Reserve

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
έτσι ονόμασε πρόσφατα το Videorama το καινούργιο σύστημα για τις νεοεισερχόμενες ταινίες.
Κι εξηγώ αμέσως τι εννοώ.
Πριν μερικούς μήνες, έπαψε το βιντεοκλάμπ (όπως και πολλά άλλα) να νοικιάζουν με τη μέρα και τα κάνανε εβδομαδιαία (με 2).
Όλα καλά λοιπόν, αφού δεν θα είχες το άγχος να επιστρέψεις ταινία την επομένη.
Και μάλιστα οι περισσότεροι τις επέστρεφαν και πριν το τέλος της βδομάδας.
Χτες όμως, πηγαίνοντας στο βίντεοκλάμπ, όταν ζήτησα τον "Μελανόκαρδο" μου είπε ότι, από δω και στο εξής, οι καινούργιες ταινίες θα νοικιάζονται με το νέο σύστημα "Reserve".
Δηλαδή για 5-6 ημέρες θα δίνονται ανά μέρα και μάλιστα με 2.5 αντί για 2:111:.
Φυσικά δεν την νοίκιασα. Εξήγησα στην υπάλληλο ότι αυτό είναι καλό γιατί έτσι θα μπορούνε να βλέπουν τις καινούργιες ταινίες περισσότεροι αλλά δεν χρειαζόταν να πληρώνουν και 50 λεπτά παραπάνω.
Τελικά πως φαίνεται ότι "τιμωρούνται" οι πελάτες και ότι όλα γίνονται για το χρήμα.
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Απάντηση: Reserve

H λογική τους είναι φοβερή:
Έχουν ένα μαγαζί το οποίο έχει ως ανταγωνισμό το "τσάμπα του internet" και πάνε και ανεβάζουν τις τιμές... Και μετά θα κλαίγονται...
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Reserve

H λογική τους είναι φοβερή:
Έχουν ένα μαγαζί το οποίο έχει ως ανταγωνισμό το "τσάμπα του internet" και πάνε και ανεβάζουν τις τιμές... Και μετά θα κλαίγονται...
Μόνο που ο ανταγωνισμός που αναφέρεις δεν είναι νόμιμος.
Και φυσικά δεν είναι σωστό να καταφεύγεις σε παράνομους τρόπους, όσο κι αν σε "ωθούν".
Όπως είπα και πριν, το "Reserve" είναι μια σωστή σκέψη (δηλ. ενοικίαση των νέων ταινιών ανά ημέρα για 5-6 ημέρες) αλλά η αύξηση του αντίτιμου δεν χρειάζεται.
Άλλωστε, ήδη θα αυξήσουν τα έσοδά τους, αφού μέσα σε 6 ημέρες θα νοικιαστεί η ταινία από 6 άτομα χ 2.5€=15, ενώ με την βδομάδα θα την έβλεπε 1 άτομο χ 2€= 2.
Άρα 15-2=13€ όφελος. Χωρίς τα 50 λεπτά θα είχαμε 6 χ 2= 12-2= 10.
Άρα το όφελος θα ήταν μικρό 13-10= 3 Ευρώ!!
Οπότε τα παραπάνω 50 λεπτά δεν χρειάζονταν.:126:
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Απάντηση: Reserve

Ναι, δεν είναι νόμιμος, συμφωνώ...
Αν και το νόμιμος-παράνομος σηκώνει συζήτηση... Αν δηλαδή εγώ έχω αγοράσει το DVD, ακόμα και από εφημερίδα, δεν έχω πληρώσει τα πνευματικά δικαιώματα; Μήπως έχω και το δικαίωμα να το έχω και σε HD δωρεάν; Ή μήπως θα έπρεπε να το αγοράσω σε πολύ χαμηλή τιμή;

Αλλά τον παράνομο αυτό δρόμο τον έδειξαν πρώτα τα video club στην προ-DSL εποχή. Όταν έκαναν παραεισαγωγές περιοχής 1, όταν νοίκιαζαν DVD από περιοδικά, όταν αντέγραφαν VHS και τις πουλούσαν ή τις νοίκιαζαν, ήταν καλά...
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Reserve

Δεν διαφωνώ unforgiven.
Αλλά και τι πρέπει να γίνει;
Τουλάχιστον εγώ δεν την νοίκιασα. Ας το κάνουν και οι υπόλοιποι.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.720
Reaction score
94.802
Απάντηση: Reserve

Video Blue στη περιοχή μου:

0,90 € για 8 ώρες,

1,30 € για 12 ώρες,

2,10 € για 24 ώρες.

Ωραίο σύστημα;
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Reserve

Επανέρχομαι γιατί έστειλα ένα μήνυμα στα κεντρικά τους:

"Καλημέρα σας
Θα ήθελα να επισημάνω ότι το σύστημα Reserve που έχετε εφαρμόσει εδώ και αρκετές μέρες με έχει αναγκάσει να μην νοικιάζω πλέον ταινίες.
Και ο λόγος δεν είναι ότι οι ταινίες νοικιάζονται ανά μέρα (αυτό είναι καλό), ούτε τα 50 λεπτά παραπάνω που χρεώνεται η ενοικίαση είναι σοβαρό ποσό.
Αλλά θεωρώ ότι η προσαύξηση των 50 λεπτών δεν είναι δελεαστική για τους πελάτες.
Θα έπρεπε το Reserve να χρεώνεται με την ίδια τιμή και των άλλων ενοικιάσεων, δηλ. 2€.
Αναγκαστικά λοιπόν κι εφόσον παραμείνει αυτή η τιμή, την οποία και θεωρώ έμμεση αύξηση, θα περιμένω μέχρι να βγαίνουν οι ταινίες σε κανονική ενοικίαση.

Παρακαλώ όπως με ενημερώσετε για το διάστημα στο οποίο θα παραμένουν Reserve, γιατί στο κατάστημα της …………. ενώ αρχικά ήταν για 5-6 μέρες, ήδη είναι 3-4 βδομάδες.
Ευχαριστώ
Κ. …………….."
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Reserve

Να σας πω και τη συνέχεια, μιας και έχει ενδιαφέρον.
Την ίδια μέρα που έστειλα το μήνυμα, μετά από λίγη ώρα, με πήραν τηλέφωνο (όπως είχαμε συννενοηθεί) από το βιντεοκλάμπ για να πάω να νοικιάω τις 2 ταινίες που είχα ζητήσει να μου κρατήσουν μόλις βγουν από το Reserve.
Όλα ωραία και καλά.

Χτες λοιπόν, είδα το εξής παράξενο, που αποδεικνύει ότι πράγματι ενδιαφέρονται μόνο για το πως θα κερδίσουν και όχι για τον πελάτη.
Ποιά ταινία είχαν βάλει στο Reserve;
Την Barbie και τους 3 σωματοφύλακες!
Αν είναι δυνατόν!
Ακόμα και από τα παιδικά, πάνε να βγάλουνε χρήμα!
Δεν πειράζει, υπάρχουν και άλλα βιντεοκλάμπ.

Κύριοι του Videorama, ας προσέχατε.....
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Re: Απάντηση: Reserve

Video Blue στη περιοχή μου:

0,90 € για 8 ώρες,

1,30 € για 12 ώρες,

2,10 € για 24 ώρες.

Ωραίο σύστημα;
Σα να σου λένε, παίρνεις το DVD το γράφεις και το φέρνεις πίσω...
 


Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Απάντηση: Reserve

Να ρωτήσω κάτι; Η "Barbie και οι Τρεις Σωματοφύλακες" είναι μία ταινία; Όπως λέμε "Η Χάνα και οι αδελφές της" ή "Το παιδί και το δελφίνι" ή η "Χιονάτη και οι 7 (αυ)νάνοι";
Ή είναι δύο ταινίες "Η Barbie" και "Οι Τρεις Σωματοφύλακες";
Στην πρώτη περίπτωση πρέπει να έχει γράψει το σενάριο αυτός που γράφει την τηλεοπτική Ζήνα ("Η Ζήνα και ο Άη Βασίλης", "Η Ζήνα και ο Οδυσσέας", "Η Ζήνα και ο Δρ. Σποκ" κτλ). Ή να είναι καμία τσόντα. Τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα, οι Σωματοφύλακες, έχουν και κάτι το πρόστυχο!
Στη δεύτερη περίπτωση, για ποια Barbie μιλάμε; Γιατί αν είναι στο Κρυσταλλένιο πύργο, είναι σκάνδαλο! Γι' αυτή μιλήσαμε πέρυσι, δεν είναι καινούρια!
 




xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.801
Reaction score
83.787
Υπάρχει στο youtube σε σχετικά καλή ποιότητα! :144:

[YOUTUBE]0O1zGfVpoRQ[/YOUTUBE]
 


Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Reserve

xfader,
ευχαριστώ, το έχω ήδη βρει κι εγώ.
Όμως το πρόβλημα δεν είναι να το βρίσκεις αλλού, αλλά να σου απαγορεύουν πλαγίως να το νοικιάζεις.
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Reserve

Και για να επανέλθω, η ταινία Μια Νύχτα στο Μουσείο Νο2 λογικό είναι να υπάρχει στο Reserve.
Η Νο1 όμως για ποιό λόγο;
Τι σου κάνει το χρήμα;

Και να προσθέσω και κάτι ακόμα:
Παλιότερα, όταν έλεγα να μου κρατήσουν μια ταινία μόλις επιστραφεί, μου έκαναν μια κλήση αναπάντητη στο κινητό κι εγώ πήγαινα και την έπαιρνα.
Άλλες φορές έπαιρνα κι επιβεβαίωνα ότι θα περάσω και άλλες όχι.
Άλλωστε, όπως μου είχαν πει και οι ίδιοι, τις κρατάνε μέχρι της 9 το βράδυ της ίδιας μέρα που θα σε καλέσουν και μετά, αν δεν περάσεις, την νοικιάζουν σε άλλο.
Όμως, προχτές το Σάββατο βλέπω το απόγευμα στις 7 παρά 5 (γιατί το κινητό ήταν κλειστό) ένα μήνυμα ότι με κάλεσαν από το βιντεοκλαμπ κατά τις 1 το μεσημέρι. Παίρνω αμέσως τηλέφωνο και μου λέει (η κόρη της ιδιοκτήτριας) ότι είχε έρθει μια ταινία που είχα ζητήσει να κρατηθεί μόλις βγει από το Reserve.
Μόνο που την έδωσε σε άλλον γιατί δεν με βρήκε και θα περιμένει να της έρθει άλλη κόπια για να μου την δώσει ! !

Αυτό δεν το είχαν κάνει ποτέ, πάντα περίμεναν μέχρι τις 9.

Δεν είπα άλλη κουβέντα, αναμένεται όμως καταιγίδα........
 


Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Reserve

Κοίτα να δεις.
Είμαι στο συγκεκριμένο κατάστημα από τον 10/1999.
Δεν έχω επιστρέψει ΠΟΤΕ ταινία γρατσουνισμένη ή καθυστερημένη.
Γι αυτό και παλιότερα μου έδιναν ταινία πριν βγει στο ράφι, γιατί ήξεραν ότι θα την επιστρέψω την επομένη και φυσικά άθικτη.
Το θέμα είναι αυτοί τι θεωρούν ως καλό πελάτη;
Αν θεωρούν αυτόν από τον οποίο κερδίζουν μόνο, τότε σίγουρα δεν είμαι καλός πελάτης τους, γιατί δεν καθυστερώ τις ταινίες για να εισπράττουν.
Πάντως από τότε που άρχισαν να εφαρμόζουν το "Reserve" δεν έχω νοικιάσει καμμία ταινία, όσο αυτές βρίσκονται στο "Reserve".
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.699
Μηνύματα
2.870.249
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top