Roon

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Roon κύριοι.

Η λίστα των Roon Ready συμπεριλαμβάνει από Dutch and Dutch και merging και trinnov, μέχρι oppo και kii, όλοι είναι εκεί...

Οι Roon Core music servers είναι επίσης άφθονοι, με ονόματα μεγάλα και λεφτά μπόλικα έως πολύ μπόλικα.

22 φίρμες βλέπω στη λίστα των σέρβερ.

Για πείτε, τι κάνουμε; Τι σέρβερ επιλέγουμε;

Ο Χατζησταμος μου μίλησε για τα ινουος με πολύ καλά λόγια. Τα φέρνει κιόλας.
Τι επιλογές προτείνετε όσοι έχετε ασχοληθεί με το θέμα;
 
Last edited:

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Ποσο καλυτερα αραγε θα παιζει σε σχεση με Amarra και αλλα σερβερς η players πχ Tidal κλπ Aurender κυριως και τι κοστη εχουν?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
μέχρι Μόναχο πήγατε ρε άχρηστοι...
ας παίρνατε μαζί τις αποδείξεις και ας σκάσατε μύτη και οι τρεις-40 ελληνικά χιλιάρικα στο σαλόνι της trinnov να σας πουν :lolsign::lol:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
μέχρι Μόναχο πήγατε ρε άχρηστοι...
ας παίρνατε μαζί τις αποδείξεις και ας σκάσατε μύτη και οι τρεις-40 ελληνικά χιλιάρικα στο σαλόνι της trinnov να σας πουν :lolsign::lol:
Εμείς πήγαμε, αυτοί δεν πήγαν όμως :D

Κώστα, στείλε ένα mail στην τρίνοβ και ρώτα, απαντούν σε 10 λεπτά
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Ποσο καλυτερα αραγε θα παιζει σε σχεση με Amarra
Ο Χατζησταμος μίλησε για τρελές διαφορές.

Τα streaming τα συμπεριλαμβάνει και τα εκτελεί το ίδιο, δηλαδή Spotify και tidal και λοιπά τα παίζει το ίδιο το roon, και αυτό είναι που το κάνει ακόμα πιο ενδιαφέρον, διότι αν έπαιζε μόνο από σκληρό δίσκο, θα είχε προφανώς περιορισμένη αξία...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Κώστα, στείλε ένα mail στην τρίνοβ και ρώτα, απαντούν σε 10 λεπτά
Αυτό το αναλαμβάνει ο τερματογκαζης, πλέον του απευθύνονται με το μικρό του όνομα, του λένε καθημερινά μια "καλημέρα Μιχάλη, έχεις τίποτα να ρωτήσεις σήμερα;"
 


Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Άπαξ και θα κανείς stream δεν σε νοιάζει το dac. Σε νοιάζει το interface, το application και η ανεση που θα προσφέρει.

Εγώ είμαι με ένα ταπεινό auralic aries mini και το απολαμβάνω. Πολύ ωραίο app για iPhone, iPad. Μόνο κακό καμια φορά κάνει λίγα δευτερόλεπτα να ανοίξει ξανά το app αν έχεις λιώσει σε άλλες εφαρμογές. Αλλά στο ανοίγει εκεί που ήσουν. Εξαιρετικό support.

Από εκεί παίζω Spotify, tidal και flac. Αυτά.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.302
Reaction score
7.785
Roon κύριοι.

Η λίστα των Roon Ready συμπεριλαμβάνει από Dutch and Dutch και merging και trinnov, μέχρι oppo και kii, όλοι είναι εκεί...

Οι Roon Core music servers είναι επίσης άφθονοι, με ονόματα μεγάλα και λεφτά μπόλικα έως πολύ μπόλικα.

22 φίρμες βλέπω στη λίστα των σέρβερ.

Για πείτε, τι κάνουμε; Τι επιλέγουμε;

Ο Χατζησταμος μου μίλησε για τα ινουος με πολύ καλά λόγια. Τα φέρνει κιόλας.
Τι επιλογές προτείνετε όσοι έχετε ασχοληθεί με το θέμα;
Γιατι στον υπολογιστη δεν παιζει καλα?:idk:
 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Ποσο καλυτερα αραγε θα παιζει σε σχεση με Amarra και αλλα σερβερς η players πχ Tidal κλπ Aurender κυριως και τι κοστη εχουν?
Γιαννη σε σχεση με Amarra η διαφορα ειναι χαωδης. Σε σχεση με τους ενσωματωμενους players που εχουν μεσα πχ το Aurender η το Melco (που παιζουν και αυτα Tidal με τον δικο τους software) οι διαφορες με το Roon ειναι κυριως θεμα γουστου... Αλλα σε καθε περιπτωση το Amarra το αφηνουν πολυ πισω.
[DOUBLEPOST=1557737056][/DOUBLEPOST]Βεβαια πειραματα σε πανω απο ενα συστηματα αυτο το ΣΚ (το ενα με Melco και το δευτερο με Roon/Antipodes) εδειξαν οτι εξισου μεγαλη διαφορα στo streaming απο Tidal εκανε η παρεμβολη μεταξυ του server και του modem ενος τετοιου switch

https://mikrotik.com/product/RB260GS

τροφοδοτουμενο απο ενα τετοιο

https://ifi-audio.com/products/ipower/

Η συνδεση μεταξυ του switch και του modem εγινε με ενα καλωδιακι ethernet 0.5 m της Melco

https://www.melco-audio.com/products/c1ae/
 
Last edited:

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Προσωπικά το Roon, το τρέχω σε ένα NAS της Qnap, όπου έχω αποθηκευμένες μέσα τις μουσικές μου και διάφορες άλλες χαζομάρες. Έχει celeron cpu και 8gb RAM, έχω δει το Roon να καταναλώνει μέχρι και 2,5 γίγα, και σίγουρα είναι κάτω από τα Specs που θέτει η ίδια η Roon για τέτοιο μηχάνημα. Τη δουλειά όμως την κάνει χωρίς βηχαλακια.
Από κει και πέρα, ως Roon endpoint, χρησιμοποιώ ένα SoTM SMS 200 Ultra, το οποίο συνδέεται στο DAC μέσω USB. Είναι σχετικά ακριβό ως Endpoint αλλά δουλεύει σωστά και με αξία λόγου ηχητική διαφορά από αντίστοιχο Raspberry Pi endpoint που είχα δοκιμάσει.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Παίζει κάποιο εκπτωτικό πρόγραμμα ή ισχύουν τα 500 ντόλαρς για lifetime συνδρομή;

Προς ear: βάλε πρώτα tidal που μου θες και roon :fuckyou:
 
Last edited:

Μηνύματα
348
Reaction score
685
100 το χρόνο ή 500 lifetime. Εκπτωτικό μόνο αν εμπεριέχεται ως πακέτο με την αγορά κάποιας συσκευής. πχ ή sotm έδινε 3 μήνες δωρεάν.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Γιατι στον υπολογιστη δεν παιζει καλα?:idk:
Ειλικρινά, δε ξέρω να σου απαντήσω.

Θα ήταν πολύ εύκολο με ένα ιντελ μικρούλι, να όμως που τέτοιο δεν είδα πουθενά, ενώ μέρτζινγκ είδα...

Κάτι παίζει, που δε το ξέρω...
[DOUBLEPOST=1557741535][/DOUBLEPOST]
Προς ear: βάλε πρώτα tidal που μου θες και roon
Και Spotify παίζει το ρουν.
Και τινταλ έχω ρε, απλώς δε το χρησιμοποιώ...
Έχω ξεχάσει τους κωδικούς..:D:D
 


Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Η ίδια η Roon έχει πέραν του δικού της Nucleus https://roonlabs.com/nucleus.html, το οποίο είναι ένα board από NUC σε σασί-ψυκτρα για να είναι αθόρυβο, το Rock https://kb.roonlabs.com/ROCK:_Getting_Started
Το οποίο είναι το ΔΩΡΕΑΝ λειτουργικό που έφτιαξε για να τρέχει το server και το στήνει κάποιος σε NUC
 

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Εγώ πάλι, και διορθώστε με εάν κάνω λάθος (δεν ξέρω εάν μπορούμε να τεκμηριώσουμε εδώ) νομίζω ότι η βασική υπεροχή του Roon δεν είναι το perfect beastreaming (το οποίο προσφέρουν όλοι οι streamers), αλλά ο τρόπος που οργανώνει και εμπλουτίζει την μουσική βιβλιοθήκη και γενικότερα το Interface του.
 

Μηνύματα
348
Reaction score
685
Αφού ο trinnov έιναι roon ready θα παίξεις μπάλα και απο το pc σου. Κατέβασε το trial του roon , συνέδεσε trinnov και pc στο ρουτερ , σεταρε το roon να βλεπει trinnov και είσαι έτoiμος. Δεν παιζει spotify το roon
 
Last edited:

Μηνύματα
348
Reaction score
685
Δεν ξέρω μήπως πρέπει να πρώτα θέσεις τον trinnov ως network player για να γίνει "ορατό" απο το roon
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.625
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top