Roon

Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Παίζει το Σόνυ και Spotify και από σκληρό, και γυρνάει όλα τα ασημένια δισκάκια.
Βγάζει μόνο HDMI, καθαρόαιμο τρανσπορτ.
Αυτό ακούω.
Κάνει και upmixing δικάναλου σε neo 6 music.
Τα έχω γράψει.

Σόνι 800.
Το πήρα μεταχειρισμένο 150€.
Ευχαριστώ. ;)

Ωραια!

Λοιπον, εφοσον εχεις μουσικη σε σκληρους, παρε νας και τους κουμπωνεις πανω του.

Κανα λαπτοπ (της προκοπης) δεν παιζει σπιτι;

Εννοω οτι το roon μπορει να παιξει σε τετοια. Αρα βαζεις ρουν σε λαπτοπ, το συνδεεις σε νας και το αφηνεις να κανει δουλεια.;)
 

Μηνύματα
1.134
Reaction score
366
Ρε παιδιά,να ρωτήσω κάτι?Εγώ που έχω εγκαταστήσει το Roon σε ένα πολύ καλό dell laptop που έχω σπίτι για όλες τις δουλειές και δίνω στα Roon ready streamers που έχω,κάνω καλά ή πρέπει να διαθέσω ένα σκασμό χιλιάρικα για να πάρω dedicated Roon server?Αξίζει?Κάτι μου λέει πως δεν.....
 


Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Εάν είστε ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα γιατί δεν κάνετε καλά; :)

Αυτό σας βολεύει, αυτό το hardware έχετε και αυτό εκμεταλλευεστε
 

Μηνύματα
1.134
Reaction score
366
Εάν είστε ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα γιατί δεν κάνετε καλά; :)

Αυτό σας βολεύει, αυτό το hardware έχετε και αυτό εκμεταλλευεστε
Μια χαρά ικανοποιημένος είμαι,απλά ρώτησα για να μάθω ποίος ο λόγος ύπαρξης dedicated Roon server.Χωρίς να γνωρίζω πολλά επέλεξα να επενδύσω σε καλό Roon endpoint ως τρανσπορτ για το σύστημα και να σερβίρω από το λάπτοπ.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Ο ίδιος λόγος που έχει ύπαρξη ένας file server στο σπιτι μας να μοιράζει ταινίες και μουσικές είναι και ο λόγος ύπαρξης του dedicated Roon Server.
Εάν εσείς θέλετε να ακούσετε μουσική μέσω του Roon, πρέπει να ανοίξετε το λαπτοπ, να συνδέσετε τους δίσκους με τα αρχεία, αφού βέβαια μπουταρει θεού θέλοντος στα windows :)
Τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας εάν τύχει και λείπετε και έχετε το λαπτοπ μαζί σας; Απλά δεν ακούν Roon και αναμένουν την επιστροφή.
Ε, ένας server είναι διαθέσιμος 24/7/365 και κάνει αυτό που κάνει και το μοιράζει σε όλους όταν το ζητήσουν
 

Μηνύματα
1.134
Reaction score
366
Ναι κατανοώ την ευκολία.Ηχητικά θα είναι ποιοτικότερος?Γιατί βλέπω αγοράζεις Roon server με 500 ευρώ αλλά αγοράζεις και με 10Κ.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Αυτοί που τα πουλάνε, λένε ότι παίζουν καλύτερα συγκρίνοντας μεταξύ τους μηχανάκια.
Δεν έχει τύχει να ακούσω στο δικό μου σύστημα τέτοιου είδους σέρβερ, παρότι τρέχω το δικό μου Roon σε σέρβερ και στέλνω σε endpoint.
 

Ihodomi

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.045
Reaction score
204
Όχι, ενδιαφέροντα όλα όσα γράψατε, χρειάζονται διερεύνηση.
Δηλαδή, παίζει να στριμάρω από το κινητό κατευθείαν στον τρίνοβ τινταλ, αυτό δε γίνεται και με σποτιφάι;
Κώστα άσε το Spotify στην άκρη.....Tidal ή Qobuz!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Κώστα άσε το Spotify στην άκρη.....Tidal ή Qobuz!
Δεν διαφωνώ και δεν έχει νόημα να διαφωνήσω, όσον αφορά την ποιότητα, καθότι τα δεδομένα είναι τεχνικής φύσεως και αναμφισβήτητα.

Ομοίως στην εικόνα, η προτροπή θα μπορούσε να είναι άσε τα 1080 και βλέπε 4κ. Σωστό κι αυτό.

Ωστόσο, βλέπω πολλά σε 1080, και δεν κολλάω ιδιαίτερα να δω και 720. Να μου αρέσει η ταινία πάνω απ'ολα, ε; ;)

Στο τινταλ την τελευταία φορά που μπήκα, μερικά χρόνια πριν, δεν είχε τρόπο λειτουργίας από κινητό, και έλλειπε πολύ μουσική που έψαξα να βρω.

Το πρώτο σκέλος έχει πλέον λυθεί και το δεύτερο θα είναι ένα θέμα προς διερεύνηση στον επόμενο μήνα. Είδωμεν.

Πάντως το Spotify το γουστάρω τρελά, έχει άπειρες μουσικές και δε κολλάω ιδιαίτερα στην ποιότητα
 






Μηνύματα
252
Reaction score
645
Ιδού μια "γέφυρα" αρκετά πιο οικονομική από το... γεννετικόν του Ρουν
Έχει και Spotify!
Έχω το συγκεκριμένο Pro-jectάκι (είναι ένα μικρό κουτάκι....) και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Δεν περίμενα ότι ένα απλό bridge/streamer/endpoint θα κάνει τόση διαφορά στον ήχο, πίστευα πως στην ψηφιακή αναπαραγωγή μόνο το Dac παίζει ρόλο. Ή ότι τέλος πάντων το transport στα άυλα δεν είναι τόσο σημαντικό.
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Δεν περίμενα ότι ένα απλό bridge/streamer/endpoint θα κάνει τόση διαφορά στον ήχο, πίστευα πως στην ψηφιακή αναπαραγωγή μόνο το Dac παίζει ρόλο. Ή ότι τέλος πάντων το transport στα άυλα δεν είναι τόσο σημαντικό.
Και εγώ στο ίδιο συμπέρασμα έχω καταλήξει. Σαφώς το pc παίζει εξαιρετικά και το mac καλύτερα, τα streamers ξεπερνούν και τα δύο.

Επίσεις παρ' οτι είμαι κατά της ενασχόλησης με τα καλώδια, έχω διαπιστώσει οτι η επιλογή usb καλωδίου θέλει κάποια προσοχή. Έχω πετύχει usb καλώδιο να υποβαθμίζει σημαντικά τον ήχο.
 

Μηνύματα
252
Reaction score
645
Και εγώ στο ίδιο συμπέρασμα έχω καταλήξει. Σαφώς το pc παίζει εξαιρετικά και το mac καλύτερα, τα streamers ξεπερνούν και τα δύο.

Επίσεις παρ' οτι είμαι κατά της ενασχόλησης με τα καλώδια, έχω διαπιστώσει οτι η επιλογή usb καλωδίου θέλει κάποια προσοχή. Έχω πετύχει usb καλώδιο να υποβαθμίζει σημαντικά τον ήχο.
Ούτε εγώ ασχολούμαι ιδιαίτερα με καλώδια, πόσο μάλλον usb καλώδια, αλλά αυτό που λες για τη σημασία ΚΑΙ του usb καλωδίου το ακούω και το διαβάζω συχνά. Εγώ χρησιμοποιώ το usb καλωδιάκι που είχε μέσα το dac και είναι μια χαρά. Τώρα τι βελτίωση θα έφερνε ένα άλλο "καλύτερο" δεν ξέρω. Δεν είμαι και διατεθειμένος να πληρώσω 80-100 ευρώ για 30 εκατοστά usb cable....
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Ούτε εγώ ασχολούμαι ιδιαίτερα με καλώδια, πόσο μάλλον usb καλώδια, αλλά αυτό που λες για τη σημασία ΚΑΙ του usb καλωδίου το ακούω και το διαβάζω συχνά. Εγώ χρησιμοποιώ το usb καλωδιάκι που είχε μέσα το dac και είναι μια χαρά. Τώρα τι βελτίωση θα έφερνε ένα άλλο "καλύτερο" δεν ξέρω. Δεν είμαι και διατεθειμένος να πληρώσω 80-100 ευρώ για 30 εκατοστά usb cable....
Δεν είναι απαραίτητο να δώσει κάποιος πολλά χρήματα για ένα usb cable. Θεωρώ όμως οτι το καλώδιο πρέπει να προέρχεται από σοβαρή εταιρεία με πιστιποιήσεις, διότι στην δική μου περίπτωση το καλώδιο που περιείχε η συσκευασία του ντακ, συμπίεζε και υποβάθμιζε το αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
683
Reaction score
295
Έχω το συγκεκριμένο Pro-jectάκι (είναι ένα μικρό κουτάκι....) και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Δεν περίμενα ότι ένα απλό bridge/streamer/endpoint θα κάνει τόση διαφορά στον ήχο, πίστευα πως στην ψηφιακή αναπαραγωγή μόνο το Dac παίζει ρόλο. Ή ότι τέλος πάντων το transport στα άυλα δεν είναι τόσο σημαντικό.
Αν έρχεται με διακόπτουν τροφοδοτικό, που μάλλον έτσι κάνουν, βάλε του ένα καλό γραμμικό. Εκεί να δεις διαφορά
[DOUBLEPOST=1563909987][/DOUBLEPOST]
Στο τέλος θα μού κάνει μήνυση ο Ρουν (κι ας είμαι θαυμαστής του εξομολογημένος και... λογκιναρισμένος) :D :roflmao:
Δενπραζ, ρίξε μια ματιά εδώ.
Νομίζω ότι το allo signature πρέπει να είναι καλύτερο .
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.177
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top