Single Ended

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
ποιος ακουει απο single ended?
υπαρχει κανεις εκει εξω?
το οργανο στον ενισχυτη μου δειχνει ελαχιστες φορες να ξεπερνω τα λιγα πρωτα class A 15-20 watt (μονο σε ξεσπασματα συμφωνικης.)
τι να τα κανω τα 300?
τι +- εχουν οι parallel single ended?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Απάντηση: Single Ended

ποιος ακουει απο single ended?
υπαρχει κανεις εκει εξω?
το οργανο στον ενισχυτη μου δειχνει ελαχιστες φορες να ξεπερνω τα λιγα πρωτα class A 15-20 watt (μονο σε ξεσπασματα συμφωνικης.)
τι να τα κανω τα 300?
τι +- εχουν οι parallel single ended?
Όλο και κάποιος από εδώ μέσα θα έχει υπάρξει...
Οι συγκεκριμένες απορίες έχουν δυνητικά πολιτικές προεκτάσεις...:612:

Προκύπτουν έτσι οι εξής προβληματισμοί:
1)Τί να τους κάνω τους ΄΄300΄΄ άμα δεν λειτουργούν ορθά ούτε οι...΄΄15΄΄;:142:
2)Είναι τα μηχανήματα που οφείλουν να υπηρετούν εμάς,ή εμείς που θα οφείλαμε να ΄΄υπηρετούμε΄΄ τα μηχανήματα;:126:
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
1)γιατι 15watt parallel single ended δεν "λειτουργουν σωστα?"
2)ασε με στον πονο μου.
 



Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
με τα verity τα ειχα ακουσει.
τα ακουσες με τα Tidal? θα με ενδιεφερε αφανταστα...
Nαι με τα contriva, έκλαψα, στη κυριολεξία. Δεν έχω ακούσει κάτι παρόμοιο ποτέ. :126: Το ίδιο και ο άλλος που ήταν μαζί μου.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
ποσο ευαισθητα ειναι? δυναμικα σε περασματα ορχηστρικα?
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Πολύ μέτρια οδήγηση, αλλά σε φωνές quartets, quintets σε έστελνε, με τα piano πιστεύω θα ζωγραφίζουν.
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Πολύ μέτρια οδήγηση, αλλά σε φωνές quartets, quintets σε έστελνε, με τα piano πιστεύω θα ζωγραφίζουν.
γμτ και εμενα μου αρεσουν παααρα πολυ σε φωνες και στα κουαρτετακια (artemis quartet, beethoven string quartets αν το δειτε παρτε το...) αλλα πχ στην ενατη "συγχιζοντουσαν" και με συγχιζαν...
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
γμτ και εμενα μου αρεσουν παααρα πολυ σε φωνες και στα κουαρτετακια (artemis quartet, beethoven string quartets αν το δειτε παρτε το...) αλλα πχ στην ενατη "συγχιζοντουσαν" και με συγχιζαν...
Απλά ακούς την 9η λίγο χαμηλότερα. :126:
 

kl1

Μηνύματα
160
Reaction score
57
Απάντηση: Re: Single Ended

γμτ αλλα πχ στην ενατη "συγχιζοντουσαν" και με συγχιζαν...
στα μεγαλα συμφωνικα εργα μπερδευεται ,μηπως φταιει το ηχειο και οχι ο ενισχυτης ?
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Re: Single Ended

στα μεγαλα συμφωνικα εργα μπερδευεται ,μηπως φταιει το ηχειο και οχι ο ενισχυτης ?
Ειναι ενα καυτο ερωτημα με δυσκολη εως αναπαντητη απαντηση
Βαλε και τον χωρο ακροασης μεσα και κλεισε θεση εντατικης σε νευρολογικη κλινικη.
 





Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Single Ended

Δηλαδη για να καταλαβω,ενας λαμπατος ,ασχετως σχεδιασης και τροφοδοσιας ,με λιγα βατ(μεχρι 20 ~) αδυνατει να παιξει ενα εργο με πολλα δυνατα περασματα σε ικανες σταθμες?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Απάντηση: Re: Single Ended

1)γιατι 15watt parallel single ended δεν "λειτουργουν σωστα?"
2)ασε με στον πονο μου.
1)γιατι 15watt parallel single ended δεν "λειτουργουν σωστα?"
2)ασε με στον πονο μου.
Γιά όποιον συγκινείται περισσότερο από ιδιώματα μεταγενέστερα της κλασικής μουσικής,η διαρκής χρήση μονοτρελών:)142:) λυχνιών υπαγορεύει συμβιβασμούς που όσο ΄΄σωστοί΄΄ και να είναι γιά την τοπολογία,την επιλογή ηχείων και στάθμεων συναφών προς αυτή,δεν συνεπάγεται ότι λειτουργούν ορθά όσον αφορά τις μύχιες επιθυμίες του.Η συνεχής λειτουργία προκαλεί δυνητικά κορεσμό όχι μόνο στον πυρήνα του μετασχηματιστή εξόδου αλλά και του ακροατή...:612:

Γιά να είμαστε ακριβοδίκαιοι συνυπολογίζοντας την εξέλιξη στις τιμές του πετρελαίου θέρμανσης,μιά παράλληλη μονοτελής τοπολογία αναμένεται να λειτουργεί αρκετά ΄΄σωστά΄΄ όσον αφορά τις χειμωνιάτικες μέρες που έρχονται-΄΄το τερπνόν μετά του ωφελίμου΄΄ γιά τον μουσικόφιλο που θα γλυτώνει επιπλέον έξοδα θέρμανσης:126:

Κατά τη γνώμη μου,οι ΄΄ορθότερες΄΄ μονοτελείς υλοποιήσεις δεν χρησιμοποιούσαν καν γλόμπους...Είναι ενδεικτική η παράθεση της αναδρομής στην παρακάτω δοκιμή:
http://www.stereophile.com/solidpoweramps/pass_labs_xa305_power_amplifier/
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.880
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top