RACKS....στο σαλονι μας.....


skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Re: O RACK-οκοσμος στην σαλονερι μας!!!

Σωστος,

Κοιτα ενα ρακ με 2 πικαπ εποχης:137: τι ωραιο πούν:142:
http://www.youtube.com/watch?v=MSpMQbupg5I
Είναι 2 μονοφωνικά πικάπ που όταν παιζουν συγχρόνως τον ίδιο δίσκο, ακούγεται στερεοφωνικά... :143:
 

Μηνύματα
1.597
Reaction score
6
Re: O RACK-οκοσμος στην σαλονερι μας!!!

οταν ημουν μικρος ειχα συστημα, αλλά επασχα τελικα απο επιπλο -Rack για την πηγη:111:που βλεπετε:131:

και ο χωρος μου θελει φταξιμο :133:απο τις συγκρισεις που εκανα στο τοπικ αυτο με αλλα set up...:134:

http://www.youtube.com/watch?v=VpSPGmwQ1T4.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.390
Reaction score
93.969
Απάντηση: Re: O RACK-οκοσμος στην σαλονερι μας!!!

Είναι 2 μονοφωνικά πικάπ που όταν παιζουν συγχρόνως τον ίδιο δίσκο, ακούγεται στερεοφωνικά... :143:
Εεεε τότε να βάλουμε 6 να γίνει 5.1

Το έκτο στο πάτωμα εννοείται:136::137:
 

Μηνύματα
1.597
Reaction score
6
Re: O RACK-οκοσμος στην σαλονερι μας!!!

Εγω παιδια δεν ξερω τι λετε για τα πικαπ και τα cd και τα 5,1 πικαπ
, εγω το πρωι :138:ακουω μουσικη απο αυτο:142: και παει η ημερα καλα. Ψαχνω οστοσο για software.:143:. Εμεις οι παλαιοι ψαχνομαστε για την ευκολια μας:113:

http://www.youtube.com/watch?v=VpSPGmwQ1T4
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Re: O RACK-οκοσμος στην σαλονερι μας!!!

Εεεε τότε να βάλουμε 6 να γίνει 5.1

Το έκτο στο πάτωμα εννοείται:136::137:
Να, να και τολεγα εγώ, αυτές οι υπερβολές θα μας φάνε.

Είχαμε κάποτε μία πηγή και ένα κανάλι. Μετά τα κανάλια τα κάναμε δυο και για κάποιο διάστημα 4.

Μετά οι πηγές έγιναν 2, μετά 3, μετά 4 (αυτή τη στιγμή έχουμε πικάπ, CD, HD με PC, HD χωρίς PC, tuner, reel to reel εικόνα αναλογική, εικόνα ψηφιακή, HD, full HD και τα κανάλια έχουν φτάσει στα... 9.1) φυσικό κι επόμενο να μας πλακώσει η οικονομική κρίση... :142:

Τελικά... ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΚΟΥΜΕ???? :139:
 

Μηνύματα
1.597
Reaction score
6
Re: O RACK-οκοσμος στην σαλονερι μας!!!

μη γινεσαι πολυπλοκος με τα format

απλοποιησε λιγο τη ζωη σου οπως εγω με το κλασσικο μου format:137:


ενα και καλο για να ακουμε μουσικη και να πηγαινει η μερα μας καλα:111:

να μια πηγη με πλουσια δισκογραφια:135: και χωρις πολλα καλωδια και αξεσουαρ:126:

http://www.youtube.com/watch?v=YCQW4IdTyAI
 


Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Re: O RACK-οκοσμος στην σαλονερι μας!!!

Ήθελα να πώ την άποψη μου για το ζήτημα...Έχοντας "ακούσει" τέτοια έπιπλα έχω παρατηρήσει ότι.
α.μας γλιτώνουν απο ματζούνια που κυκλοφορούν π.χ.φελός,πλαστικό,πατάτες,ντομάτες κ.τ.λ.
β.νομίζω οτι εκεί που πραγματικά βοηθούν είναι στο πικάπ και όχι σε ενισχυτές κ.τ.λ. που εγώ προσωπικά ούτε έχω ΑΚΟΥΣΕΙ διαφορά αλλα ούτε βρίσκω κάποια λογική επιστημονική εξήγηση.

Τώρα ο igognito ανέφερε οτι οι ακίδες λειτουργούν ως γειώσεις.Δέν καταλαβαίνω τί εννοείς.Οτι δηλαδή βοηθούν στην καλύτερη σταθερότητα-επαφή του επίπλου με το πάτωμα??
Εγώ διαφωνώ(αν είναι αυτό).Σκοπός των ακίδων είναι η αποκοπή συχνοτήτων που εχουν μικρότερο μήκος κύματος απο αυτές.Κοινως κόβουν τις χαμηλές συχνότητες που προέρχονται απο το σύστημα(π.χ. ήχος απο τα ηχεία που διαδίδεται μέσω του πατώματος και φτάνει στο πικάπ (ηχητική ανάδραση το είχαμε πεί??)) ή κτυπογενή θόρυβο(π.χ. βήματα σε ξύλινο πάτωμα).Οι χαμηλές συχνότητες είναι και αυτές που προκαλούν τα προβλήματα στη βελόνα του πικάπ.Οι υψηλές δέν έχουν ενέργεια οπότε εξασθενούν σε όποια δυσκολία...

Ένα εξαιρετικό έπιπλο είναι το audio design ενός Έλληνα Αρχιτέκτονα του Βαγγέλη Ησυχόπουλου.Δέν το είδα κάπου να το βάλατε...Αν είναι να το βγάλω photo...
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Απάντηση: O RACK-οκοσμος στην σαλονερι μας!!!

Παλλικαρακια μην ρωτατε ...βαλτε οτι θελετε...αλλωστε το τοπικ το ξεκινησα για το ματι,ενημερωση,συζητηση περι του θεματος και φυσικα μεταδοση εμπειριων απο ολους μας----
Ριχτε τα!!!!
 


Μηνύματα
1.877
Reaction score
10
Re: O RACK-οκοσμος στην σαλονερι μας!!!

Δείτε και αυτές από BassoContinuo








Μάλλον το επόμενό μου rack...



 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: O RACK-οκοσμος στην σαλονερι μας!!!

ρε σεις για ησυχαστε εν καιρο κρισης και γριπης και σταματηστε να προτεινετε και σκανδαλιζετε τον κοσμο με τα καρακιτσαρια και τις υπερβολες της παρακμιακης μας εποχης και στρωθητε να φτιαξετε με τα χερακια σας ενα ρακ της προκοπης προσιτο, ομορφο και κυριως με υψηλο δεικτη waf .!!!!!
OK! Να, εγώ βάζω το rack από το σύστημα ενός φίλου μου που το σχεδίασε μόνος του...



Εχει "κρεμάσει και τα παπούτσια του" αυτός ο φίλος μου, εεεεε..... "κρέμασε τους ιμάντες του" ήθελα να πω...

και τώρα πάει για μινι διακοπές... :142:

[YOUTUBE]T6ujdGeGJA0[/YOUTUBE]
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Απάντηση: O RACK-οκοσμος στην σαλονερι μας!!!

[reliops=Hunting: I can smell a rat][youtube]Nrjr_GrvrTw[/youtube][/reliops]

:612:
 

Μηνύματα
109
Reaction score
0
Re: Απάντηση: O RACK-οκοσμος στην σαλονερι μας!!!

OK! Να, εγώ βάζω το rack από το σύστημα ενός φίλου μου που το σχεδίασε μόνος του...



Εχει "κρεμάσει και τα παπούτσια του" αυτός ο φίλος μου, εεεεε..... "κρέμασε τους ιμάντες του" ήθελα να πω...

και τώρα πάει για μινι διακοπές... :142:

[YOUTUBE]T6ujdGeGJA0[/YOUTUBE]

Ναι, λες και δεν ξέρουμε ποιός είναι ...
 



skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: O RACK-οκοσμος στην σαλονερι μας!!!

Να και μερικές φωτο από το rack αφνού του φίλου μου (πριν... κάμποσα χρόνια...)



 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: O RACK-οκοσμος στην σαλονερι μας!!!

"Πίσσα και πούπουλα"... για να βαρύνει το frame...

 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: O RACK-οκοσμος στην σαλονερι μας!!!

Χρήση ξύλου τριανταφυλλιάς (εχετε προσπαθήσει να βιδώσετε σε ξύλο τριανταφυλλιάς?)



 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.228
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top