sony rx100 vii

indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.038
Reaction score
4.006


Key Specifications
  • 20MP 1"-type stacked-CMOS sensor with phase detection and built-in DRAM
  • 24-200mm equivalent F2.8-4.5 zoom
  • 20 fps continuous shooting with full autofocus and auto-exposure, and no blackout
  • Seven frame, 90 fps 'single burst' mode
  • Retractable 2.36M-dot EVF with 0.59x equiv. magnification
  • 3" touchscreen LCD (flips up 180° or down by 90°)
  • Oversampled UHD 4K video (up to 5 min clips in standard temperature mode)
  • Combined lens and digital 'Active' stabilization mode in video
  • High speed video at up to 1000 fps
  • Intervalometer
  • Wi-Fi with Bluetooth and NFC

https://www.dpreview.com/reviews/sony-cyber-shot-dsc-rx100-vii-review-in-progress
 

Μηνύματα
6.606
Reaction score
5.164
Ήδη έδωσα την VI και περιμένω ανυπόμονα να πιάσω στα χέρια μου την VII.

"α9 τσέπης"!
 


Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Είχα αγοράσει για τον πατέρα μου που πηγαίνει στα βουνά την τρίτη στη σειρά RX100.

Μου φαίνεται υπερβολικό το οτι η σόνυ βγάζει κάθε μήνα μία νέα μηχανή η οποία συστήνεται για τον αρχάριο χρήστη και έχει τόσο τσουκτερή τιμή.

Ίσως να κάνω λάθος...αλλα έτσι νομίζω.
 

Μηνύματα
6.606
Reaction score
5.164
Η απόλυτη αιχμή της τεχνολογίας είναι. Λογικό είναι να έχει αυξημένο κόστος.

Ετήσια είναι η ανανέωση του μοντέλου.
Όποιος δεν θέλει το τελευταίο μοντέλο, επιλέγει ένα προγενέστερο.
Όλες οι εκδόσεις παραμένουν στην παραγωγή.
Αυτό σημαίνει ότι και παλιά έκδοση να πάρεις, θα έχεις κανονικά την εγγύησή σου σαν νέο προϊόν.

Η VII (σε μικρότερο βαθμό και η VI) έχουν τόσο καλό AF, που είναι πανεύκολος ο χειρισμός και από τελείως αρχάριο.
Μόνιμα σε CAF, και η μηχανή παραμένει καρφωμένη στο κινούμενο θέμα.
Από κει και πέρα, ο προχωρημένος μπορεί να κάνει άπειρες ρυθμίσεις στο χρώμα και άλλα.
Η μηχανή απευθύνεται σε όλους, αρχάριους και προχωρημένους.
 


Μηνύματα
6.606
Reaction score
5.164
Βελτιώθηκε κατά πολύ στο νέο μοντέλο.
8 φορές πιο αποτελεσματική, αφού συνδυάζει οπτική και ψηφιακή σταθεροποίηση στο 4Κ.
Στο 1080 ακόμη πιο δυνατή σταθεροποίηση (intelligent active) με κροπ, κατάλληλη π.χ. για περπάτημα.
 
  • Like
Reactions: vet

Μηνύματα
476
Reaction score
298
Μην μπερδεύουμε κάποια πράγματα. Η ταχύτητα εστίασης και η σταθεροποίηση ειναι όντως σημαντικά στοιχεία, αλλα κάθε σύγκριση ενός αισθητήρα 1" μ'εναν που έχει 7 φορές μεγαλύτερο εμβαδό ειναι χωρίς λόγο και αιτία.. Χαωτικές οι διαφορές σε SNR και σε δυνατότητα διαχείρισης βάθους πεδίου
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Η απόλυτη αιχμή της τεχνολογίας είναι. Λογικό είναι να έχει αυξημένο κόστος.

Ετήσια είναι η ανανέωση του μοντέλου.
Όποιος δεν θέλει το τελευταίο μοντέλο, επιλέγει ένα προγενέστερο.
Όλες οι εκδόσεις παραμένουν στην παραγωγή.
Αυτό σημαίνει ότι και παλιά έκδοση να πάρεις, θα έχεις κανονικά την εγγύησή σου σαν νέο προϊόν.

Η VII (σε μικρότερο βαθμό και η VI) έχουν τόσο καλό AF, που είναι πανεύκολος ο χειρισμός και από τελείως αρχάριο.
Μόνιμα σε CAF, και η μηχανή παραμένει καρφωμένη στο κινούμενο θέμα.
Από κει και πέρα, ο προχωρημένος μπορεί να κάνει άπειρες ρυθμίσεις στο χρώμα και άλλα.
Η μηχανή απευθύνεται σε όλους, αρχάριους και προχωρημένους.
Οκ, απλά για να δουλέψει ο προχωρημένος πρέπει να είναι ... πολύ προχωρημένος. Ή τουλάχιστον πιο προχωρημένος απο εμένα, αν βάλω τον εαυτό μου μέτρο σύγκρισης γιατί μου φαίνεται σχετικά δύσχρηστη.

Επίσης η 3 που έχω παίξει έχει σε ενοχλητικό επίπεδο barrel effect. Και όχι δέν το δέχομαι να μου πείτε ένα "οκ δέν πλήρωσες και μία περιουσία". Αν δέν μπορείς να φτιάξεις έναν σοβαρό ευρυγώνιο στα 600 ευρώ, ΜΗΝ ΤΟ ΦΤΙΑΞΕΙΣ. Βάλε έναν απλό τυπικό φακό και μήν μπαίνεις στα βαθιά. Επίσης αν θυμάμαι καλά ψιλο καίει και τις φωτεινές / σκοτεινές φωτογραφίες.

Γενικά η rx100 / 3 μου έβγαλε μία εικόνα οτι λίγο πάω να πιάσω μία καλή μηχανή λίγο το κινητό και τελικά καταλήγω κάπου μέτρια. Γιατί σίγουρα δέν φτάνει την επόμενη σειρά της sony a ενώ είναι και πολύ ακριβή.

Προσωπικά μου φαίνεται υπερβολικό και το 20MP για σένσορα 1 ίντσας. Είχα πχ μία olympus xz1 (δέν θυμάμαι ακριβώς το μοντέλο) ήταν πιο τίμια. Είχε λιγότερα πίξελ, άρα μικρότερες σε όγκο φωτογραφίες, νορμάλ φακό και όχι ευρυγώνιο ενώ ήταν και πιο εύχρηστη. Οκ, να έχεις μία DSLR το δέχομαι να έχεις πίξελ να κροπάρεις κτλ. Δέν έχει νόημα στην μία ίντσα και με αυτό το φακό. Πρακτικά είναι θέμα μάρκετινγκ για να πλησιάσει τον μέσο χρήστη με κάποια τυπικά σπέκς και να τον πείσει οτι είναι καλή, όπως καλή ώρα κάνουν στις τηλεοράσεις.

Όπως είπα εγώ την πήρα για τον πατέρα μου. Πάει ορειβασίες την βάζει στην τσέπη. Ναι δέν μπορούσε να πάρει την Α6000 δέν τον βόλευε. Αυτή τώρα λέει είναι για vloger. Γιατί πχ ο vloger να μήν πάρει την επόμενη σειρά της SONY, να έχει τα φακουδάκια του, τα πιασιματάκια του κτλ και να πάρει αυτή?

Γενικότερα ψάχνω ένα επιχείρημα γιατί να μήν πάρω το iphone xs max και να πάρω αυτή τη μηχανή. Τόσο διαφορά έχει? Αν ναι, γιατί δέν την βλέπω?

Φυσικά δέν αντιλέγω οτι μάλλον το rx100 είναι ένα πετυχημένο μοντέλο στις compact σύμφωνα με το πόσο την συναντάω έξω και με το τί προτείνει η αγορά.
 
Last edited:

Μηνύματα
6.606
Reaction score
5.164
Μην μπερδεύουμε κάποια πράγματα. Η ταχύτητα εστίασης και η σταθεροποίηση ειναι όντως σημαντικά στοιχεία, αλλα κάθε σύγκριση ενός αισθητήρα 1" μ'εναν που έχει 7 φορές μεγαλύτερο εμβαδό ειναι χωρίς λόγο και αιτία.. Χαωτικές οι διαφορές σε SNR και σε δυνατότητα διαχείρισης βάθους πεδίου
Ποιος μπέρδεψε τι; Πού είδες να γίνεται σύγκριση με ff;
 

Μηνύματα
6.606
Reaction score
5.164
Οκ, απλά για να δουλέψει ο προχωρημένος πρέπει να είναι ... πολύ προχωρημένος. Ή τουλάχιστον πιο προχωρημένος απο εμένα, αν βάλω τον εαυτό μου μέτρο σύγκρισης γιατί μου φαίνεται σχετικά δύσχρηστη.
Ναι, σε ευχρησία κερδίζουν οι αντίστοιχες Canon.
Αλλά είναι υποδεέστερες σε δυνατότητες.

Επίσης η 3 που έχω παίξει έχει σε ενοχλητικό επίπεδο barrel effect. Και όχι δέν το δέχομαι να μου πείτε ένα "οκ δέν πλήρωσες και μία περιουσία". Αν δέν μπορείς να φτιάξεις έναν σοβαρό ευρυγώνιο στα 600 ευρώ, ΜΗΝ ΤΟ ΦΤΙΑΞΕΙΣ. Βάλε έναν απλό τυπικό φακό και μήν μπαίνεις στα βαθιά. Επίσης αν θυμάμαι καλά ψιλο καίει και τις φωτεινές / σκοτεινές φωτογραφίες.
Δοκίμασε να τραβάς raw και να τα μετατρέπεις με DXO για τη βέλτιστη διόρθωση παραμορφώσεων στην III.
Τα φωτεινά πρέπει να προσέχεις κατά τη λήψη να μην είναι καμμένα.

Γενικά η rx100 / 3 μου έβγαλε μία εικόνα οτι λίγο πάω να πιάσω μία καλή μηχανή λίγο το κινητό και τελικά καταλήγω κάπου μέτρια. Γιατί σίγουρα δέν φτάνει την επόμενη σειρά της sony a ενώ είναι και πολύ ακριβή.
Αυτή την ενδιάμεση κατάσταση καλύπτει η σειρά.

Προσωπικά μου φαίνεται υπερβολικό και το 20MP για σένσορα 1 ίντσας. Είχα πχ μία olympus xz1 (δέν θυμάμαι ακριβώς το μοντέλο) ήταν πιο τίμια. Είχε λιγότερα πίξελ, άρα μικρότερες σε όγκο φωτογραφίες, νορμάλ φακό και όχι ευρυγώνιο ενώ ήταν και πιο εύχρηστη. Οκ, να έχεις μία DSLR το δέχομαι να έχεις πίξελ να κροπάρεις κτλ. Δέν έχει νόημα στην μία ίντσα και με αυτό το φακό. Πρακτικά είναι θέμα μάρκετινγκ για να πλησιάσει τον μέσο χρήστη με κάποια τυπικά σπέκς και να τον πείσει οτι είναι καλή, όπως καλή ώρα κάνουν στις τηλεοράσεις.
Είχα κι εγώ XZ1 και XZ2 παλιά. Mικρότερου αισθητήρα ήταν εκείνες.
Τα αντέχει τα 20MP o φακός των RX100, τουλάχιστον των IV-V-VI που είχα ως τώρα.

Όπως είπα εγώ την πήρα για τον πατέρα μου. Πάει ορειβασίες την βάζει στην τσέπη. Ναι δέν μπορούσε να πάρει την Α6000 δέν τον βόλευε.
Στα βουνά θα τον εξυπηρετούσε ακόμη περισσότερο ο ζουμ φακός 24-200 των VI και VII.

Αυτή τώρα λέει είναι για vloger. Γιατί πχ ο vloger να μήν πάρει την επόμενη σειρά της SONY, να έχει τα φακουδάκια του, τα πιασιματάκια του κτλ και να πάρει αυτή?
Είναι πολύ πιο ελαφριά και μικρή από μια α6400 + δυο φακούς για την κάλυψη των 24-200.

Γενικότερα ψάχνω ένα επιχείρημα γιατί να μήν πάρω το iphone xs max και να πάρω αυτή τη μηχανή. Τόσο διαφορά έχει? Αν ναι, γιατί δέν την βλέπω?
Η VII, όπως και η VI, αποζημιώνει με το ζουμ της που φτάνει στα 200mm.
Aυτό τη διαφοροποιεί από οποιοδήποτε κινητό.

Φυσικά δέν αντιλέγω οτι μάλλον το rx100 είναι ένα πετυχημένο μοντέλο στις compact σύμφωνα με το πόσο την συναντάω έξω και με το τί προτείνει η αγορά.
Για πωλήσεις δεν ξέρω, λογικά θα είναι υψηλές.
Αυτό που ξέρω είναι ότι έχω καταχαρεί τις μηχανές της σειράς, κι έχω απαθανατίσει στιγμές σε φωτό και βίντεο που θα τις έχανα χωρίς τέτοια μηχανή.

Τώρα στην VII που έχει και mic in, δεν θα γίνεται και παραχώρηση στην ποιότητα του ήχου.
Και το Real Time Tracking με AI θα είναι απόλαυση.
 


Μηνύματα
6.606
Reaction score
5.164
Καλά, από το "α9 τσέπης" σε εισαγωγικά θεώρησες ότι μπερδεύουμε τι σημαίνει ff και 1'';

Το πόσο γρήγορη είναι η RX100VII τόνισα. Και πλέον blackout free 20fps, όπως η α9.

Ναι, ξανακάνω το ατόπημα, που αναφέρω την α9.
 


indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.038
Reaction score
4.006

1567840396557.png
 



Μηνύματα
6.606
Reaction score
5.164
Παρά τα τέσσερα χρόνια χρήσης RX100 IV, V και VI, τρεις μήνες στέρησης μέχρι να φτάσει στα χέρια μου η VIII έφτασαν για να με εντυπωσιάσει εκ νέου πόσο μικρή είναι η μηχανούλα-υπερόπλο που κρύβεται μέσα στη χούφτα μου.

Η VII είναι πλέον το πιο ολοκληρωμένο μοντέλο της σειράς.
Σημαντικές προσθήκες:
- Είσοδος μικροφώνου
- Ηλεκτρονική σταθεροποίηση active στο 4Κ και intelligent active στο FHD
- Α.Ι.-based Real-Time AF object tracking με Eye AF
- 20fps χωρίς blackout.

CAF μόνιμα θα χρησιμοποιώ πλέον, όπως και στην α6400.
Το real-time tracking δουλεύει εκπληκτικά και σε συνδυασμό με την blackout-free επισκόπηση η RX100VII προσφέρει εμπειρία α9. Πιάνω την α7ΙΙΙ και μου φαίνεται οπισθοδρομική.

Στην RX100VII έχουμε πλέον και
- Βασικό ISO στα 100 (από 125 πριν) κι επέκταση μέχρι τα 64, χάρη στον βελτιωμένο αισθητήρα
- Time-lapse
- Video Eye AF
- Animal Eye AF
- ασύρματη σύνδεση Bluetooth με to τηλεχειριστήριο RMT-P1BT
- διατήρηση της αρίθμησης στα βίντεο, με δυνατότητα ενσωμάτωσης της ημερομηνίας στο όνομα κάθε αρχείου
- Ριπή 90fps για 7 καρέ
- Κάθετο φορμά βίντεο για αποστολή σε κινητό.

Κοινώς, το καλό έγινε καλύτερο, και η εμπειρία χρήσης ιδιαίτερα απολαυστική.
Το μόνο κακό είναι ότι μου κλέβει χρήση από τις άλλες μηχανές.
Μου χαρίζει όμως λήψεις φωτό/βίντεο που δεν θα είχα, ειδικά τις φορές που δεν θα κουβαλούσα μεγαλύτερη μηχανή.
 

Μηνύματα
700
Reaction score
1.344
Δοκίμασε το ηλεκτρονικό κλείστρο για στρεβλώσεις πχ στην Sony α7riii φωτογράφισα ανεμιστήρα οροφής και δεν.. αντίθετα η Sony α9 δε μάσησε.
 

Μηνύματα
6.606
Reaction score
5.164
Ναι, έχει γρήγορη ταχύτητα ανάγνωσης αισθητήρα η VII.
Έτσι επιτεύχθηκαν και τα 20fps σε πραγματικό χρόνο χωρίς blackout.

Α, μια πολύ σημαντική εξέλιξη επίσης είναι ότι δεν υπάρχει πλέον θέμα υπερθέρμανσης.
Από κει που η VI είχε 5 λεπτά όριο εγγραφής 4Κ λόγω υπερθέρμανσης, η νέα VII γράφει άνετα 4Κ συνεχόμενα μέχρι να τελειώσει η μπαταρία!
Με τίποτα δεν περίμενα τέτοια εξέλιξη.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.214
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top