Roon

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Είδα ότι ο ισοστάθμισης του roon, έχει έτοιμες ρυθμίσεις για ακουστικά (αναζητώ γενικως) Audeze. Αυτό σημαίνει πως ελεγξανε όλους τους τυπους της φίρμας και έφτιαξαν τις κατάλληλες καμπύλες αποκρισεων για τον κθενα;
Γρήγορη αναζήτηση και ναι! https://www.head-fi.org/threads/audeze-dsp-presets-now-available-in-roon.858730/
 

Μηνύματα
484
Reaction score
585
σήμερα η εφαρμογή του remote στο ipad κρασάριζε κάθε φορά που έμπαινα στα settings. Γενικά δεν δούλευε καλά.
Είχα κάνει update στην τελευταία έκδοση όπως άλλωστε σε όλες τις συσκεύες.

Το απεγκατέστησα, κατέβασα εκ νέου την εφαρμογή και όλα δουλεύουν πλέον άψογα, ακόμα και το ethernet (σταμάτησαν τα dropouts με θόρυβο)
Για το τελευταίο διατηρώ μια επιφύλαξη. Ο χρόνος θα δείξει.

Το συμπέρασμα (για τη δική μου περίπτωση) είναι ότι κάτι έγινε στο update και δημιούργησε πρόβλημα στη remote εφαρμογή.
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Καλησπέρα στην παρέα και από μένα! Με καποιους από εδω εχω ξαναμιλησει και με εχουν βοηθησει πολυ και με καποιους αλλους οχι.
Είπα να κανω ενα βημα ακομη εμπρός, προς την streaming πλευρα. Από περιεργεια βασικά αφού όλη την ημερα καθομαστε μεσα και δεν εχουμε τι να κάνουμε.Και αυτο το αποφασισα αφου διαβασα όλη την κουβεντα σας εδω που πραγματικα είναι ακρως διαφωτιστικη σε παρα πολλα θεματα.
Εχω ηδη βαλει το ROON σε δοκιμαστικη περιοδο και περασα μεσα και καποια από τα αρχεια μου για να δω διαφορές από Tidal και Qobuz. Όλα αυτα μέσα από το Dac και τον υπολογιστη μιας και δεν υπαρχει Streamer. Προς το παρόν. Σαν interface ειναι παρα πολυ καλό χωρίς να εχω δεί βεβαια Audirvana κλπ. Στην ηχητικη ποιοτητα τωρα νομίζω ότι τα DSD και τα SACD υπερεχουν εναντι όλων των αλλων αλλα αυτο το ηξερα και πριν την εμφανιση του Streaming παιζοντας τα μονο από το DAC. Χωρίς όμως να είμαι απόλυτα σιγουρος αφου η ηχητικη ποιοτητα του ROON είναι ότι καλύτερο εχω ακούσει σε ψηφιακό. Και όπως λέει και ο Κωστας η δυναμη του Placebo είναι μεγάλη και πάνω από τον εγωισμό kai την ακουστικη και ίσως μουσική εμπειρια όλων μας. Και είμαι βινυλιακιας για να πω την αλήθεια.
Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω είναι πια διαφορα θα υπαρξει αν προσθεσω στην αλυσιδα απαραγωγης και ενα καλο Streamer? Ακουστικη εννοω γιατι χρηματικη θα υπαρξει σιγουρα στην τσεπη μου και θα ηθελα να το αποφυγω αν το αποtελεσμα δεν θα είναι αναλογο του εξοδου για την αγορα του.
Ευχαριστω!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω είναι πια διαφορα θα υπαρξει αν προσθεσω στην αλυσιδα απαραγωγης και ενα καλο Streamer?
Ενα Roon Ready streamer σίγουρα θα κάνει τη ζωή σου πιο εύκολη.
 




Μηνύματα
673
Reaction score
670
Ο πολυκάναλος είναι. Ταυτοπροσωπία
Θα μου κανετε το μυαλό χυλό:) Δεν ειμαι γνωστης του αντικειμένου και μπερδευομαι. Εσεις εδω το εχετε τερματισει το αντικειμενο και δεν τα πιανω όλα όσα λέτε. Μην σου πω τα περισσοτερα.....
Καποτε ειχα ρωτησει αν μπορω να βελτιωσω με πολυκαναλο ντακ τον ηχο στο Home Cinema αλλα το αφησα γιατι καταλήξαμε ότι επρεπε να αλλαξω πολυκαναλο! Που δεν θελω να το κανω γιατι μια χαρα με βολεψε ο 3050. Βεβαια ψηνομαι για atmos (Εχω 7.2 αυτη τη στιγμη αλλα οχι σε atmos, εννοω δεν εχω ηχεια στην οροφη). Δεν μπορω όμως ακόμη να αντιληφθω τι θα μπορεσω να κανω με Roon Ready πολυκαναλο Streamer. Παίζει πολυκαναλα το Roon? και αν ναι τοτε......θα πρεπει για να εχω ποιοτικο πολυκαναλο ηχο να αλλαξω ενισχυτη (αφου παρω το Streamer) και καλυτερα ηχεια. Xmmmmm.......Τωρα μόλις το επιασα.....παγιδα ηταν παλι!:oops:.
Υπαρχει όντως πολυκαναλο στριμερ με Roon?
 

Ihodomi

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.045
Reaction score
204
Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω είναι πια διαφορα θα υπαρξει αν προσθεσω στην αλυσιδα απαραγωγης και ενα καλο Streamer? Ακουστικη εννοω γιατι χρηματικη θα υπαρξει σιγουρα στην τσεπη μου και θα ηθελα να το αποφυγω αν το αποtελεσμα δεν θα είναι αναλογο του εξοδου για την αγορα του.
Ξεκινόντας απο το Nucleus της Roon και ανεβαίνοντας οικονομικά οι διαφορές είναι εκπληκτικές!
 



Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ξεκινόντας απο το Nucleus της Roon και ανεβαίνοντας οικονομικά οι διαφορές είναι εκπληκτικές!
Έχει κάποια σημαντική διαφορά ενας nucleus απο ενα nuc 5ης γενιάς και άνω, αν αυτό είναι εφοδιασμένο με fanless case?
 

Ihodomi

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.045
Reaction score
204
Έχει κάποια σημαντική διαφορά ενας nucleus απο ενα nuc 5ης γενιάς και άνω, αν αυτό είναι εφοδιασμένο με fanless case?
Δεν έχω δοκιμάσει το Nuc, αλλά έχοντας βάλει το Nucleus δίπλα σε streamer πολλαπλάσιας αξίας ( Auralic G2 , Aurender N100, Lindemann Musicbook Source ) στέκεται αξιοπρεπέστατα.
 

Μηνύματα
833
Reaction score
776
Το Nucleus είναι ένα NUC (το μαρτυράει και η ίδια η λέξη) το οποίο έχει τοποθετηθεί / φωλιάσει σε μία μεγάλη ψύκτρα.

Το κουτί διαφέρει μόνο, αφού στο Nucleus κάνει την ίδια την ψύξη στο μηχάνημα, όποτε και δεν έχει τον κλασικό ανεμιστήρα που έχουν τα NUC.

Είναι εντελώς αθόρυβο, όμορφο και μπορεί να μπεί ισότιμα στο rack σου δίπλα σε αλλά μηχανήματα ήχου.

Έρχεται έτοιμο, «με το κλειδί στο χέρι»!

Γλυτώσεις το στήσιμο του NUC, τον θόρυβο του ανεμιστήρα από ένα απλό NUC, διάολε, είναι πολύ πιο όμορφο από ένα NUC.

Έχεις και την υποστήριξη σε ενημερώσεις από την roonlabs.

Το μόνο που μένει για να μην το αποκτήσεις είναι να το βρίσκεις ακριβό η να μην σου αρέσει εμφανισιακά.

Την Black Friday που μας πέρασε, δινόταν σε προσφορά με 1 χρόνο δωρεάν ROON (δηλαδή, σαν να λέμε -110€ περίπου).

Θα μου άρεσε να το έχω στην κατοχή μου!
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Αυτό καταλαβα κι εγω,ότι πέραν της παθητικής ψύξης δεν υπάρχει διαφορά. Για την οποια παθητική ψύξη, η σειρά plato x της akasa είναι αρκετά όμορφη πρόταση για κάποιον που ήδη διαθέτει nuc.
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Δεν μπορω ακομη να καταλάβω όμως αφου το NUC ειναι ενας απλος υπολογιστης με Intel τι διαφορα θα εχει από τον δικό μου υπολογιστη? ( Εσκασα εδω κι ένα χρονο πολλα φραγκα για να τον φτιαξω.....Intel i9 9960....128gb RAM .....και πάει λέγοντας). Τι περισότερο θα μου κανει ένα NUC που δεν το κανω τωρα με το PC μου?
Και το Nucleus δεν ειναι καπως δεσμευτικο μιας και ειναι μόνο για Roon ενω όλα τα υπόλοιπα Streamer με Roon Ready eιναι πιο ....ανεξαρτητα? ¨Οσον αφορά το μέλλον εννοώ.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Να ρωτήσω κάτι. Έλεγε ο Κώστας ότι με το ROON ψάχνεις κάτι και σου βγάζει αυτόματα όλες τις επιλογές από storage, Tidal, Qobuz, Spotify και στην ουσία δεν ξέρεις τι είναι τι και τι ακούς.
Καλό είναι αυτό τώρα; 😁
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Εγώ
Να ρωτήσω κάτι. Έλεγε ο Κώστας ότι με το ROON ψάχνεις κάτι και σου βγάζει αυτόματα όλες τις επιλογές από storage, Tidal, Qobuz, Spotify και στην ουσία δεν ξέρεις τι είναι τι και τι ακούς.
Καλό είναι αυτό τώρα;
Καλημέρα, εγώ που το έψαξα δεν είναι έτσι ακριβώς. Πέρασα έναν φάκελλο δικιάς μου μουσικής με DSD και το αναγνωρίζει κανονικά οπότε ξέρω ότι είναι δικό μου μιας και δεν έχουν DSD τα Tidal Qobuz. Όταν πας στην ενότητα κουμπί Versions σου βγάζει ακριβώς όλες τις Versions που έχουν και τα δύο δικά του όπως και την δικιά σου version αν δεν είναι σε αυτά τα δύο. Οπότε μπορείς να βγάλεις άκρη με αυτό τον τρόπο. Το μόνο κακο νομίζω είναι ότι τα ανάκατευει όλα μαζί και μόνο όταν πας να ακούσεις κάτι μπορείς να δεις αν είναι δικό σου η όχι. Δεν φαίνεται ο σκληρός σου με τα περιεχόμενα του ώστε να έχεις κάποια γνώση τι έχεις περάσει μέσα και τι όχι. Νομίζω ότι μπορούμε να ζήσουμε με αυτό όμως.. Έχει τόσα πολλά άλλα καλά που αυτό είναι πταισματακι.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Δεν μπορω ακομη να καταλάβω όμως αφου το NUC ειναι ενας απλος υπολογιστης με Intel τι διαφορα θα εχει από τον δικό μου υπολογιστη? ( Εσκασα εδω κι ένα χρονο πολλα φραγκα για να τον φτιαξω.....Intel i9 9960....128gb RAM .....και πάει λέγοντας). Τι περισότερο θα μου κανει ένα NUC που δεν το κανω τωρα με το PC μου?
Και το Nucleus δεν ειναι καπως δεσμευτικο μιας και ειναι μόνο για Roon ενω όλα τα υπόλοιπα Streamer με Roon Ready eιναι πιο ....ανεξαρτητα? ¨Οσον αφορά το μέλλον εννοώ.
Eγω έχω σκαλώσει με τα Nuc γιατί είναι μικρά σε μέγεθος, έχουν ικανοποιητικές επιδόσεις και καίνε λίγο ρεύμα. Υποτίθεται ότι το παίρνεις να παιξει το ρόλο του streamer, άρα δεν είναι τόσο μεγάλη η απώλεια του να μην εξυπηρετεί ( άμεσα ) άλλες ανάγκες.
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Eγω έχω σκαλώσει με τα Nuc γιατί είναι μικρά σε μέγεθος, έχουν ικανοποιητικές επιδόσεις και καίνε λίγο ρεύμα. Υποτίθεται ότι το παίρνεις να παιξει το ρόλο του streamer, άρα δεν είναι τόσο μεγάλη η απώλεια του να μην εξυπηρετεί ( άμεσα ) άλλες ανάγκες.
Nαι....καταλαβαινω τι λες. Οσον αφορα την βολικοτητα ειναι σιγουρα εξαιρετικα τα NUC. Απλα όλοι εδω μεσα σε αυτο το νημα συζητησανε, ακουσανε, δοκιμασανε και καταληξανε ότι η ηχητικη βελτιωση που θα παρεις με ένα Streamer ειναι μεγάλη. Και όσο πιο πολλα σκασεις τοσο πιο μεγαλη θα είναι. Κατι μου θυμιζει βεβαια αυτο αλλα δεν θυμαμαι τι ακριβως ;)
Εμένα η ερωτηση μου είναι: Αφου όλα τα Streamer ειναι βασικα υπολογιστες σε διαφορετικα κουτια (ισως οχι μονο αυτο....εδω θα ηθελα διευκρινηση) αξιζει τον κόπο να παρεις και διαφορετικό μηχανημα αν εχεις ηδη καλό υπολογιστη. Η υλοποιηση τους δηλαδη ειναι τοσο διαφορετικη από το εκαστοτε NUC η PC που εχει ο καθενας μας ωστε να δικαιολογει την αγορα του?
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.056
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top