Roon

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.004
Reaction score
6.775
Δεν φτιάχνουμε ένα νέο thread με builds για HTPCs, silent PCs, NUCs κλπ;

Κι εγώ έφτιαξα πριν λίγες μέρες ένα καινούργιο, το έψαξα αρκετά για fanless αλλά τελικά για διάφορους λόγους κατέληξα στη Noctua NH-L12S που με το Low Noise Adaptor δεν ακούγεται απολύτως ΤΙΠΟΤΑ στις στροφές που δουλεύει συνήθως. Και εννοώ δεν ακούγεται τίποτα όταν στέκεσαι ακριβώς δίπλα, πόσο μάλλον από απόσταση.

Στις μέγιστες στροφές, βάσει specs ο θόρυβος είναι 16,8dB. Εκεί αν είσαι ακριβώς δίπλα και με ανοιχτό κουτί που το δοκίμαζα κααααάτι ακούγεται. Με κουτί πιστεύω δεν θα ακούγεται ούτε αυτό.

Επεξεργαστής είναι ο 5600G. Μαζι με motherboard, 16GB μνήμη και 500άρη SSD Samsung, πήγε στα 377€. Και μιλάμε ότι το μηχάνημα σκοτώνει.

Τροφοδοτικό και picoPSU (κινέζικο) είχα από πριν. Και κουτί είχα, αλλά λέω να φτιάξω ένα καινούργιο, θα δω.
 

Μηνύματα
93
Reaction score
82
Δεν φτιάχνουμε ένα νέο thread με builds για HTPCs, silent PCs, NUCs κλπ;

Κι εγώ έφτιαξα πριν λίγες μέρες ένα καινούργιο, το έψαξα αρκετά για fanless αλλά τελικά για διάφορους λόγους κατέληξα στη Noctua NH-L12S που με το Low Noise Adaptor δεν ακούγεται απολύτως ΤΙΠΟΤΑ στις στροφές που δουλεύει συνήθως. Και εννοώ δεν ακούγεται τίποτα όταν στέκεσαι ακριβώς δίπλα, πόσο μάλλον από απόσταση.

Στις μέγιστες στροφές, βάσει specs ο θόρυβος είναι 16,8dB. Εκεί αν είσαι ακριβώς δίπλα και με ανοιχτό κουτί που το δοκίμαζα κααααάτι ακούγεται. Με κουτί πιστεύω δεν θα ακούγεται ούτε αυτό.

Επεξεργαστής είναι ο 5600G. Μαζι με motherboard, 16GB μνήμη και 500άρη SSD Samsung, πήγε στα 377€. Και μιλάμε ότι το μηχάνημα σκοτώνει.

Τροφοδοτικό και picoPSU (κινέζικο) είχα από πριν. Και κουτί είχα, αλλά λέω να φτιάξω ένα καινούργιο, θα δω.
Εγώ έχω ένα τερατάκι στο σαλόνι που χρησιμοποιείται και για gaming, ενώ εκτελεί και χρέη roon server έχω ακολουθήσει την ίδια τακτική με εσένα, 6 noctua συν noctua ψύχτρα στον επεξεργαστή και θεωρώ ότι είναι η καλύτερη επιλογή αφού δεν ακούγεται τίποτα.
 

D

Deleted member 35

Guest

Αυτό στο Skroutz έχει γύρω στα 100€ και παίρνει μπροστά 2 ανεμιστήρες των 200mm. Αυτοί δουλεύουν πιο άνετα και με λιγότερο θόρυβο.


Σε αυτό το Link θα δεις ότι κουτί κυκλοφορεί στην Ευρώπη με 200ρηδες.
 

Μηνύματα
486
Reaction score
283
Δεν είμαι ειδικός αλλά η λύση σε παθητική ψύξη νομίζω δεν αφορά μόνο το θόρυβο του ανεμιστήρα (αν αυτός ακούγεται) αλλά τον ηλεκτρικό θόρυβο που παράγει το μοτέρ αυτού.
Η Roon πάντως στο white paper του Nucleus αναφέρει:
"Almost all modern computing hardware includes a fan-based thermal solution for maintaining internal component temperatures within safe limits. Unfortunately, fans are inappropriate for critical listening environments, so a completely fanless cooling system was an absolute requirement."
Αν κάποιος με περισσότερες γνώσεις μπορεί να μας πει.
 


D

Deleted member 35

Guest
Κάτι τέτοια δεν ξέρω πως να τα σχολιάσω. Δηλαδή όσοι έχουν επεξεργαστές όπως ο Trinnov των 30000 έχουν θέμα; Είπαμε να θες να πουλήσεις Nucleus αλλά κάπου βάλε και ένα στοπ.

Αυτή τη στιγμή τα μισά High End μηχανάκια είναι custom PC με εξαρτήματα του εμπορίου. Να μη σχολιάσω μερικούς που είναι τόσο τραγικοί που πουλάνε Raspberry Pi σαν High End λύση όπως η Bryston.

Θόρυβο έχεις από το αναλογικό κομμάτι. Δηλαδή Ενισχυτή και Ηχεία. Στο ψηφιακό κομμάτι μεταφέρεις δεδομένα τα οποία είτε είναι σωστά είτε όχι. Δεν υπάρχει "θόρυβος". Αν ήταν έτσι όπως τα γράφουν οι Highend-άδες θα έπρεπε να μη ζει κανένας ασθενής σε ΜΕΘ ή να έχουν σκάσει όλοι οι πυρηνικοί αντιδραστήρες καθώς το σήμα από τους υπολογιστές ελέγχου θα έδινε λάθος δεδομένα.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Δεν φτιάχνουμε ένα νέο thread με builds για HTPCs, silent PCs, NUCs κλπ;

Κι εγώ έφτιαξα πριν λίγες μέρες ένα καινούργιο, το έψαξα αρκετά για fanless αλλά τελικά για διάφορους λόγους κατέληξα στη Noctua NH-L12S που με το Low Noise Adaptor δεν ακούγεται απολύτως ΤΙΠΟΤΑ στις στροφές που δουλεύει συνήθως. Και εννοώ δεν ακούγεται τίποτα όταν στέκεσαι ακριβώς δίπλα, πόσο μάλλον από απόσταση.

Στις μέγιστες στροφές, βάσει specs ο θόρυβος είναι 16,8dB. Εκεί αν είσαι ακριβώς δίπλα και με ανοιχτό κουτί που το δοκίμαζα κααααάτι ακούγεται. Με κουτί πιστεύω δεν θα ακούγεται ούτε αυτό.

Επεξεργαστής είναι ο 5600G. Μαζι με motherboard, 16GB μνήμη και 500άρη SSD Samsung, πήγε στα 377€. Και μιλάμε ότι το μηχάνημα σκοτώνει.

Τροφοδοτικό και picoPSU (κινέζικο) είχα από πριν. Και κουτί είχα, αλλά λέω να φτιάξω ένα καινούργιο, θα δω.
Το φανλες καθώς και οποιοδήποτε μηχανικό μέρος που δεν πρέπει να υπάρχει δεν έχει το νόημα του να μην το ακούς εσύ.
Ακόμα καλύτερα επίσης να είναι και ανεξάρτητο κομμάτι από το στέρεο σε άλλη πρίζα.
Δεν είμαι ειδικός αλλά η λύση σε παθητική ψύξη νομίζω δεν αφορά μόνο το θόρυβο του ανεμιστήρα (αν αυτός ακούγεται) αλλά τον ηλεκτρικό θόρυβο που παράγει το μοτέρ αυτού.
Η Roon πάντως στο white paper του Nucleus αναφέρει:
"Almost all modern computing hardware includes a fan-based thermal solution for maintaining internal component temperatures within safe limits. Unfortunately, fans are inappropriate for critical listening environments, so a completely fanless cooling system was an absolute requirement."
Αν κάποιος με περισσότερες γνώσεις μπορεί να μας πει.
Σωστός!!
 

Μηνύματα
93
Reaction score
82
Δεν είμαι ειδικός αλλά η λύση σε παθητική ψύξη νομίζω δεν αφορά μόνο το θόρυβο του ανεμιστήρα (αν αυτός ακούγεται) αλλά τον ηλεκτρικό θόρυβο που παράγει το μοτέρ αυτού.
Η Roon πάντως στο white paper του Nucleus αναφέρει:
"Almost all modern computing hardware includes a fan-based thermal solution for maintaining internal component temperatures within safe limits. Unfortunately, fans are inappropriate for critical listening environments, so a completely fanless cooling system was an absolute requirement."
Αν κάποιος με περισσότερες γνώσεις μπορεί να μας πει.
Δεν υπάρχει καμία βάση σε αυτό, αν δεν έχεις db απο τους ανεμιστήρες (16db δεν τα ακους), τότε δεν έχεις θέμα θορύβου. Τώρα η ένοια του ηλεκτρικού θορύβου, δεν υφίσταται αφού οι συχνότητες που παράγουν τα μέρη του pc, δηλαδή τροφοδοτικό, επεξεργαστής, μνήμες, δίσκοι, παράγονται έτσι κι αλλιώς και δεν μεταβάλλονται από το σύστημα ψύξης και σίγουρα δεν σχετίζονται με την μουσική που ακούς, αφου οι εξόδοι usb, aux, κλπ που θα μπορούσαν να μεταφέρουν θορύβους είναι άριστα γειωμένες/επιχρυσωμένες για πολύ πιο σημαντικούς λόγους, όπως η απώλεια σύνδεσης/δεδομένων, που υποχρεωτικά πρέπει να τήνει στο μηδέν για να αποφευχθεί. Όλα τ άλλα είναι μαρκετίστικα τρικς για να δικαιολογούν (οχι) μια υπερτριπλάσια τιμή για μηχανήματα χειρότερης απόδοσης (βλέπε παθητική ψύξη), μιας και η θερμότητα δεν είναι φίλος των υπολογιστών.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.004
Reaction score
6.775
Το φανλες καθώς και οποιοδήποτε μηχανικό μέρος που δεν πρέπει να υπάρχει δεν έχει το νόημα του να μην το ακούς εσύ.
Α εγώ μόνο αυτά που ακούω εγώ ακούω. Τα άλλα που δεν τα ακούω εγώ, ευτυχώς δεν τα ακούω.
 



Μηνύματα
394
Reaction score
203
Καλημέρα,

πάντως αξιόλογη λύση για roon core φαίνονται και τα Small Green Computers (νομίζω έχουν αναφερθεί)

https://www.smallgreencomputer.com/collections/audio-server/products/sonictransporter-i7-cdr

αλλά βλέπω ότι είναι από Αμέρικα και θα μας φάνε τα τελωνεία...

Ωραίο, full size για να κάτσει στο ρακ στο σαλόνι και silent
 

Μηνύματα
387
Reaction score
237
Καλημέρα,

πάντως αξιόλογη λύση για roon core φαίνονται και τα Small Green Computers (νομίζω έχουν αναφερθεί)

https://www.smallgreencomputer.com/collections/audio-server/products/sonictransporter-i7-cdr

αλλά βλέπω ότι είναι από Αμέρικα και θα μας φάνε τα τελωνεία...

Ωραίο, full size για να κάτσει στο ρακ στο σαλόνι και silent
Σε τιμή που παίρνεις Nucleus
 



Μηνύματα
384
Reaction score
256
Μπορεις να εχεις roon μονο με ενα κινητο, subscription στο tidal και streamer endpoint η θελει απαραιτητα και υπολογιστη? Με ενδιαφερει μονο το κομματι του dsp γι αυτο το σκεφτομαι.
 

Μηνύματα
384
Reaction score
256
Ενταξει δε γινεται προς το παρον. Ηθελα το roon core να τρεχει στο κινητο αλλα γινεται μονο σε windows και mac os.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.272
Ιδανικά το roon core τρέχει στο δικό του λειτουργικό σύστημα, στη συσκευή που λένε nucleus.


Το οποίο είναι ένα τροποποιημένο intel nuc.

Αλλά υπάρχουν διαθέσιμα apps και για κάποιους τυπικούς σέρβερ, που αναφέρονται στο site της φίρμας, ενώ βεβαίως μπορεί να τρέχει σχεδόν σε οποιοδήποτε laptop ή pc, και φυσικά στα intel nucs.

Το κινητό σου τηλέφωνο είναι απλώς το "χειριστήριο" ας πούμε. Το τηλεκοντρόλ.

Η μουσική πάει από τη συσκευή όπου τρέχει το roon core (πχ nucleus), προς την roon ready συσκευή του ηχοσυστήματός σου (πχ κάποιο dac).

Όσο περισσότερο dsp θες να χρησιμοποιηθεί, τόσο πιο ισχυρό (CPU) πρέπει να είναι το μηχάνημα όπου θα τρέχει το roon core, εκεί θα γίνεται η δουλειά.

Όσο μεγαλύτερη μουσική βιβλιοθήκη έχεις σε σκληρούς, τόσο περισσότερη μνήμη ram χρειάζεται στο μηχάνημα που θα τρέχει το roon core, μαζί φυσικά με τους σκληρούς δίσκους της μουσικής σου.
 
Last edited:

Μηνύματα
516
Reaction score
1.121

Μηνύματα
361
Reaction score
115
Καλησπερα ηθελα να ρωτησω το εξης.
Τρεχω roon απο rock os σε intel nuc και δινω στο dac με usb ,εχει νοημα η προσθηκη ενος steramer ?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.865.051
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top