Rega planar 1 vs Pro-Ject Essential III

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Είμαι μεταξύ των δύο θα συνδεθεί με marantz 6006 και xtz 99.26. Η αλήθεια είναι ότι παρήγγειλα το plannar αλλά ακυρώθηκε η παραγγελία λόγω διαθέσιμοτητας και μου προτάθηκε και το project.
Υπάρχει ένα 40αρι υπέρ του rega στην τιμή.

Από ποιότητα ήχου;
Από ποιότητα κατασκευής;
Χαμηλότερο θόρυβο;
Βελόνα προεγκατεστημένη έχει καλύτερη το project σωστά;
Σε περίπτωση αναβάθμισης λόγω antiskating και ρύθμισης αντίβαρου υπερτερεί επίσης το project , όπως και στην ευκολία αλλαγής στροφών.

Το καλώδιο στο project είναι και αυτό προεγκατεστημένο αλλά δείχνει λίγο πιο ποιοτικό είναι η εντύπωση μου;

Πλατό το rega έχει αλουμινίου , το άλλο τι είναι; Ποιο έχει καλύτερο;

Ο βραχίονας του rega δείχνει πιο στιβαρός ποιοτικός ισχύει;

Η βάση και στα δύο είναι MDF?

Στο πρότζεκτ δείχνει πιο όμορφα βαμμένο.

Ο τεράστιος ιμάντας του project που αγκαλιάζει όλο το πλατό και είναι εκτεθειμένος ενώ στο άλλο κάτω από το πλατό δεν είναι μειονεκτεί στο project?

Το Bluetooth που έχει το project σε τι συνίσταται; Στέλνεις μουσική στο πικάπ; Για πιο λόγο;
Μουσική classic rock , ορχηστρικά , και όπερες.
Σε ποιο να προχωρήσω;
Αξίζουν τα περισσότερα λεφτά του project?
 
Last edited:

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Άκυρο για το bt του project είναι στο επόμενο μοντέλο με το phono οπότε δεν με απασχολεί
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Το πλατό του Rega είναι πλαστικό και όχι αλουμινένιο, ενώ του Project από MDF.
 

Μηνύματα
30
Reaction score
8
σε περιπτωση που καταληξεις στο project 3 εχω ενα προς πωληση αψεγαδιαστο. Αν θες ελα να μιλησουμε σε προσωπικο μηνυμα. Κατα τα αλλα δεν ειμαι πολυ αντικειμενικος αλλα με τα 1000 προτιμω προτζεκτ.
 

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Το πλατό του Rega είναι πλαστικό και όχι αλουμινένιο, ενώ του Project από MDF.
Επειδή δεν το έχω καλά με τις ορολογίες στα πικάπ λέγοντας πλατό εννοώ τον δίσκο που γυρνά. Το πλαίσιο κάτω , το πλατό που αναφέρεις στο rega είναι νομίζω και αυτό mdf
 

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
σε περιπτωση που καταληξεις στο project 3 εχω ενα προς πωληση αψεγαδιαστο. Αν θες ελα να μιλησουμε σε προσωπικο μηνυμα. Κατα τα αλλα δεν ειμαι πολυ αντικειμενικος αλλα με τα 1000 προτιμω προτζεκτ.
Επειδή δεν έχω καταλήξει ακόμα πες κάποια επιχειρήματα υπέρ του πρότζεκτ αν θες αφού είσαι κάτοχος και έχεις εικόνα καλή του ενός από τα δύο.
 

Μηνύματα
30
Reaction score
8
καλησπερα, για εμενα το essential 3 ειναι η αρχη για να ξεκινησεις λιγο πιο σοβαρα στο θεμα πικαπ / βινυλιο. Ειναι σαφως καλυτερο απο αντιστοιχα πικαπ στο ιδιο ευρος τιμης. Εχει εξαιρετικη βελονα, ησυχο μηχανισμο, και πλατώ απο mdf για καλυτερη ηχητικη απόδοση. Επισης μπορεις να το αναβαθμισεις παρα πολυ ευκολα και με λιγα παραπανω λεφτα να εχεις πικαπ που η αποδοση του να κοντραρει πολυ ακριβοτερα μοντελα.

Επισης κατι πολυ σημαντικο για εμενα. δε χρειαζεται να σηκωνεις το πλατω για να αλλαξεις στροφες απο 33 σε 45 !!!
 

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Επίσης απορία αυτό το plug and play του rega που βλέπω τερματίζεις το αντίβαρο στον βραχίονα και τέλος , στα υπόλοιπα όπως στο project βάζεις το αντίβαρο σε γραμμάρια καθορισμένα για την δική του βελόνα που στα λέει το μανιουαλ ή πας ψάχνοντας για να το αλφαδιασεις;
 

Μηνύματα
30
Reaction score
8
βαζεις οτι λεει το manual. υπαρχουν αναλυτικοι οδηγοι στο ιντερνετ ειναι πολυ ευκολο
 


Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Ωραία με το αντίβαρο στο project βάζεις τα γραμμάρια που λέει το μανιουαλ υποθέτω.
Το anti skating στο project απλά το κρεμάς;
Και αν αλλάξεις βελόνα πρέπει να το ρυθμίσεις ; Ρυθμίζεται;
Επίσης στο rega βλέπω είναι ενσωματωμένο κάτω από τον βραχίονα το βαρελάκι και πρέπει να λύσεις όλον τον βραχίονα αν θες να αλλάξεις βελόνα για να το ξαναρυθμισεις εφόσον χρειάζεται.
 

Μηνύματα
30
Reaction score
8
το antiskating κρεμιεται ευκολα. εχει 3 η 4 ρυθμισεις για να το αλλαξεις παντα συμφωνα με τις οδηγιες του κατασκευαστη. Μη σε αγχωνουν αυτα ειναι πραγματικα πολυ ευκολα. !
 

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Κοιτώντας είδα και το AT-LPW40WN στα ίδια λεφτά το project που σε αυτό το συγκριτικό το βγάζει αρκετά καλύτερο
OpmZykS0T2c
 

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Κοιτώντας είδα και το AT-LPW40WN στα ίδια λεφτά το project που σε αυτό το συγκριτικό το βγάζει αρκετά καλύτερο
OpmZykS0T2c
Βέβαια στο τέλος και από τα δύο λέει ότι προτιμά το rp1!!!
 

Μηνύματα
760
Reaction score
949
Φίλε μου στην κατηγορία αυτή δεν νομίζω ότι θα αντιληφθεί κάποιος ,κάποια διαφορά.Το βασικότερο για εμένα έως τώρα είναι αυτό που είπε ο PeterMeni, ότι το ένα είναι πλαστικό κ το άλλο είναι mdf,που οκ το mdf δεν είναι ιδανικό ,αλλά προσωπικά,πλαστικό δεν θα έπαιρνα.Απο εκεί κ πέρα αν ψάχνεις να βρεις διαφορά στα πλατώ στην κατηγορία αυτή,νομίζω άδικος ψάχνεις.Θα σου πρότεινα να πάρεις αυτό που από θέμα ευκολιών βρησκεις καλύτερο,να δεις την επιλογή να το πάρεις χωρίς κεφαλή,κ να δωσεις κάτι παραπάνω να πάρεις μια καλύτερη κεφαλή ώστε να δεις κάποια διαφορά.Αυτη θα ήταν η άποψη η δική μου
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Επειδή δεν το έχω καλά με τις ορολογίες στα πικάπ λέγοντας πλατό εννοώ τον δίσκο που γυρνά. Το πλαίσιο κάτω , το πλατό που αναφέρεις στο rega είναι νομίζω και αυτό mdf
Το πλατό είναι η περιστρεφόμενη στρογγυλή επιφάνεια όπου επάνω τοποθετείται ο δίσκος.
Η βάση είναι το σασί του πικάπ.

Στην κατηγορία τιμής που ψάχνεις Project ή Dual θα ήταν η επιλογή μου.
 

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Συνεπώς το rp1 βλέπω το ρίχνετε σε δεύτερη μοίρα. Λόγω του ότι είναι πλαστικο;
Από dual στα λεφτά αυτά βλέπω το cs 435-1. Αυτό είναι ξύλινο το σασί και έχει και αυτόματη επιστροφή της βελόνας και start stop που μάλλον δεν έχουν τα υπόλοιπα που κοιτάζω. Κίνηση με ιμάντα και αυτό.
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Κοιτώντας είδα και το AT-LPW40WN στα ίδια λεφτά το project που σε αυτό το συγκριτικό το βγάζει αρκετά καλύτερο
OpmZykS0T2c
O συγκεκριμένος είναι γραφικός, μην ασχολείσαι.

Το Audio Technica αποτελεί τίμια λύση στην κατηγορία τιμής του, και η κεφαλή του σου δίνει τη δυνατότητα πανεύκολης αναβάθμισης μόνο με την αλλαγή βελόνας. Από όσα κοιτάς, μάλλον αυτό θα ήταν η επιλογή μου. Το Rega δεν θα το κοιτούσα καθόλου. Πρέπει να αυξήσεις αρκετά παραπάνω το μπάτζετ σου για να πας σε αξιόλογο Rega. Pro-ject και Dual είναι μια χαρά στην κατηγορία τιμής που κοιτάς, αν και οι αυτοματισμοί μάλλον αποτελούν λόγο να μην επιλέξεις το Dual.
 




Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.194
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top