Roon

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Εγώ πήρα ένα nuc και το έβαλα σε fanless κουτί απευθείας, δηλαδή δεν το άκουσα καθόλου στο δικό του σασί.
Μέρα - νύχτα με το προηγούμενο ας πούμε συμβατικό pc μου.
Τεράστια διαφορά όμως έκανε το επόμενο στάδιο που ήταν linear τροφοδοσία.
Εκεί μιλάμε για χαοτική διαφορά όμως στο ίδιο το transport;)
Α! Επίσης ακόμη δεν έχω νιώσει την ανάγκη να εγκαταστήσω το rock. Λένε ότι και αυτό κάνει κάνει καλή δουλίτσα αλλά κάνω χρήση pc παράλληλα με τις ακροάσεις και δεν το έχω καν δοκιμάσει.
Ελπίζω να βοήθησα.:)
 

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Γιατι να δωσεις X4 την αξια ενος εξαιρετικου μεταχειρισμενου nuc με i7; Και roon παιζεις και pc εχεις για χιλιες δουλειες (εννοειται οταν ΔΕΝ δουλευει το roon), αν ομως του βαζεις τη rock χανεις το pc. Εχω με i5 + 12gb ram και ειναι εξαιρετικο
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Αφού βασίζεται σε Linux και αφου κατάφερα να κάνω dual boot με windows και daphile, πρέπει να γίνεται και με το rock. Λίγο μανίκι μεν και δεν προτείνεται σε δίσκο με σημαντικά αρχεία (εγώ έκανα τα πειράματα με φρέσκια εγκατάσταση windows), αλλά λειτουργεί μια χαρά. Ένα σύστημα κάθε φορά, εννοείται.

Υ.Γ. πουθενά η roon δεν αναφέρεται σε υπέροχη του nucleus έναντι ενός nuc 5ης γενιάς και άνω και δεν διέκρινα κάτι διαφορετικό σε σχέση με το nuc μου ως προς τη πλακέτα. Το δε fanless κουτί της akasa κράτα τη θερμοκρασία γύρω στους 30 βαθμούς.
 

Μηνύματα
195
Reaction score
159
Τεράστια διαφορά όμως έκανε το επόμενο στάδιο που ήταν linear τροφοδοσία.
[/QUOTE]
Εγώ πήρα ένα nuc και το έβαλα σε fanless κουτί απευθείας, δηλαδή δεν το άκουσα καθόλου στο δικό του σασί.
Μέρα - νύχτα με το προηγούμενο ας πούμε συμβατικό pc μου.
Τεράστια διαφορά όμως έκανε το επόμενο στάδιο που ήταν linear τροφοδοσία.
Εκεί μιλάμε για χαοτική διαφορά όμως στο ίδιο το transport;)
Α! Επίσης ακόμη δεν έχω νιώσει την ανάγκη να εγκαταστήσω το rock. Λένε ότι και αυτό κάνει κάνει καλή δουλίτσα αλλά κάνω χρήση pc παράλληλα με τις ακροάσεις και δεν το έχω καν δοκιμάσει.
Ελπίζω να βοήθησα.:)
Και κάπου εδώ το nucleus απομακρύνεται...
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Εγώ πήρα ένα nuc και το έβαλα σε fanless κουτί απευθείας, δηλαδή δεν το άκουσα καθόλου στο δικό του σασί.
Μέρα - νύχτα με το προηγούμενο ας πούμε συμβατικό pc μου.
Τεράστια διαφορά όμως έκανε το επόμενο στάδιο που ήταν linear τροφοδοσία.
Εκεί μιλάμε για χαοτική διαφορά όμως στο ίδιο το transport;)
Α! Επίσης ακόμη δεν έχω νιώσει την ανάγκη να εγκαταστήσω το rock. Λένε ότι και αυτό κάνει κάνει καλή δουλίτσα αλλά κάνω χρήση pc παράλληλα με τις ακροάσεις και δεν το έχω καν δοκιμάσει.
Ελπίζω να βοήθησα.:)
Πάρε ένα μικρό nuc παλιοτερης γενιάς για να σερφαρεις και κράτα το καλό σαν πηγή. Μα,όλα εγώ θα στα λέω?? :p
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Πάρε ένα μικρό nuc παλιοτερης γενιάς για να σερφαρεις και κράτα το καλό σαν πηγή. Μα,όλα εγώ θα στα λέω?? :p
Ναι ρε. Δυο ποντίκια , δυο πληκτρολόγια... Να πάρω και κάνα ντακ ακόμη να το ζευγαρώσω το μπραϊστόνι;;; :lol:
 






Μηνύματα
195
Reaction score
159
Ναι ρε. Δυο ποντίκια , δυο πληκτρολόγια... Να πάρω και κάνα ντακ ακόμη να το ζευγαρώσω το μπραϊστόνι;;; :lol:
Κράτα ένα και για μένα... Έφυγα και για bryston, roon ready κιόλας.. Ευχαριστώ φίλτατε!
 

Μηνύματα
96
Reaction score
10
καλημέρα στην παρέα. Μόλις χθες βραδυ συνδεσα το LUMIN D2 στο συστημα μου. Απίθανο player και σαν ντακ αλλα και σαν streamer με το ROON. Ειλικρινά σε καποια αρχεία (για να μην πω σε σχεδον όλα) δεν πίστευα ότι ακουγα ψηφιακό. Σημαντικη αναβαθμιση από όπου και να το κοιταξεις.
Θα ήθελα να μάθω από ποια "κομμάτια" αποτελείται το σύστημα σου.
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Θα ήθελα να μάθω από ποια "κομμάτια" αποτελείται το σύστημα σου.
1. Προενισχυτης : Pass Labs XP-20
2. Τελικος : Pass Labs XA-30.5 (Class A)
3 2ος Τελικος : PS AUDIO - GCA 500-EX (Class D)
4. Ηχεία¨ Sonus Faber Cremona M
5 Πικαπ: SME 20/3 - SME V - Linn Krystal
6. Phono : Linn Uphorik
7. DAC : Audio GD NFB-28
8 Streamer: Lumin D2

Zητω συγγνωμη από τους διαχειριστες αν ειναι εκτος θεματος αλλα απλα απαντησα στον φιλο. Με την απαντηση μου θελω να δειξω οτι δεν εχω καποιο φθηνο αναλογικο συστημα και ετσι δεν εντυπωσιαζομαι ευκολα από τα ψηφιακά. Βεβαια μεχρι τωρα δεν ειχα βαλει streamer στην αλυσιδα και επαιζα μόνο με το DAC από την Usb του υπολογιστη. Ο ηχος μεσω toy DAC παραμενει αξιόλογος, ειδικα με DSD και SACD αρχεια αλλα νομιζω ότι με το streamer ανεβηκε σκαλοπατι!
Ευχαριστω
 
Last edited:

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Ε,δεν γίνεται από κινητό ή tablet?
Φυσικα και γινεται, μη τους ακους, αυτη ειναι κι ολη η ιστορια, να διαβαζεις για καλλιτεχνες, αλμπουμς, τραγουδια κλπ, ιστοριες, να σου προτεινει κι αλλα τραγουδια κι ολα αυτα αραχτος στον καναπε σου
 



Μηνύματα
673
Reaction score
670
Δύο 6"-ακια έχει αυτό.
Σαμπ δεν έχεις;
Χμμμμ.....ναι.....τωρα εδω εχουμε θεμα. Εχω δυο sub πανω στο πολυκαναλο και κανενα πανω στο δικαναλο. εδω και καιρο σκεφτομαι για ακομα ενα καλο sub για το δικαναλο. Οχι γιατι δεν μου αρεσει οτι ακουω. Αλλα γιατι παρασυρομαι από εσας εδω και λεω μηπως θα ακουγεται ακομη καλυτερα. Η.....το ακομη χειροτερο, να αλλαξω τα Sonus με πιο μεγαλα? Δεν νομιζω όμως ότι ο χωρος μου το σηκωνει αυτο το πραγμα. (8 χ 5 περιπου).Και μενω σε διαμερισμα. Δεν ειμαι για να ταλαιπωρω τον κοσμο που μενει διπλα μοιυ.
Παρεπιπτοντως....αν θελησω να βαλω extra sub (λεμε τωρα....αν....ισως) πως συνδεεται στον προ?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Η.....το ακομη χειροτερο, να αλλαξω τα Sonus με πιο μεγαλα?
Εντελώς λάθος σκέψη.
Και μενω σε διαμερισμα. Δεν ειμαι για να ταλαιπωρω τον κοσμο που μενει διπλα μοιυ
Σαμπ βάζεις για να μην ταλαιπωρείς τους δίπλα, και για να σκοτώσεις τα στάσιμα.
Επίσης, για να επεκτείνεις την απόκριση.
εδω και καιρο σκεφτομαι για ακομα ενα καλο sub για το δικαναλο
Μίνιμουμ 2 βάλε. Το 1 θα τα κάνει σκατα.
αν θελησω να βαλω extra sub (λεμε τωρα....αν....ισως) πως συνδεεται στον προ?
Εφόσον ο προ δεν έχει δυνατότητες κρος και ισοστάθμισης και σωστής ενσωμάτωσης, χρειάζεσαι μηχάνημα που να διαθέτει τα παραπάνω.
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Εντελώς λάθος σκέψη.
Ευτυχως....γιατι δεν θα το ηθελα
Μίνιμουμ 2 βάλε. Το 1 θα τα κάνει σκατα.
Ωχ....αρχιζει και ακουγεται κατι.....
Εφόσον ο προ δεν έχει δυνατότητες κρος και ισοστάθμισης και σωστής ενσωμάτωσης, χρειάζεσαι μηχάνημα που να διαθέτει τα παραπάνω.
Νατο! Εσκασε μυτη. Δεν εχω ιδεα αν ο XP20 εχει τετοιες δυνατοτητες αλλα θα το κοιταξω. Τι μηχανημα ειναι ακριβως αυτο ρε Κωστα? by the way....
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top