SOAVO-1 Ι ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Ωραια και καλα ειναι ολα αυτα που μου γραφετε αλλα εγω θελω να μαθω απο πρωτο χερι ,απο οποιον εχει γνωμη και γνωση εαν ειναι πιο φρονιμο να βαδισει κανεις την πεπατημενη και να διαλεξει τα soavo-1 με τα οποια ο yamaha s2000 ταιριαζει και παιζει οντως πολυ καλα ,οπως φαινεται οι ιαπωνες τα εχουν <ταιριαξει> σωστα με τον ενισχυτη και να μεινω στην σιγουρη λυση ,η να τολμησω να παω σε κατι αλλο με το ρισκο ομως που πιθανον να υπαρξει ?
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Tα SOAVO 1 τα είχα στοχοποιήσει και εγώ, (ο μη ειδικός), και έκανα κάποιες ακροάσεις στα studio του Νάκα Αθήνα και Κορωπί. Συμπεράσματα:

1)Παίζουν πολύ έως πάρα πολύ καλύτερα από τα quad (!) τα ηλεκτροστατικά πολλαπλάσιας αξίας που έχει ο Νάκας στο ίδιο studio. (Κορωπί), οδηγούμενα αμφότερα από τον ΥΑΜΑΗΑ τον S2000.
2)Χρειάζονται οπωσδήποτε το subaki τους που τα συμπληρώνει αρμονικά, (SOAVO 900). Χωρίς αυτό ακούγονται σχετικά άδεια.
3)Σε πρόχειρη σύγκριση, (διαφορά τόπου, χρόνου και συνοδευτικών), ακούστηκαν καλύτερα από: B & W 608, MONITOR AUDIO ΑΣΗΜΕΝΙΑ, KEF EQ 9 (νομίζω δεν είμαι σίγουρος για το μοντέλλο της KEF).

Σχετικά τώρα με το ερώτημα που διατυπώνεις, δυστυχώς δεν έχω άποψη.
Ελπίζω να πρόσφερα κάτι με την απάντησή μου...
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
προσωπικα εχω σχηματισει μια αρκετα καλη γνωμη για τα soavo-1
και μαλιστα οταν τα ακουσα στον νακα με τον συγκεκριμενο ενισχυτη με δικα μου cd ,το μπασο τους μου φανηκε αρκετο ,τουλαχιστον με οτι μπορεσα να ακουσω και να εκτιμησω στον χωρο παρουσιασης τους σε συγκριση με καποια quad δαπεδου δεν θυμαμαι πιο μοντελο παντως φθηνοτερα τους γυρω στο 1000αρικο τιμη νακας βεβαια ,επισης και σε συγκριση με τα energy καποια των 2000 περιπου τα οποια τα βρηκα καπως σκοτεινα αρκετα ποιοτικα ομως ,τωρα σε πρωτη φαση δεν ξερω εαν στον χωρο μου και χωρις sub θα με ικανοποιησουν οσον αφορα το μπασο , οσο για την αισθηση του< αδειου > που λες το ιδιο εννοιωσα οταν τα ακουσα με τον advance 305ma ,εντελως κουφια ,ομως απο οτι φαινεται οι ανθρωποι της yamaha εκανα πολυ καλη δουλεια στο ματσαρισμα με τον ενισχυτη ακουγονταν αριστα !!! παντως σε ευχαριστω για την απαντηση σου φιλε μου!!!
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.157
Tα SOAVO 1 τα είχα στοχοποιήσει και εγώ, (ο μη ειδικός), και έκανα κάποιες ακροάσεις στα studio του Νάκα Αθήνα και Κορωπί. Συμπεράσματα:

1)Παίζουν πολύ έως πάρα πολύ καλύτερα από τα quad (!) τα ηλεκτροστατικά πολλαπλάσιας αξίας που έχει ο Νάκας στο ίδιο studio. (Κορωπί), οδηγούμενα αμφότερα από τον ΥΑΜΑΗΑ τον S2000.


ευτυχως και ειχα αρχισει να μαζευω χρηματα για τα quad.
τα 2805 η τα 2905 ακουσες?
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.157
και παιζει οντως πολυ καλα
αφου τα εχεις ακουσει μαζι και εχεις φτασει σε αυτο το συμπερασμα παρε τα. οτι και να σου πουν η δικη σου ειναι η πιο σημαντικη ακροαση...
 



Μηνύματα
190
Reaction score
1
soavo ! αναφανδων... Tα εχω απο τις γιορτες εδω μαζι με τα spendor2/3 και τα proak 125[ για λιγο χρονο τα δευτερα]...και συνολικα ειναι πολυ πιο καλα και τιμια σε ολους τους τομεις.. . και η παραγματικη τους αξια τουλαχιστον 2-3 φορες περισοτερο θαπρεπε για αυτα που προσφερουν:102:
IMHO
 


Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Η καλύτερη λύση θα ήταν να πάρεις τον ενισχυτή και να πας μία βόλτα από τα εξειδικευμένα καταστήματα να πάρεις μία "γεύση" από το τι κυκλοφορεί στην αγορά.
Οι λύσεις στα χρήματα αυτά είναι αρκετές.
Τα Soavo προφανώς (αν κρίνω κι από την περιγραφή σου) έχουν ένα προβάδισμα καθότι πρόκειται για "ομόσταυλα" προϊόντα αλλά οι ακροάσεις δεν έβλαψαν ποτέ!
Εννοείται πως δεν πρέπει να πάρεις κάτι που διάβασες ή σου είπαν ότι είναι καλό (ή καλύτερο από τα Soavo) χωρίς να το ακούσεις.

Σε κάθε περίπτωση πάντως τα Soavo δεν είναι καλύτερα από τα Quad 2905.
Μπορεί (ίσως, ενδέχεται) να παίζουν καλύτερα στο χώρο το Νάκα με τα σύνοδα που έχει ο Νάκας και με το στήσιμο που τους έχει κάνει ο Νάκας. Μέχρι εκεί.
Όχι πως μας ενδιαφέρει η απόδοση των Quad στην κατηγορία τιμής που έχεις στοχοποιήσει, αλλά για να έχουμε και λίγο...perspective, που λένε και στο χωριό μου.
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
εχεις δικιο φιλε μου για τα quad αλλα και απο την αλλη μερια ειναι πολυ δυσκολο να παρεις εναν ενισχυτη βαρους 23 κιλων και να τον κουβαλας εδω και εκει για ακροασεις σχεδον αδυνατον θα ελεγα.!
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
I know, trust me!
Αλλά στο Ελλάντα ο άλλος (ονόματα δε λέμε) δε σου φέρνει σπίτι ηχείο των 18.000 ευρώ γιατί "είναι βαρύ". Λες να σου φέρει των 1.500; Εξαιρέσεις μόνο...
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Σε κάθε περίπτωση πάντως τα Soavo δεν είναι καλύτερα από τα Quad 2905.
Μπορεί (ίσως, ενδέχεται) να παίζουν καλύτερα στο χώρο το Νάκα με τα σύνοδα που έχει ο Νάκας και με το στήσιμο που τους έχει κάνει ο Νάκας. Μέχρι εκεί.
Όχι πως μας ενδιαφέρει η απόδοση των Quad στην κατηγορία τιμής που έχεις στοχοποιήσει, αλλά για να έχουμε και λίγο...perspective, που λένε και στο χωριό μου.
Σας αναφέρω κάτι off topic και έτσι θα είμαι πολύ σύντομος:
H τρομερή ανωτερότητα των soavo προς τα quad, μου επιβεβαίωσε αυτό που είχα ακούσει και παλαιότερα: τα πτωχά και ταπεινά B&W 601 με sub sunfire true subwoofer, έπαιζαν πολύ καλύτερα από τα analysis omega! Όσο και να βαράτε όλοι μαζί εγώ αυτό άκουσα! (ΩΧ! ΩΧ!).
 

Μηνύματα
951
Reaction score
495
Σας αναφέρω κάτι off topic και έτσι θα είμαι πολύ σύντομος:
H τρομερή ανωτερότητα των soavo προς τα quad, μου επιβεβαίωσε αυτό που είχα ακούσει και παλαιότερα: τα πτωχά και ταπεινά B&W 601 με sub sunfire true subwoofer, έπαιζαν πολύ καλύτερα από τα analysis omega! Όσο και να βαράτε όλοι μαζί εγώ αυτό άκουσα! (ΩΧ! ΩΧ!).
Φίλε Caravelle, όσο και να θέλω να μην εμπλέκομαι σε αντιπαραθέσεις δεν μπορώ να σε αφήσω να πετάς τέτοια πράγματα γιατί υπάρχουν και άνθρωποι που δεν ξέρουνε/έχουνε ακούσει πολλά πράγματα και θα μείνουνε λάθος εντυπώσεις..δεν το παίζω Ρομπέν των δασών, απεναντίας αλλά ακόμη κι έτσι...

Τί συγκρίνεις τώρα τα 601 με τα Omega?Τί σχέση έχει το ένα ηχείο με το άλλο σε τιμή/τύπο/όγκο/φιλοσοφία?Μπορείς να κάνεις ποτέ σύγκριση σε τρακτέρ με supercar π.χ?

Θέλει σχετικό παίδεμα ένα σύστημα να παίξει optimum ειδικά εάν περιλαμβάνει πάνελ ηχεία αλλά όσο και αντίξοες να ήτανε οι συνθήκες που τα άκουσες δεν έχεις το δικαίωμα να απαξιώνεις κάτι έτσι..Με το συμπάθειο...(το δικαίωμα το λέω εντός εισαγωγικών - για να μην παρεξηγηθώ..)
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.157
lemarchand μην τσιμπαααςςς....
Νικος
 


Μηνύματα
951
Reaction score
495
lemarchand μην τσιμπαααςςς....
Νικος
Δεν τα γράφω για μένα...(για την φουκαριάρα την Αγγελικούλα που θα τα διαβάσει αυτά και δεν θα ξαναγοράσει προφιτερόλ από τον Ανδριά, θα ψάχνει το λουκούμι του Γιακουμή..)

Πώς να μην τσιμπάω με αυτά που διαβάζω..? :139::140:
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.157
Δεν τα γράφω για μένα...(για την φουκαριάρα την Αγγελικούλα που θα τα διαβάσει αυτά και δεν θα ξαναγοράσει προφιτερόλ από τον Ανδριά, θα ψάχνει το λουκούμι του Γιακουμή..)
εχεις ενα δικιο, θα τα διαβασει καποιος που ψαχνει για quad η omega και θα πει " και γ@μ@ τα φορουμ ειναι τουτο δω..."
 


Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Δεν τα γράφω για μένα...(για την φουκαριάρα την Αγγελικούλα που θα τα διαβάσει αυτά και δεν θα ξαναγοράσει προφιτερόλ από τον Ανδριά, θα ψάχνει το λουκούμι του Γιακουμή..)
:607:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.694
Μηνύματα
2.870.125
Members
37.945
Νεότερο μέλος
daemon76
Top