Roister status 8 μπορω? H μενω στα Roister status 6

H

HomeCinema-Maniac

Guest
Eχω τα 6 (2 δρόμων, 2 μεγαφώνων, Βass Reflex.
· Ισχύς: 120 WRMS. Σύνθετη Αντίσταση: 8 Οhm.
· Ευαισθησία: 90 dB/Wm.
· Απόκριση Συχνότητας: 37 Hz - 30 kHz.)

Και σκεφτομαι να παρω την σειρα 8 (2 δρόμων, 3 μεγαφώνων, Βass Reflex.
· Ισχύς: 180 WRMS. Σύνθετη Αντίσταση: 6 Οhm.
· Ευαισθησία: 93 dB/Wm.
· Απόκριση Συχνότητας: 30 Hz - 30 kHz.)

O ενισχυτης μου είναι ο Pioneer vsx 1015 s και στα front δινει 150 w rms
Mπορω να βαλω τα 8 λοιπον? Η να μεινω στην σειρα 6?
Για τα Ω δεν θα ρωτήσω αφου πλεον ειμαι και εγω από αυτους που πιστευουν ότι δεν εχει τοσο σημασια η να το θεσω αλλιώς δεν δημιουργεί προβλημα ηχειο 6 Ω σε ενισχυτη 8 Ω
(από ότι διαβασα στο forum δηλ.)
Αρκει να μπορει να το οδηγησει και να μην πεφτει η ασφαλεια του AV. Ότι ισως να θερμαίνεται λιγο παραπανω εεε,,, ας θερμαινεται. :mrgreen: :mrgreen:
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Μπορείς να βάλεις τα 8 αλλά το θέμα είναι αν θα υπάρξει κάποια αξιόλογη διαφορά στον ήχο σου. Ουσιαστικές διαφορές μην περιμένεις να δεις. Βελτιώσες στα σημεία μόνο θα υπάρξουν (λίγο πιο εκτεταμένο χαμηλό)

Θα σου πρότεινα αν προσανατολίζεσαι σε καλύτερο ηχείο να μαζέψεις μερικά χρήματα ακόμη (πάνω από τα 1000€) και να πάρεις μία και καλή κάτι πολύ καλό.
 

H

HomeCinema-Maniac

Guest
Δεν λεω οχι...
Εχεις δικιο και <<ζηλευω>> αυτα τα ηχεια των 1.000 και πανω...
Ομως απο τα 680 στα 1000 1.500 υπαρχει διαφορα.
Μενω στα 6 λοιπον :mrgreen:

Και τα μεταξωτα βρακια θελουν και επιδεξιους ποπους = Υσχιρους AV και ο δικος μου σιγουρα δεν ειναι ενας απο αυτους για να οδηγησει ενα σετ ηχειων 1.000-1.500 π.χ.

Με ολα αυτα που εμαθα απο εσας και απο το forum για τους AV τα ηχεια κτλπ σιγουρα τωρα η επιλογες μου θα ηταν διαφορετικες. :lol: :lol:

Οπως λεει και ενας σοφος ο Αndrew :lol: ας κατσω να απολαυσω αυτα που εφτιαξα και μετα κανα δυο χρονια κανουμε την καλη δουλεια. :wink:
 

V

VaD

Guest
Μια διευκρίνιση : τα status 8 είναι κι αυτά 8ωμα ( τουλάχιστον έτσι λένε )
 


V

VaD

Guest
:shock: Έχεις δίκιο. Τους πήρα & τηλέφωνο να το επιβεβαιώσω. Τα δικά μου πίσω γράφουν " status 6 :shock: , 8 ohm" . Μάλλον μπέρδεψαν τα ταμπελάκια :shock: :lol: Καλά που δεν κάηκαν τόσους μήνες τώρα που παίζουν ως 8ωμα ( ή δεν υπάρχει πρόβλημα ;)
 

H

HomeCinema-Maniac

Guest
VaD said:
:shock: Έχεις δίκιο. Τους πήρα & τηλέφωνο να το επιβεβαιώσω. Τα δικά μου πίσω γράφουν " status 6 :shock: , 8 ohm" . Μάλλον μπέρδεψαν τα ταμπελάκια :shock: :lol: Καλά που δεν κάηκαν τόσους μήνες τώρα που παίζουν ως 8ωμα ( ή δεν υπάρχει πρόβλημα ;)
Δεν υπαρχει προβλημα. Θα θερμαινεται λιγο ο ενισχυτης αν ειναι ολλα τα ηχεια που εχεις πανω 6 Ω
Αλλιως αν εχεις 6 Ω πχ δυο στηλες μπροστα δεν εχεις κανενα προβλημα.
Και εμενα τα 2 κεντρικα ειναι στα 6 Ω και ποτε δεν ειχα προβλημα με τον ενισχυτη!
Τα τροφοδοτει με το ρευμα που χρειαζονται!
Αν βαζαμε σε ενισχυτη 8 Ω 5 ηχεια 4 Ω τοτε εκει ναι θα ειχαμε προβλημα και πιθανον ο ενισχυτης να μην μπορουσε να τα τροφοδοτησει με ρευμα.

Αυτα απο οσα ξερω και καταλαβα και εγω...
 

Μηνύματα
28
Reaction score
0
εγώ έχω 4 τετράομα ηχεία και έχω πελαγώσει στην επιλογή AV .
Τα ηχεία θέλουν ρεύμα και πολύ μαλιστα και έχω καταλήξει σε δύο.Στον CAV A8M και στον VINCENT 382.
O πρώτος δεν οδηγεί 4ομα ενώ ο δεύτερος μπορεί.Η αγορά θα γίνει στο τέλος του μήνα και δεν είμαι σίγουρος ακόμα για ποιόν θα επιλέξω.Εχω την εντύπωση οτι και ο CAV δεν θα έχει πρόβλημα
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Ας πω παλι τα ιδια....
Εχω τον Μarantz 7300 που εχει ως ΕΛΑΧΙΣΤΟ τα 8Ω.
Τα 3 μπροστα μου ειναι απο 4Ω το καθενα και τα 2 πισω ειναι 8Ω.
Οπως καταλαβεινετε το εκτος προδιαγραφων οριο το εχω ξεπερασει προ πολλου!!!

Προβλημα ΚΑΝΕΝΑ.

Αν ο ενισχυτης εχει να δωσει ρευμα και ειναι και τα ηχεια ΕΥΑΙΣΘΗΤΑ τοτε δεν υπαρχει προβλημα.

Τα δικα μου εχουν 91-92dB ευαισθησια.

Δες την ευαισθησια τους!!!
 

Μηνύματα
28
Reaction score
0
85 :shock: :? :D τα surround και 89 τα front

είχα διαβάσει και τα παλαιότερα post με μεγάλη προσοχή.Μάλιστα, έμεινα άναυδος με την άρτια και επιστημονική ανάλυση φίλου μας .Δεν βγήκε όμως κάποιο απόλυτο συμπέρασμα.Συμφωνω πάντως ότι μάλλον δεν υπάρχει πρόβλημα
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.507
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top