Rca to TRS 1/4

Μηνύματα
21
Reaction score
37
Γειά σας , θέλω να συνδεσω το audio interface minifuse 2 Arturia Mε τον ενισχητη μου ο οποίος έχει μόνο Rca , ένα κόκκινο και ένα μαύρο
Ο κατασκευαστης του audio interface προτηνει RTS banlace καλωδιο , με ποιον τρόπο θα συνδεσω 2 ξεχωριστά καλωδια , η μια άκρη TRS 1/4 και η άλλη Rca ? Στη αγορά δεν βρίσκω τετοιο καλωδιο , βρίσκω μόνο η μια άκρη RTS 1/2 ή RS 1/4 και η άλλες άκριες 2 καλωδια Rca , Ευχαριστώ πολύ .
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.441
Reaction score
74.905

Αυτό δεν είναι;
 

Μηνύματα
21
Reaction score
37
Σε ευχαριστώ zizik για την απάντηση,
Ωραία τα 2 rca ,θα πάνε πίσω στον ενισχητη , το καρφι θα πάει στη μια υποδοχή πίσω στο audio interface , έχει άλλη μια υποδοχή όμως το audio interface , ,είναι L ,και R , αν βάλω το Trs στη μια υποδοχή ,θα είναι οκ ? , Δε πρέπει να βάλω και στην άλλη trs ?
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.534
Reaction score
5.733
Για δώσε λίγες λεπτομέρειες.
Ποιόν ενισχυτή θες να συνδέσεις;
Τελικό ενισχυτή εννοείς για να δώσεις "σήμα" σε ηχεία να έχεις playback (monitoring) ?
 

Μηνύματα
21
Reaction score
37
Για δώσε λίγες λεπτομέρειες.
Ποιόν ενισχυτή θες να συνδέσεις;
Τελικό ενισχυτή εννοείς για να δώσεις "σήμα" σε ηχεία να έχεις playback (monitoring) ?
Σωστά , έχω τον Yamaha rx-500 ( https://www.hifiengine.com/manual_library/yamaha/rx-500.shtml ) και πάνω του έχω τα tannoy 100 watt , και θέλω να τον συνδεσω με το audio interface ,Arturia minifuse 2 , όπου έχει πίσω 2 υποδοχες L και R για TRS , όπου ο κατασκευαστης προτείνει balance καλωδιο . Σκεφτηκα να βάλω TS αφού αυτό μόνο βρίσκω , θα είναι οκ ή θα έχω κάποιο θέμα στον ήχο ή κάπου αλλού ?
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.446
Reaction score
15.155
Σε ευχαριστώ zizik για την απάντηση,
Ωραία τα 2 rca ,θα πάνε πίσω στον ενισχητη , το καρφι θα πάει στη μια υποδοχή πίσω στο audio interface , έχει άλλη μια υποδοχή όμως το audio interface , ,είναι L ,και R , αν βάλω το Trs στη μια υποδοχή ,θα είναι οκ ? , Δε πρέπει να βάλω και στην άλλη trs ?
όχι δεν θα είναι οκ

Βασικά θα χρειαστείς 2 τέτοια καλώδια.
Τα 2 TRS θα μπουν στο audio interface.
Η άλλη πλευρά αυτών των καλωδίων έχει 2 RCA, θα χρειασθείς το 1, το άλλο περισσεύει.
(το ένα είναι το Τ και το άλλο το R από το TRS)
Θα χρειασθείς τα 2 Τ. Και με τα 2 R θα γίνει δουλειά, όχι όμως από το ένα καλώδιο το Τ και από το άλλο το R γιατί θα έχεις ακυρώσεις λόγω διαφορετικής φάσης)

Εναλλακτικά μπορείς να καρφώσεις 2 τέτοια στο audio interface και μετά να συνεχίσεις με απλό αγαπημένο καλώδιο rca -> rca


Πάλι θα περισσεύουν τα 2 θηλυκά Rca. (βασικά το προτιμώ από την προηγούμενη περίπτωση)


Σκεφτηκα να βάλω TS αφού αυτό μόνο βρίσκω , θα είναι οκ ή θα έχω κάποιο θέμα στον ήχο ή κάπου αλλού ?
όχι πάλι, το TS γειώνει τη μία από τις 2 εξόδους της balanced σύνδεσης, και αφού πρόκειται για έξοδο δεν υπάρχει λόγος να τη ζορίζουμε γειώνοντας την.
 
Last edited:

Μηνύματα
21
Reaction score
37
Wnet σε ευχαριστώ παρα πολύ , μου έλυσες ολες τις αποριες , να είσαι καλά .
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.446
Reaction score
15.155
Κάτι τετοιο που είναι και έτοιμο είναι οκ ? 2 από αυτά ?
Ακόμη καλύτερα!
(στα γρήγορα που είχα κοίταξα σκρουτζ εβλεπα μόνο xlr->rca, αλλιώς θα σου πρότεινα κατευθείαν αυτό)
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.703
Μηνύματα
2.872.815
Members
37.934
Νεότερο μέλος
arhss1964
Top