Roon

D

Deleted member 35

Guest
Δεν έχει καμία διαφορά πλην του ότι είναι ένα αποκλειστικό μηχάνημα. Στο τωρινό σου μηχάνημα κάνεις διάφορα πράγματα και μέσα σε όλα ακούς και μουσική. Ίσως να είναι και λίγο τέρας στο κομμάτι του θορύβου αν του έχεις πολλούς ανεμιστήρες κτλ.

Ένα NUC είναι απλά ένα PC το οποίο κάνει ΜΟΝΟ αυτή τη δουλειά. Δε σε νοιάζει τίποτα. Πχ εγώ δεν έχω δεύτερο μηχάνημα με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ασχοληθώ όσο θέλω με την μεγάλη μου αγάπη το UNIX. Αναγκαστικά κάθομαι Windows και παίζω με VM γιατί το core μου αναγκαστικά είναι εκεί.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Nαι....καταλαβαινω τι λες. Οσον αφορα την βολικοτητα ειναι σιγουρα εξαιρετικα τα NUC. Απλα όλοι εδω μεσα σε αυτο το νημα συζητησανε, ακουσανε, δοκιμασανε και καταληξανε ότι η ηχητικη βελτιωση που θα παρεις με ένα Streamer ειναι μεγάλη. Και όσο πιο πολλα σκασεις τοσο πιο μεγαλη θα είναι. Κατι μου θυμιζει βεβαια αυτο αλλα δεν θυμαμαι τι ακριβως ;)
Εμένα η ερωτηση μου είναι: Αφου όλα τα Streamer ειναι βασικα υπολογιστες σε διαφορετικα κουτια (ισως οχι μονο αυτο....εδω θα ηθελα διευκρινηση) αξιζει τον κόπο να παρεις και διαφορετικό μηχανημα αν εχεις ηδη καλό υπολογιστη. Η υλοποιηση τους δηλαδη ειναι τοσο διαφορετικη από το εκαστοτε NUC η PC που εχει ο καθενας μας ωστε να δικαιολογει την αγορα του?
Πολύ καλή ερώτηση! Αυτό που έχω διαπιστώσει είναι ότι υπάρχει διαφορά ανάμεσα στις εφαρμογές αναπαραγωγής και προφανώς γι'αυτό το λόγο υπάρχει και αυτό το νήμα σχετικά με το roon ( το οποίο δεν έχω δοκιμάσει ). Προσωπικά έχω ακούσει σημαντικές διαφορές μεταξύ του nuc σε πλήρως αθόρυβη λειτουργία και ενός τυπικού Pc, δηλαδή κανένα θόρυβο απο παρεμβολές και σε fanless case. Ειδικά για το ζήτημα του ανεμιστήρα, δεν έχω εντοπίσει ακόμα κάποια ακουστή διαφορά σε επίπεδο αναπαραγωγής, αλλά σίγουρα βοηθά το ότι δεν ακούγεται ο ανεμιστήρας στο χώρο ( τον οποίο μερικές φορές άκουγα ακόμα και στη θέση ακρόσης ). Επίσης, προτιμώ μια linux εφαρμογή ( daphile ) έναντι των windows based, αλλά δεν έχω δοκιμάσει το roon για το οποίο ακούγοται πολύ καλά λόγια.

Ένα NUC είναι απλά ένα PC το οποίο κάνει ΜΟΝΟ αυτή τη δουλειά. Δε σε νοιάζει τίποτα. Πχ εγώ δεν έχω δεύτερο μηχάνημα με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ασχοληθώ όσο θέλω με την μεγάλη μου αγάπη το UNIX. Αναγκαστικά κάθομαι Windows και παίζω με VM. Κάποια στιγμή στο μέλλον θα το κάνω και τότε δε θα με νοιάζει τίποτα.
Το προαναφερθέν daphile που πατάει σε Linux τρέχει σε dual boot, αν και είναι λίγο μανίκι να στηθεί ( εγώ έχω το αβαντάζ του αποκλειστικού μηχανήματος για το σύστημα, οπότε δεν είχα να ανησυχήσω για απώλεια δεδομένων ή ζημιά στο κύριο λειτουργικό ). Υποθέτω ότι μπορεί να γινει το ίδιο και με το roon αφού και αυτό είναι linux.
 

D

Deleted member 35

Guest
Το βασικό πλεονέκτημα του Roon είναι η βάση δεδομένων του. Το οποίο όμως σημαίνει πως θέλει έναν υπολογιστή συνεχώς αναμμένο για να δουλέψει. Σίγουρα μπορείς να έχεις όσες εγκαταστάσεις θέλεις αλλά η βάση δεν συγχρονίζει με αποτέλεσμα να έχεις θέμα. Το Roon δεν είναι foobar ή Jriver ώστε μέσα σε 1-2 λεπτά να διαβάσει το φάκελο και να τελειώσει. Συνεχώς κατεβάζει δεδομένα από το internet ώστε να μπορέσει να σου προσφέρει την μέγιστη δυνατή εμπειρία. Γι' αυτό υπάρχει το ROCK και το Nucleus ώστε να έχεις ένα μικρό "αποκλειστικό" PC που δεν καίει τίποτα και να ξενοιάσεις.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.923
Έλεγε ο Κώστας ότι με το ROON ψάχνεις κάτι και σου βγάζει αυτόματα όλες τις επιλογές από storage, Tidal, Qobuz, Spotify και στην ουσία δεν ξέρεις τι είναι τι και τι ακούς.
Αν προσέξεις λίγο τα δεδομένα που σου δίνει στην οθόνη, βλεπεις αν είναι σκληρός ή Tidal
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Αν δε θες να ξέρεις, κι απλώς θες να ακούς μουσική, γίνεται.
Γιατί να δυσκολεύεις τη ζωή σου ψάχνοντας τι είναι τι;
Κοίτα απλώς να περνάς καλά.


Όπως είπε ο φαλακρός:


Δεν πρόκειται να δυσκολέψω τη ζωή μου. Αν το εχει κάποιος άλλος διαθέσιμο, ευχαρίστως να πληρώσω. Αλλά δεν ενδιαφέρομαι να ταλαιπωρηθώ, αντιβαίνει στις βασικές αρχές μου.
 





ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Το θεμα μου ειναι αν γινεται το ιδιο pc/nuc να ειναι και core KAI endpoint, ωστε να μην εχεις αναγκη συμβατου streamer και να στελνεις απ΄ευθειας με usb στο, μη roon, dac. Στο roon community λενε οτι γινεται, μα δεν εξηγουν πως...
 

Ihodomi

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.045
Reaction score
204

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Το θεμα μου ειναι αν γινεται το ιδιο pc/nuc να ειναι και core KAI endpoint, ωστε να μην εχεις αναγκη συμβατου streamer και να στελνεις απ΄ευθειας με usb στο, μη roon, dac. Στο roon community λενε οτι γινεται, μα δεν εξηγουν πως...
Αυτοαπαντώ, κατόπιν δοκιμης:
Ναι, δεν απαιτείται στρημερ ως end point, δεδομένου ότι από την εφαρμογή (remote) επιλέγεις από που θέλεις να ακουστεί η ακρόαση σου. Σε μένα πχ πρότεινε είτε το ταμπλετ είτε το ντακ (είχα από συνδέσει από το δίκτυο το στρημερ, οπότε δεν το εβλεπε).
Και το ερώτημα ειναι: pc/nuc ως core Εντάξει, μα στρημερ ή απλά το ντακ ως end point; Ποιο πλεονεκτει ηχητικα; Δοκιμές σε λίγο - βρήκαμε δουλειά Κυριακατικα😁
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.695
Αυτοαπαντώ, κατόπιν δοκιμης:
Ναι, δεν απαιτείται στρημερ ως end point, δεδομένου ότι από την εφαρμογή (remote) επιλέγεις από που θέλεις να ακουστεί η ακρόαση σου. Σε μένα πχ πρότεινε είτε το ταμπλετ είτε το ντακ (είχα από συνδέσει από το δίκτυο το στρημερ, οπότε δεν το εβλεπε).
Και το ερώτημα ειναι: pc/nuc ως core Εντάξει, μα στρημερ ή απλά το ντακ ως end point; Ποιο πλεονεκτει ηχητικα; Δοκιμές σε λίγο - βρήκαμε δουλειά Κυριακατικα😁
DAC roonready ή δεν έχει σημασία?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Δεν τίθεται θέμα ποιότητας ούτε σύγκρισης, δεν υπάρχει καμία περίπτωση διαφοράς.

Η όλη μαγεία του ρουν, είναι η χρήση του ρουν σερβερ, που συνδεδεμένος στο οικιακό εθερνετ, θα δώσει πρόσβαση σε όσες συσκευές θες, όπου θες, είτε μέσω wi-fi είτε μέσω ενσύρματου εθερνετ.

Η κάθε ρουν ρεντι συσκευή, όπου κι αν βρίσκεται, συνδέεται με το ρουν σέρβερ μέσω δικτύου (είτε ασύρματου wi-fi είτε με τυπική ενσύρματη εθερνετ σύνδεση) και γίνεται άριστη αναπαραγωγή μέσω ρουν.

Το στριμινγκ γίνεται αποκλειστικά από τον ρουν σέρβερ, είτε με υλικό από τις συνδρομητικές υπηρεσίες tidal & qobuz, είτε με υλικό που έχετε σε σκληρό δίσκο, και η κάθε απομακρυσμένη συσκευή παίζει σαν απλό Ντακ, υπό τον έλεγχό σας από το κινητό σας τηλέφωνο ή ένα τάμπλετ.

Δηλαδή, το μόνο που χρειάζεται, είναι ένα roon ready dac, ή, ακόμα καλύτερα, ένας roon ready πολυκάναλος av processor.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Το ρουν παίζει αγνό αμόλυντο SACD 5.1 κανονικά και με το νόμο, από σκληρό δίσκο. Παίζει και 7.1 κανονικά.
Δηλαδή, θέλει 8 αγνά αμόλυντα μονοφωνικά Ντακ για να το ακούσεις πλήρως, ή ένα 8-καναλο πολύ αγνό και πλήρως αμόλυντο ρουν ρεντι Ντακ.
 

D

Deleted member 35

Guest
Το ρουν παίζει αγνό αμόλυντο SACD 5.1 κανονικά και με το νόμο, από σκληρό δίσκο. Παίζει και 7.1 κανονικά.
Δηλαδή, θέλει 8 αγνά αμόλυντα μονοφωνικά Ντακ για να το ακούσεις πλήρως.
Χαίρω πολύ. Το ίδιο κάνει και η κάρτα ήχου που έχουν οι περισσότερες μητρικές. Αλλά θέλουμε δικάναλο καθώς είμαστε hardcore. Δε γουστάρουμε ψηφιακά μπιμπλίκια.
 


D

Deleted member 35

Guest
DAC roonready ή δεν έχει σημασία?
Δεν έχει σημασία. Άλλωστε με ένα Rpi και το roopie μετατρέπεις τα πάντα σε roon endpoints.

Το ιδανικό πάντως σύμφωνα με τους ίδιους είναι το ethernet. Εκτός της ευελιξίας θεωρητικά γλιτώνεις και από το θόρυβο του USB.
Γατάκια είστε. Hardcore είναι οι μονοκάναλοι
Έχω ένα τρανζιστοράκι που έδινε ο Καβαθάς στους 4Τ με το λογότυπο του Εν Λευκώ. Πιάνομαι για τέτοιος;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.923


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.278
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top