Sony FH-808R

Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Hθελα να πάρω ένα μίνι συστηματάκι να ακούω μουσική στο γραφείο, αλλά οι εποχές είναι δύσκολες.Η γυναίκα μου πέταξε την ιδέα "γιατί δεν βάζεις το παλιό σου στερεοφωνικό ;"...
Η αλήθεια είναι ότι το είχα ξεχάσει τελείως, πεταμένο στην αποθήκη γύρω στα 15 χρόνια !!!! Μου το είχε φέρει δώρο ο πατέρας μου από την Ιαπωνία το 1987 για τις επιδόσεις μου στο Λύκειο...

Εχει 100 κιλά σκόνη επάνω του, ποιος ξέρει πόση υγρασία έχει φάει, κι όμως χωρίς να το καθαρίσω καθόλου το έβαλα στη πρίζα και απλά έπαιξε !! ...δουλεύουν όλα επάνω του, αλλά δεν έχω πια κασσέτες για να δοκιμάσω το κασσετόφωνο :142: , ενώ παλιά του είχα βάλει μέχρι και πικ απ, ακόμα και το τηλεχειριστήριο αν και τεράστιο :142: δουλεύει κανονικότατα !.
Πίσω γράφει ένα τεράστιο Made In Japan και πολύ γουστάρω :137: μόλις πάω σπίτι θα το βγάλω μερικές φώτο.
Χρειάζεται να κάνω ή να προσέξω τίποτα εκτός του εξωτερικού καθαρισμού ;

Είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό της φωτογραφίας με τη διαφορά ότι το δικό μου έχει και CD.


 

Μηνύματα
901
Reaction score
54
Απάντηση: Sony FH-808R

Καλορίζικο αναδρομικά το "made in japan". Δεν είναι και λίγο στην εποχή μας , το να το γράφει μια συσκευή. Και το σημαντικότερο είναι ότι έχει ουσία και περιεχόμενο αυτό το μειντ ιν. (Κάτι μου λέει ,πως θα πεις....κοίτα βρε που το είχα 15 χρόνια στα αζήτητα...και ας μην έχει usb, μνήμες - φέρει άλλου είδους μνήμες και δε θα χρειαστεί και ποτέ reset.
 

Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Απάντηση: Sony FH-808R

Καλορίζικο αναδρομικά το "made in japan". Δεν είναι και λίγο στην εποχή μας , το να το γράφει μια συσκευή. Και το σημαντικότερο είναι ότι έχει ουσία και περιεχόμενο αυτό το μειντ ιν. (Κάτι μου λέει ,πως θα πεις....κοίτα βρε που το είχα 15 χρόνια στα αζήτητα...και ας μην έχει usb, μνήμες - φέρει άλλου είδους μνήμες και δε θα χρειαστεί και ποτέ reset.

Η αλήθεια είναι πως έχει αρκετά στοιβαρή μεταλλική κατασκευή, δεν φτιάχνουν πια τέτοια πράγματα...επίσης νόμιζα ότι τόσα χρόνια δεν υπήρχε το μηχάνημα, ούτε καν το είχα στο μυαλό μου, νόμιζα πως το είχαμε πετάξει, γι' αυτό και έπεσα από τα σύννεφα μόλις μου είπε η γυναίκα "βάλε το παλιό σου στέρεο" :142:
 

Μηνύματα
29.257
Reaction score
23.301
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩ ΚΟΙΝΟΤΟΠΙΕΣ ΚΑΙ ΓΡΑΦΙΚΟΤΗΤΕΣ ΑΛΛΑ ΤΟ "MADE IN JAPAN" ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ.
ΤΟ ΠΑΓΙΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥΔΙΑΦΗΜΙΣΜΕΝΕΣ ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΜΑΡΚΕΣ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΕΝΑ ΣΚΑΣΜΟ ΕΥΡΩ ΝΑ Τ ΑΓΟΡΑΣΗΣ.

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ Νο2 ΛΟΙΠΟΝ.
 

Μηνύματα
860
Reaction score
42
Ξανακαλορίζικο! Απο τα τελευταία "μασίφ" compact της SONY.
Θυμάμαι κάποτε (2000 - 2001) έψαχνα ένα τέτοιο και τελικά κατέληξα στο CMT-ED1, με ενεργά ηχεία παρακαλώ!
Sου εύχΟμαι Να το απολαΥσεις όπως την πρώτη φορά!
 

Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Απάντηση: Sony FH-808R

Ευχαριστώ ρε παιδιά για τα ξανακαλορίζικα !
23 χρονών μηχάνημα και παίζει λες και το πήρα χτες :111::112: ...βρήκα μια κασέτα ποιος ξέρει από πότε :142: και την έβαλα να παίξει αλλά ανακάλυψα ότι χάνουν στροφές και τα δύο ντεκ.Εντάξει δεν με πειράζει έτσι κι αλλιώς λίγο μουσική θα παίζει από το CD, μικρό το κακό, άντε να παίξει και λίγο ράδιο.

Οπως είπα και στο πρώτο ποστ, χρειάζεται να το ανοίξω και εσωτερικά να το καθαρίσω εκτός από εξωτερικά ; Αν ναί, να πάρω κάποιο από αυτά τα σπρέϋ αέρα να το φυσήξω ;
 

Μηνύματα
29.257
Reaction score
23.301
ΜΗΝ ΚΑΝΗΣ ΤΙΠΟΤΑ ΕΑΝ ΣΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΕΤΣΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΦΥΣΗΜΑ ΑΠ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΤΡΟΥΠΕΣ. ΤΟ ΚΑΣΕΤΟΦΩΝΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΕΛΗ ΜΑΛΛΟΝ ΙΜΑΝΤΕΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑΧΟΥΝ ΚΑΡΒΟΥΝΙΑΣΗ ΑΠ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ. ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΘΗΝΑ ΘΑ ΣΟΥ ΣΥΣΤΗΣΩ ΚΑΠΟΙΟΝ.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.095
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top