Rega planar 1 vs Pro-Ject Essential III

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Πολύ δυναμικά στην κατηγορία που ενδιαφέρεσαι έχει μπει και η Audio Technica.
Θα τα λάμβανα πολύ σοβαρά υπόψιν μου. Στα 400 ευρώ υπάρχει αυτό:
https://www.audio-technica.com/en-us/turntables/best-for/step-up-models/at-lpw50pb
Εδώ το βρίσκεις αυτό; Γιατί σε πρόχειρη αναζήτηση δεν το έβγαλε.
Στο αμαζον πάντως που το βρίσκω έχει καταπληκτικές κριτικές κατοχων
 
Last edited:

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Δεν ξέρω πολύ καλό δείχνει στις προδιαγραφές αλλά και στις κριτικές αυτό το audio technica. Το μόνο κακό είναι ότι δεν το βρίσκω από εδώ. Αν κάποιος το βρίσκει ας ενημερώσει
 

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Aπο εδώ βρίσκω αυτό at-lpw40wn εκτος απο το χρώμα τι διαφορές έχει με το 50? μοίαζει λίγο πιο χοντρο το σασι mdf του 50 ή όχι? κάτι άλλο ?
Αν παω στο 50 από άμαζον τεχνική υποστήριξη εντός εγγύησης πως υπάρχει? τους το στέλνεις πίσω?
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Aπο εδώ βρίσκω αυτό at-lpw40wn εκτος απο το χρώμα τι διαφορές έχει με το 50? μοίαζει λίγο πιο χοντρο το σασι mdf του 50 ή όχι? κάτι άλλο ?
Αν παω στο 50 από άμαζον τεχνική υποστήριξη εντός εγγύησης πως υπάρχει? τους το στέλνεις πίσω?
To σασί του είναι σίγουρα καλύτερο, θα έχεις καλύτερη απομόνωση κραδασμών. Επίσης, τα ποδαράκια του είναι ρυθμιζόμενα, απαραίτητο στοιχείο για να το αλφαδιάσεις σωστά εκεί που θα το τοποθετήσεις. Υπάρχει και εδώ, που είναι πολύ σοβαροί και αξιόπιστοι:

Υπάρχει και αυτό, που δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να συμβίωνα μαζί του:
Βασίζεται στη γνωστή Super OEM πλατφόρμα της Hanpin, όπως το 99% των DD πικάπ σε αυτή την τιμή, αλλά η audiotechnica είναι σοβαρός κατασκευαστής, δεν βάζει το όνομά της όπου να 'ναι.
 

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Aν θες πες που υπάρχει εδώ το 50 ή σε προσωπικο μνμ.
στο παραπανω μνμ εννοείς ότι το σασι από το 50 είναι καλύτερο από του 40?
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Aν θες πες που υπάρχει εδώ το 50 ή σε προσωπικο μνμ.
στο παραπανω μνμ εννοείς ότι το σασι από το 50 είναι καλύτερο από του 40?
Δεν γνωρίζω πού μπορεις να το βρεις εδώ το 50. Ναι, το σασί του είναι σίγουρα καλύτερο από του 40.
 

Μηνύματα
353
Reaction score
683
Προσοχή, μην ασχοληθείτε με το 120 της AT. Εκτός και αν μπορείτε να κάνετε πατέντες για να δουλεύει το antiskating.
 

Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Αναφερόμαστε στο 50. Αυτό έχει θέμα με το antiskating? υπαρχουν άραγε θεματα ποιοτικού ελέγχου στην ΑΤ? βλέπω αναφορές για θόρυβο στην περιστροφή στο 30 , αλλο να μην παίρνει καθόλου μπροστά...
 
Last edited:

Μηνύματα
353
Reaction score
683
Το πιο πιθανό είναι πως όχι, αλλιώς θα υπήρχαν ανάλογα links.

Το έγραψα μην τυχόν και πας στο φθηνότερο 120 επειδή δεν βρίσκεται εύκολα το 50 στην Ελλάδα.

Αν μπορείς να κάνεις υπομονή, ενδιαφέρον έχει και η νέα πρόταση της Technics
 
Last edited:



Μηνύματα
2.804
Reaction score
423
Οι λόγοι της επιλογής:
Κίνηση με ιμάντα ( και χωρίς ανάγκη να σηκώσεις πλατό για εναλλαγή στροφών)
Ρυθμιζόμενο αντίβαρο και antiskating
Αξιόλογη αρχική βελόνα
Τεράστια ποικιλία αναβάθμισης βελόνων
Ξύλινο και όχι πλαστικό σασί και με σχετικά καλό πάχος
Υπαρξη phono και δυνατότητα παράκαμψης του ή όχι
Αποσπώμενο rca με ξεχωριστή γείωση.
Η τιμή του φυσικά από έξω.
Επιφύλαξη για την αξιοπιστία ....

Ελπίζω να έκανα καλή επιλογή φυσικά με την κατεύθυνση που έλαβα από την ομάδα εδώ!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Δεν ξέρω πολύ καλό δείχνει στις προδιαγραφές αλλά και στις κριτικές αυτό το audio technica. Το μόνο κακό είναι ότι δεν το βρίσκω από εδώ. Αν κάποιος το βρίσκει ας ενημερώσει
Δεν χάνεις κάτι αν ρωτήσεις στην εδώ αντιπροσωπεία της Audio technica αν είναι διαθέσιμο.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Συνεπώς το rp1 βλέπω το ρίχνετε σε δεύτερη μοίρα. Λόγω του ότι είναι πλαστικο;
Καλα δεν ειναι και πλαστικο που φτιαχνουν τα μπουκαλια της χλωρινης. Και η rega παλαιοτερα ειχε MDF πλατω και τα κατηργησε. Δηλαδη τα ακρυλικα πλατω , παλι "πλαστικα" ειναι..................
 

Μηνύματα
2
Reaction score
2
Προσωπικά είχα 2 Pro-jekt πριν πάρω το P1 και έχω καταλήξει στο Rega ως βασικό μου πικάπ. Του έχω φορέσει και μια 2m red + ακρυλικό πλατό και είμαι υπερκομπλέ.
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Καλησπέρα παιδιά

Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum γιατί ενδιαφέρομαι για αγορά πικάπ. Θα ήθελα να ρωτήσω τον tkin73 σχετικά με την εμπειρία του με το AT-LPW50PB γιατί σκεφτόμαι να το αγοράσω (και όποιον άλλο έχει σχετική εμπειρία).

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν πιστεύετε ότι αυτό το μοντέλο είναι ότι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα ή αν έχετε κάποιο άλλο να μου προτείνετε.

Οι γνώσεις μου είναι μηδαμινές μιας και τώρα μπαίνω σε αυτό το χόμπι και απλά προσπαθώ να συλλέξω όσες περισσότερες πληροφορίες γίνεται. Συγχωρέστε με αν έπρεπε να ανοίξω καινούριο thread, απλά θεώρησα σωστό να συνεχίσω εδώ μιας και έχει αναφερθεί ήδη το AT-LPW50PB
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.138
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top