Snow White And The Huntsman (2012)

Μηνύματα
28.176
Reaction score
50








Ο,τι ξέρατε για τη Χιονάτη, ξεχάστε το. Διότι του χρόνου θα δείτε μια Χιονάτη αγνώριστη. Κάτι σαν «Σίνα, η βασίλισσα της ζούγκλας», σε χειμωνιάτικη έκδοση και πιο σκοτεινή.
Το Χόλιγουντ πατάει πάνω στο παραμύθι των αδελφών Γκριμ, κρατά τους βασικούς χαρακτήρες, δίνει όμως μια άλλη εκδοχή στην πλοκή. «Η Χιονάτη και ο κυνηγός» («Snow White and the Huntsman») είναι ο τίτλος σε μια ιστορία, στην οποία ένας κυνηγός παίρνει εντολή να σκοτώσει - ποιον βάζει ο νους σας; - τη Χιονάτη.
Τον ομώνυμο ρόλο κρατά η Κρίστεν Στιούαρτ - εφηβικό είδωλο πλέον, μετά τη σειρά ταινιών «Λυκόφως» -, την κακιά βασίλισσα παίζει η λαμπερή Σαρλίζ Θερόν, τον κυνηγό ο Κρις Χέμσγουορθ (ο φετινός «Thor» της οθόνης) και τον όχι ιδιαιτέρως γοητευτικό πρίγκιπα Τσάρμινγκ, ο Σαμ Κλάφλιν.

Το κόνσεπτ θέλει τη Χιονάτη να παίρνει τ' όπλο της. Θα τη δούμε δηλαδή με σπαθί, ασπίδα, πανοπλία, σύμφωνα με όσα κοινοποιήθηκαν στο φεστιβάλ Comic-Con που διεξάγεται κάθε χρόνο στο Σαν Ντιέγκο των Ηνωμένων Πολιτειών. Αλλάζουν δε τα δεδομένα για τους νάνους. Οχι, δεν θα τους ψηλώσουν · θα τους κάνουν από επτά, οκτώ. Ετσι θέλει ο σκηνοθέτης Ρούπερτ Σάντερς διότι στο τέλος της ταινίας μόνον επτά θα απομείνουν. Τους νάνους θα παίξουν οι Ιαν ΜακΣέιν, Νικ Φροστ, Ρέι Γουίνστον, Τόμπι Τζόουνς, Τζόνι Χάρις, Μπομπ Χόσκινς, Εντι Μάρσνταν και Μπρένταν Γκλίσον.

Τι έχει όμως εντέλει απομείνει από το κλασικό παραμύθι; Οχι πως το Χόλιγουντ θέλει σώνει και καλά να απομείνει κάτι... Ο παραγωγός, Τζο Ροθ, προσπάθησε να εξηγήσει γιατί αποφάσισε να κάνει κινηματογραφική διασκευή της ιστορίας των γερμανών παραμυθάδων του 19ου αιώνα και γιατί την άλλαξε τόσο. Ολοι μας, έλεγε ο Ροθ, ξέρουμε την ιστορία και έχουμε συναισθηματικό δέσιμο με τη Χιονάτη. Θέλαμε όμως - «απευθυνόμενοι σε έναν σκηνοθέτη με μεγάλη φαντασία και σε ένα σπουδαίο καστ ηθοποιών» - να δώσουμε μια άλλη διάσταση στο παραμύθι αξιοποιώντας τις σύγχρονες τεχνικές γυρισμάτων, χωρίς όμως και να διαλύσουμε το συναισθηματικό δέσιμο του κοινού με τη Χιονάτη. «Η ιστορία θα τελειώσει, αλλά ορισμένα ερωτηματικά θα παραμείνουν μέχρι τέλους».

Κάπως σαφέστερος ως προς τους στόχους της ταινίας ήταν ο έτερος των παραγωγών, ο Πάλακ Πάτελ. Τόνισε πως πρόκειται για κινηματογραφικό εγχείρημα της κλίμακας του «Αρχοντα των Δαχτυλιδιών», ενώ χαρακτήρησε την ταινία «ζόρικη για άνδρες και γυναίκες».

tanea

 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Απάντηση: Snow White and the Huntsman (2012)

Πειράζει που πάω περισσότερο τη συγκεκριμένη βασίλισσα από τη χιονάτη?
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Απάντηση: Snow White and the Huntsman (2012)

Τον ομώνυμο ρόλο κρατά η Κρίστεν Στιούαρτ
Έλεος..

Έβαλαν το ντεκαβλέ μπας και πάνε τα πιτσιρίκια.
 

loyis7

Movies
Μηνύματα
5.310
Reaction score
4.142
Απάντηση: Snow White and the Huntsman (2012)

Ορίστε και το teaser του, και από ότι δείχνει, φαίνεται καλό by the way.


official teaser:

 
Last edited:

Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Απάντηση: Snow White and the Huntsman (2012)

Oχι ρε γμτ !!!!! Η ξενέρωτη πάλι :141:


Δεν τη παίρνουν μαζί με τον Λεμπέφ και τον μυτόγκα το Μπρόντι να τους βάλουν σε ένα καράβι και να το τορπιλίσουν ; :116: ...να χωράει και η Κοτιγιάρ στο αμπάρι όμως :116:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Re: Απάντηση: Snow White and the Huntsman (2012)

Oχι ρε γμτ !!!!! Η ξενέρωτη πάλι :141:


Δεν τη παίρνουν μαζί με τον Λεμπέφ και τον μυτόγκα το Μπρόντι να τους βάλουν σε ένα καράβι και να το τορπιλίσουν ; ...να χωράει και η Κοτιγιάρ στο αμπάρι όμως :116:
Πήγαινε βόλτα εσύ, και τη Μαριόν να μην την πιάνεις στο βρωμόστομά σου. :136:

Γιά το ντεκαυλέ, μαζί σας. Τορπίλλααα! :142:
 


Μηνύματα
7.188
Reaction score
1.168
Πω πω αδερφάκι μου απέχθεια! Τι σας έκανε καλέ το κορίτσι;

Καλά το σχόλιο για την Κοτιγιάρ δε το σχολιάζω καν...

Η ταινία πολύ ενδιαφέρουσα by the way...
 


Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Snow White and the Huntsman (2012)

Θα μπεί και ο Λεωνίδας όπου να 'ναι :204::204::405:
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Re: Απάντηση: Re: Snow White and the Huntsman (2012)

Μπλιάχ :419:


Θα σε σκίσω, θα σε περάσω με τη Vespa από πάνω! :125:



Ότι πιό όμορφο και ταλαντούχο έχει γεννηθεί ποτέ! :404:
 

Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Snow White and the Huntsman (2012)

Ότι πιό όμορφο και ταλαντούχο έχει γεννηθεί ποτέ!


Εμένα μ' αρέσουν οι ατάλαντες τσουλίτσες :410:







Συμφωνώ πάντως ότι είναι πολύ καλή ηθοποιός και μου αρέσουν πολύ οι ερμηνείες της όπου την έχω δεί...απλά σαν γυναίκα δεν, ρε παιδί μου...το μισώ αυτό το στυλάκι της αθώας μπουμπούκας !
 







loyis7

Movies
Μηνύματα
5.310
Reaction score
4.142
Απάντηση: Re: Snow White and the Huntsman (2012)

Τρέλλα !!!!!!!!!!! ρισπέκτ !!!!!




Τώρα εμένα αυτό το σήμα στην ασπίδα γιατί μου θυμήζει το οικόσημο του Αραγκον στο LOTR ;

Εννοείς το "White Tree Of Gondor".


Right ?

:D
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.182
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top