Radial Passive-Active DI και Hypex Ncore

Μηνύματα
625
Reaction score
1.966
Καλησπέρα.

Θέλω να μετατρέψω Unbalanced σήμα Line level (RCA) σε Balanced (XLR) Line Level, για να συνδέσω διάφορες πηγές όπως το Yamaha WXC50 ή Lehmann Phono stage κλπ. στους Ncore τελικούς που δέχονται μόνο XLR.

Oι λύσεις φαίνεται να είναι
α) μετασχηματιστές όπως Jensen- Lundahl κλπ και
β) Τα DI της Radial όπως J33, JDI, J48 κλπ.

Για τη δεύτερη λύση ήθελα να ρωτήσω. Από ότι είδα στα specs τα DI στην έξοδο XLR βγάζουν μικροφωνικό σήμα (Mic Level) ενώ οι Ncore χρειάζονται XLR Line Level.

Τα έχει δοκιμάσει κανείς? Δουλεύουν με καμία «πατέντα»? Ευχαριστώ!
 



platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Εγω εχω παρει αυτο......................

Δεν το εχω δουλεψει ακομα γιατι δεν χρειαστηκε.
 

Μηνύματα
625
Reaction score
1.966
Εγω εχω παρει αυτο......................

Δεν το εχω δουλεψει ακομα γιατι δεν χρειαστηκε.
Πολύ «εκτεταμένο» 8 κανάλια! Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το JDI γιατί είναι παθητικό και το έχω βρει μεταχειρισμένο.
 


Μηνύματα
625
Reaction score
1.966
Θα σου πρότεινα να προτιμήσεις το ενεργό. ;)
Επιτέλους το παιδί μίλησε…

Πολύ λακωνική η απάντησή σου φίλε Κώστα, αλλά απάντηση!

Να σου πω τι κατάλαβα: Το mic level της XLR εξόδου δεν είναι πρόβλημα, άρα δουλεύουν και τα τρία. Η phantom power 48V που θέλουν τα ενεργά, και δεν υπάρχει στο σύστημά μου αφού είναι “σπιτικό” και όχι επαγγελματικό, δεν είναι ούτε και αυτή πρόβλημα, άρα το J48?

Διόρθωσέ με όπου κατάλαβα λάθος.
 

A

AKARL

Guest
Καλησπέρα.

Θέλω να μετατρέψω Unbalanced σήμα Line level (RCA) σε Balanced (XLR) Line Level, για να συνδέσω διάφορες πηγές όπως το Yamaha WXC50 ή Lehmann Phono stage κλπ. στους Ncore τελικούς που δέχονται μόνο XLR.

Oι λύσεις φαίνεται να είναι
α) μετασχηματιστές όπως Jensen- Lundahl κλπ και
β) Τα DI της Radial όπως J33, JDI, J48 κλπ.

Για τη δεύτερη λύση ήθελα να ρωτήσω. Από ότι είδα στα specs τα DI στην έξοδο XLR βγάζουν μικροφωνικό σήμα (Mic Level) ενώ οι Ncore χρειάζονται XLR Line Level.

Τα έχει δοκιμάσει κανείς? Δουλεύουν με καμία «πατέντα»? Ευχαριστώ!
Είμαι σχεδόν απολύτως σίγουρος ότι ο Ζαπάντης πρέπει να γνωρίζει. Δεν του κάνεις καμνιά ερώτηση;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.586
σχεδόν απολύτως
Πολύ μου άρεσε αυτό.

Εμπνευσμένο.


Θα το χρησιμοποιήσω και γω:
Να σου πω τι κατάλαβα
άρα δουλεύουν και τα τρία
όπου κατάλαβα λάθος.
Είμαι σχεδόν απολύτως σίγουρος ότι δεν κατάλαβες λάθος.

Στη θέση σου, είμαι σχεδόν απολύτως σίγουρος ότι δε θα επέλεγα κανένα από αυτά, αλλά αυτό είναι το μόνο που είσαι κάθετος, οπότε δεν έχω κάτι να προσθέσω.

Είμαι σχεδόν απολύτως σίγουρος ότι κατάλαβες τι πρέπει να κάνεις.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Στα παθητικά κυκλώματα υπάρχουν μετασχηματιστές. Ακόμα και οι ακριβοί από αυτούς έχουν ηχητικά θέματα και ιδίως με τις χαμηλές συχνότητες.

Ένα ενεργό κύκλωμα έχει δύο ηχητικούς κλάδους. Έναν αναστροφέα σήματος, που δίνει στο - και έναν μη, που δίνει στο +. Η γείωση είναι κοινή από αρχή μέχρι τέλος.
Όταν υλοποιηθεί το κύκλωμα με δυο καλούς τελεστικούς και ανάλογη τροφοδοσία δίνει εξαιρετικό αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
625
Reaction score
1.966
Είμαι σχεδόν απολύτως σίγουρος ότι ο Ζαπάντης πρέπει να γνωρίζει. Δεν του κάνεις καμνιά ερώτηση;
Μου είχε συστήσει πριν πολύ καιρό το J48 αλλά τότε το πράγμα δεν περπάτησε…
Post automatically merged:

Πολύ μου άρεσε αυτό.

Εμπνευσμένο.


Θα το χρησιμοποιήσω και γω:


Είμαι σχεδόν απολύτως σίγουρος ότι δεν κατάλαβες λάθος.

Στη θέση σου, είμαι σχεδόν απολύτως σίγουρος ότι δε θα επέλεγα κανένα από αυτά, αλλά αυτό είναι το μόνο που είσαι κάθετος, οπότε δεν έχω κάτι να προσθέσω.

Είμαι σχεδόν απολύτως σίγουρος ότι κατάλαβες τι πρέπει να κάνεις.
«Στη θέση σου, είμαι σχεδόν απολύτως σίγουρος ότι δε θα επέλεγα κανένα από αυτά, αλλά αυτό είναι το μόνο που είσαι κάθετος, οπότε δεν έχω κάτι να προσθέσω.»

Για σένα ποτέ δεν είμαι κάθετος, για αυτό άλλωστε μπήκα στους Ncore και καθόλου δεν το μετάνιωσα.

«δε θα επέλεγα κανένα από αυτά» . Αυτό ακριβώς περιμένω να ακούσω, την άλλη καλύτερη λύση. Να είσαι σίγουρος ότι το λιγότερο θε την ψάξω καλά!

Κύριε costasEAR είμαι όλος EARS για άλλη μια φορά…
 
Last edited:


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.045
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top