Rs-bx601 Technics προβλημα στην εγγραφη.

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Καλησπερα σε ολους.Καταρχην δεν ξερω αν εδω πρεπει να αναρτησω αυτο το post εδω η σε αλλο τομεα του site αν ειναι για αλλου παρακαλω διορθωστε με. Πριν απο κανα δυο χρονια με επιασε μουρλα παλι με τις κασετες και αγορασα το εν λογο Rs-bx601 50 ευρω παλιο καινουριο σε κουτι. Μου αρεσε παρα πολυ που ειχε την λειτουργια ATC που βαζεις την κασετα το πατας και ρυθμιζει μονο του τα Bias EQ Και Level για καθε κασετα συγγεκριμενα τελεια εγγραφη και αναπαραγωγη ακομη και σε κατι νο ναμε κασσετες του '70 που εχω.Τελος παντων αφου εγραψα καμια 30αρια κασσετες αρχισα να παρατηρω μια αλιωση στα πριμα σε σχεση με την πηγη (μπορεις να παρακολουθεις την εγγραφη την ιδια στιγμη λογω των τριων κεφαλων του). Καθαρισα τις κεφαλες με μπατονετα και οινοπνευμα, με κασετα καθαρισμου με ισοπροπυλική αλκοόλη πυ εχω για τα βινυλια χωρις κανενα αποτελεσμα. Μετα αλλαξα πηγη δοκιμασα 2 διαφορετικα cd Player αλλαξα καλωδια τιποτα.Δοκιμασα ενα καρο διαφορετικες μαρκες κασετες απο απλες μεχρι μεταλλου που εχω καμια διαφορα στα πριμα ενω στην πηγη ακουγοντας παντα απο τα ακουστικα που τα εχω συνδεδεμενα στο εν λογω Technics ακουγονται τελεια οταν ακους την κασετα ακουγονται ειδικα απο το ενα καναλι σαν φαγομενο αυλακι βινυλιου (Harsh δεν ξερω πως να το πω στα Ελληνικα).Ενα αλλο που παρατηρησα ειναι οταν κανεις εγγραφη με Dolby b αυτο το φαινομενο ακουγεται πιο εντονα και οταν κανεις με Dolby c ακουγεται σχεδον μια χαρα απλως σαν να υπαρχει μια μειωση στα πριμα στο ενα καναλι. Δεν ξερω αν εχει καποια σχεση απλως το αναφερω.
Εχω κανει και 3 εγγραφες που μπορει καποιος να ακουσει τις διαφορες τις εκανα παιζοντας με το κουμπι μεταξυ Source και Tape Monitor

Xωρις Dolby

Με Dolby B

Με Dolby C

Αν καποιος μπορει να με βοηθησει και να μου δωσει μια λυση στο προβλημα αυτο ακομη και αν καποιος εδω μπορει να το επισκευασει να του το στειλω.Αν ειναι η κεφαλη αλλαζει,ειναι κανενας ηλεκτρολυτικος πυκνωτης,αξιζει να γινει,δεν εχω ιδεα
παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας.Μου αρεσε το ρημαδι οπως εγραφε εβαζα στην γυναικα μου κασετα και μου ελεγε οτι την κοροιδευω και παιζει cd!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αλεξανδρος απο Θεσσαλονικη.
 



ika

News
Μηνύματα
14.003
Reaction score
12.978
Κεφαλή νομίζω λίγο σπάνιο, 25 χρόνων είναι οι πυκνωτές πιο πιθανό να έχουν στεγνώσει.
Κανένα εσωτερικό ποτενσιόμετρο ισως.
Επειδή το χωρις Dolby που άκουσα, μου φάνηκε σαν να χάνει στροφές, οι ιμάντες είναι εντάξει παρεπιπτόντως?
 

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Κεφαλή νομίζω λίγο σπάνιο, 25 χρόνων είναι οι πυκνωτές πιο πιθανό να έχουν στεγνώσει.
Κανένα εσωτερικό ποτενσιόμετρο ισως.
Επειδή το χωρις Dolby που άκουσα, μου φάνηκε σαν να χάνει στροφές, οι ιμάντες είναι εντάξει παρεπιπτόντως?
Τους ειχα αλλαξει οταν το αγορασα πριν κανα 1,5 χρονο.Αμα το παω για επισκευη τους ξανα αλλαζω αμα ειναι.Λες κανα πυκνωτης δηλαδη η κατι τετοιο προβλημα που πιστευω να γινεται ευκολα αμα το παω σε μαστορα.
 

Μηνύματα
463
Reaction score
575
Λες να τα παιξε?
Δεν ξέρω, απλά μου έχει τύχει τρικέφαλο μαγνητόφωνο να αναπαράγει καλά, άλλα η ηχογράφηση να είναι χάλια λόγω της κεφαλής εγγραφής, την οποία μάλιστα δεν έβρισκα ως ανταλλακτικό για να αποκαταστήσω την βλάβη
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.881
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top