Roon

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.930
Πράγματι δεν το αναφέρει στο path απλά λέει ότι περνάει bitperfect στο μηχάνημα.
Bitperfect ναι, αλλά χωρίς ξεδίπλωμα. 24/48.

Αυτό καταλαβαίνω.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Εάν δεν έχει decode τοτε όπως σου πα βάζεις και τα δυο.

renderer απο όσα είχα διαβάσει παλια είναι στα δάχτυλα οι συσκευές που το κάνουν.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Εάν δεν έχει decode τοτε όπως σου πα βάζεις και τα δυο.

renderer απο όσα είχα διαβάσει παλια είναι στα δάχτυλα οι συσκευές που το κάνουν.
Από το manual λέει ότι αν αναγνωρίσει την συσκευή βάζει και τις σωστές ρυθμίσεις.

Και στη περίπτωση μου τον αναγνωρίζει κανονικά σαν marantz 7705 και αλλάζει τα settings

Renderer
Mqa core codec on

Αυτά βάζει και τότε στο signal path δείχνει και το πρώτο unfold
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Από το manual λέει ότι αν αναγνωρίσει την συσκευή βάζει και τις σωστές ρυθμίσεις.

Και στη περίπτωση μου τον αναγνωρίζει κανονικά σαν marantz 7705 και αλλάζει τα settings

Renderer
Mqa core codec on

Αυτά βάζει και τότε στο signal path δείχνει και το πρώτο unfold
Καλή μέρα και καλή εβδομάδα. Αυτή είναι η σωστή ρύθμιση.
Το ρουν αναλαμβάνει να επεξεργαστεί τα mqa και το ντακ κλειδώνει στην σωστή δειγματολειψία.
 




Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Με κάθε αγορά Nucleus δώρο ένας χρόνος TIDAL + ROON.

@alexis εχεις βαλθει να μας καψεις?
Δε φτανει που μας εβαλες φυτίλια με το τριμηνο roon, τωρα θες να μας βαλεις να παρουμε και νούκλεους?>:(
Μη μας ενημερωνεις αλλο!

(και spotify ψαχνουμε)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.406
Reaction score
27.690
Βάζω ότι βλέπω, προς κάθε ενδιαφερόμενο που ίσως το θέλει αλλά δεν το είδε.

Αν δεν μπορείς να ελέγξεις τις ορέξεις σου αγαπητέ δε φταίω εγώ :biggrin::drinks:

Φιλούθκια.....
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
@alexis εχεις βαλθει να μας καψεις?
Δε φτανει που μας εβαλες φυτίλια με το τριμηνο roon, τωρα θες να μας βαλεις να παρουμε και νούκλεους?>:(
Μη μας ενημερωνεις αλλο!

(και spotify ψαχνουμε)
Είναι εργαλειάκι το ρημάδι. Κοιτάω καιρό και εγώ να προχωρήσω σε τέτοιου τύπου αγορά ή σε κατασκευή fanless πισι με εξαρτήματα χωρίς μηχανικά μέρη αλλά το έτοιμο είναι έτοιμο και σίγουρα υποθέτω καλύτερο τουλάχιστον από θέμα software και καταλληλότητας drivers.
Κοστολόγιο περίπου το ίδιο.
 

Μηνύματα
393
Reaction score
201
Το Nucleus επειδή δε μου είναι ξεκάθαρο, μπορεί να διαβάζει από NAS τα αρχεία μουσικής και να τα στέλνει σε device που δεν είναι roon ready? Μέσω usb?
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Είναι εργαλειάκι το ρημάδι. Κοιτάω καιρό και εγώ να προχωρήσω σε τέτοιου τύπου αγορά ή σε κατασκευή fanless πισι με εξαρτήματα χωρίς μηχανικά μέρη αλλά το έτοιμο είναι έτοιμο και σίγουρα υποθέτω καλύτερο τουλάχιστον από θέμα software και καταλληλότητας drivers.
Κοστολόγιο περίπου το ίδιο.
Ένας nuc είναι βρε, σε ένα fanless κουτί και θέλω να ελπίζω, με γραμμικό τροφοδοτικό. Το λογισμικό που τρέχει το nucleus - ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος - είναι το rock που η ίδια η roon παρέχει προς download. Απλά το nucleus έρχεται έτοιμο σεταρισμένο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.406
Reaction score
27.690
Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι εκτός από τον δίσκο-δίσκους-ΝΑS-etc με τα αρχεία, και εκτός το Core, όλα τα άλλα πρέπει να είναι Roon Ready.
Αλλιώς δεν θα υπάρχουν στη λίστα επιλογών.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ένας nuc είναι βρε, σε ένα fanless κουτί και θέλω να ελπίζω, με γραμμικό τροφοδοτικό. Το λογισμικό που τρέχει το nucleus - ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος - είναι το rock που η ίδια η roon παρέχει προς download. Απλά το nucleus έρχεται έτοιμο σεταρισμένο.
Δυστυχώς δεν νομίζω ότι έχει γραμμικό τροφοδοτικό, με γραμμικό πάμε σε άλλες υλοποιήσεις και άλλα κοστολόγια Νίκο.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
παντως εμένα το volumio του shd σε σχεση με το roon μ αρέσει πιο πολυ. Το room σαν να βάζει πιο πολύ σκιά μου φαίνεται.

βεβαια δεν ξερω ακόμα το μακ με το ροον με ποιον τρόπο θα πάρω το καλύτερο απότέλεσμα μιας και το airplay όπως λένε δεν είναι ότι καλύτερο.

γνωμες;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.108
Reaction score
124.675
Δυστυχώς δεν νομίζω ότι έχει γραμμικό τροφοδοτικό,
Μη ασχολείστε με πράγματα που δεν έχουν καμία απολύτως σημασία στο γνωστό σύμπαν.

Βάλτε ρουν, να ακούτε (εγγυημένα) σωστά τη μουσική σας, να ενσωματωθεί και η δισκοθήκη του τινταλ στη δική σας, και σταματήστε τις θεωρίες συνωμοσίας.

Ειδάλλως, αν μιλάμε για "προσωπικά γούστα", πάντα υπάρχει το πικάπ. 8-)


Με κάθε αγορά Nucleus δώρο ένας χρόνος TIDAL + ROON.

Εξαιρετική η προσφορά αυτή.
Με νορμάλ τιμές, πρακτικά το αγοράζετε τζάμπα το nuckeus.

Πάρτε.

Τώρα.


ΥΓ.
Όσον αφορά το ρουν, κάντε αργά ή γρήγορα την λαϊφταϊμ πληρωμή, να κλείσετε το θέμα.
Τζάμπα το σκέφτεστε.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
to nucleus δεν είναι τίποτα άλλο πέρα από ένα intel nuc με προεγκατεστημένο το Rock.

Μπορείτε να αγοράσετε οποιοδήποτε nuc και υπάρχει λινκ με οδηγίες εγκατάστασης του ROCK

Υπάρχουν και άλλες παρόμοιες υλοποιήσεις άλλων κατασκευαστών



 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Μη ασχολείστε με πράγματα που δεν έχουν καμία απολύτως σημασία στο γνωστό σύμπαν.

Βάλτε ρουν, να ακούτε (εγγυημένα) σωστά τη μουσική σας, να ενσωματωθεί και η δισκοθήκη του τινταλ στη δική σας, και σταματήστε τις θεωρίες συνωμοσίας.

Ειδάλλως, αν μιλάμε για "προσωπικά γούστα", πάντα υπάρχει το πικάπ. 8-)



Εξαιρετική η προσφορά αυτή.
Με νορμάλ τιμές, πρακτικά το αγοράζετε τζάμπα το nuckeus.

Πάρτε.

Τώρα.


ΥΓ.
Όσον αφορά το ρουν, κάντε αργά ή γρήγορα την λαϊφταϊμ πληρωμή, να κλείσετε το θέμα.
Τζάμπα το σκέφτεστε.
Έχω το ρουν στο πισι αρκετό καιρό, για την συγκεκριμένη συσκευή λέμε σαν streamer.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.340
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top