Rega planar 6 vs Nottigham interspace jr

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Θα ηθελα τα φωτα ,και τις εμπειριες οσων εχουν ακουσει τα συγκεκριμενα πικαπ που βρισκονται στη ιδια κατηγορια τιμης,και εως εκει μπορω να αντεξω οικονομικα ευχαριστω!
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Κεφαλή και phono υπάρχει ή θα αγοραστουν και αυτά από την αρχή?

Ως κάτοχος rega θα σου έλεγα να προτιμήσεις το planar 6. To άλλο δεν το ξέρω.
 
Last edited:


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Ρωτάς γνώμες αποκλειστικά γιαυτά τα δύο στην κατηγορία τιμής ή είσαι ανοιχτός και σε άλλες προτάσεις;
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.871
.. naughty-ngham , εκλεισε και καλες ακροασεις.
αν δεν εισαι naughty παρε το rega.
απο τις υπολοιπες επιλογες που παρατεθηκαν δεν θα επελεγα κατι, διοτι το βρισκω οικονομικο συμβιβασμο εναντι σε καποια αλλα μοντελα των ιδιων('η εστω κοντινων) εταιριων.
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
.. naughty-ngham , εκλεισε και καλες ακροασεις.
αν δεν εισαι naughty παρε το rega.
απο τις υπολοιπες επιλογες που παρατεθηκαν δεν θα επελεγα κατι, διοτι το βρισκω οικονομικο συμβιβασμο εναντι σε καποια αλλα μοντελα των ιδιων('η εστω κοντινων) εταιριων.
Eυχαριστω αλλα μια λεξη το naughty δεν με βοηθαει πες στο σε απλα ελληνικα,ευχαριστω και παλι!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Κλασσικά εικονογραφημένα:


Το παρεξηγημένο:


Θορενς σε κόκκινο; Ωιμε...



Να κι ένα της προκοπής:

 

Μηνύματα
328
Reaction score
260
Κατα την γνωμη μου, δεν θα δεις καμια μεγαλη διαφορά ανάμεσα σε αυτά τα δύο. Ειναι ιδιας φιλοσοφίας, ισως το N. Analogue να εχει ενα πιο δεμενο χαμηλο, αλλα η Benz λογω του compliance που εχει παει γαντι με τον RB300, γιαυτον που εχει πανω το N. Analogue δεν ξέρω
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Κατα την γνωμη μου, δεν θα δεις καμια μεγαλη διαφορά
Γενικά.

Πάρε όποιο σου αρέσει πιο πολύ στο μάτι.

Το τεκνικς δε χαλάει κιόλας.
Στήνεται και στο πιτς φιτίλι.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Πάρε όποιο σου δείχνει τα λεφτά του χωρίς να σε κοροϊδεύει. Όποιο έχει κάτι ιδιαίτερο να σου πει και δεν είναι μια κατασκευή που ένας ιδιώτης, με λίγο τρέξιμο, την φτιάχνει με το 1/10 των χρημάτων που ζητάνε.

<<Pulley αλουμινίου για μηδενικό θόρυβο και καλύτερη ακρίβεια στροφών >>
Προσωπικά όταν διαβάζω τέτοια στοιχεία θυμώνω. Σε περνάνε για ιθαγενή και σου προσφέρουν χάντρες που γυαλίζουν για δούλεμα.
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Κατα την γνωμη μου, δεν θα δεις καμια μεγαλη διαφορά ανάμεσα σε αυτά τα δύο. Ειναι ιδιας φιλοσοφίας, ισως το N. Analogue να εχει ενα πιο δεμενο χαμηλο, αλλα η Benz λογω του compliance που εχει παει γαντι με τον RB300, γιαυτον που εχει πανω το N. Analogue δεν ξέρω
Θα το παραγγείλω με πλακέτα για rb βραχίονα,έχω τον 251 που είναι καλύτερος οριακά του 250 και καλυτερος γενικά του 300 ,επίσης είναι ανακαλωδιωμενος με van de hull καλωδίωση.Μαλλον για nottigham το βλέπω.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Μην ακους μυθους . Ο RB300 ειναι ανετα καλυτερος και απο τον 250 και απο τον 251. Αν βρεις παρε τον RB303 ,αν οχι, τον πιο νεο RB330. Με την ACE θα το δεις πολυ ευκολα.
Στη θεση σου θα πουλουσα τον RB251 και θα επειρνα το planar 6
 
Last edited:

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Μην ακους μυθους . Ο RB300 ειναι ανετα καλυτερος και απο τον 250 και απο τον 251. Αν βρεις παρε τον RB303 ,αν οχι, τον πιο νεο RB330. Με την ACE θα το δεις πολυ ευκολα.
Στη θεση σου θα πουλουσα τον RB251 και θα επειρνα το planar 6
Ο 251 αναβαθμισμένος είναι σίγουρα καλύτερος από το 300,πόσο μάλλον όταν πολλοί λένε ότι είναι καλύτερος από τον 300 ως απλός.Ο 330 οκ είναι καλύτερος.Να παίζει ο 300 απλός καλύτερα από τον 251 με καλύτερη καλωδιωση δεν παίζει!
Ίσως ο 300 με καλύτερη καλωδιωση να είναι λίγο καλύτερος,αυτό να το δεχτώ.Αλλα πλήρωσα για την αναβάθμιση και επιπλέον τα ETI gold RCA.Οποτε δεν πουλιέται!
 
Last edited:

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Εχουν περασει απο τα χερια μου (για δικη μου χρηση) ολοι οι rega πλην του 330,1000 & 2000.
Εχω ανακαλωδιωσει πανω απο 150 rega και αλλους τοσους (και μαλλον περισοτερους) αλλων κατασκευαστων, με καλωδια cardas,van den hul,audionote και αρκετα αλλα,με οτι βισματα μπορεις να φανταστεις.
Δεκτη η διαφωνια σου.
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Εχουν περασει απο τα χερια μου (για δικη μου χρηση) ολοι οι rega πλην του 330,1000 & 2000.
Εχω ανακαλωδιωσει πανω απο 150 rega και αλλους τοσους (και μαλλον περισοτερους) αλλων κατασκευαστων, με καλωδια cardas,van den hul,audionote και αρκετα αλλα,με οτι βισματα μπορεις να φανταστεις.
Δεκτη η διαφωνια σου.
Όπου και να ψάξεις μέσα στα φόρουμ,αλλά και από προσωπικές γνώμες ανθρώπων που έχω ακούσει,είσαι ο μόνος που λέει ότι ο rb 300-301 είναι καλύτερος του rb250 ,άρα μύθος δεν είναι με τίποτα.Ο rb 303 είναι καλύτερος του rb300,λιγότερος σκληρός,περισσότερες λεπτομέρειες,καλύτερος εστιασμος και διαχωρισμός οργάνων.Οποτε η λογική και σύμφωνα με κάποια σχόλια που διάβασα σε φορουμο rb 330 είναι βελτιωμένος σε σχέση με το rb303.Συμφωνα με αυτά τα δεδομένα και κάποιους άλλους παραμέτρους,αποφάσισα να αγοράσω το rega P6 και να μεταφέρω την καλωδίωση van de hull στον rb330. Ευχαριστώ για τις οποίες πληροφορίες και αν έχεις η και κάποιος άλλος να συμπληρώσει κάτι ακόμη ,με ευχαρίστηση!
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Και η rega τον θεωρουσε καλυτερο :) . Ξερω τι λεγεται στα φορουμ και προσωπικες γνωμες.Σου ειπα ομως κατι και τελικα χαιρομαι για την αποφαση σου.Η ACE μπορει ευκολα να σε κανει να συμφωνησεις μαζι μου.Αλλα ακομη καλυτερα τωρα με τον 330 :drinks: , ακομη κι αν αναβαθμισεις μελλοντικα την κεφαλη , ο 330 θα ανταποκριθει.
Ο λογος που προτιμαται ο 250 ειναι διοτι επεκρατησε η ιδεα οτι ενας ανακαλωδιωμενος 250 ειναι/ηταν καλυτερος απο εναν στοκ 300. Ο 300 εχει πολυ καλυτερα bearings και ο τροπος εφαρμογης των bearings του 250 ειναι πολυ προχειρος συγκριτικα με τα preloaded του 300.Ο 300 επισης εχει καλυτερο stub & counterweight system. Ακομη και η stainless steel βαση του ειναι καλυτερη.Οταν κτυπησεις ελαφρα τα armtubes των 250/251 και 300/301 θα καταλαβεις αμεσως το κουδουνισμα των 250/251 που δεν υπαρχει στους 300/301..... Οπως και να'χει σεβομαι τις αποψεις και προτιμισεις οσων επιλεγουν κατι.
Κατι που εχω να προσθεσω σχετικα με την ανακαλωδιωση -αν βεβαια δεν το εχεις κανει- ειναι ξεχωριστο καλωδιο γειωσης για το armtube και οχι μεσω του return ενος καναλιου.Αν προτιμας static balance (οπως οι 250,251 κλπ) μπορεις να ρυθμισεις το βαρος αναγνωσης της κεφαλης αφου πρωτα γυρισεις το ρυθμιστικο κουμπι του 330 στο 3 και ακολουθως με ηλεκτρονικη ζυγαρια να ρυθμισεις το βαρος αναγνωσης της ACE.Αυτο ακυρωνει οποια επιδραση εχει το ελατηριο βαρους αναγνωσης του 330 που μερικοι ισως να μην συμπαθουν.Αυτο ομως ισως δημιουργησει λιγο θεμα ζυγισματος της ACE διοτι το αντιβατο του 330 (100γρ) ισως φτασει στο οριο του.Υπαρχουν βαρυτερα απο την rega (tungsten 120 gr) αλλα και απο αλλους κατασκευαστες οπως η origin live.Με την ACE χρησιμοποιησε τις δικες της βιδες,σιγουρα οχι αλουμινιου , υπαρχει κινδυνος να "κολλησουν" με τον καιρο και να μην ξεβιδωνουν,ακομη και να κοπουν στην προσπαθεια να ξεβιδωθουν (το ειδα αυτο με μια ortofon bronze mc).Δεν απομενουν πολλα απ εκει και περα,αγορασες ενα πολυ καλο πικαπ/βραχιονα,εχεις μια εξαιρετικη κεφαλη, οποτε ευχομαι καλοριζικο και καλες ακροασεις.
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top