Sanyo PLV-Z2000

Μηνύματα
54
Reaction score
0
Χαιρετώ την παρέα.

Έχω στην κατοχή μου έναν βιντεοπροβολέα Sanyo PLV-Z2000, αγορασμένο το 2008 αν θυμάμαι καλά. Η λάμπα του έχει "γράψει" λίγο περισσότερες από 2000 ώρες λειτουργίας (ο βιντεοπροβολέας χρησιμοποιείται αποκλειστικά για προβολή ταινιών) και μέχρι στιγμής δεν έχω αντιληφθεί κάποια μείωση στην φωτεινότητα και γενικότερα στην ποιότητα της εικόνας. Θέλω να ρωτήσω το εξής: όταν η λάμπα παραδώσει πνεύμα, αξίζει να την αντικαταστήσω ή μήπως είναι προτιμότερο να αγοράσω καινούριο βιντεοπροβολέα; Αν αγοράσω πχ έναν σύγχρονο βιντεοπροβολέα κοντά στα 1000€, θα έχω καλύτερη ποιότητα εικόνας; Μιλάμε πάντα για ανάλυση Full HD κι όχι για 4k μιας και εκεί είναι βέβαιο πως θα πάρω ανώτερη ποιότητα εικόνας. Τέλος να αναφέρω πως είμαι υπερευχαριστημένος από τον βιντεοπροβολέα μου. Η ποιότητα της εικόνας που μου δίνει είναι εξαιρετική και δεν μου έχει εμφανίσει ποτέ το παραμικρό πρόβλημα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.659
Νομίζω πως ότι και να πάρεις σήμερα με 1000 € θα έχεις καλύτερη εικόνα.
Έγιναν πολλά βήματα στην τεχνολογία προβολής, μέσα στην δεκαετία που πέρασε.
 

Μηνύματα
54
Reaction score
0
Νομίζω πως ότι και να πάρεις σήμερα με 1000 € θα έχεις καλύτερη εικόνα.
Έγιναν πολλά βήματα στην τεχνολογία προβολής, μέσα στην δεκαετία που πέρασε.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ποιον θα μου πρότεινες με κόστος 1000€ maximum?
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
benq w2000 (η 2000+)
benq w1700

Να ξέρεις πάντως οτι την ευκολία τοποθέτησης του Sanyo (lens shift) δεν θα τη βρεις ευκολα (θες 1700€ και ανω)
 

Μηνύματα
256
Reaction score
98
Εφόσον είσαι ευχαριστημένος, άλλαξε μια λάμπα, δεν έπαιζε καθόλου άσχημα ο συγκεκριμένος.
Παίζει σημαντικό ρόλο η απόσταση τοποθέτησης, ο Sanyo έχει τεράστιο range τοποθέτησης λόγω φακού, αυτό δεν θα το πάρεις στα 1000€.Εαν πχ είναι μακριά και προβάλλεις σε μικρό πανί τότε απλά ξεχνά το.
Δώσε απόσταση προβολής και πλάτος πανιού για να γίνω και πιο συγκεκριμένος.
 

Μηνύματα
606
Reaction score
79
Εγω θα σου προτεινα να κοιταξεις και τον epson eh-tw6700 οπου εχει και lens shift και παρε με τα λεφτα που θα σου περισσεψουν απο το χιλιαρικο και ενα καλο ζευγαρι γυαλια ηλιου γιατι σιγουρα θα σου χρειαστουν.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.659
Συμφωνώ για τον TW6700 και επίσης παίζουν αυτή την στιγμή στην αγορά και οι TW5600 με πολύ ικανοποιητική εικόνα και πεσμένη τιμή.


Δες και τους Benq όμως.
 

Μηνύματα
304
Reaction score
247
Τώρα που πέφτουν οι τιμές, με 1000€ παίρνεις 4κ προβολέα. Ακόμα και με το e-shift, η αυξημένη ευκρίνεια δίνει άλλη εικόνα. Ακόμα κι η Epson ρίχνει φέτος στην αγορά νέα φτηνά μοντέλα.
 

Μηνύματα
205
Reaction score
290
Και εγώ έχω τον συγκεκριμένο βιντεοπροβολέα και είμαι υπερικανοποιημένος αν δεν τα φτύσει δεν αλλάζω. Λάμπες από που παίρνεις;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.187
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top