Room treatment μέχρι 100€

Μηνύματα
11
Reaction score
10
Πρόσφατα μετακόμισα το ηχοσύστημα σε σαλόνι (σε διαφορετικό σπίτι) και ο ήχος είναι πολύ χειρότερος από ότι περίμενα, δεν έχω ακούσει χειρότερο ακουστικά χώρο o_O. Δεν μπορώ να κάνω ακριβείς μετρήσεις γιατί δεν έχω κάποιο καλό μικρόφωνο, και λόγω πολύ στενού budget θα ήθελα τη γνώμη σας για το αν μπορεί κάτι να βελτιωθεί γιατί πραγματικά μουσική εδώ μέσα δεν μπορώ να ακούσω! Έχω ως μέτρο σύγκρισης τον προηγούμενο χώρο (υπνοδωμάτιο με πολλά έπιπλα) και η διαφορά είναι η μέρα με τη νύχτα, σαν να πήρα άλλα ηχεία. Να σημειώσω πως ξεκίνησα να ψάχνω το θέμα acoustic treatment πολύ πρόσφατα (λόγω της τεράστιας διαφοράς του ήχου στον νέο χώρο!) οπότε δεν γνωρίζω ακόμη πολλά :idk:.

Το πρόβλημα
Ο χώρος έχει πολύ εμφανής ηχώ, και το μπάσο είναι για κλάματα (οι εναλλαγές είναι πολύ αργές, μπουμάρει, δεν υπάρχει ακρίβεια, έχω πολλά nulls στη θέση ακρόασης). Αν έχω καταλάβει καλά έχω αυτό που λένε "one note bass" και εστιάζεται κυρίως στα 75-90Hz και μετά στα 110-125Hz (εκεί γύρω στα 125Hz πρέπει να έχω το μεγαλύτερο peak!). Σε αντίθεση, οι συχνότητες κάτω απο τα 75hz είναι πολύ πιο αδύναμες, ακόμα και τα όποια peak (~48 και ~59hz) είναι κατά πολύ ασθενέστερα σε σχέση με τα 110+ Hz. Αυτά τα νούμερα είναι ο,τι καταλαβαίνει το αυτί μου αφού έπαιξα με tone generator, δεν έχουν να κάνουν με κάποια μέτρηση.
Μετά από eq και φίλτρα hpf/lpf έχει φτιάξει λίγο ο ήχος αλλά και πάλι είναι πολύ κακός.
Από το subwoofer (svs sb13-ultra) έχω:
HPF: 125Ηz, -24db αποκοπή
LPF: 50Hz, -12db αποκοπή
Parametric EQ: -6db στα 70hz με Q 3.6
Και πάλι τα προβλήματα στις συχνότητες που ανέφερα, σε μικρότερο βαθμό βέβαια, επιμένουν!
(Το σήμα για τα ηχεία (jbl lsr305) περνάει μέσα απο το sub και μετά σε αυτά)

Ο χώρος
Ύψος ~ 2.90m, Μήκος ~2.95m, Πλάτος ~3.5m (κάτι πάνω από 10τμ δηλαδή, όμως υπάρχει ένα μεγάλο άνοιγμα στο πλάι).

Το άνοιγμα πριν το σαλόνι
IMG_20200117_153301.jpg


Όπως μπαίνεις στο σαλόνι
PANO_20200117_153505.jpg


Η απέναντι μεριά
PANO_20200117_153423.jpg


Από την θέση ακρόασης
PANO_20200117_153629.jpg


Η αντίθετη μεριά από την θέση ακρόασης
PANO_20200117_153745.jpg



Όπως βλέπετε:
- Η θέση ακρόασης είναι ο καναπές, κολλημένος στον τοίχο.
-Όσον αφορά τη θέση του subwoofer βρήκα (με sub crawl) οτι εκείνη είναι η καλύτερη ηχητικά θέση (και ευτυχώς η πιο πρακτική!). Βέβαια στο sub crawl όταν το αυτί μου ήταν σε ψηλότερο σημείο (περίπου στις πεταλούδες) ο ήχος ήταν πολύ πιο καθαρός, εκεί χαμηλά που έχω το sub χάλαγε, ίσως αν έβρισκα τρόπο να το βάλω πιο ψηλά με ασφάλεια να έφτιαχναν τα πράγματα?
- Μένω με την κοπέλα μου, ακόμα δεν έχουμε ξεστολίσει!

Λόγω του πολύ χαμηλού budget (100€) σκεφτόμουν να έφτιαχνα diy μπασοπαγίδες για να διορθωθούν τα χαμηλά σε κάποιο βαθμό, και ταυτόχρονα να εξαλείψω και κάποιες αντιχήσεις ψηλότερα (σωστά?). Εδώ θα ήθελα τη γνώμη σας ως προς σε ποιό σημείο θα ήταν καλύτερα να τις βάλω. Σκεφτόμουν για 2 στις γωνίες δίπλα απο τον καναπέ αρχικά. Θα μπορούσε να γίνει και κάποια αναδιάταξη στον χώρο!

Bonus: Το σπίτι είναι με ενοίκιο οπότε θέλω να κάνω όσο το δυνατόν λιγότερη ζημιά γίνεται, ίσως να κολλούσα αντί να βίδωνα το οτιδήποτε? Επίσης οι γωνίες όπως βλέπετε έχουν μια κολωνίτσα στη μέση πράγμα που δυσκολεύει ακόμα περισσότερο τα πράγματα αν είναι να βάλω κάτι εκεί :cautious:.


Ευχαριστώ πολύ όποιον ασχοληθεί:thumbsup:
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Απ' οτι καταλαβαινω η θεση ακροασης ειναι γυρω στα 2,5 μετρα απο τα ηχεια - τα οποια μεταξυ τωνε ειναι γυρω στο 1,5 μετρο ?
Δε βανεις τη σαμπγουφα μπροστα στο καναπε , ν' ακουμπας και το ποτακι σου ?

Ωραιος, χουχουλιαρικος χωρος , καλα να περνας με το κουριτσι , θα σου προταθει να βγαλεις το χαλί μπροστα απο τον καναπε - μη το κανεις ... :whistling: :biggrin:
:drinks:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Πρόσφατα μετακόμισα το ηχοσύστημα σε σαλόνι (σε διαφορετικό σπίτι) και ο ήχος είναι πολύ χειρότερος από ότι περίμενα, δεν έχω ακούσει χειρότερο ακουστικά χώρο o_O. Δεν μπορώ να κάνω ακριβείς μετρήσεις γιατί δεν έχω κάποιο καλό μικρόφωνο, και λόγω πολύ στενού budget θα ήθελα τη γνώμη σας για το αν μπορεί κάτι να βελτιωθεί γιατί πραγματικά μουσική εδώ μέσα δεν μπορώ να ακούσω! Έχω ως μέτρο σύγκρισης τον προηγούμενο χώρο (υπνοδωμάτιο με πολλά έπιπλα) και η διαφορά είναι η μέρα με τη νύχτα, σαν να πήρα άλλα ηχεία. Να σημειώσω πως ξεκίνησα να ψάχνω το θέμα acoustic treatment πολύ πρόσφατα (λόγω της τεράστιας διαφοράς του ήχου στον νέο χώρο!) οπότε δεν γνωρίζω ακόμη πολλά :idk:.

Το πρόβλημα
Ο χώρος έχει πολύ εμφανής ηχώ, και το μπάσο είναι για κλάματα (οι εναλλαγές είναι πολύ αργές, μπουμάρει, δεν υπάρχει ακρίβεια, έχω πολλά nulls στη θέση ακρόασης). Αν έχω καταλάβει καλά έχω αυτό που λένε "one note bass" και εστιάζεται κυρίως στα 75-90Hz και μετά στα 110-125Hz (εκεί γύρω στα 125Hz πρέπει να έχω το μεγαλύτερο peak!). Σε αντίθεση, οι συχνότητες κάτω απο τα 75hz είναι πολύ πιο αδύναμες, ακόμα και τα όποια peak (~48 και ~59hz) είναι κατά πολύ ασθενέστερα σε σχέση με τα 110+ Hz. Αυτά τα νούμερα είναι ο,τι καταλαβαίνει το αυτί μου αφού έπαιξα με tone generator, δεν έχουν να κάνουν με κάποια μέτρηση.
Μετά από eq και φίλτρα hpf/lpf έχει φτιάξει λίγο ο ήχος αλλά και πάλι είναι πολύ κακός.
Από το subwoofer (svs sb13-ultra) έχω:
HPF: 125Ηz, -24db αποκοπή
LPF: 50Hz, -12db αποκοπή
Parametric EQ: -6db στα 70hz με Q 3.6
Και πάλι τα προβλήματα στις συχνότητες που ανέφερα, σε μικρότερο βαθμό βέβαια, επιμένουν!
(Το σήμα για τα ηχεία (jbl lsr305) περνάει μέσα απο το sub και μετά σε αυτά)

Ο χώρος
Ύψος ~ 2.90m, Μήκος ~2.95m, Πλάτος ~3.5m (κάτι πάνω από 10τμ δηλαδή, όμως υπάρχει ένα μεγάλο άνοιγμα στο πλάι).

Το άνοιγμα πριν το σαλόνι
View attachment 150808

Όπως μπαίνεις στο σαλόνι
View attachment 150809

Η απέναντι μεριά
View attachment 150810

Από την θέση ακρόασης
View attachment 150811

Η αντίθετη μεριά από την θέση ακρόασης
View attachment 150812


Όπως βλέπετε:
- Η θέση ακρόασης είναι ο καναπές, κολλημένος στον τοίχο.
-Όσον αφορά τη θέση του subwoofer βρήκα (με sub crawl) οτι εκείνη είναι η καλύτερη ηχητικά θέση (και ευτυχώς η πιο πρακτική!). Βέβαια στο sub crawl όταν το αυτί μου ήταν σε ψηλότερο σημείο (περίπου στις πεταλούδες) ο ήχος ήταν πολύ πιο καθαρός, εκεί χαμηλά που έχω το sub χάλαγε, ίσως αν έβρισκα τρόπο να το βάλω πιο ψηλά με ασφάλεια να έφτιαχναν τα πράγματα?
- Μένω με την κοπέλα μου, ακόμα δεν έχουμε ξεστολίσει!

Λόγω του πολύ χαμηλού budget (100€) σκεφτόμουν να έφτιαχνα diy μπασοπαγίδες για να διορθωθούν τα χαμηλά σε κάποιο βαθμό, και ταυτόχρονα να εξαλείψω και κάποιες αντιχήσεις ψηλότερα (σωστά?). Εδώ θα ήθελα τη γνώμη σας ως προς σε ποιό σημείο θα ήταν καλύτερα να τις βάλω. Σκεφτόμουν για 2 στις γωνίες δίπλα απο τον καναπέ αρχικά. Θα μπορούσε να γίνει και κάποια αναδιάταξη στον χώρο!

Bonus: Το σπίτι είναι με ενοίκιο οπότε θέλω να κάνω όσο το δυνατόν λιγότερη ζημιά γίνεται, ίσως να κολλούσα αντί να βίδωνα το οτιδήποτε? Επίσης οι γωνίες όπως βλέπετε έχουν μια κολωνίτσα στη μέση πράγμα που δυσκολεύει ακόμα περισσότερο τα πράγματα αν είναι να βάλω κάτι εκεί :cautious:.


Ευχαριστώ πολύ όποιον ασχοληθεί:thumbsup:
Για να μην πολυλογούμε...

Ο χώρος σου όχι μόνο είναι μικρός,αλλά έχει και παραπλήσιες διαστάσεις.Κάτι τέτοιο σημαίνει ότι θα παρουσιάζονται έντονες διακυμάνσεις από σύμπτωση ιδιορρυθμών στις πρώτες οκτάβες που θα επηρεάζουν το αντιλαμβανόμενο αποτέλεσμα και στις μεσαίες-υψηλές οκτάβες.Ένα το κρατούμενον.

Πέραν αυτού,είναι εκτεταμένη η γύμνια των τοιχωμάτων με τις πρώτες ανακλάσεις να καθορίζουν εκείνες την απόκριση και όχι το πεδίο αντήχησης αφού είναι πολύ μικρές οι διαστάσεις στο δωμάτιο.Και βέβαια στις μεσοϋψηλές θα γίνεται του...flutter echo το κάγκελον.Δεύτερο κρατούμενο.

Ο λόγος που η άνοδος του sub στο ήμισυ του ύψους αναμένεται ν'ακουστεί καλύτερα είναι η αμοιβαία ακύρωση κάποιων ενοχλητικών ιδιορρυθμών - όχι όλων.Επίσης ο χώρος σου έχει συχνότητα αποκοπής 49Hz.Τουλάχιστον το sub έχει σφραγισμένη καμπίνα.Θα μπορούσες να παίξεις με τον ενσωματωμένο ισοσταθμιστή στην απόκριση του ίδιου του SB13Ultra και βεβαίως με τη χρονοκαθυστέρηση στο υψιπερατό φίλτρο που διαθέτει για ομαλότερη ενσωμάτωση με δορυφόρους.Και ακόμα καλύτερα να υπήρχαν δύο τεμάχια διαθέσιμαΤρίτο κρατούμενο.

Όπως βλέπεις,μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει αναφορά σε ΄΄μαγικές΄΄ λύσεις με δράση μπασοπαγίδας που θα κόστιζαν γύρω στο κατοστάρικο και θα γιάτρευαν υποτίθεται τις σοβαρές παθήσεις στο συγκεκριμένο χώρο.Και αυτό γιατί δική μου πρόταση είναι να έδινες το πρώτο κατοστάρικο για να προηθευόσουν ένα UMIK1 μικρόφωνο το οποίο συνδεόμενο σε θύρα USB υπολογιστή και με τη βοήθεια του δωρεάν λογισμικού REW θ'ανίχνευε τα ακριβή προβλήματα στο χώρο ώστε να μην ενεργείς στα τυφλά.Τέταρτον κρατούμενο.

Κατόπιν θα εξέταζες στην πράξη την αποτελεσματικότητα διάφορων προσιτών μπασοπαγίδων και ύστερα να εφάρμοζες κάποια θεμελιώδη ισοστάθμιση με τη βοήθεια έτερου δωρεάν λογισμικού όπως το APO Equalizer.Και μετά θα εξέταζες πόσο παραπέρα θα μπορούσες να προχωρήσεις από πλευράς εξοπλισμού.Πέμπτον κρατούμενο.

Και για να μην πτοείσαι από τη γνωστή...Ιατρική Αστυνομία,η μελέτη για τη χρήση όλων αυτών είναι ουσιαστικά ενός Σαββατοκύριακου διάβασμα υποβοηθούμενο από διαδικτυακά tutorials.

Συμφωνώ πάντως με την ανάγκη να μη γίνει καμία επέμβαση που θα άφηνε σημάδια σε χώρο μη ιδιόκτητο.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.222
Reaction score
11.768
+1 για το umik. Αφενός θα δεις που ακριβώς πάσχει ο χώρος, αφετέρου αχνοφαίνεται η ελπίδα για βελτίωση με ισοστάθμιση ( αφού παίζεις ψηφιακά, ευτυχώς ), κάτι που μπορείς να μάθεις στη πορεία ( εγώ το προσπαθώ ). Με 100€ δεν νομίζω ότι θα μπορούσες να σώσεις και πολλά με χρήση απορροφητικών υλικών.
 



toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.388
Reaction score
1.842
Και πριν το μικρόφωνο, πάρε / φτιάξε δύο βασούλες και άνοιξέ τα, τα κακόμοιρα τα ηχεία, θα δεις πολύ μεγάλη βελτίωση. Με μπερδεύει λίγο ο ευρυγώνιος των φωτό, αλλά νομίζω οτι υπάρχει άνετο περιθώριο.
Γίνεται να πάει ο καναπές εκεί που είναι το σύστημα, και το σύστημα στον τοίχο του καναπέ; Θα έχεις καλύτερη συμμετρία στην χρονοκαθυστέρηση των πρώτων πλάγιων ανακλάσεων λόγω μερικής αποφυγής του ανοίγματος της πόρτας (εναλλακτικά . . . έχε την πάντα κλειστή).

Α!! Και συγχαρητήρια ! Είσαι ο πρώτος που γνωρίζω που δεν μιλά μόνο θεωρητικά για το sub crawl (για το οποίο έχω σοβαρές επιφυλάξεις αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία), αλλά το δοκίμασε και στην πράξη. Ηρωας! Αίλουρος! :)
 

Μηνύματα
3.649
Reaction score
5.454
Και ομως με ενα κατοσταρικο γινεται δουλεια εκει μεσα με την προυποθεση οτι θα ακους nearfield και οτι δεν σε ενδιαφερει το οπτικο αποτελεσμα.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.840
Reaction score
12.390
Και ομως με ενα κατοσταρικο γινεται δουλεια εκει μεσα με την προυποθεση οτι θα ακους nearfield και οτι δεν σε ενδιαφερει το οπτικο αποτελεσμα.
Να θυμίσω:

- Μένω με την κοπέλα μου
 

Μηνύματα
12.803
Reaction score
10.034
Έχω τα ίδια ηχεία και ξέρω τί μπορούν να παίξουν. Σε καταλαβαίνω όταν λες ότι τα είχες σε μικρό επιπλωμένο δωμάτιο γιατί εκεί τα έχω κι εγώ. Για τα υπόλοιπα θα συμφωνήσω σε αυτά που σου αναφέρθηκαν αλλά αρχικά θα σου πρότεινα βάσεις για τα ηχεία για να ανοίξει η μεταξύ τους απόσταση. Ταυτόχρονα θα πλησιάσεις τον καναπέ προς το μέσο του δωματίου, δηλαδή θα τον απομακρύνεις από τον πίσω τοίχο. Όσο χρειάζεται ώστε να έχεις ακριβώς ισόπλευρο τρίγωνο (κεφάλι σου με ηχεία). Τρίτον, θα πρότεινα να ρυθμίσεις καλά την χρονική ευθυγράμμιση sub με 305, από τις ρυθμίσεις του sub και επίσης να βάλεις συχνότητα αποκοπής 80 Hz παντού με -24 dB/οκτάβα και όχι όπως τα έχεις τώρα.
Καλή επιτυχία!

Α!! Και συγχαρητήρια ! Είσαι ο πρώτος που γνωρίζω που δεν μιλά μόνο θεωρητικά για το sub crawl (για το οποίο έχω σοβαρές επιφυλάξεις αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία), αλλά το δοκίμασε και στην πράξη.
Έχει ξανααναφερθεί.
 


Μηνύματα
11
Reaction score
10
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις προτάσεις σας, επιτέλους παίρνω γνώμες από κάποιους που είναι του αθλήματος:)

Τον καναπέ δεν μπορώ να τον βάλω προς τη μέση αλλά το να αλλάξω θέσεις ηχείων-τηλεόρασης και καναπέ το σκεφτόμασταν και με τη κοπέλα μου σαν ανανέωση, όταν βρεθεί ευκαιρία θα το δοκιμάσω! Θα ήταν και πιο εύκολο εκεί να βάλω τα ηχεία σε βάσεις και να τα ανοίξω λίγο.

Μάλλον θα ακολουθήσω τη συμβουλή του Μπούτια, το βλέπω σαν επένδυση για το μέλλον το μικρόφωνο αφού σε αυτόν τον χώρο σίγουρα δεν θα μείνουμε για πάντα. Θα δω τι μπορώ να κάνω με καλύτερη τοποθέτηση και ρυθμίσεις και θα αφήσω για αργότερα το οποίο room treatment όταν θα είναι καλύτερα και τα οικονομικά (γιατι προς το παρόν.. Στρατός!). Για τώρα περισσότερο διάβασμα στα περί ακουστικής :smile:
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Προσωπικά, πριν επενδύσω σε μικρόφωνο, θα έριχνα το κατοστάρικο εδώ:


θα προσπαθούσα να δημιουργήσω, κατά το δυνατόν, ισοσκελές τρίγωνο, φέρνοντας και τα 305 30-40 εκατοστά μπροστά από τον τοίχο, και απλώνοντάς τα μεταξύ τους γύρω στο 1,80. Από μετρήσεις δεν κατέχω, αλλά έχω την αίσθηση ότι η τρύπα των 305 βαράει κατευθείαν στον τοίχο, ενώ ενδεχομένως να έχεις και συντονισμούς από το ξύλινο έπιπλο της τηλεόρασης, πάνω στο οποίο, απ' όσο μπορώ να διακρίνω, κάθονται τα ηχεία χωρίς κάποιο αντικραδασμικό.
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Μεχρι να κανεις κατι,μπορεις να βαλεις για αρχη το sub στο 1/5 των αποστασεων απο τους τρεις τοιχους.Το subwoofer crawl δεν ειναι αλανθαστη μεθοδος ενω η τοποθετηση που σου λεω δουλευει αρκετα καλα.
 

Μηνύματα
12.803
Reaction score
10.034
Άσε το μικρόφωνο ακόμα. Αφού δεν έρχεται ο καναπές πιο μπροστά, βάλε απορρόφηση στον τοίχο πίσω από τα κεφάλια σας.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.499
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top