Roger Waters - The Wall στο ΟΑΚΑ. Together we stand...devided we ...fall!!!


Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Απάντηση: Roger Waters - The Wall στο ΟΑΚΑ. Together we stand...devided we ...fall!!!

Οποιος θέλει καλό ήχο σε κλειστό στάδιο, πάει και κάθετε πολύ κοντά στην κονσόλα :107:
Η βλέπει που είναι τα ηχεία και επιλέγει ανάλογα.

εγώ ήμουν αρκετά μπροστά, ανάμεσα στα δύο κεντρικά και λίγο πίσω τους (καλύτερα, παρα τρίχα γλύτωσα τον τοίχο το Σάββατο, που έπεσε όλος μαζί) και άκουγα περίφημα...

η μόνη ένστασή μου για την διοργάνωση είναι ίσως ότι πίστεψαν οι ελληνάρες θα κάνουν το χατήρι του Waters και δεν θα έρθουν εξοπλισμένοι με κάμερες, κινητά κτλ... Και κακώς υπήρχε μόνο ένας τυπικός έλςγχος στην είσοδο....
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.625
Απάντηση: Roger Waters - The Wall στο ΟΑΚΑ. Together we stand...devided we ...fall!!!

Νίκο δεν πειράζει που ήρθαν με κάμερες.

Έτσι κι αλλιώς μόνο τα φλας ενοχλούσαν.

Τη Παρασκευή που ήμουν εγώ, δεν είδα ούτε ένα να ανάψει!
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Απάντηση: Roger Waters - The Wall στο ΟΑΚΑ. Together we stand...devided we ...fall!!!

Οποιος θέλει καλό ήχο σε κλειστό στάδιο, πάει και κάθετε πολύ κοντά στην κονσόλα :107:
Η βλέπει που είναι τα ηχεία και επιλέγει ανάλογα.

εγώ ήμουν αρκετά μπροστά, ανάμεσα στα δύο κεντρικά και λίγο πίσω τους (καλύτερα, παρα τρίχα γλύτωσα τον τοίχο το Σάββατο, που έπεσε όλος μαζί) και άκουγα περίφημα...
Κι εγώ στο πάνω διάζωμα μια χαρά ήχο είχα για τα δεδομένα κλειστού σταδίου.

Και κακώς υπήρχε μόνο ένας τυπικός έλςγχος στην είσοδο....
Μα γιατί το λες; Εμένα με ρώτησαν "Έχετε κάμερα ή κινητό κύριε; Όχι; Περάστε!". Δεν είναι εξονυχιστικός έλεγχος αυτό;:)
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Κυρίες και κύριοι… αυτή ήταν η 120ή παράσταση και η τελευταία του ‘THE WALL TOUR’
Είναι τιμή μας που έγινε εδώ στην Αθήνα… Σας ευχαριστώ… Είστε φοβεροί…


*-*-*-*-*-*

Αυτά τα λόγια ψέλλισε ο Roger Waters με σπαστά ελληνικά, προφανώς ενθουσιασμένος και συγκινημένος δίπλα στα συντρίμμια του ‘τοίχους’ που σε όλο το πρώτο μέρος χτιζόταν, για να γκρεμιστεί στο τέλος του show…

Είναι μεγάλη η πρόκληση για κάποιον, που έχει κατορθώσει για τρίτη μέρα να γεμίσει ένα στάδιο με 20.000 ανθρώπους που τον επευφημούν, να παραμένει υπομονετικά αθέατος και να παίζει μαζί με την μπάντα του πίσω από τον ψηλό τοίχο , για όλο σχεδόν το δεύτερο μέρος του show προβάλλοντας κατά διαστήματα μέσα από ‘ανοίγματα’ και ‘ρωγμές’ για να μην χάνεται η ‘επαφή’… Αναρωτιέμαι ποιος θα τολμούσε, πέρα από κάθε αίσθηση αυτοπροβολής και αλαζονείας να το πράξει…

Το ‘THE WALL’ είναι ένα αμφιλεγόμενο έργο της μεγαλύτερης progressive Ροκ μπάντας του πλανήτη μας… Καταδικασμένο να μην έχει την απόλυτη μουσική αξία των ‘Dark Side Of The Moon’ και ‘Wish You Were Here’, όντας αναγκαστικά η συνέχεια και η εξέλιξη του απόλυτου των προπομπών του, ήταν και συνεχίζει να είναι ένα έργο προφητικό και προκλητικό, μέσα στο οποίο η μεγαλοφυΐα των συνθετών του κατόρθωσε να συμπεριλάβει πολιτικά και κοινωνικά μηνύματα αλλά και να προβλέψει την πορεία της Μουσικής για τα επόμενα 30, 300 η 3000 χρόνια…

Το ‘τοίχος’ δεν ήταν ένα τυχαία επιλεγμένο ‘αντικείμενο’, αλλά ένα σημάδι πολλαπλών εννοιών και στοχασμών, με βαθειά πολιτικές προεκτάσεις, πάνω στο οποίο η νεολαία μπορεί να ζωγραφίζει, να εκτονώνεται, να χτίζει και να γκρεμίζει… Είναι κτισμένο από ‘τούβλα’ που μπορεί να είναι ατίθασα παιδιά, πολιτικά και κοινωνικά γεγονότα συσσωρευμένα… η απλά να είναι η ανία, η πλήξη και η αβεβαιότητα εκφρασμένες σε λευκές παραλληλόγραμμες μορφές σωριασμένες η μια πάνω στην άλλη… Πόσο πιο επίκαιρο και πιο εύστοχο θα μπορούσε να ήταν ένα καλλιτεχνικό γεγονός για να περιγράψει την σημερινή κατάσταση και τα γεγονότα στην Ελλάδα και στον κόσμο !!!

Ένα τοίχος όμως έχει πολλές όψεις… Σημαδεύει τα όρια, το μέχρις εδώ, το πριν και το μετά, το έξω και το μέσα, το παρελθόν και το μέλλον… Έπρεπε να χτιστεί για να αφήσει από την πίσω μεριά του το κουρασμένο και ξεθωριασμένο Ροκ που δεν είχε να δώσει τίποτε πια, καθώς και την κουλτούρα του, να χαρακώσει και να οριοθετήσει το τέλος του μέσα από μια πομπώδη και μουσική πολιτική κηδεία… να θέσει τα όριά του και να το διαφυλάξει από μελλοντικούς αντιγραφείς και καπηλευτές…

Ταυτόχρονα, προβάλλοντας το DANCE τέμπο του, ειρωνικό και χλευαστικό προς το αντίπαλο τότε στρατόπεδο της disco, που πρώτοι οι δημιουργοί του ‘τοίχους’ τόλμησαν να εντάξουν στην Ροκ φιλοσοφία και για το οποίο κατηγορήθηκαν αρκετά από σκληροπυρηνικούς και δογματικούς, προφήτεψε και χάραξε την πορεία της νέας Μουσικής…

Από κει και μπρος τίποτα δεν θα ήταν το ίδιο… η Μουσική δεν θα είχε πια ψυχή και ανθρώπινη άποψη…. Θα είχε μηχανές, σκοτάδι, ρυθμό, άγχος, επανάληψη και μοντέλα με ομορφότερη όψη, όχι όμως και ομορφότερο περιεχόμενο…


Μάνος…
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
2.909
Απάντηση: Roger Waters - The Wall στο ΟΑΚΑ. Together we stand...devided we ...fall!!!

και μετά απ'αυτό run like hell.

Με την μιζέρια προ των πυλών (πτώχευση , αναρχία , πείνα), ίσως είναι η τελευταία φορά που θα έχω δώσει ~80Ε για ένα live.

Ευχαριστώ rodger.
Ζήτω ο Πλιάτσικας.
 

Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Απάντηση: Roger Waters - The Wall στο ΟΑΚΑ. Together we stand...devided we ...fall!!!

Νίκο δεν πειράζει που ήρθαν με κάμερες.

Έτσι κι αλλιώς μόνο τα φλας ενοχλούσαν.

Τη Παρασκευή που ήμουν εγώ, δεν είδα ούτε ένα να ανάψει!
*Οντως φλας δεν άναψε κανένα. Αλλά οποιαδήποτε πηγή φωτός ακόμα και ο φωτισμός της οθόνης είναι ενοχλητικός για την βιντεοσκόπηση του τοίχου και των προβολών του. Αν πρόσεξες, είχαν καλυμένα όλα τα κάγκελα του σταδίου (άσπρα γαρ) εκτός απο αυτά των πάνω διαζωμάτων. Ηταν εμφανής η προσπάθεια περιορισμού κάθε τι που θα χάλαγε το .....ansi contrast τους :105:
 

Μηνύματα
4.660
Reaction score
620
Απάντηση: Roger Waters - The Wall στο ΟΑΚΑ. Together we stand...devided we ...fall!!!

To 2011 δυστυχώς ήμουν εκτός και δεν μπόρεσα να πάω στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Χθες όμως δεν θα το έχανα. Θα το έχανα βέβαια, αν ο Λώρης μετέφερε την συναυλία στην Μαλακάσα αλλά ευτυχώς τα μπινελίκια και οι καταγγελίες έπιασαν τόπο και η συναυλία έγινε στο ΟΑΚΑ.

Και ευτυχώς αποζημιώθηκα πλήρως. Υπερθέαμα αλλά το κυριότερο εκπληκτικός ήχος. Από ότι μπόρεσα να διασταυρώσω με φίλους που είχαν παρευρεθεί στις συναυλίες του 2011 το concept δεν ήταν αλλαγμένο αλλά βλέποντας το για πρώτη φορά εντυπωσιάστηκα.

Από κόσμο πρέπει να είχε καμμιά 25αριά χιλιάδες. Η αρένα που ήμουν πρέπει να είχε κανα 5άρι. Παρακολούθησα όλη την συναυλία από το κάγκελο δίπλα στο χορτάρι στο ύψος της 7 γιατί ήθελα να τραβήξω βιντεάκια και φωτογραφίες.

ΟΑΚΑ πήγαμε σαν άνθρωποι φύγαμε σαν άνθρωποι.

Υ.Γ Έμαθα ότι στα ταμεία του ΟΑΚΑ δεν διέθεταν τα εισιτήρια των 18 Ευρώ. Κρίμα γιατί η 34 ήταν άδεια τελείως. DiDi Music. Τι να πρωτοπείς και να αφηγηθείς για τους Μαλακάσες? Χρόνια τώρα η μαλακάσα πάει σύννεφο.
 

Μηνύματα
1.077
Reaction score
1.187
Απάντηση: Roger Waters - The Wall στο ΟΑΚΑ. Together we stand...devided we ...fall!!!

Καταπληκτική συναυλία, αλλά όπως έγραψες, λίγος κόσμος. Βλέπεις μικρό το χρονικό διάστημα από τις 3 sold-out συναυλίες του 2011 ήταν και ακριβό το εισιτήριο...

Το concept ακριβώς το ίδιο με το 2011, σε μεγαλύτερα μεγέθη. Σίγουρα δεν έβγαζε το συναίσθημα του κατάμεστου κλειστού ΟΑΚΑ, αλλά παραμένει μία από τις καλυτερες συναυλίες που μπορεί κάποιος να παρακολουθήσει. Ο ήχος ήταν πάλι εξαιρετικός.

Όσοι δεν το είδαν, πραγματικά έχασαν.
 



Μηνύματα
1.849
Reaction score
2.322
Απάντηση: Roger Waters - The Wall στο ΟΑΚΑ. Together we stand...devided we ...fall!!!

Εκπληκτικη συναυλια, συγκινητικη σε φασεις! Κοροιδία το ακριβοτερο εισιτηριο για το pitch a, αν ειχες φτασει και λιγο καθυστερημενος δεν μπορουσες να πλησιασεις και πολυ κοντα, οποτε τσαμπα το 20αρικο.
 









Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.295
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top