SONY BRAVIA LCD τεχνολογίας SXRD A55" - R70" Full HD1080



Μηνύματα
366
Reaction score
7
Πήρα το σέρβις της Σόνυ και θα έρθει τεχνικός από βδομάδα να την δει.Θα σας ενημερώσω για το τί έχει
 



Μηνύματα
366
Reaction score
7
Τελικά παιδιά ήρθαν και οι τεχνικοί της sony και είδαν τις γραμμές που κάνει η τηλεόραση σε αναλογικά κανάλια και νόβα και μου είπαν ότι είναι παρεμβολή στην περιοχή και δεν γίνεται τίποτα παρα μόνο να πάρω κάποιες συσκευές για να μπλοκάρω τις παρεμβολές μπας και γίνει τίποτα.Πάντως σε dvd,xbox360,pc,και ψηφιακά της ΕΡΤ δεν κάνει τίποτα και είναι τζάμι.Άρα μάλλον θα τους πιστέψω.Δεν μπορώ να κάνω και τίποτα ούτως ή άλλως.Θα ζήσω με τις γραμμές στα κανάλια...
 

Μηνύματα
366
Reaction score
7
Παιδιά έβαλα το pc μου στην τηλεόραση την 55αρα και την σύνδεσα με hdmi με καλή κάρτα γραφικών για να δω 1080p.
Το ανάβω, βγάζει 1080p αλλά χάνει δεξιά αριστερά πάνω και κάτω κάτι εκατοστά από την εικόνα του pc.Έβαλα και το powerstrip αλλά δεν φτιάχνει εντελώς να προσαρμοστεί στην εικόνα του pc 1080p.
Γιατί?Είνα θέμα κάρτας γραφικών ή τηλεόρασης?
 

HV

Μηνύματα
3.939
Reaction score
0
Η Nvidia και η ΑΤΙ στο Control Panel τους εχουν προγραμματα για την μετατροπη του size δεν φταιει η τηλεοραση.
 

Μηνύματα
366
Reaction score
7
Οκ το διόρθωσα το πρόβλημα ευχαριστώ.

Πάντως παιδιά όταν βλέπεις ταινία σε αυτή την 55αρα είναι απόλαυση.
Κι όλα αυτά που ακούω για γωνία θέασης σκοτεινιάσματα και χτυπάνε φώτα από πίσω και δεν βλέπεις είναι παραμύθια.
Εγώ βλέπω και από γωνία και πέφτει φως από παραθυράκι κουζίνας από πίσω και πάλι βλέπω μια χαρά...

SXRD μαγεία...
 

Μηνύματα
102
Reaction score
0
Οκ το διόρθωσα το πρόβλημα ευχαριστώ.

Πάντως παιδιά όταν βλέπεις ταινία σε αυτή την 55αρα είναι απόλαυση.
Κι όλα αυτά που ακούω για γωνία θέασης σκοτεινιάσματα και χτυπάνε φώτα από πίσω και δεν βλέπεις είναι παραμύθια.
Εγώ βλέπω και από γωνία και πέφτει φως από παραθυράκι κουζίνας από πίσω και πάλι βλέπω μια χαρά...

SXRD μαγεία...

Φιλε αν καταλαβα καλα εχεις συνδεσει το pc σου με την τηλεοραση με hdmi? Θελω να σε ρωτησω αν εχεις καποιο προβλημα μεχρι τωρα μ' αυτη τη συνδεση και το λεω γιατι υποτιθεται πως η sony μας λεει επισημως πως το pc πρεπει να συνδεεται μονο απο τη θυρα "pc in" και οχι απο το hdmi. Ρωταω γιατι και εγω εχω την ιδια τηλεοραση αλλα φοβαμαι να την συνδεσω το pc με hdmi.
 

HV

Μηνύματα
3.939
Reaction score
0
Δλδ εγω που την συνδεσα πρωτος και σου ειπα πως δεν εχει προβλημα τι ειμαι ? :p
Σας εστειλα ενα MSG , το λαβατε και με γραψατε και οι 2 ? :)
 

Μηνύματα
102
Reaction score
0
Δλδ εγω που την συνδεσα πρωτος και σου ειπα πως δεν εχει προβλημα τι ειμαι ? :p
Σας εστειλα ενα MSG , το λαβατε και με γραψατε και οι 2 ? :)
To μηνυμα σου το διαβασα πριν απο 2' και απαντησα. Οσο αναφορα το θεμα του pc σου θυμιζω οτι ειχες πει πως συνδεσες το pc με hdmi χωρις προβλημα αλλα επειδη ησουν επιφυλακτικος το αφησες για περιπου 15-20'. Τωρα ρωτησα το φιλο επειδη εγραψε πως ειδε ταινια αρα το αφησε συνδεδεμενο περισσοτερο χρονο.

Ασχετο.. επαναφερω ενα παλιοτερο ζητημα που εχει να κανει με την εκδοση του hdmi. Εστειλα παλι mail και παλι πηρα την ιδια απαντηση. Δεν ειναι 1,3 η εκδοση του hdmi της 55Α2000 και μπορω να πω οτι σ' αυτον τον τομεα την "πατησαμε" αγοραζοντας αυτο το μοντελο.
 

HV

Μηνύματα
3.939
Reaction score
0
Ακομα και να μην ειναι λιγο με νοιαζει εως οτου βρουμε τπτ προβληματα :)
 

Μηνύματα
46
Reaction score
0
Σύμφωνα με email που έλαβα από τεχνικό της sony, ΟΛΑ τα HDMI της σειράς είναι 1.2.

Μια ερώτηση προς τους ευτυχείς ιδιοκτήτες: το τηλεοπτικό σήμα βλεπόταν από την στιγμή που πήρατε τις συσκευές ή καταφέρατε να το κάνετε να βλέπεται μετά από ρυθμίσεις;
Γιατί όταν την είδα με SD σήμα απογοητεύτηκα....

Και μια ακόμη ερώτηση: Μπορείς να κάνεις assign τις εισόδους σε κάποια πλήκτρα καναλιών -π.χ το 1 να αντιστοιχεί στο HDMI-1 το 2 στο HDMI-2 κλπ- ώστε να δουλέψεις με macro από remote;
 

HV

Μηνύματα
3.939
Reaction score
0
Εμενα αμερικανοι τεχνικοι μου ειπαν πως ηταν 1.3, οι Ελληνες τεχνικοι λενε 1.2....
Θα δειξει οταν θα ειναι αναγκαια τα 1.3 :)
 

Μηνύματα
9
Reaction score
0
To hdmi ειναι 1.2.
Εχει κανεις προβληματα με αυτες τις τηλεορασεις? Γεωμετρια,pixel,convergence,αλλα?
Η δικη μου 70R εχει μια γραμμη φωτος, ορατη μονο σε μαυρο και σε σκοτεινο δωματιο.
 

Μηνύματα
9
Reaction score
0
Eγω προσωπικα δεν εχω κανενα παραπονο μεχρι τωρα πολυ καλη σαν tv και απο pc ok ολα καλα. Το μοναδικο που δεν εχω καταφερει ακομα ειναι να μην εχω το μικρο καδρο σε συνδεση απο pc, με dvi ,προσπαθω με power strip αλλα δεν τα εχω καταφερει .Χωρις να εχω και πολλες γνωσεις ουτε pixel ,ουτε προβλημα γεωμετριας εχω να αναφερω.
 

Μηνύματα
9
Reaction score
0
Eγω προσωπικα δεν εχω κανενα παραπονο μεχρι τωρα πολυ καλη σαν tv και απο pc ok ολα καλα. Το μοναδικο που δεν εχω καταφερει ακομα ειναι να μην εχω το μικρο καδρο σε συνδεση απο pc, με dvi ,προσπαθω με power strip αλλα δεν τα εχω καταφερει .Χωρις να εχω και πολλες γνωσεις ουτε pixel ,ουτε προβλημα γεωμετριας εχω να αναφερω.
Απ'οσο εχω διαβασει στα αμερικανικα φορουμ δεν υπαρχει τροπος, ειναι μεσα στις προδιαγραφες και το επιβεβαιωσε η Σονυ.
Με την τηλεοραση και για τα λεφτα της ειμαι γενικα πολυ ευχαριστημενος, αλλα μαλλον πρερει να την αλλαξω! Απ'οτι εχω καταλαβει αυτη η διαρροη φωτος ειναι σχετικα σοβαρο προβλημα, αν και φαινεται μονο σε εντελως μαυρο πλανο -πχ μενου PS3, και ακομα περισσοτερο σε AV καναλια χωρις σημα. Ειναι μια πλατια σχετικα φωτεινη γραμμη στο κατω μερος της τηλεορασης που λεπταινει και εξαφανιζεται οσο παει προς τα πανω. Παντως για να δει κανεις προβληματα αλλα- γεωμετρια convergence κλπ, χρειαζεται τεστ DvD οπως Dvd essentials αλλιως θα περασει καιρος μεχρι να το καταλαβει κανεις.
 

Μηνύματα
366
Reaction score
7
Ποιά διαρροή φωτός ρε παιδιά? Έχω τσεκάρει αναλυτικά την τηλεόραση λεπτομερώς και δεν βλέπω πουθενά λευκή γραμμή φωτός. Την έχει και ένας φίλος μου την 55αρα και ούτε αυτός βλέπει τίποτα...Αυτή η διαρροή είναι γενικό πρόβλημα ή σε μεμονομένες περιπτώσεις

Μια χαρά είναι η τηλεόραση για τα λεφτά της...

Για να μην μιλήσω για blueray ταινία που είδα και έπαθα την πλάκα μου...
 

Μηνύματα
826
Reaction score
0
Επειδή χάλασε αυτή που έχω (Thomson DLP RPTV 50") και ψήνομαι γιά καινούργια όσοι την έχουν αξίζει το κόπο σε σχέση ειδικά με μιά LCD 50-52"?
Με σύνδεση HDMI από υπολογιστή παίζει full screen?
Κάνει overscanning?
Το PS3 πως φαίνεται?
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.688
Μηνύματα
2.869.971
Members
37.945
Νεότερο μέλος
belg1960
Top