Sony UBP-X800M2 ως media player

Μηνύματα
148
Reaction score
22
Dolby audio bitstream δεν υποστηρίζει στα MKV ή και στα Blue ray? Επίσης στα Blue ray Auro 3D θα περνάει προς τον ενισχυτή; Πάντως ένα Samsung που είχα πέρναγε τα πάντα.
Το zidoo σε τι τιμή και από που αν επιτρέπεται;
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Δεν νομίζω να υπήρξε BD/UHD player που να μην περνούσε όλα ανεξαιρέτως τα formats ήχου παίζοντας δίσκους (μέσω HDMI).
Αν αναπαράγει TrueHD και DTS-HD, αναπαράγει Atmos/Auro αφού εμπεριέχονται στα προηγούμενα.
 

Μηνύματα
892
Reaction score
81
Δεν νομίζω να υπήρξε BD/UHD player που να μην περνούσε όλα ανεξαιρέτως τα formats ήχου παίζοντας δίσκους (μέσω HDMI).
Αν αναπαράγει TrueHD και DTS-HD, αναπαράγει Atmos/Auro αφού εμπεριέχονται στα προηγούμενα.
σωστά.
 

Μηνύματα
892
Reaction score
81
τελικα διελευκανθει το μυστηριο με τους εξωτερικους υποτιτλους. Δεν τους παίζει οταν το αρχειο το βλεπεις μεσω streaming. Τους βλεπει μονο οταν το αρχειο το βλεπεις μεσω της θύρας usb.
 

Μηνύματα
148
Reaction score
22
Μέσω USB με ίδιο όνομα του βλέπει όπως και κάποιους ενσωματωμένους. Με μία ταινία έφαγε κόλλημα όταν έβαλα υπότιτλους και δεν ξεκόλαγε με τίποτα έπρεπε να το βγάλω από την πρίζα. Επίσης όταν από Dolby atmos MKV στέλνει PCM 7.1 multichannel θεωρητικά στο 7.1 πρέπει να παίζει σωστά.
 

Μηνύματα
148
Reaction score
22
Μετά από κάποιο διάστημα χρήσης έχω να παρατηρήσω τα εξής. Σαν ήχο στα CD μου είναι πάρα πολύ καλό με την επεξεργασία και την αναβάθμιση της ποιότητας που κάνει. Σαν media player συνεχίζει να είναι προβληματικό. Σε κάποιες ταινίες κολλάει τελείως λόγω των υπότιτλων (χωρίς το αρχείο των υπότιτλων παίζει το MKV) και πρέπει να το βγάλω από την πρίζα για να επανέλθει. Απαράδεκτο.
 

Μηνύματα
57
Reaction score
65
Καλησπέρα σας. Παρέλαβα χθες το συγκεκριμένο player x700 και αντιμετωπίζω το εξής παράδοξο με τους υπότιτλους.

Καταρχάς δεν έχω δοκιμάσει ενσωματομένους, μόνο εξωτερικούς .srt. Σε μερικές ταινίες τους φορτώνει κανονικά αλλά αν πατήσεις fwd π.χ. τους χάνει. Ύστερα από το κουμπί των υποτίτλων, δεν τους φορτώνει σωστά, τετράγωνα και ελάχιστα κυριλλικά. Έχει παρατηρηθεί και σε mkv και σε mp4 αρχεία. Θεωρώ ότι το codec παίζει τον ρόλο του.

Έχω εντοπίσει μια ταινία όπου όλα λειτουργούν όπως πρέπει, θα ελέγξω την κωδικοποίηση και θα επανέλθω.

Η συσκευή έχει την τελευταία έκδοση firmware.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Σε μερικές ταινίες τους φορτώνει κανονικά αλλά αν πατήσεις fwd π.χ. τους χάνει. Ύστερα από το κουμπί των υποτίτλων, δεν τους φορτώνει σωστά, τετράγωνα και ελάχιστα κυριλλικά. Έχει παρατηρηθεί και σε mkv και σε mp4 αρχεία. Θεωρώ ότι το codec παίζει τον ρόλο του.
Καλησπέρα σου,
Το έχω αντιμετωπίσει και εγώ το συγκεκριμένο πρόβλημα με τους υποτίτλους.
Τους κατεβάζω με winrar και πολλές φορές είναι με τετράγωνα ορνιθοσκαλίσματα .... και επειδή και εμένα μου σπάει τα νεύρα έχω ένα πρόγραμμα subtitle edit που αλλάζω στο Export text το Encoding σε Ελληνικά και μετά όλα ΟΚ.
 

Μηνύματα
1.406
Reaction score
2.528
Κουφό αλλά πραγματικό:
Αρχείο mkv το οποίο στο Nvidia Shield pro α) δεν έπαιζε σωστά (πήδαγε αρκετά frame κάθε μερικά δευτερόλεπτα και εμφάνιζε ασυχρόνιστα ήχο και εικόνα) και β) σε συγκεκριμένα πλάνα όπου έκανε pan η κάμερα η κίνηση ήταν χάλια, στο Sony έπαιξε τέλεια, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα !!
Αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι δεν παίζει αρχεία με ενσωματωμένους υπότιτλους, είναι εξαιρετικό media player...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.064
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top