
  • Like
Reactions: ika

ika

News
Μηνύματα
14.083
Reaction score
13.022
Ακόμα περιμένω τον γιό να τον φέρει να δούμε.
Δεν έχω XIAOMI, δεν ξέρω τι έχει ο κανακάρης μου, αν έχει θα το δω και αυτό.
 

ika

News
Μηνύματα
14.083
Reaction score
13.022
Αν και λιγο αργα,σε αρκετα xiaomi κινητα υπαρχει εφαρμογη mi remote που μπορεις να προσθεσεις την συσκευη σου και να δεις αν ανταποκρινεται το ποτενσιομετρο.
Ακόμα περιμένω τον γιό να τον φέρει να δούμε.
Δεν έχω XIAOMI, δεν ξέρω τι έχει ο κανακάρης μου, αν έχει θα το δω και αυτό.
Τελικά ΧΙΑΟΜΙ έχω. :headbang: :headbang: :headbang:
Και μάλιστα έχει εγκατεστημένο και το mi remote.


Τουλάχιστον πέτυχα το ότι ακόμα περιμένω τον γιό.
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
14.083
Reaction score
13.022
Τέλος καλό, όλα καλά.

Ήλθε ο κανακάρης με τον προ, τον άνοιξα, έλεγξα ασφάλειες, συνδέσεις, ρεύμα, όλα ήταν καλά αλλά το volume δεν γύριζε. Το μοτεράκι έκανε ένα ελαφρύ βούισμα όταν πατούσα τα κουμπιά στο τηλεχειριστήριο, αλλά δεν γύρναγε το κουμπί.
Περιττό να πω πως με το χέρι δούλευε κανονικά.
Σκέφτηκα πως μπορεί να έχουν σπάσει τίποτα γρανάζια στο μοτεράκι. Είπα λοιπόν να βγάλω την πλακέτα του POT μήπως χρειαστεί να βρω ανταλλακτικό.
Αφαιρώντας το εξωτερικό κουμπί του volume παρατήρησα ότι το παξιμάδι που το σφίγγει στην πρόσοψη ήταν πολύ χαλαρό!
Μετά παρατήρησα πως η πλακέτα του POT δεν ήταν κάθετη στο σασί αλλά έκανε κάποια μικρή γωνία, όπως φαίνεται στην φωτό.
Αφαίρεσα λοιπόν πρόσοψη, πλακέτα ποτενσιόμετρου και είδα πως αυτή στερεώνεται πάνω σε δύο βιδωτά στο σασί λαμάκια μοργής (Γ), εκ των οποίων στο ένα (αριστερά στην φωτό) είχε κολληθεί μιά ροδέλα ενδιάμεσα σ' αυτό και στο σασί και την οποία αφαίρεσα με αποτέλεσμα να μπει πάλι στα ίσια της η πλακέτα.
Επειδή είναι αγορασμένος 2ο χέρι, υποθέτω πως ήδη είχε γίνει κάποια παρέμβαση και δεν επανατοποθετήθηκε σωστά. Τελικά μάλλον κάπου θα έβρισκε και κόλλαγε το ποτενσιόμετρο.
Θυμάμαι πάντως πως όταν αγοράστηκε το δοκίμασα και δούλευε κανονικά το Volume.

PeterMeni :hi:για τις οδηγίες.

IMG_20230617_195825.jpg
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.671
Μηνύματα
2.869.671
Members
37.943
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top