Roon

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Αν χρειάζεται έτσι κι αλλιώς να αγοράσεις nas server, για να έχεις αποθηκευμένες ταινίες και μουσική, τότε η οικονομικότερη λύση είναι να ενσωματωθεί σε αυτόν τον σέρβερ και ο ρουν σέρβερ.

Αν δε χρειάζεται nas server, τότε ένα nuc μπορεί να είναι σε άλλο χώρο (όπως και ο nas server) του σπιτιού, σε μια αποθήκη, κάπου μακριά, δε χρειάζεται σχεδόν ποτέ πρόσβαση.

Αν απαιτείται (δε ξέρω γιατί) να είναι ο ρουν σέρβερ στον χώρο ακρόασης, τότε και μόνο τότε έχει νόημα το φανλες κουτί, η ένα Μακ μίνι, που όντως είναι πρακτικά αθόρυβο.

Απλώς δε βλέπω κανένα λόγο να είναι εκεί μέσα στο χώρο ακρόασης ο ρουν σέρβερ. Στη σοφίτα, στο πατάρι, στην αποθήκη, οπουδήποτε αλλού.
 

Μηνύματα
484
Reaction score
585
χρησιμοποιώ ένα dell 3040 mini pc (i5 6500Τ 12gb/250ssd) με ένα κατάλογο 8500 άλπουμ. Κόστισε μεταχειρισμένο 200e. H μουσική βρίσκεται σε nas.

Δε κλείνει ποτέ ο server, δε ζεσταίνεται καθόλου. Στο bios έκλεισα ότι δε χρειάζεται. Έβγαλα τη κάρτα για το wifi.
Προσπάθησα να το κρατήσω minimal.

Αν είχα χρόνο, θα δοκίμαζα να φτιάξω ένα linear τροφοδοτικό, ίσως και ένα ethernet isolator. Αυτά περισσότερο για να ολοκληρωθεί πως το έχω στο μυαλό μου και όχι απαραίτητα για ακουστική βελτίωση.
 

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Τρέχω το roon core σε vm(2cores/4gb ram) πάνω σε freenas(hp microserver gen 8/xeon 1220l v2 , 16gb ecc ram, 4*3tb red). 3000 albums 30000 tracks. Δεν είναι το γρηγορότερο αλλά πάει μια χαρά. Το νας είναι σε μία ντουλάπα. Το roon bridge τρέχει σε ένα raspberry pi 3(Allo DigiOne coaxal) στο σαλόνι. Θα έλεγα ότι είναι το ελάχιστο που χρειάζεται και καλύτερα να μην πάει κάποιος πιο κάτω. Επίσης η αναζήτηση μπορεί να ζοριστει κατά καιρούς αλλά εδώ είναι και θέμα hdd. Οπότε για μένα σίγουρα ssd όσο μεγαλώνει η δισκοθήκη. Αυτά.
 

Μηνύματα
833
Reaction score
776
Όταν είναι να το κάνω upgrade μετά από κάποια χρόνια προφανώς θα κοιτάξω κάτι σε fanless.
Μέχρι τότε θα έχουμε πατήσει στον Άρη και θα χαϊδεύουμε το curiosity σαν γριά γάτα που τρώει, πίνει και κοιμάται!!!
:laugh:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Εντάξει, εγώ το nuc το έχω στημένο σαν πηγή στο σύστημα ( off topic δηλαδή!! ), πάντως κάνει πολύ καλή δουλειά το fanless. Στην ίδια την αναπαραγωγή δεν έχω παρατηρήσει κάτι μεν, αλλά εκεί που άκουγα το ανεμιστηράκι στα χαμηλά περάσματα ( ή στις ακροάσεις σε χαμηλή ένταση ), τώρα επικρατεί - προφανώς - ησυχία. Σε συνδυασμο και με τους δίσκους χωρίς κινούμενα μέρη, απόλαυση.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
είχα για 2 χρόνια σαν desktop PC ένα κανονικό NUC (όχι fanless) με SSD,
τοποθετημένο πάνω στο γραφείο, δίπλα στο mousepad,
δεν μπορούσα να καταλάβω αν ήταν αναμμένο ή όχι

μέχρι που κάποια στιγμή, άρχισα να το ακούω "σταθερά" και ο ένοχος ήταν

Screenshot from 2021-02-25 22-42-56.png

μετά το καθάρισμα, ξαναέγινε εντελώς αθόρυβο,
δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να ακούγεται σε ένα ρακ ηχοσυστήματος
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
είχα για 2 χρόνια σαν desktop PC ένα κανονικό NUC (όχι fanless) με SSD,
τοποθετημένο πάνω στο γραφείο, δίπλα στο mousepad,
δεν μπορούσα να καταλάβω αν ήταν αναμμένο ή όχι

μέχρι που κάποια στιγμή, άρχισα να το ακούω "σταθερά" και ο ένοχος ήταν

View attachment 202237

μετά το καθάρισμα, ξαναέγινε εντελώς αθόρυβο,
δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να ακούγεται σε ένα ρακ ηχοσυστήματος
Τουλάχιστον το δικο μου δεν είναι ότι λυσσομανάει, απλά ακουγόταν μερικές φορές, ακόμα και στη θέση ακρόασης.
 


Μηνύματα
673
Reaction score
670
καλημέρα στην παρέα. Μόλις χθες βραδυ συνδεσα το LUMIN D2 στο συστημα μου. Απίθανο player και σαν ντακ αλλα και σαν streamer με το ROON. Ειλικρινά σε καποια αρχεία (για να μην πω σε σχεδον όλα) δεν πίστευα ότι ακουγα ψηφιακό. Σημαντικη αναβαθμιση από όπου και να το κοιταξεις.
 

Μηνύματα
136
Reaction score
217
Οταν εχεις ενα dedicated streamer, φτιαχνεις ενα NUC ROCK για να το αφησεις καπου στο σπιτι να τρεχει 24/7 και να μη χρειαζεται να δεσμευεις καποιο pc. Ο μονος λογος να το βαλεις κοντα στο rack ειναι για να εκμεταλλευτεις το εξαιρετικο dsp του μεσω usb σε dac, αλλα εκει πρεπει να ειναι επεξεργαστης i7 για να αποδωσει και επισης fanless για να μην ακουγεται.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ο μονος λογος να το βαλεις κοντα στο rack ειναι για να εκμεταλλευτεις το εξαιρετικο dsp του μεσω usb σε dac,
Εχω την βεβαιότητα πως το dsp του Roon λειτουργεί και μέσω Ethernet/δικτύου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Τη γρήγορη τη CPU τη χρειάζεται μόνο για DSP.

Την μπόλικη τη μνήμη ram τη χρειάζεται για DSP και για μεγάλη βιβλιοθήκη.

Σκληρό δίσκο μνήμης, χρειάζεται το ίδιο το πρόγραμμα του roon σέρβερ, για να βρίσκει γρήγορα τα αποθηκευμένα metadata και τις πληροφορίες της βιβλιοθήκης σου.

Απλοί σκληροί για τα κομμάτια μουσικής αρκουνε σε κάθε περίπτωση, ακόμα και σε πολύ απομακρυσμένη τοποθέτηση του nas server από το roon server. Ταχύτητα εθερνετ..

Μέσω εθερνετ λειτουργούν τα πάντα, συμπεριλαμβανομένου DSP και πολυκαναλων αρχείων, σε όση απόσταση κι αν βρίσκεται ο ρουν σέρβερ, κι όσο κι αν απέχει αυτός από τον nas server των αρχείων μουσικής, δεν έχει καμία σημασία η απόσταση στην ταχύτητα του εθερνετ η οποία είναι υπερβολική για οποιαδήποτε χρήση ρουν, ακόμα και σε πολλαπλές διαφορετικές roon ready συσκευές σε πολλαπλά σεταπ σε ένα σπίτι.
 
Last edited:

Μηνύματα
136
Reaction score
217
Ναι σωστά, αλλά έγραψα αν θέλει κάποιος dsp δυνατότητες κατευθείαν στο dac του , μέσω usb χρειάζεται i7. 😀
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Ξέρει κάποιος δικτυακό ηχειάκι (1 για την κουζίνα) που θα παίξει απροβλημάτιστα με το roon σε λογική/ φθηνή τιμή;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
I7 δε ξέρω αν χρειάζεται, νομίζω πως υπεραρκεί i5 για DSP.
Ξέρει κάποιος δικτυακό ηχειάκι (1 για την κουζίνα) που θα παίξει απροβλημάτιστα με το roon σε λογική/ φθηνή τιμή;
H πιο απλή λύση είναι ένα οποιοδήποτε ηχείο Bluetooth που θα δουλεύεις από το κινητό σου ή κάποιο τάμπλετ.

Με το κινητό ανοίγεις ρουν, επιλέγεις τη συσκευή εξόδου που θες (το ίδιο το κινητό) και παίζεις αρχεία, που πάνε στο Bluetooth ηχείο σου από το κινητό σου. Την ίδια ώρα που παίζει αυτό, επιλέγεις από το ίδιο κινητό τηλέφωνο (ή τάμπλετ) μια άλλη συσκευή εξόδου (πχ roon ready dac) και ξεκινάς κάτι άλλο να παίζει εκεί. Ταυτόχρονα, από το ίδιο κινητό, επιλέγεις άλλη roon ready συσκευή εξόδου, πχ ένα av processor, και επιλέγεις άλλο κομμάτι μουσικής να παίξει εκεί.
 

Μηνύματα
136
Reaction score
217
Η αλήθεια είναι ότι η roon labs αναφέρει ότι θέλει i7 για "heavy dsp use", τωρα τι σημαίνει "heavy".. όντως ένας i5 γιατί να μην κάνει δουλειά? Πάντως οι διαφορές είναι μικρές στην τιμή οπότε γιατί όχι ένας i7 να ξενοιάζεις?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Heavy DSP use έχεις κυρίως με upsampling σε συνδυασμό με πολλαπλά φίλτρα. Όσο μεγαλύτερη η δειγματοληψία, τόσο πιο βαρύ το επεξεργαστικό έργο.

Αν και έχει βολεψει πολλούς η DSP λειτουργία του ρουν, εκτιμώ πως σε μας τους βλαμμένους δεν έχει καμία χρησιμότητα..
 

D

Deleted member 35

Guest
Τον τελευταίο καιρό παρατηρώ και ελληνικούς στοίχους στα τραγούδια. Πολύ θετικό σαν κίνηση.
 

Μηνύματα
96
Reaction score
10
καλημέρα στην παρέα. Μόλις χθες βραδυ συνδεσα το LUMIN D2 στο συστημα μου. Απίθανο player και σαν ντακ αλλα και σαν streamer με το ROON. Ειλικρινά σε καποια αρχεία (για να μην πω σε σχεδον όλα) δεν πίστευα ότι ακουγα ψηφιακό. Σημαντικη αναβαθμιση από όπου και να το κοιταξεις.
Εχω, το μικρότερο lumin u1 mini και παίζει άψογα
 

Μηνύματα
195
Reaction score
159
Προμηθευόμαστε Roon Nucleus με κόστος 1.750 euro ή συμβατό Intel Nuc (με δωρεάν εγκατασ. Rocκ) στο 1/3 περίπου της αξίας του Nucleus για να δημιουργήσουμε τον Roon Core server μας; Υπάρχει κάποιο χαρακτηριστικό του Nucleus, εκτός από τη fanless λειτουργία ή την "εξωτερικη του εμφάνιση", που να υπερτερεί έναντι του Intel;
Εφόσον τα έχει "ακούσει" κάποιος και μπορεί να σχολιάσει, θα με βοηθούσε να τελειώσω επιτέλους το διάβασμα και να αγοράσω μία εκ των δύο συσκευών άμεσα....!
Ευχαριστώ.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top