Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM. Προβλημα Front-focus - Back-focus

Μηνύματα
1.453
Reaction score
50
http://i1132.photobucket.com/albums/m574/autokinhsh1/IMG_3141.jpg

Ο φακος παρουσιαζει προβλημα στην εστιαση.Π.χ στοχευεις μυτη, εστιαζει ματι.
Εκτος ομως απο αυτο το φαινομενο, εστιαζει,αλλα δεν εστιαζει.Κλειδωνει η εστιαση,αλλα τα παντα ειναι θολα.Οπως φαινεται στη φωτο.

Το σημειο που ειναι νετ υποτιθετ ειναι το ''c'' στο casio .Αλλα δεν..:110:
Απ το καταστημα μου ειπαν πως ειναι συνηθες φαινομενο, και παμε καλιμπραρισμα,τσακναριδης, κλπ. Τα γνωστα. Προφανως με το σωμα της μηχανης μαζι.
Τι γινεται τωρα σ αυτο? Αντικατασταση φακου? Επεσα σε κακο κομματι? Μπορει να ειναι και το αλλο ετσι?
Το καλιμπραρισμα εχει αποτελεσμα?
Παιδια καμια βοηθεια αν γνωριζει καποιος.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.436
Reaction score
125.822
Απάντηση: Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM. Προβλημα Front-focus - Back-focus

είναι εστιασμένο το "ΟΚΤΩΒΡΊΟΥ" στο ημερολόγιο.

μάλλον έχεις λίγο φροντ φόκους. Λίγο, διότι το βάθος πεδίου σου είναι επιπέδου τρίχας.

δοκίμασε ένα τεστ, να εστιάσεις σε χάρακα υπο γωνία, ώστε να δεις αν κάνει φροντ ή μπακ φόκους όπως λέμε.

Απ'όσο ξέρω αυτό διορθώνεται και στο φακό και στη μηχανή. Η δικιά μου έχει εύχρηστο μενού για διόρθωση του φόκους, αλλά η δικιά μου είναι Olympus, οπότε παίζω σε άλλο ταμπλό και δε ξέρω για σένα λεπτομέρειες. Πιθανά να υπάρχουν κρυφά μενού στη μηχανή σου. Πάντως στο φακό σίγουρα διορθώνεται αυτό, αν και στην περίπτωσή σου ο φακός δεν έχει κανα σοβαρό πρόβλημα, και καλά κάναν και σου είπαν να τα στείλεις πακέτο, ώστε ο συνδυασμός τους να στρώσει, κι ας είναι λάθος σκέτος ο φακός, δε σε νοιάζει..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.436
Reaction score
125.822
Απάντηση: Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM. Προβλημα Front-focus - Back-focus

υγ ωραία φωτό! κρέμα γάλακτος το μποκέ!
 

Μηνύματα
1.453
Reaction score
50
Απάντηση: Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM. Προβλημα Front-focus - Back-focus

υγ ωραία φωτό! κρέμα γάλακτος το μποκέ!
Ναι πραγματι.
Κωστα δεν εχει adjustment focus ρυθμισεις η μηχανη. Κανον ειναι.
Εχει θεμα παντως,γιατι δοκιμαζω και σε αποσταση πανω σε γραμματα σε τζαμαρια,και δεν..
Εστιαζει απεναντι στο δρομο.Λογικα, αν πειραξουν τη μηχανη,αυτο δεν θα εχει επιδραση στην εστιαση στους αλλους φακους σωστα? Η θα χανει η μανα το παιδι και το παιδι τη μανα?
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.887
Reaction score
34.319
παντως εισαι σιγουρος , το τσεκαρες οτι φταιει σιγουρα ο φακος?
γιατι το 1.4 ειναι δυσκολο για να σαι σιγουρος....βαλε 2.8 κ συγκρινε το με αλλους φακους..

επισης δες αν ειναι οκ το οφθαλμοσκοπιο σου
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.887
Reaction score
34.319
Re: Απάντηση: Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM. Προβλημα Front-focus - Back-focus

Θεσνικη εισαι η ΑΘηνα?
 

Μηνύματα
1.453
Reaction score
50
Απάντηση: Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM. Προβλημα Front-focus - Back-focus

Λαρισα.
Εχω δοκιμασει και 2,8 και 4 και 5,0. Το ιδιο κανει.
Να δωσω ενα παραδειγμα.
Βαζω 2 βαζα απεναντι μου διπλα διπλα στα 4 μετρα.Στοχευω,εστιαζει νεταρει στο ενα, τραβαω, ολα οκ.
Επι τοπου εστιαζω στο 2ο βαζο,εστιαζει, αλλα στο αποτελεσμα ειναι φλου.Δεν νεταρει.Εξακολουθει και ειναι νετ το πρωτο βαζο.Καπως ετσι.Σαν να μενει κολλημενο το νεταρισμα στο 1ο βαζο.Με λιγα λογια δεν υπακουει ο φακος.Το βλεπω και στο σκοπευτρο.Δεν ''καθαριζει'' το σημειο που στοχευω.Πολυ συχνα.Δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα με τους αλλους φακους ως τωρα.
 

Μηνύματα
1.453
Reaction score
50
Απάντηση: Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM. Προβλημα Front-focus - Back-focus

Δοκιμαζω και με ταμρον,αλλα και κανον ολα οκ.
και μ εναν 50αρη 1,8 κανον κι αυτος οκ.
Με τον σιγμα εχω προβλημα μονο.Το βλεπω και στο σκοπευτρο.Δεν ''καθαριζει'' το σημειο εστιασης.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.887
Reaction score
34.319
αν τον βαλεις στο μανιουαλ φοκους , εστιαζει κανονικα εκει που θελεις? βγαινει στη φωτο σου?

ειναι στην εγγυηση ο φακος?
 

Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Απάντηση: Re: Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM. Προβλημα Front-focus - Back-focus

Πήγαινέ τον για καλιμπράρισμα αφού δεν έχει τη δυνατότητα η μηχανή σου να διορθώνει για φακούς.
Η πρακτική είναι ότι δεν πειράζουν τη μηχανή σου αλλά μόνο το φακό
 

Μηνύματα
1.453
Reaction score
50
Απάντηση: Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM. Προβλημα Front-focus - Back-focus

Μανιουαλ που δοκιμασα εστιαζει κανονικα.Επισης καποιες φορες που δοκιμαζω πανω σε γραμματα βιτρινας,
εστιαζει,αλλα δεν υπαρχει σημειο νετ πουθενα.
Η νεταρει σε ασχετο σημειο οπως στη φωτο.Αντι για τα γραμματα,νεταρει κατω αριστερα στο αυτοκινητο.
Αλλου μπανιζει κι αλλου φουρνιζει δηλαδη..:138:
Ο φακος μου ηρθε χτες.Καινουριος.Πηρα τηλ. στο καταστημα Γαλαιος στην Αθηνα,και ο ανθρωπος ειπε να τον στειλω πισω.
Και τον εστειλα.Εχω την εντυπωση ομως απο αυτα που διαβασα πανω κατω τα ιδια ειναι ολα τα κομματια της σιγμα.Για να στρωσει σωστα ο φακος,θελει καλιμπραρισμα με τη μηχανη μαζι.Κατα τ αλλα ομως ο φακος σκιζει.Γρηγορος,βαρυς,συμπαγης,πολυ καλη κατασκευη.Battle of the Bokeh στους 50αρηδες
Αναμενω.Προφανως θα τον αλλαξουν.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.436
Reaction score
125.822
Απάντηση: Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM. Προβλημα Front-focus - Back-focus

Βαζω 2 βαζα απεναντι μου διπλα διπλα στα 4 μετρα.Στοχευω,εστιαζει νεταρει στο ενα, τραβαω, ολα οκ.
Επι τοπου εστιαζω στο 2ο βαζο,εστιαζει, αλλα στο αποτελεσμα ειναι φλου.Δεν νεταρει.Εξακολουθει και ειναι νετ το πρωτο βαζο.Καπως ετσι.Σαν να μενει κολλημενο το νεταρισμα στο 1ο βαζο.Με λιγα λογια δεν υπακουει ο φακος.Το βλεπω και στο σκοπευτρο.Δεν ''καθαριζει'' το σημειο που στοχευω.Πολυ συχνα.
Αυτό που λες αλλάζει τα δεδομένα.

Έχει πρόβλημα εστίασης ο φακός, κι όχι πρόβλημα ακρίβειας εστίασης (αφού λες πως στο πρώτο βάζο εστίασε στην τρίχα).

Στείλτον για επιδιόρθωση (ή αλλαγή - αλλά δε θα είχα πρόβλημα με επιδιόρθωση), και δε χρειάζεται να στείλεις το σώμα.

κάποια επαφή στο κύκλωμα εστίασης έχει πει το ποίημα, μια κάνει επαφή μια δε κάνει, πιθανά σε καμιά εύκαμπτη ταινία μεταφοράς ηλεκτρικών σημάτων, μπορεί και να μη κούμπωσε καλά. Δεν είναι τίποτα φοβερό. θα στο φτιάξουν 100%.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.887
Reaction score
34.319
αχ δε σε προλαβα...να τον εδινες σημερα σε καποιον απ τη Λαρισα να ον εφερνε Θεσνικη να τον πηγαινα αμεσα σ εναν τεχνικο μηπως τον φτιαχναμε μπαμ μπαμ!
 

Μηνύματα
1.453
Reaction score
50
Απάντηση: Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM. Προβλημα Front-focus - Back-focus

Ναι τον εστειλα χτες κιολας.Μου ειπε μην το πειραξω,βαλτον στο κουτι και στειλτον.

costas EAR εχει προβλημα ΚΑΙ στην ακριβη εστιαση.Το διαπιστωσα αμεσως στο πρωτο κιολας τραβηγμα.
Δεν ηταν νετ το σημειο μου.
Αλλα σε διπλα αντικειμενα αν τραβηξω διαδοχικα το ενα μετα το αλλο,η εστιαση ''ξεχνιεται'' δεν ακολουθει στο επομενο αντικειμενο.Και αυτο,φαινεται και στο σκοπευτρο.
Κατι κολλαει μαλλον ναι.Ειπα παντως να τον στειλω καλυτερα αφου δεν εκλεισε ουτε καν 24ωρο στα χερια μου.Τι θα γινει τωρα δεν ξερω.Θα παρω τη Δευτερα να μου πουνε.
Ειναι να πεσεις σε καλο κομματι.Αυτος εδω που πηρα,ο,τι γουσταρει κανει! :111:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.358
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top