RG9 θέμα με το ποτενσιόμετρο

Μηνύματα
88
Reaction score
17
Καλησπέρα
Έχω έναν RG9 ο οποιος επί χρόνια ήταν παροπλισμένος και πρόσφατα τον έβαλα σε λειτουργία. Όταν τον άνοιξα άκουγα τους πυκνωτές να σκάνε και "off it goes".
Άλλαξα λοιπόν τους πυκνωτές λειτουργούμε καλά, αλλά "κολλάει" το ποτενσιόμετρο ( παίζει μόνο η μία πλευρά και για να παίξουν κι οι δυο χρειάζεται μια μεγάλη απότομη κίνηση μπρος πίσω ) Το καθάρισα αλλά επιμένει. Επειδή η εμπειρία μου με ηλεκτρονικά DIY περιορίζεται στην εφηβική μου ηλικία με κατασκευές ερασιτεχνικών ραδ. σταθμών και προφανώς έχει σβηστεί από την μνήμη μου, ρωτώ αν μπορώ να βάλω διακοπτικό ποτενσιόμετρο και τι ρόλο παίζουν οι τιμές 10. 50… 100 Κ καθώς το ποτενσιόμετρο που υπάρχει δεν αναφέρει καμμία τιμή ούτε εταιρεία κατασκευής.
Ευχαριστω
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το ποτενσιόμετρο του ενισχυτή σου είναι μπλε alps με μοτεράκι. Αν προσέξεις στο πλάι του έχει ταμπελάκι με την τιμή του. Αν θυμάμαι καλά είναι 50 ΚΩ.
 

Μηνύματα
88
Reaction score
17
Ευχαριστώ πολύ αρχικά
Είδα μια μετατροπή σας σε έναν ίδιo, πραγματικά και κυριολεκτικά " out of the box ". Πιστεύετε ότι αξίζει το κόστος η αλλαγη?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το αν αξίζει ή όχι είναι κάτι πολύ σχετικό. Ότι μετά τις αλλαγές αντικειμενικά είναι ένα πολύ καλύτερο μηχάνημα ναι.
Διακοπτικό επίσης μπαίνει εύκολα από την στιγμή που υπάρχει χώρος.
 

Μηνύματα
88
Reaction score
17
Με συγχωρείτε για την επιμονή μου έχω βρει αυτό το ποτενσιόμετρο για την αλλαγή θεωρείτε ότι είναι κατάλληλο?
Khozmo Acoustic Attenuator Stereo 48 positions Shunt CMS 50k 1%
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Με συγχωρείτε για την επιμονή μου έχω βρει αυτό το ποτενσιόμετρο για την αλλαγή θεωρείτε ότι είναι κατάλληλο?
Khozmo Acoustic Attenuator Stereo 48 positions Shunt CMS 50k 1%
Είναι παραπάνω καλό από τις δυνατότητες του ενισχυτή.
 

Μηνύματα
88
Reaction score
17
Αν δεν γίνομαι κουραστικός και έχετε τον χρόνο , η αλλαγή του ποτενσιόμετρου βοηθάει αποκλειστικά την ισορροπία των καναλιών η έχει κι άλλη επίδραση στην απόδοση ? Στην αλλαγή των πυκνωτών έβαλα τους ίδιους, θα βοηθούσε σε κάτι η μεγαλύτερη χωρητικότητα η άλλη καλύτερη ποιότητα?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αν δεν γίνομαι κουραστικός και έχετε τον χρόνο , η αλλαγή του ποτενσιόμετρου βοηθάει αποκλειστικά την ισορροπία των καναλιών η έχει κι άλλη επίδραση στην απόδοση ? Στην αλλαγή των πυκνωτών έβαλα τους ίδιους, θα βοηθούσε σε κάτι η μεγαλύτερη χωρητικότητα η άλλη καλύτερη ποιότητα?
Βοηθάει στην ποιότητα του ήχου εκτός της ομοιότητας των δύο καναλιών.

Για τα 130 watts ανά κανάλι του ενισχυτή, η χωρητικότητα είναι μικρή.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.400
Reaction score
1.856
. . . "κολλάει" το ποτενσιόμετρο ( παίζει μόνο η μία πλευρά και για να παίξουν κι οι δυο χρειάζεται μια μεγάλη απότομη κίνηση μπρος πίσω ) Το καθάρισα αλλά επιμένει. . .
Κάποιο ρελέ που κολλάει, μου μυρίζει . . .
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Κάποιο ρελέ που κολλάει, μου μυρίζει . . .
Είναι πολύ πιθανό να ισχύει. Ο συγκεκριμένος ενισχυτής επιλέγει είσοδο μέσω ρελέδων. Σε βάθος χρόνου όλοι οι ρελέδες έχουν θέμα με τις επαφές τους.
Δοκίμασε τι συμβαίνει και με τις άλλες εισόδους.
 

Μηνύματα
88
Reaction score
17
Ήδη έχω δοκιμάσει διάφορες είσόδους. Εχω καταλήξει στο ποτενσιόμετρο γιατί αν απο μια θέση που βρίσκεται ας πούμε 3 το περστρέψω με γρήγορη κίνηση στο 9 και το επιστρέψω στο μηδέν είναι οκ. Κάποιες φορές θέλει επανάληψη της κίνησης.Παντα με την ίδια είσοδο συνδεδεμένη
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.400
Reaction score
1.856
Δεν τον ξέρω τον συγκεκριμένο ενισχυτή, αλλά από φωτό στο διαδίκτυο φαίνεται να έχει από ένα ρελέ στη άκρη των πλακετών των καναλιών, υποθέτω στις εξόδους. Αν ναι, αυτά θα υποψιαζόμουν πρώτα.
Το λέω επειδή τα συμπτώματα ακριβώς που περιγράφει ο delfos, μου έχουν τύχει τρεις φορές σε παλιούς ενισχυτές που απομόνωναν τα ηχεία με ρελέδες για προστασία. Και τις τρεις, το ρελέ ήταν αυτό που ήθελε καθάρισμα.
Η έξοδος pre-out παρουσιάζει τα ίδια συμπτώματα;
Αν όχι, δεν φταίει το ποτενσιόμετρο.
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Στην πλακέτα της τελικής βαθμίδας, δίπλα στις εξόδους προς τα ηχεία, υπάρχει ένας ρελές ανά κανάλι που επίσης είναι ύποπτος. Δοκίμασε να χτυπήσεις ελαφρά στο πάνω μέρος του, εκείνου που το κανάλι του έχει το πρόβλημα.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.400
Reaction score
1.856
Αυτό το ρελέ λέω.
Το αν η pre-out δίνει (ή όχι) ήχο όταν το ηχείο δεν, θα δείξει πολλά.
 

Μηνύματα
88
Reaction score
17
Και η έξοδος προενισχυτή έχει ακριβώς την ίδια συμπεριφορά.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Και η έξοδος προενισχυτή έχει ακριβώς την ίδια συμπεριφορά.
Ο παράλληλος με την πίσω πλευρά ρελές ευθύνεται που βρίσκεται δίπλα στα τρανζίστορ εξόδου της προενίσχυσης. Έχει τέσσερις ρελέδες τοποθετημένους κάθετα που επιλέγουν την είσοδο και δίπλα ένας τοποθετημένο διαφορετικά. Αυτός φταίει.
 

Μηνύματα
88
Reaction score
17
Θα δοκιμάσω να τον καθαρίσω αύριο γιατί είμαι εκτός και θα σας ενημερώσω αγαπητοί.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.902
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top