Roon

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Το ρουν παίζει αγνό αμόλυντο SACD 5.1 κανονικά και με το νόμο, από σκληρό δίσκο. Παίζει και 7.1 κανονικά.
Δηλαδή, θέλει 8 αγνά αμόλυντα μονοφωνικά Ντακ για να το ακούσεις πλήρως, ή ένα 8-καναλο πολύ αγνό και πλήρως αμόλυντο ρουν ρεντι Ντακ.
Και εναν τουλαχιστον 8καναλο Roon Ready Eνισχυτη και..... τα αναλογα ηχεία? μην μου πεις ότι πρεπει να ειναι κι αυτα Roon Ready γιατι θα κοψω φλεβα. και το νεφρο μου δεν το πουλαω!:p;):)
 

D

Deleted member 35

Guest
Και εναν τουλαχιστον 8καναλο Roon Ready Eνισχυτη και..... τα αναλογα ηχεία? μην μου πεις ότι πρεπει να ειναι κι αυτα Roon Ready γιατι θα κοψω φλεβα. και το νεφρο μου δεν το πουλαω!:p;):)
Γιατί σκας; Αφού με μια τρακοσάρα χτυπάς τα Logitech Z906 και έχεις κανονικά 5.1 από την οπτική της μητρικής σου. ΟΚ θα κάνει downsample το Roon αλλά τι σε χαλάει με αυτό. Άλλωστε και ο Trinnov καθαρό PCM επεξεργάζεται και ας έχει 100 φορές μεγαλύτερη τιμή.
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Γιατί σκας; Αφού με μια τρακοσάρα χτυπάς τα Logitech Z906 και έχεις κανονικά 5.1 από την οπτική της μητρικής σου. ΟΚ θα κάνει downsample το Roon αλλά τι σε χαλάει με αυτό. Άλλωστε και ο Trinnov καθαρό PCM επεξεργάζεται και ας έχει 100 φορές μεγαλύτερη τιμή.
Τωρα που το λες....η μητρικη μου βγαζει 8.1. Τι ακριβως μπορω να κανω με αυτο? Γιατι τωρα παιζω Roon με το δικαναλο. Μπορω να δηλωσω την εξοδο της μητρικης στο Roon? Kαι σε αυτη την περιπτωση φανταζομαι το δικαναλο ντακ βγαινει εκτος?
 

D

Deleted member 35

Guest
Τωρα που το λες....η μητρικη μου βγαζει 8.1. Τι ακριβως μπορω να κανω με αυτο? Γιατι τωρα παιζω Roon με το δικαναλο. Μπορω να δηλωσω την εξοδο της μητρικης στο Roon? Kαι σε αυτη την περιπτωση φανταζομαι το δικαναλο ντακ βγαινει εκτος?
Το κυριότερο. Έχεις πολυκάναλο σύστημα με είσοδο; Αν ναι τότε απλά συνδέεις την μητρική με την είσοδο και παίζεις κανονικά. Έχω εντύπωση πως μπορείς και με HDMI. Αν δεν έχεις πολυκάναλη είσοδο τότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Υπόψιν πάντως πως το πολυκάναλο αν είναι "φτηνό" θα σε ικανοποιήσει μεν σαν αίσθηση αλλά αν θες ποιότητα ίσως απογοητευτείς. Η λύση που έδωσα πιο πάνω είναι καθαρά για το γ@μώτο. Άλλο είναι να έχεις ένα σοβαρό δικάναλο και άλλο ένα φτηνό πολυκάναλο. Άλλωστε στα ίδια χρήματα ο Μ/Σ έχει να δώσει ρεύμα σε πολλά ηχεία και όχι μόνο σε 2 οπότε καταλαβαίνεις την διαφορά ποιότητας.

Επίσης οι "φτηνοί" AV έχουν περιορισμούς στο τι μπορούν να παίξουν. Έψαχνα τις προάλλες τους νέους AV της Yamaha και διαπίστωσα ότι δεν παίζουν πολυκάναλα DSD αρχεία.

Βέβαια μια Hardcore λύση είναι η Asus Xonar και πετάς γύρω γύρω ενεργά.
 

D

Deleted member 35

Guest
Επίσης υπάρχει θέμα με την πιστοποίηση. Ελάχιστα πολυκάναλα είναι 100% συμβατά. Τα περισσότερα παίζουν μέσω Airplay δηλαδή δικάναλο 44.1. Ξεχνάς λοιπόν το surround και το high res. Αυτά για δικτυακή σύνδεση. Όταν συνδέεις καλώδιο είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα αλλά και εκεί όχι ιδανικά. Οι φτηνοί πολυκάναλοι συνήθως δεν έχουν pre-in οπότε πάλι πρέπει να δεις τι γίνεται με την HDMI και το τι κάνει passthrough. Εννοείται USB Dac δεν παίζει σχεδόν πουθενά. Μόνο κάτι Rotel έχω δει να έχουν και κάτι Lyngdorf αλλά εκεί αρχίζουμε να μιλάμε πάλι για νεφρό.
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Το κυριότερο. Έχεις πολυκάναλο σύστημα με είσοδο; Αν ναι τότε απλά συνδέεις την μητρική με την είσοδο και παίζεις κανονικά. Έχω εντύπωση πως μπορείς και με HDMI. Αν δεν έχεις πολυκάναλη είσοδο τότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Υπόψιν πάντως πως το πολυκάναλο αν είναι "φτηνό" θα σε ικανοποιήσει μεν σαν αίσθηση αλλά αν θες ποιότητα ίσως απογοητευτείς. Η λύση που έδωσα πιο πάνω είναι καθαρά για το γ@μώτο. Άλλο είναι να έχεις ένα σοβαρό δικάναλο και άλλο ένα φτηνό πολυκάναλο. Άλλωστε στα ίδια χρήματα ο Μ/Σ έχει να δώσει ρεύμα σε πολλά ηχεία και όχι μόνο σε 2 οπότε καταλαβαίνεις την διαφορά ποιότητας.

Επίσης οι "φτηνοί" AV έχουν περιορισμούς στο τι μπορούν να παίξουν. Έψαχνα τις προάλλες τους νέους AV της Yamaha και διαπίστωσα ότι δεν παίζουν πολυκάναλα DSD αρχεία.

Βέβαια μια Hardcore λύση είναι η Asus Xonar και πετάς γύρω γύρω ενεργά.
Και τωρα ακουω μουσικη DTS πολυκαναλη όταν με πιανει και θελω λιγο να νιωσω την μουσικη να με κυκλωνει. Από την δικη μου. Οχι μεσω Roon φυσικα. Και με την συνδεση του υπολογιστη με HDMI στον Yamaha. Και ειναι αρκετα εντυπωσιακό, αλλα όπως το λές, αν θελουμε, εκτος απο περιφερειακη αισθηση, ποιοτητα, καθαρότητα και διαυγεια πρεπει να ακολουθησουμε τις συμβουλες του Κωστα. Και να πουλησουμε τελικα εκείνο το νεφρο.....
Οσον αφορα εισοδο πολυκαναλη για τον ενισχυτη μου.....δεν εχω ιδεα. Τωρα μου μπηκαν ιδεες.....
 

D

Deleted member 35

Guest
Ποιον Yamaha έχεις; Αφού τον έχεις με HDMI λογικά στο manual θα σου γράφει τα αποδεκτά αρχεία.
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Ποιον Yamaha έχεις; Αφού τον έχεις με HDMI λογικά στο manual θα σου γράφει τα αποδεκτά αρχεία.
Ton 3050. Τωρα το ψαχνω αλλα δεν νομιζω. Παντως μου τα παιζει όλα τα πολυκαναλα και πολυ καλα. Τωρα.....τι ακριβως ειναι αυτο που ερχεται στα αυτια μου απο το αρχικό αρχειο δεν εκατσα να το πολυψαξω να σου πω την αληθεια. Αφου μου αρεσε το αφησα
 

D

Deleted member 35

Guest
1613930936933.png
1613930936933.png
Πχ αυτά είναι τα formats που υποστηρίζει ο Yamaha RX-V6A που με ενδιέφερε.
1613931115281.png
1613931115281.png

Απ ότι βλέπω παίζει πολυκάναλο μια χαρά. Αλλά τα Windows δε θυμάμαι το κατά πόσο μπορούν να δώσουν DSD χωρίς ASIO. Αν δε σε ενδιαφέρει αυτό παίζει μια χαρά PCM. Αν δεν έχεις Roon βάλε trial και δοκίμασε.
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Capture.JPG
και αυτα τα δικα μου....αλλα εγω ακουω κανονικα τα πολυκαναλα
Capture1.JPG
kai αυτα περνανε μεσα από την HDMI...νομιζω
 

D

Deleted member 35

Guest
Το κάτω είναι το δικό σου. Εννοείται και ακούς πολυκάναλα αφού το υποστηρίζει. Και στη σελίδα 79 του οδηγού γράφει πως με το κουμπί straight απενεργοποιείς τα διάφορα DSP. Οπότε εκεί είναι η "μαγική" ρύθμιση.
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Το κάτω είναι το δικό σου. Εννοείται και ακούς πολυκάναλα αφού το υποστηρίζει. Και στη σελίδα 79 του οδηγού γράφει πως με το κουμπί straight απενεργοποιείς τα διάφορα DSP. Οπότε εκεί είναι η "μαγική" ρύθμιση.
Kai τα δυο δικα μου ειναι. Το πρωτο ειναι τι περναει από την USB και μαλλον αυτα ηταν και για τον Yamaha που κοιταξες. To δευτερο ειναι για την HDMI
 

Μηνύματα
232
Reaction score
109
to nucleus δεν είναι τίποτα άλλο πέρα από ένα intel nuc με προεγκατεστημένο το Rock.

Μπορείτε να αγοράσετε οποιοδήποτε nuc και υπάρχει λινκ με οδηγίες εγκατάστασης του ROCK

Υπάρχουν και άλλες παρόμοιες υλοποιήσεις άλλων κατασκευαστών




Το recommended intel nuc με 8GB RAM έχει 500-550 ευρώ. Το Nucleus 1.700 ευρώ. Αν υπάρχει streamer, γιατί να πάει κανείς στο Nucleus;
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Έχοντας μόλις 1.000 περίπου άλμπουμ ριπαρισμένα, ένα i3/ 8gb NUC επιτελεί μια χαρά το σκοπό του σαν roon core και δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα performance. Αν έχεις μεγαλύτερη βάση προφανώς θες καλύτερο επεξεργαστή. Το καλό με το Nuc είναι πως ταυτόχρονα είναι και ο player για την TV + το μηχάνημα που μπορώ να δουλεύω στο σαλόνι με monitor την τηλεόραση αν χρειαστεί.

Το μόνο κακό είναι το fan που σε σημεία ησυχίας σαφέστατα το ακούς.
 

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Streamer (πχ Lindeman limetree) 700€ + nuc 500€ = 1200€, με πληρη λειτουργικοτητα ως pc.
Nucleus 1500€ αποκλειστικα για roon.
Διαλεχτεεεε;)
Εγώ επελεξα την πρωτη λυση - μα αναρωτιεμαι εαν, οταν εχεις pc/nuc,ειναι σοφη (συμφερουσα) επιλογη η αγορα ΚΑΙ streamer...
 

Μηνύματα
232
Reaction score
109
Έχοντας μόλις 1.000 περίπου άλμπουμ ριπαρισμένα, ένα i3/ 8gb NUC επιτελεί μια χαρά το σκοπό του σαν roon core και δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα performance. Αν έχεις μεγαλύτερη βάση προφανώς θες καλύτερο επεξεργαστή. Το καλό με το Nuc είναι πως ταυτόχρονα είναι και ο player για την TV + το μηχάνημα που μπορώ να δουλεύω στο σαλόνι με monitor την τηλεόραση αν χρειαστεί.

Το μόνο κακό είναι το fan που σε σημεία ησυχίας σαφέστατα το ακούς.
Αν το fan του nuc ακούγεται τότε για μένα ίσως είναι καλύτερη η λύση του NAS για core - μακριά από το στερεοφωνικό, στον υπολογιστή του γραφείου. Όμως NAS με 4GB RAM μιλάμε για πάνω από 500 ευρώ, σωστά;
 



Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Έχοντας μόλις 1.000 περίπου άλμπουμ ριπαρισμένα, ένα i3/ 8gb NUC επιτελεί μια χαρά το σκοπό του σαν roon core και δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα performance. Αν έχεις μεγαλύτερη βάση προφανώς θες καλύτερο επεξεργαστή. Το καλό με το Nuc είναι πως ταυτόχρονα είναι και ο player για την TV + το μηχάνημα που μπορώ να δουλεύω στο σαλόνι με monitor την τηλεόραση αν χρειαστεί.

Το μόνο κακό είναι το fan που σε σημεία ησυχίας σαφέστατα το ακούς.

Κοίτα τα fanless κουτιά της akasa. Πανέμορφα, όχι πολύ ακριβά και κάνουν τη δουλειά. Προσοχή στη γενιά του επεξεργαστή.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Αν το fan του nuc ακούγεται τότε για μένα ίσως είναι καλύτερη η λύση του NAS για core - μακριά από το στερεοφωνικό, στον υπολογιστή του γραφείου. Όμως NAS με 4GB RAM μιλάμε για πάνω από 500 ευρώ, σωστά;
Κοίτα τα fanless κουτιά της akasa. Πανέμορφα, όχι πολύ ακριβά και κάνουν τη δουλειά. Προσοχή στη γενιά του επεξεργαστή.
Παιδιά δεν με ενοχλεί τόσο, ακούγεται μόνο στα διαλλείματα ουσιαστικά γιατί είναι γύρω στα 3 μέτρα από εκεί που κάθομαι. Νταξ... είναι λίγο σπαστικό αλλά δεν το κάνω θέμα. Όταν είναι να το κάνω upgrade μετά από κάποια χρόνια προφανώς θα κοιτάξω κάτι σε fanless. Προς στιγμή έχω σοβαρότερα προβλήματα σε ήχο (και γενικότερα :) ) από κάτι που δεν ακούγεται στις εντάσεις που κάνω "σοβαρή" ακρόαση.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.174
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top