Service/συντήρηση Hi-fi

Μηνύματα
13
Reaction score
0
Καλησπέρα σας,

το Hi-fi setup μου τα τελευταία χρόνια παρέμενε αποθηκευμένο (λόγω έλλειψης χώρου).
Ενόψει μετακόμισης όμως, πρόκειται να "αναστηθεί" ξανά.

Είναι λειτουργικό, αλλά επειδή θα έχει μαζέψει αρκετή σκόνη θέλω να του κάνω έναν καθαρισμό πριν το στήσω.

Αναφέρομαι σε ενισχυτή και πικάπ κυρίως (υπάρχει και ραδιόφωνο αλλά δεν νομίζω να ασχοληθώ με αυτό)

Κάποια πρόταση για το που να απευθυνθώ γι αυτό το "φρεσκάρισμα";
 

Μηνύματα
305
Reaction score
306
Έτσι όπως μας τα περιγράφεις, δεν γίνεται σαφές εάν εννοείς σκόνη εξωτερικά των συσκεύων ή εσωτερικά.
Αφού είναι λειτουργικό και δεν παρουσιάζει κάποιο τεχνικό ζήτημα, στην θέση σου θα το έκανα μόνος μου, χρησιμοποιώντας φυσητήρι, σπρέυ αέρα ή αν υπάρχει κομπρεσέρ, ένα πινέλο καθαρό (που δεν έχει χρησιμοποιηθεί ποτέ για βάψιμο) ή ένα καινούργιο, μπατονέτες, οδοντογλυφίδες, σε δύσκολα σημεία, κόγχες, εσοχές, αν υπάρχουν, αποροφητικό χαρτί κουζίνας, μωρομάντηλα στις εξωτερικές επιφάνειες και αφού έχει απομακρυνθεί η σκόνη, εάν πάλι δεν έχεις εμπιστοσύνη στις δυνάμεις σου, νομίζω πως οιοσδήποτε τεχνικός, ακόμη και κάποιος της γειτονιάς, από εκείνους δηλαδή, που φτιάχνουν τηλεοράσεις και κεραίες, θα έχει αυτή την δυνατότητα απλού καθαρισμού των συσκευών.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.935
Reaction score
12.622
Επειδή αναφέρθηκε κομπρεσέρ, προσοχή στην πίεση του αέρα (καλό είναι η μύτη να έχει μεγάλη απόσταση από τις πλακέτες). Ενδέχεται να γίνει ζημιά που θα οδηγήσει σε κόστος και ταλαιπωρία.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.651
Μηνύματα
2.870.208
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top