samsung ue40c6500

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Καλη χρονια σε ολους. Μπορει καποιος να μου πει πως μπορω να εχω ηχο dts μετην τηλεοραση samsung ue40c6500 και ενισχυτη Υαμαηα RX-V596.Εχω συνδεσει τις 2 συσκευες με οπτικη ινα. Επισης η tv παιζει ταινιεσ 3D? Αν ναι πως? Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: samsung ue40c6500

Καλή χρονία!

3d με αυτή την τηλεόραση όχι.

Η οπτική της τηλεόρασης είναι έξοδος και όχι είσοδος οπότε ο ενισχυτής δεν μπορεί να στείλει ήχο στην τηλεόραση απο αυτή την σύνδεση.
Θέλετε να ακούτε τις ταινίες απ τα ηχεία της τηλεόρασης;
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Απάντηση: samsung ue40c6500

Θελω να ακουω τις ταινιες απο τα ηχεια του ενισχυτη κανοντας χρηση το home cinema 5:1. Σε ευχαριστω για την απαντηση
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.649
Reaction score
94.612
Απάντηση: samsung ue40c6500

Αφού έχεις ενώσει τις συσκευές με οπτική ίνα, έπρεπε να ακούς ήχο από τα ηχεία του ενισχυτή.

Έχεις επιλέξει τη σωστή είσοδο από τον ενισχυτή;

Αν έχεις ενώσει τη τηλεόραση στην είσοδο π.χ. DVD του ενισχυτή, πρέπει να επιλέξεις DVD στον ενισχυτή.

Βέβαια DTS ήχο δεν μπορείς να ακούσεις, γιατί δεν βγάζουν τέτοιον ήχο τα κανάλια.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Απάντηση: samsung ue40c6500

Τα καναλια δεν βγαζουν ηχο dts. Στις ταινιες που εχω στο σκληρο δισκο και αναπαραγονται μεσω tv θα ακουσω τον ηχο dts απο τον ενισχυτη? Κι ενω ακουω ηχο απο τα ηχεια του ενισχυτη οταν επιλεγω στον ενισχυτη την ενδειξη DTS DGTL SUR ο ηχος παυει. Κανω κατι λαθος?
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.649
Reaction score
94.612
Απάντηση: samsung ue40c6500

Στις ταινιες που εχω στο σκληρο δισκο και αναπαραγονται μεσω tv θα ακουσω τον ηχο dts απο τον ενισχυτη?
Δεν είμαι σίγουρος, αλλά δε νομίζω να έχει τέτοια δυνατότητα η τηλεόραση.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Απάντηση: samsung ue40c6500

Εχεις να μου προτεινεις καποια λυση για να ακουω ηχο dts απο τις ταινιες του σκληρου? Σε ευχαριστω και καλη χρονια σου ευχομαι
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.649
Reaction score
94.612
Απάντηση: samsung ue40c6500

Η καλύτερη λύση είναι η αγορά ενός media player.

Περίμενε βέβαια να δουν το θέμα οι τηλεορασάκηδες, για να σου πουν σίγουρα αν παίζει ή όχι DTS η TV σου.


Καλή χρονιά και σε σένα.
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.649
Reaction score
94.612
Απάντηση: samsung ue40c6500

Άρα μόνο με media player θα ακούς DTS.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: samsung ue40c6500

Απ'όσο γνωρίζω, οι τηλεοράσεις Samsung σειράς C, εκτός από down-mix to stereo για αναπαραγωγή ήχου DTS από τα ηχεία τους, έχουν και τη δυνατότητα εξόδου DTS 5.1 από την οπτική (μόνο στο DTS pass-through κάνουν και πάλι down-mix to stereo, αλλά αυτό δεν είναι η περίπτωσή σου).
Αυτό που πρέπει να κάνεις, είναι να ανοίξεις το μενού από το κουμπί Tools του τηλεκοντρόλ (το κανονικό κουμπί Menu σταματά την αναπαραγωγή από USB) και να πας Ρύθμιση ήχου. Με το κάτω βέλος πας στην επιλογή Φορμά ήχου SPDIF (δε φαίνεται στην αρχική οθόνη) και την αλλάζεις σε DTS. Αυτό θα πρέπει κανονικά να λύσει το πρόβλημά σου.

ΥΓ Από αυτά που γράφεις, νομίζω ότι έχεις συνδέσει κανονικά την οπτική σε αντίστοιχη είσοδο του ενισχυτή σου. Έλεγξε πάντως ότι το έχεις κάνει σωστά και δεν πρόκειται για κάποια ειδική είσοδο ή κάτι άλλο περίεργο.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.095
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top